Kalbėdama apie kaimo žmonių likimus, gaidžiškė Vanda Guigaitė apgailestavo, kad Gaidžių istorija atrodo gana liūdna, tačiau tarp tragiškų šeimos netekčių galima įžvelgti ir linksmų, drąsių epizodų: kaimo muzikantas atvirai kerta komunistinei Stalino santvarkai, merginos nepabūgsta šokti su partizanais…

Muzikanto „apšikti“ Stalino „skrabukai“
Protingais Gaidžiuose pašnekovė pavadino Sviklius. Šeimos galva Vladas (Vladzius) buvo muzikantas – grojo akordeonu. Buvo drąsus, nepabijodavo kaimo šokiuose, į kuriuos ateidavo ir juknėniškių, ir bajoriškių, ir kubiliškių, išrėžti tokį priedainį:
Šikt un žirnių,
Šikt un pupų,
Šikt un Stalino skrabukų!
Gaidžiškė stebėjosi, kaip muzikantas nebuvo suimtas už tokias daineles. Ji įsitikinusi, jog Stalinas tikrai būtų nepagailėjęs šmaikščiam dainininkui 25 metų lagerio. Jo sūnus Stasys ir dukra Laima taip pat grojo. Vis dėlto V. Sviklius labai gėrė (net vaistus „samagonu“ užgerdavo) ir mirė nuo džiovos. Stasį suvažinėjo mašina, kitas sūnus Kazys išvažiavo į Rygą (Latvija), susidėjo su bloga kompanija ir pateko į kalėjimą. Kalėjo Daugpilyje (Latvija), pabėgo, slapstėsi apie Gaidžius, tačiau buvo sugautas. Tolesnis jo likimas pasakotojai nežinomas. Vienintelei Laimai lemtis buvo malonesnė. Ji buvo sportininkė, labai stiprios sveikatos.

Nenusileido nei pagalys, nei kirvis
Minėtųjų Sviklių giminaitis Povilas Sviklius prie Pagrabių ėmė nederlingą šlaitą vien dėl didesnio žemės ploto. Anot V. Guigaitės, svajonę vyras turėjo didelę: pastatyti malūną, bažnyčią ir „karčemą“. „Pasistatė didelį didelį tvartą. Iš gerų gerų medžių. Vienoje pusėje laikė karves, kitoje patys gyveno. Tačiau buvo galvojama, kad tai laikina – paskui statys rūmą (didelę trobą – aut. past.). Bet sūnus Povilas šokiuose ėmė šokinti tarnaitę. Darbščią kaip ugnis. Bet tarnaitę. Grįžta Povilas namo, tėvas žino, kad sūnus tarnaitę šokino, pasideda pagalį ir kala sūnui per galvą. Kad atsisakytų. Kituose šokiuose sūnus vėl šokina tą pačią tarnaitę. Ir vėl jis su malka. Prisiderino Poviliukas, pasidėjo kirvį ir kirto tėvui į galvą. Tėvas pagulėjo dar tris paras, sako, matėsi ir smegenys (beje, P. Sviklius turėjo labai gerą atmintį – galėjo papasakoti metų senumo bažnyčiose sakytus pamokslus). Tačiau po trijų dienų jis mirė. Parvežė kunigą, kuris, gelbėdamas Povilą, susirinkusiesiems pasakė: „Jūs jo nepasmerkit“, – pasakojo V. Guigaitė. Tačiau Povilą „paėmė į kalėjimą“. Gaidžiškė negalėjo pasakyti, kiek ilgai jis kalėjo, tačiau puikiai atsimena, kaip tėvažudys, apsirengęs ilgais kailiniais, ateidavo pas juos. Labai tyliai kalbėdavo. Bendravo ir su kitais kaimo gyventojais. Kaip ir kiti, eidavo į bažnyčią, tačiau kartą Vajasiškyje (Zarasų r.) kunigas turbūt jam pasakė kažką, su kuo Povilas nesutiko. Nueidamas nuo klausyklos, jis tarė: „Tu man ne sūdžia (teisėjas – aut. past.).“ Daugiau niekas Povilo bažnyčioje nebematė. Vis dėlto jam būnant mirties patale, dvasininkas buvo atvežtas. Name-tvarte jis taip ir mirė, tėvo svajonės liko neįgyvendintos. Žmonės kalbėjo, kad nenorėdamas turėti daugiau vaikų, P. Sviklius (tėvas), mušdamas nėščią žmoną, sužalodavo dar negimusį kūdikį, todėl sūnus buvo apykurtis, o dukra – kuprota.

Sienomis vaikštanti liepsna
Anot V. Guigaitės, mirus Svikliams (Povilui ir jo seseriai Levutei (Leokadijai)) jų namuose ėmė glaustis partizanai Vynas, Viesulas, Tigras, Gediminas, Žilvitis, Dobilas… Tai buvo atoki nuo vieškelio vieta, partizanams pirtį pastatė Gasiūnai, ją kūrendavo ir valgį gamindavo Povilas Gasiūnas. Vykdavo ir šokiai, smuiku grieždavo Pranciškus Andriusevičius, o armonika grodavo jo brolis Kazimieras. Iš kaimo ateidavo merginos: Tilvytytės, Andriusevičiūtės, Pumputytės, Guigaitės… P. Gasiūnas sakydavo, kad „miško broliai“ mėgo labai karštą pirtį. Kūrikas iškūrendavo ją „iki sienomis imdavo vaikščioti liepsna“. Vėliau, kai pirtimi niekas nebesinaudojo, vyras ją parsivežė namo, į Guigų sodybą (P. Gasiūnas buvo atėjęs užkuriom). Iš tvarto gyvenamosios dalies Sirvydžiuose buvo pastatyta kolūkio kontora (pastatas ir dabar stovi važiuojant nuo Tauragnų dešinėje pusėje, paskutinis prieš sankryžą), klėtis buvo perstatyta į tvartą (priklausė Fominai).

Palaidojo, kai žemę sušildė pavasaris
Pašnekovė pasakojo, kad netoli ežero gyveno Jonas ir Uršulė Linkos (brolis ir sesuo). Nors P. Svikliaus sesuo Levutė buvo su kuprele, guvumo jai netrūko: apeidavo ir gyvulius, ir daržus, todėl kaimynas J. Linka būtų vedęs darbščią merginą. Tačiau P. Sviklius nenorėjo, kad sesuo „išsineštų“ pusę žemės, pusę namų, todėl, sako, įskundęs J. Linką vokiečiams ir šie išvežę galimą jaunikį į Vokietiją. Taip Levutė liko netekėjusi.
Pasak V. Guigaitės, nebuvo Linkai gudrūs. Jono ir Uršulės tėvas, išgirdęs, kad prie Panevėžio žmonės gerai gyvena (gaidžiškiai vienu metu vykdavo ten grūdų), susodino vaikus į rogutes ir išvažiavo. Tačiau pasirodė, kad jokie kepti pyragai jų ten nelaukia – teko grįžti atgal. Prieš išvykdamas Linka žemę pardavė pašnekovės seneliui Žilinskui, tačiau kadangi neįtvirtino sandorio notariškai (Linka mušėsi į krūtinę esąs žodžio žmogus), grįžęs atgavo ją. Anot gaidžiškės, žemė tais metais buvo tokia brangi, kad, kai kažkuris iš gaidžiškių (Jackūnas ar Norkūnas) išarė vienas kito „parubežy“ svetimą vagą, už tokį „baisų darbą“ to „neprietelio“ karvei buvo nupjauti speniai.
Apie U. Linkaitę V. Guigaitė atsiliepė kaip apie labai gerą, dvasingą moterį: „Kai karo metu virš galvų skraidė bombonešiai, bėgdavome iš namų. Nubėgdavome į pakalnę ir pas Linkas. Uršulytė man ir sakydavo: „Tu labai bijai, bet kalbėk poteriuką ir nieko nebijosi. Tarybiniais laikais ligoninėje ji pagimdė (nebuvo ištekėjusi) dvi mergytes. Žiema buvo labai šalta, kol atsinešė, jos ir sušalo. Ir palaidoti negali, todėl pasidėjo ant lubų (aukšto – aut. past.) ir sulaukus pavasario palaidojo.“
„Kas buvo gera, neprapuolė“
Gaidžiškė sakė, kad „ant labai senų Gaidžių kapelių“ pagal savo tėvo pasakojimą ji suskaičiavusi 22 kūdikėlių ir vaikų kapus: Pumpučių, Guigų, Gasiūnų, Gurkšnių, Andriusevičių, Linkų, Vadeišų, Maksimavičių… Pasak pašnekovės, ji ir nežinojo, kad jų kaimynė Monika Andriusevičienė taip pat buvo netekusi savo atžalų, tačiau, kai ligoninėje mirė Genovaitės Rožienės mergytė ir motina visą savaitę verkė bei nieko nevalgė, atėjo pas kaimo moteris nelaimingosios anyta ir paprašė, kad jos pakalbėtų su marčia. M. Andriusevičienė bandė G. Rožienę paguosti tokiais žodžiais: „Gene, tu vieną palaidojai, aš palaidojau penkis.“ Anot V. Guigaitės, įėjus pro kapinių vartelius dešinėje pusėje buvo atitvertas kampas nekrikštams. Jų netgi tiesiai į kapines nebuvo galima nešti – keldavo per tvorą. Taip buvo pasielgta ir su sau gyvybę atėmusia Genovaite Tilvytyte, vyriausia Petro dukterimi (anot pašnekovės, ji buvo graži gimnazistė ir… ėmė lauktis). Religingi giminaičiai pasmerkė tokį poelgį, tačiau seserys Pranė ir Stasė nepasidavė – ėjo devynis penktadienius pėsčiomis į Spitrėnų (Utenos sen.) bažnyčią, nes tikėta, kad tokia apeiga išgelbsti savižudį nuo pasmerkimo. Ir tada Stasė susapnavo mirusią seserį, sapne jos paklausė: „Genute, kodėl tu taip padarei? Juk buvai tokia tikinti, pamaldi, įrašyta į Amžinąsias Mišias (vienuolė, vienuolyno vyresnioji Jadvyga buvo visą Tilvyčių šeimą įrašiusi į Amžinąsias Mišias – aut. past.)…“ Genovaitė atsakė: „Kas buvo gera, neprapuolė.“ Pasak V. Guigaitės, sapnas buvo papasakotas kunigui. Ir „vartai atsidarė“. Dabar suprantama, kad savižudybei įtakos gali turėti liga, didelė nelaimė. Nesvarbu, kokia mirtimi miršta žmogus, jis jau nėra išstumtas iš Bažnyčios.

Su duonos rieke į tėvo laidotuves
V. Guigaitė pasakojo, kad kai mirė šeimos galva Kazys (Liudvikas?) Pumputis, jo žmona Veronika laukėsi penkto vaiko. Žemės Pumpučiai turėjo nedaug, skurdo. Norėdami palaidoti tėvą, turėjo karstui lentas plėšti nuo lubų. Šešerių Kaziukas tuo metu piemenavo Kalviuose (Tauragnų sen.). Nesaldus tarnavimas jo buvo – pervargusį vaiką žiaurūs šeimininkai rykštėmis iš miego į darbą gindavo. Kartą jam atriekė duonos riekę ir liepė bėgti namo. Vaikas apsidžiaugė, pagalvojo, kad jį atleido nuo ganymo, o pasirodė, kad namie tokia nelaimė…
Jo brolis Pranukas, likęs „ūkininku“, kartą parbėgo namo baigęs pjauti ar arti ir radęs suvalgė kruopų katiliuką. Pamačiusi motina išbarė sūnų, kodėl jis suvalgęs visos šeimos maistą.
Kai atėjo laikas keltis į vienkiemius, vaikai (be Kazio (Kazimiero), Prano (Prančiškaus) dar buvo Teofilis, Stefanija ir Veronika) turėjo visus trobesius savo jėgomis persikelti patys. Tačiau, anot V. Guigaitės, susitvarkė. Vis dėlto tik kolūkių laikais jie yra prasitarę, kad „dabar jiems gerai“, nes galėjo dirbti ir kažką užsidirbti.
Autoriaus nuotr.
