Nors žurnalistę Genovaitę Šnurovą pažįsta daugybė uteniškių, jos straipsnių populiarumo neužkardo rajono ribos. Vienuolika knygų išleidusios Kuktiškių krašto garbės pilietės tekstai ne vieno skaitytojo širdyje atrado vietą. Pati naujausia – dar spaustuvės dažais kvepianti „Gyvenimo nepasiskolinsi“, kuri „Utenos dienos“ skaitytojams buvo pristatyta praėjusiame laikraščio numeryje. Dvi knygas G. Šnurova parašė ir apie Kuktiškes, savo gimtąjį miestelį, kurio į didmiestį ji taip niekada ir neišmainė. Pro autorės kambario langą baltuoja Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia, o dienos aktualijomis neretai klega ir Kuktiškių daugiabučio kiemas, ir pačios G. Šnurovos butas. Čia žmonės vis dar dalijasi naujienomis, taip palaikydami nuo seno mažose gyvenvietėse išlikusią artimo kaimynų bendravimo tradiciją.
Miestelį paliko tik trumpam
G. Šnurova atvira – toje neilgoje gyvenimo atkarpoje, kai buvo išvykusi iš Kuktiškių miestelio, ji Vilniuje studijavo maisto bei pramoninių prekių žinovo specialybę. Dirbo Kėdainių prekybos bazėje, o grįžusi į gimtinę – Kuktiškių kultūros namų direktore, vėliau – parduotuvės vedėja. Pasak pašnekovės, į jos žurnalistinius bei literatūrinius gabumus dėmesį atkreipė tuometis laikraščio „Utenis“ vyriausiasis redaktorius a. a. Donatas Čepukas. „Laikraštyje tai vykdavo kokia diskusija, tai vėl kas. Kelis kartus leidiniui parašiau – atsiliepiau dėl temų, kurios mane užkabino. Dar sukūriau vieną kitą straipsnį apie Kuktiškėse buvusį įvykį. D. Čepukas dvejus metus mane įkalbinėjo mesti prekybą ir eiti į žurnalistiką, sutikau pabandyti ir štai jau beveik trisdešimt metų „bandau“, – sakė kuktiškietė. Kaip prisiminė, dar dirbdama parduotuvėje ji laimėjo pirmąją vietą žurnalo „Kooperatininkas“ literatūriniame konkurse ir gavo 150 rublių prizą – tada tai buvo nemaži pinigai. „O kartą su kompanija lankėmės ant Ladakalnio. Vienas iš tų žmonių atsinešė žurnalą, kuriame taip pat buvo paskelbtas literatūrinis konkursas, o žurnale kiekvieną mėnesį spausdinami geriausi darbai ir pažadėta, kad metų pabaigoje bus išrinktas nugalėtojas. Paskaičiau ir leptelėjau: „Nieko čia tokio, ir aš taip galėčiau.“ „Jeigu gali, tai parašyk“, – juokėsi jie. Nebebuvo, ką daryti, teko rašyti. Ir tą konkursą laimėjau“, – prisipažino G. Šnurova, kuri taip pat sakė, kad iš technikume dirbusio lietuvių kalbos dėstytojo – žinomo rašytojo Henriko Čigriejaus – po abitūros egzamino, laikyto po visą naktį prašoktos gegužinės, vienintelė gavo aukščiausią įvertinimą.
Kuktiškių veidas jau kitas
Pašnekovė patvirtino, kad iš miestelio apylinkių kilo visa jos šeima – tėvai, seneliai bei proseneliai. Ieškodama informacijos giminės genealoginiams medžiams ji prisikasė iki pusantro šimto metų glūdumos. „Mano prosenelis buvo kilęs iš devynių vaikų šeimos, tačiau Lietuvoje iš jų radau tik tris. Kitų šaknys veda į Ameriką, Sankt Peterburgą. Ten artimųjų jau nebepavyko aptikti, – prasitarė Kuktiškių senbuvė. – Mano tėvas – Antanas Meškauskas. Mama – Kostancija Ryliškytė. Močiutė buvo Steponavičiūtė. Dar kita – Lukošiūnaitė. Kuktiškėse ruošiuosi ir numirti – jau parodžiau sūnui, kur palaidoti.“ G. Šnurovos nuomone, Kuktiškių veidas neatpažįstamai pasikeitė nuo vaikystės laikų. „Visų pirma – keitėsi senamiestis. Rašytojo Prano Treinio tėvų namelis tada buvo dar vienkiemis.
O dabar – už jo tėvų namo iškilę nauji apgyvendinti kvartalai. Miestelis labai išsiplėtė kolūkių laikais. Netoli įkurtam tarpkolūkiniam kiaulių kompleksui reikėjo darbininkų, tad buvo pristatyta nemažai alytukų, – prisiminė ji. – Žmones kėlė iš vienkiemių. Kuktiškėse yra ir Skaistulės gatvė, o važiuojant link Tauragnų buvo tokio paties pavadinimo kaimas. Visi gyventojai kėlėsi į tą gatvelę, tad ji ir pavadinta to kaimo vardu.“
Tremtinių Araminų namas
Pasak G. Šnurovos, jos vaikystės laikais mokykla buvo medinis pastatas, kurį žmonės vadino tremtinių namais. „Buvo tokie tremtiniai Araminai. Jų namas perstatytas ir atvežtas iš kaimo. O kai pradėjau eiti į septintą klasę, mokykla išsikėlė į naują pastatą“, – mostelėjo į už lango esantį pastatą pasakotoja. Pasak jos, dar vieną mokyklos priestatą įrengė 1988 ar 1989 metais, nes buvo tikimasi, kad mokinių gal bus dar daugiau. „Bet dabar mokyklos nebėra“, – konstatavo moteris. – Liko tik ten įsikūręs vaikų darželis. Buvusioje mokykloje taip pat veikia biblioteka, medicinos punktas bei moterų klubas.“
Prieš Kūčias – bėgte iš bendrabučio
Pašnekovė teigė, kad jos vaikystės laikais mokinių buvo ne tik iš Kuktiškių. „Kaimuose veikė nemažai pradinių mokyklų, o jau penktokai susirinkdavo į Kuktiškes. Mano klasėje buvome tik trys vietiniai vaikai. Net septyniolika ateidavo iš kaimų. Kai kurie net septynis kilometrus keliaudavo pėsčiomis, – kalbėjo G. Šnurova. – Mokykla tokiems mokiniams turėjo bendrabutį.“ Ji prisiminė, kad vaikai ten likdavo labai nenoriai. „Nemėgo bendrabučio – juos prižiūrėdavo mokytojai, turėdavo stropiai ruošti namų darbus. Griežtai laikydavo – liepdavo ir laiku miegoti eiti, ir laiku keltis. Bet vaikai nesunkiai pabėgdavo. Ypač prieš Kūčias bėgdavo, nors ir užrakindavo duris. Jei ne pro jas, tai per langus pasprukdavo, – atviravo gyvenvietės senbuvė. – Bet tai kokie keliai, kokios žiemos buvo. Kelių į mažus kaimus niekas nevalė. Neįsivaizduoju, kaip jie atbrisdavo, bet būdavo patenkinti.“
Šlapia duona su cukrumi
G. Šnurova sakė, kad jos mama tėvui – antroji žmona. „Pirmoji jau buvo mirusi. Anksčiau tėvas gyveno šalia miestelio. Vėliau perėjo į Kuktiškes, mano motinos namus, bet per karą jie sudegė. Jau buvau gimusi, kai statė kitus. Mano tėviškė – čia. Ir niekas jos nepakeis, – tvirtino žurnalistė. – Kai pamokos mokykloje baigdavosi, važiuodavau į Utenos muzikos mokyklą, tad neturėdavau laiko žaisti su bendraamžiais. Tuomet visas popietes ir savaitgaliais Kuktiškių kalniukai knibždėdavo nuo vaikų. Dabar tėvai nenutempia atžalų nuo kompiuterio, o tada mano močiutė su rykšte vaikydavosi, kad namo eitume. Jei praalkdavome, atsipjaudavome riekę duonos, kyšteldavome ją į kibirą su vandeniu, cukraus užsibarstydavome (nuo šlapios duonos nenubyrėdavo) ir vėl pro duris. Šalia mano senelių kapo Kuktiškių kapinėse būdavo tarsi mauzoliejus aptvertas storomis grandinėmis, tad vaikai ant tų grandinių supdavosi. Dabar vertingesni daiktai iš ten išvogti ir grandinių nėra.“
Gydytojos pavardę atsimena ir dabar
G. Šnurova Utenos muzikos mokykloje lankė akordeono klasę. „Buvau kokių penkerių ar šešerių metų, ir vieną sykį, kai namuose nieko nebuvo, palypėjusi ant sofos galo už nusvirusio diržo patraukiau ant spintos buvusią armoniką. jos neišlaikiau, todėl ji nukrito ant žemės ir apsidaužė. Pabandžiau ja groti, nes įvairių melodijų buvau prisiklausiusi iš grojančio tėvo. Kai tėvas pastebėjo, kad instrumentas apdaužytas, pradėjo aiškintis, kas čia taip padarė, prisipažinau, kad tai mano darbas“, – teigė kuktiškietė. Pasak G. Šnurovos, įvertinęs vaikiškas pastangas, tėtis jai nupirko mažesnį akordeoną. Pirmasis mergaitės koncertas buvo kolūkio metinio ataskaitinio susirinkimo proga. „Neatsimenu, ką grojau. Tik tai, kad ta proga man pasiuvo naują švarkelį“, – nusišypsojo pašnekovė. Prisimindama savo šeimos narius ji paminėjo močiutę Anastaziją Ryliškienę. Mamos mama nemokėjo nei rašyti, nei skaityti, bet, pasak giminaičių, buvo labai protinga. „Kai pradėjo mokėti pensijas, reikėjo pasirašyti, o močiutė taigi nemokėjo. Mes, trys anūkai, sutūpę aplink stalą, to mokėme močiutę. Juokinga buvo, kad mes, vaikai, mokame, o močiutė nemoka rašyti… Rašyti neišmokėme, tik pasirašyti. Ir tai tik pusę pavardės – „Ryli“, – sakė ji. Savo mamą moteris prisimena jau tik sergančią. „Atsimenu ir kaip jai vaistus į pusiaują įtrindavome – gydėsi radikulitą. Utenos gydytojos, kuri jai tą radikulitą nustatė, pavardės nepamirštu iki šiol. Po daugelio metų Vilniaus gydytojai pasakė, kad tai ne radikulitas, bet inkstai. Vienas buvo visiškai sugedęs, o kitas pradėjęs gesti“, – nutilo kalbėtoja.
Gyventojai nestatė tualetų
Iš namų G. Šnurova išvyko būdama penkiolikos metų, tačiau ji svarsto, kad atsiskyrimas nuo tėvų įvyko daug anksčiau – vėlai vakare grįžusi iš muzikos mokyklos, net nespėdavo su jais pabendrauti, nes reikėdavo dar ir rytdienos abiejų mokyklų pamokas paruošti. Kai G. Šnurova ir du jos jaunesni broliai neteko abiejų tėvų, teko mokytis gyventi be jų. Kiti žmonės po tėvo mirties jai papasakojo, kad jis buvo vienas pirmųjų vienkiemių gyventojų, greta Kuktiškių pasistatęs lauko tualetą. „Tai, kaip tada būdavo?“ – klausdavau nustebusi. „Taigi, nueidavo kur nors už tvarto“, – sakydavo jie,“ – patikslino kalbėtoja. Pasak jos, žmonės tada šaipėsi: „Kam čia reikia tokio dalyko.“ Tėvą A. Meškauską (1906–1978 m.) G. Šnurova paminėjo ir savo pirmojoje knygoje apie miestelį („Kuktiškės“, spausdino UAB „Utenos spaustuvė“, 1997 m.). Pasak jos, šis mokėjo meistrauti baldus, siūti drabužius, sumūryti bei suremontuoti krosnis. „Kartą taip atsitiko, kad vasaros karštymečiu prireikė papjauti gyvulį. Visi jį užjautė, nes žinojo, kad tokiu metu mėsos išlaikyti tų laikų sąlygomis neįmanoma. Tada A. Meškauskas sugalvojo troškinti mėsą aukštoje temperatūroje ir sandariai uždaryti indus. Visi iš šio sumanymo šaipėsi, o vėliau įsitikino, kad tai geras būdas ir patys pradėjo taip daryti. A. Meškauskas grojo smuiku, armonika, fortepijonu, vargonais. Kartą prieš dideles bažnyčios iškilmes susirgo vargonininkas. Kunigui buvo rūpesčio, kaip išsisukti iš padėties. Žmonių patartas, jis kreipėsi pagalbos į A. Meškauską. Tas neatsisakė. Klebonas paprašęs jį ateiti į bažnyčią parepetuoti, kad naujokas ko nors ne taip nepadarytų, o pastarasis atsakęs, kad, girdi, pats nesuklysk, o aš tai jau nesuklysiu. Repetuoti taip ir nėjo, o debiutas, sako, pavyko puikiai. A. Meškauskas tebuvo baigęs 4 pradžios mokyklos skyrius. Neblogai vaidino, pats pasidarė detektorinį radijo aparatėlį, o, sulaukęs brandaus amžiaus, pats savarankiškai išmoko veterinarijos mokslo paslapčių ir sėkmingai dirbo iki pat mirties“, – rašė G. Šnurova.
Autorės nuotr.