Šiemet didžiausias iššūkis UAB Ignalinos šilumos tinklai (toliau – IŠT) darbuotojams buvo senų susidėvėjusių Ignalinos centrinės katilinės katilų keitimas naujais. Dėl to kurį laiką ignaliniečiai gyveno be karšto vandens. Dabar, anot bendrovės generalinio direktoriaus Sauliaus Rukšėno, ši problema išspręsta, kuru iki naujų metų apsirūpinta, belieka tik tikėtis, kad biokuro kainos smarkiai nekils ir šildymo kaina šį sezoną išliks gana stabili. Su įmonės vadovu kalbame apie naujų katilų privalumus, laukiančius darbus ir kitus bendrovės rūpesčius.

Karštam vandeniui ir šildymui – nauji katilai
Kaip pasakojo S. Rukšėnas, mažasis katilas, skirtas darbui vasarai, visus eksploatacinius bandymus įvairiais darbo režimais atlaikė, tačiau galutinis ekonominis jo efektyvumas bus vertinamas vėliau, kai bus atlikti pelenų tyrimai, įvertintos sąnaudos elektros energijai ir kiti technologiniai procesai. Didysis katilas, skirtas naudojimui šildymo sezono metu, jau prijungtas prie šildymo sistemos, o šios savaitės pabaigoje bus pradėti pirmieji bandymai su juo.
„Dar laukiame inžinieriaus iš Šveicarijos, kad galėtume pradėti eksploatuoti elektrostatinį filtrą, – aiškino pašnekovas. – Viskas vyksta laiku, pagal darbų atlikimo grafiką, sudarytą su rangovu.“
Mažasis katilas bus kūrenamas vasarą ir šildys vandenį bei gyvatukus daugiabučiuose namuose ir visuomeninėse įstaigose. Jo galingumas – 1,2 megavato (MW), o Ignalinos miesto šilumos kiekio poreikis vasarą – apie 1 MW, todėl jį naujasis katilas užtikrins visiškai. Didysis katilas yra skirtas miesto šildymui. Jo galingumas – 4,8 MW, kai miesto poreikis vidutiniško šaltumo žiemą yra 3,5–3,8 MW. Be to, kartu su šiais katilais yra įrengtas ekonomaizeris – įrenginys, skirtas papildomam šilumos paėmimui iš išeinančių katilo degimo produktų, kuris pagamins dar apie 30–35 proc. šilumos, taip bus sutaupoma biokuro.

Ne tik neges, bet ir bus ekonomiškesni
Direktorius pabrėžė, kad naujieji katilai yra pagirtina Ignalinos rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) – pagrindinio įmonės akcininko – investicija, nes dabar bus galima deginti žemesnės kokybės medienos skiedras, kurių kaina maždaug 15–20 proc. mažesnė, nei prieš tai ankstesniems katilams naudotų aukštesnės kokybės skiedrų.
Be to, naujieji katilai pagaminti naudojant šiuolaikiškas technologijas, tobulesnė kūrykla ir šilumokaitis leidžia sunaudoti maždaug 15–20 proc. mažiau kuro.
„Energetikai kenčia dėl rekordinių elektros energijos kainų, – sakė S. Rukšėnas. – Mūsų naujieji katilai atkeliavo su naujais sukamaisiais mechanizmais – dūmsiurbliais, ventiliatoriais. Jie visi yra su dažnio keitikliais, todėl naudoja žymiai mažiau elektros energijos.“
Taip pat naujieji katilai paprasčiau valdomi, nes beveik 90 proc. darbo atliekama be operatoriaus įsikišimo – tai didelis palengvinimas personalui. „Operatoriui tereikia pakeisti katilo režimą, atsižvelgiant į kuro kokybę, nes būna, kad kartais jis atkeliauja sausesnis, kartais – šlapesnis, – privalumus vardijo pašnekovas. – Bet tai galima atlikti keliais kompiuterio pelės paspaudimais – nereikia užsukti ar atsukti jokių sklendžių, skląsčių ir panašiai.“

Džiugi žinia ignaliniečiams
Nors, kaip sakė bendrovės vadovas, šildymo sezonui Ignalinoje pasiruošta tinkamai, kadangi IŠT aptarnauja ne tik Ignalinos miestą, bet ir Vidiškes, Dūkštą bei kelias kitas seniūnijas, kai kuriose katilinėse dar atliekami bandymai ir tik šios savaitės pabaigoje bus galima drąsiai teigti, kad pasiruošimas baigtas. Tuo labiau, kad ir biokuro rugpjūčio mėnesį ir rugsėjo mėnesio pradžioje užsipirkta tiek, jog turėtų užtekti iki naujų metų.
Tai džiugi naujiena Ignalinos rajono klientams, nes biokuro kainos vis dar auga, ypač artėjant šildymo sezonui. Pasak S. Rukšėno, kuro atsargos garantuoja, jog bent jau šį laikotarpį nereikės stipriai kelti šilumos kainos dedamosios, kurią įtakoja biokuro kaina.
„Šiuo metu šildymo kaina yra 9,16 cento už kilovatvalandę (ct/kWh) ir dedame visas pastangas, kad kainos dedamosios nedidėtų, – tikino pašnekovas. – Ignalina prieš dalį kitų rajonų turi didelį privalumą – čia kūrenama tik biokuru, kai nemažai mūsų kolegų šilumą gamina naudodami gamtines dujas. Pas juos šilumos kaina 40–45 proc. aukštesnė už mūsiškę netgi dabar. Planuojame, kad šios kainos diapazone mes ir išsilaikysime.“

Ten, kur labiausiai skauda
Be šildymo kainų didžiausią galvos skausmą IŠT darbuotojams kelia dar vienas rūpestis – Dūkšto katilinė. Čia, anot bendrovės direktoriaus, naudojami itin morališkai ir ekonomiškai pasenę įrengimai, nešantys didžiulius nuostolius, todėl šiuo metu galvojama, kaip juos atnaujinti. Konsultuojamasi ir su inžinieriais, ir su įvairiomis įmonėmis, ir su Aplinkos projektų valdymo agentūra, ieškoma finansavimo sprendimų, kad galima būtų atlikti rekonstrukciją Dūkšto katilinėje.
„Savivaldybės administracija šią problemą žino, todėl manau, kad jos, kaip pagrindinės akcininkės, ir mūsų įmonės darbuotojų pastangomis bei pajėgomis šią problemą išspręsime“, – vylėsi pašnekovas, pridūręs, kad šiuo klausimu buvo diskutuota ir su Dūkšto gyventojais.
Užtat S. Rukšėnas pasidžiaugė, kad pavasarį buvo padengtos visos trumpalaikės IŠT skolos, dabar beliko sumokėti delspinigius, bet tai jau gerokai mažesnės sumos, o ilgalaikiai įsipareigojimai didelių rūpesčių nekelia.
Mąstant apie ateitį ir vertinant infliaciją, vertėtų pagalvoti ir apie darbuotojų darbo užmokesčio kėlimą, nes, pašnekovo teigimu, jis šiuo metu nekonkurencingas. Tai bus dar viena užduotis, kurią reikės atlikti artimiausiu metu.

Darbe – pilna veiklos
S. Rukšėnas IŠT vadovauja jau beveik penkis mėnesius. Svarbiausia užduotis vadovavimo laikotarpiu, jo paties teigimu, buvo susipažinti su kolektyvu ir su kiekvienu darbuotoju atskirai.
„Visus darbuotojus vertinu teigiamai, jie tikrai rimti energetikai, darbštūs ir atsidavę, – tikino pašnekovas. – Daug laiko teko paskirti atskirai kiekvienam objektui – tiek Ignalinoje, tiek rajone. Čia, Ignalinoje, atlikome labai svarbų darbą – įkėlėme į katilinę naujus katilus. Vertinant kitų katilinių būklę, ten kiek niūriau ir liūdniau, bet aš tikiu, kad problemos bus išspręstos, nes yra ir norų, ir atitinkamų technologijų, kurios gali būti pritaikytos.“
Yra ir akimi nematomų problemų – tai inžineriniai tinklai, pakloti po asfalto danga arba šaligatviais. Buvo problemų ir su cheminiu vandens režimu, bet, kaip sakė bendrovės direktorius, kontrolę šiuo klausimu jis sugriežtino, imtasi dar ir kitų veiksmų, kad vamzdynai kuo ilgiau nesusidėvėtų.
„Tačiau dirbti įdomu, dienos prabėga labai greit, veiklos labai daug. Stengiamės, nes norim, kad mūsų įmonė būtų vertinama kiek galima geriau tarp kitų šilumos ir energetikos įmonių“, – užbaigė S. Rukšėnas.