Savivaldybės įmonė (SĮ) „Kompata“ jau daug metų pluša, tvarkydama įvairias Ignalinos miesto ir rajono gyventojų atliekas. Tačiau kurį laiką įmonė neša slegiančią skolų naštą, susikaupusią vos per porą metų, kurios nusikratyti, įmonės direktoriaus Vytauto Potapovo teigimu, bus įmanoma tik per mažne aštuonerius metus. Apie „Kompatos“ veiklą, skolas, naują abonentų apskaitos sistemą bei kitus aktualius klausimus ir kalbėjomės su įmonės vadovu, jai vadovaujančiu apie metus laiko.
Kokias funkcijas atlieka Jūsų vadovaujama įmonė? Apibūdinkite plačiau šias veiklas.
SĮ „Kompata“ yra Ignalinos rajono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratorius ir atliekų tvarkytojas. Įmonės veiklos tikslai yra teikti savivaldybės gyventojams komunalinių atliekų tvarkymo, administravimo, mokesčių surinkimo už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų, antrinių žaliavų surinkimo, viešųjų erdvių ir infrastruktūros priežiūros viešąsias paslaugas bei vykdyti kitą veiklą, siekiant tenkinti Ignalinos rajono savivaldybėje gyvenančių žmonių viešuosius interesus, taip pat organizuoti ir vykdyti įstatuose numatytą veiklą siekiant pajamų ir pelno gavimo.
Pagal turimos technikos galimybes teikiame ir komercines paslaugas – pervežame krovinius, tvarkome aplinką, lyginame teritoriją.
Kai kuriose Ignalinos rajono kaimiškose vietovėse taikomas paslaugų teikimo sezoniškumas. Kodėl taip yra?
Kaip ir kiekvienais metais, nuo lapkričio 1 iki balandžio 30 d. dalies Ignalinos rajono kaimiškų vietovių „Kompata“ neaptarnauja – nėra tuštinami nei komunalinių atliekų, nei antrinių žaliavų konteineriai. Tai yra pažymėta ir šių kaimų gyventojų sutarties su savivaldybės įmone priede. Yra du sezoniškumą lemiantys veiksniai. Pirmas – tose vietovėse yra daug gyventojų, kurie mūsų rajone apsigyvena tik šiltuoju metų laiku, todėl rudenį ir žiemą jiems mūsų paslaugos nereikalingos. Antras – subjurus orams ir pažliugus keliams, taip pat žiemą juos užsnigus, mūsų turima technika iki kai kurių vietovių negali privažiuoti.
Tai ką šaltuoju metų laiku daryti tiems Ignalinos rajono gyventojams, kurie nuolat gyvena tose neprivažiuojamose vietovėse?
Paprastai jie kaupia atliekas iki pavasario. Bet tiems gyventojams, iki kurių neatvažiuoja mūsų technika, sudaroma galimybė tęsti mokėjimą už paslaugas ir leidžiama mesti savo atliekas į bendruosius konteinerius mieste ir rajone.
Papasakokite plačiau apie naują abonentų apskaitos programą. Kam ji buvo reikalinga, ar pajus pokyčius gyventojai ir ar nebus sąskaitų vėlavimo bei kitų sąskaitų išrašymo problemų?
Šiuo metu įmonėje yra diegiama nauja abonentų apskaitos programa. Man dar nedirbant buvo nupirkta programa, kuri, mano įsitikinimu, nepritaikyta abonentų apskaitai. Kai pradėjau čia dirbti, man buvo pasakyta, kad abonentų apskaitos programa yra, bet ji kažkodėl neveikia. Išsikvietėme programos kūrėjus, bet jie taip nieko ir nepadarė, kad programa funkcionuotų. Todėl su programos kūrėjais nutraukėme sutartį ir pradėjome ieškoti kitos abonentų apskaitos programos, kuri būtų patogi ir pritaikyta mūsų įmonei. Taip pat norėjome, kad viena sistema galėtų generuoti bei siųsti mokėjimo sąskaitas bet kuriuo abonento pasirinktu būdu – paprastu, elektroniniu paštu ar SMS žinute. Taip pat norėjome, kad būtų sukurta įmonės savitarnos svetainė, kurioje žmogus galėtų pasitikrinti savo mokėjimus ir išrašytas sąskaitas. Šiuo metu ši svetainė vis dar atnaujinimo stadijoje, bet po 15 dienų ji jau turėtų pradėti veikti.
Dėl techninių trukdžių šiuo metu vėluoja sąskaitų išsiuntimas juridiniams asmenims. Gyventojai rugsėjo mėnesį sąskaitas gavo laiku, tik pasitaikė atvejų, kad jiems sąskaitos buvo išsiųstos ir elektroniniu, ir paprastu paštu, ir SMS žinute. Tai pat buvo sąskaitų, išsiųstų mirusiems žmonėms ir kitų klaidų. Jokia programa nedirba tobulai be žmonių priežiūros, bet aš esu patenkintas naująja sistema.
Kaip Ignalinos rajono gyventojai turėtų rūšiuoti biologinės kilmės atliekas?
Gyvenamųjų namų savininkams žaliąsias ir kitas biologiškai suyrančias atliekas – obuolius ir kitus vaisius, sugrėbstytus lapus, nupjautą žolę, išravėtas piktžoles ir pan. draudžiama mesti į komunalinių atliekų ir antrinių žaliavų konteinerius. Žaliosios atliekos turi būti šalinamos namų valdose įrengtose kompostavimo vietose arba biologiškai skaidžių atliekų kompostavimo aikštelėje (Agarinio g. 15, Ignalina), į kurią ne tik smulkias bioskaidžias atliekas, bet ir krūmus, šakas ir pan. nemokamai gali pristatyti visi Ignalinos gyventojai.
Daugiabučiuose maisto atliekos nėra renkamos. Mano požiūriu, tai nėra teisinga ir logiška. Turėtų būti įrengti specialiai maisto atliekoms pritaikyti konteineriai, jiems ištuštinti nupirktas specialus automobilis. Bet visa tai, pridėjus ir darbuotojų darbo užmokestį, labai brangiai atsieitų. Mano nuomone, galbūt paprasčiau būtų subsidijuoti daugiabučių gyventojams maisto malūnų-smulkintuvų, montuojamų plautuvėje, įsirengimą. Tada viskas tiesiog nutekėtų į kanalizaciją.
Neseniai mieste buvo pradėti eksploatuoti pusiau požeminiai atliekų surinkimo konteineriai. Kaip sekasi įgyvendinti šį projektą, kokie gyventojų atsiliepimai apie naujuosius įrenginius?
Pradėti eksploatuoti pusiau požeminiai atliekų surinkimo konteineriai, įrengti aštuoniose atliekų surinkimo aikštelėse Ignalinos mieste. Kviečiame gyventojus naudotis jais atsakingai – rūpestingai rūšiuoti atliekas, nemesti į juos statybinių atliekų ir kitų stambiagabaričių bei pavojingų atliekų, elektronikos (plytų, plastikinių apdailos medžiagų ir panašiai, buitinių prietaisų ir įrangos) – jos turi būti priduodamos į didelių ir pavojingųjų atliekų priėmimo aikštelę, esančią adresu Švenčionių g. 31, Ignalina.
Gyventojų atsiliepimų apie naujuosius konteinerius dar neteko girdėti, bet teko patirti, kad gyventojai neturi nusiskundimų. Aš paprastai apie juos labai greit sužinau. Atliekų surinkimo aikštelės buvo įrengtos Europos Sąjungos lėšomis daugiabučių namų kvartaluose. Ten kur liko tradiciniai konteineriai, kol kas tokie ir stovės.
„Ignalinos dieną“ pasiekė žinia, kad įmonė šiuo metu turi finansinių problemų? Kokios jos?
Iš tiesų, „Kompata“ šiuo metu turi didelių finansinių problemų, nes yra paveldėta milžiniška skola, kuri buvo kaupiama dvejus metus. Galima pasakyti tiesiai šviesiai, kad senoji Ignalinos rajono savivaldybės taryba kartu su senuoju meru ir su tais žmonėmis, kurie tuo metu vadovavo „Kompatai“, dvigubai pakėlus vartų mokestį Utenos regiono atliekų tvarkymo centre (toliau – URATC), mokesčio už atliekų surinkimą Ignalinos rajono savivaldybės gyventojams kažkodėl nepakėlė. Priešingai, dar buvo prigalvota įvairių lengvatų ir privilegijų. Kai į URATC atvažiuodavo mūsų atliekų surinkimo automobilis, geriausiu atveju už jį būdavo sumokama pusė privalomo sumokėti mokesčio. Aš to niekaip negaliu paaiškinti. Juk, jei nenorima kelti kainos gyventojui, tuomet reikia iš kažkokių šaltinių ieškoti pinigų kompensuoti tai sumai.
Šiuo metu įmonės skolos didėjimas yra sustabdytas, įsipareigojimai išmokami stabiliai. Jei nebus sugalvota kažkokia kitokia technologija, skolas, mano skaičiavimu, padengti turėtume po aštuonerių metų. Su dabartine rajono valdžia susikalbame, iš jos gavome dotaciją dviem programoms – abonentų apskaitos ir konteinerių surinkimo monitoringo. Taip pat Ignalinos rajono savivaldybė skyrė lėšų ir nupirko atliekų surinkimo automobilį, pritaikytą naujiesiems pusiau požeminiams konteineriams ištuštinti. Be šių investicijų būtume negalėję pradėti kapstytis iš skolų.
Dėkoju už pokalbį.
Kalbėjosi Jurgita ULKIENĖ
Vytauto Ridiko nuotr.