Visai netoli Vyžuonų, prie Lukno ežero, įsikūrę Sprakšiai. Kaimo pašonėje, Vyžuonų miške, stūkso pilkapiai, datuojami IX–XII a. Yra vietos bendruomenės prižiūrimos neveikiančios kapinaitės. Apie kaimo praeitį pasakojo Sprakšių bendruomenės pirmininkė ūkininkė Laimutė Zaborskienė ir jos pusbrolis Romualdas Vanagas.

Iš senelių žemės neišėjo
L. Zaborskienė gyvena tėvų statytuose namuose, jie 1961 metais atsirado šalia senelių namų, kuriuose pašnekovė ir gimė. O į naująjį būstą ji su tėvais įsikraustė dar prieš eidama į mokyklą, pamokas ruošė jau prie elektros. Tėvai galėjo keltis į Vyžuonų miestelį, tačiau, tarybiniam ūkiui leidus, nusprendė namus statytis šalia senųjų.
Seneliai, mamos tėvai, Ona ir Vincas Riaubai kadaise buvo išvažiavę uždarbiauti į Peterburgą (Rusija). Senelė prižiūrėjo vaikus, o senelis dirbo spirito fabrike. Grįžę pirko apie 20 hektarų žemės, pasistatė namus. Vėliau žemė buvo padalyta dukterims, o ūkio susmulkinimas galimai išgelbėjo šeimininkus nuo tremties.
Senasis namas buvo dviejų galų su gryčia, stancija ir priemene, kurioje senelis buvo įkūręs pieninę. Supirktą pieną separuodavo, o grietinę kažkur veždavo parduoti. Beje, senelis, turėjęs pieninę, buvo antras senelės vyras Vincas Bražiūnas, už kurio O. Riaubienė ištekėjo, kai būdamas jaunas mirė jos pirmasis vyras.

Ravais nukraujavęs ežeras
Šiaurinė kaimo dalis remiasi į Raistežerį. „Ežeras, kaip sakydavo, anksčiau buvo nemažas, paskui labai supelkėjo. Liko gal kokie trys hektarai. Prie jo galima prieiti tik tam tikrose vietose. Ežeras supelkėjo tarybiniais laikais. Mama sakydavo, kad jos jaunystėje, prie Smetonos, jis buvo labai geras, smėlingu dugnu, visas kaimas eidavo maudytis“, – pasakojo L. Zaborskienė. Anot jos, kodėl ežeras supelkėjo, nežinia, tačiau moteris neatmetė tikimybės, kad tai – melioracijos pasekmė. Tarp ūkininkės namų ir Raistežerio dideliu ravu yra perkirsta anksčiau pelkėta pieva. Ravas veda link ežero, kitoje ežero pusėje kitas ravas dingsta kažkur Vyžuonų miške.
Pašnekovė nėra girdėjusi, kad Raistežeryje būtų kas nors nuskendęs, bet Lukne būta ne vieno skenduolio. Ji atsiminė, kad tuomet, kai būdama penkerių maudėsi su kitais vaikais, gyvybę prarado viena jų draugė. Gal mergaitę ir būtų pavykę išgelbėti, bet į pagalbą atskubėjęs vyriškis pats nemokėjo plaukti.

Prižiūrimos kapinaitės
Vanagų ir Gezevičių (dabar Tuskenių) sodybose pakelėje stovi po kryžių (akmeniniai su geležinėmis kryžmomis). Anot L. Zaborskienės, juos pastatė anų laikų kaimo bendruomenė.
Kaimo viduryje atstu vienas nuo kito stovėjo du dideli mediniai kryžiai, prie jų vykdavo kryžavos. Sovietmečiu jie nupuvo ir nebuvo atstatyti. Vyko ir mojavos. Kartais pas Bartašius (Zofija Bartašienė turėjo gražų balsą), kartais pas Šileikius, Dubravą ar Malinauską.
Sprakšių nebeveikiančiose kapinaitėse stovi kaimo pavasarininkų pastatytas cementinis kryžius. Kryžiaus pastatymo metais, 1939-aisiais, jie ir eglaitėmis kapines apsodino. Atsiradusias tuščias vietas atsodino dabartinė kaimo bendruomenė. Ji taip pat su seniūnijos pagalba kapines aptvėrė.
Kapinėse yra palaidotas partizanas Stanislovas Kerpiškis, o po senu kryžiumi, datuojamu lyg ir 1893 metais, kalbama, ilsisi kažkokio kareivio palaikai. Šiose kapinėse yra palaidotas pašnekovės tetos Veronikos Dubravienės kūdikis (tačiau tai ne tas kapas, ant kurio yra paminklas su Aldutės Dubravaitės pavarde). Beje, anot L. Zaborskienės, greičiausiai minėtasis partizanas buvo paskutinis palaidotasis kapinėse. Pavyzdžiui, jos tėvo brolis partizanas Bronius Neliupšis, žuvęs pasaloje, palaidotas Vyžuonose.

Gabūs žmonės
Gegužinėse armonika grodavo vietinis Pranas Trainys, tačiau tuomet dar per mažai pašnekovei „leisdavo pasižiūrėti tik per tvorą“, o vėliau ji eidavo tik į mokyklos šokius. Kai mergina studijavo, kartais dar būdavo rengiamos gegužinės, bet kažkur apylinkėje, ne Sprakšiuose.
Anot moters, kaimynystėje gyveno šmaikštaus žodžio kišenėje neieškojęs Lionginas Mikučionis, kuris sugebėdavo ekspromtu pasakyti kokį juokingą eilėraštuką. Zofija Bartašienė, pripažinta liaudies menininkė, tapydavo paveikslus, o Vladas Dubrava buvo stalius, meistraudavo baldus (L. Zaborskienė sakė turinti jo gražią, gamykliškai atrodančią komodą).

Akmuo valstybei ir sunaikintas sostas
Pasak L. Zaborskienės, prieš kelerius metus Sprakšių kaimo bendruomenė nusprendė kažkaip įamžinti valstybės atkūrimo šimtmetį. Būta įvairių nuomonių apie įamžinimo būdą ir vietą, kol galų gale nutarta lauko akmenyje prie kapinių iškalti Vytį. Gabenti akmenį iš Bikelių sodybos į jo dabartinę vietą draugiškai padėjo visa bendruomenė.
L. Zaborskienė prisiminė, kad pievoje, jos senelių ir Dapkų parubežyje, buvo toks nuskeltas akmuo. Kaip sostas. Jį vaikai, žaisdami akmenukais, naudodavo kaip stalą. Vėliau akmenį sunaikino melioratoriai.

Sumažintas ežeras ir kalvis skerdikas
R. Vanagas teigė, kad namą, kuriame jis dabar gyvena, 1932 ar 1936 metais statė jo senelio brolis, grįžęs iš Peterburgo. Sprakšiškis mokyklą lankė Lukniuose. Mokytojavo Bartašienė. Kitame namo gale gyveno babulka, kuri vaikams išvirdavo arbatos. Kolūkių laikais ten rodydavo ir fi lmus. Vyras yra girdėjęs, kad anksčiau mokykla buvusi kituose namuose. R. Vanagui jo motina pasakojo, kad tarpukariu zimagorai iškasę griovį į Vyžuoną ir taip Lukno ežerą nuleidę per metrą. Luknos upelyje vaikai su kašiku gaudydavo peskiukus (kilbukus), sprindžio dydžio žuvytes. Šeimai mama jų iškepdavo, o kiaulėms – pašutindavo. Kai mirė kaimo kalvis, vadinamas Kasčiuku, R. Vanagas buvo dar mažas, tačiau į vaiko atmintį įsirėžė, kad kalvis jiems skersdavo kiaules. Jo medinė kalvė stovėjo prie Luknos upelio, tačiau paskui ne tik ją, bet ir namus nuvertė melioratoriai.

Duonos buvo, bet mirė nuo bado
Kaip ne be ironijos pastebėjo sprakšiškis, nors dėdė turėjo kepyklėlę, tais neramiaisiais 1917– 1918 metais Peterburge jo žmona Kristina ir maža dukrelė mirė nuo bado. Joms skirtas kryžius prie sodybos Sprakšiuose.
Du kryžius pastatė jo dėdė (mamos brolis) stalius, vieną ten, „kur baigiasi Sprakšių gatvelė“, kitą – Vyžuonų bažnyčios šventoriuje.
Sūnui mama pasakojo, kad per kryžavas per kaimą nešdavo kryžių. Kai apeigos nebeliko, tas kryžius, padėtas pas Vanagus ant aukšto, pamažu sunyko. Pašnekovas sakė, kad kryžių, taip pat ir altorėlį, naudojamą per mojavas, iki kitų metų palikdavo toje gryčioje, kurioje tais metais pasibaigdavo apeigos.

Pipiro beržas ir kelio nepaplatinęs ąžuolas
Prie sodybos, kitapus kelio, auga didelis ąžuolas. R. Vanagas nežino, ar jį kas sodino, ar pats iš gilės užaugo, tačiau kai ketinant platinti kelią agronomas, kurį pašnekovas, beje, puikiai pažinojo, užsimojo medį nukirsti, susidūrė su atkakliu R. Vanago pasipriešinimu.
Netoliese ąžuolo auga ir didelis beržas. Sprakšiškis tikino turįs nuotrauką, kurioje jis dar visai pipiras, o berželis gerokai jam virš galvos – žodžiu, beveik bendraamžiai. Vyras žino, kad kapinėse augo senas ėglius, bet kai jis nudžiūvo, greičiausiai buvo išrautas.

Nuoga rūra vidur lauko
Pasak R. Vanago, „į vieną galą eidami, čia stovėjo vokiečiai, šitoje gryčioje buvo štabas, o kai rusai grįžo, ten ant kalno, pas Slapšius, buvo štabas“. Kaimas per karą nenukentėjo tik gyventojai, lygindami okupantus, pastebėjo: vokiečiai atvykę iš karto susikalė lauko išvietę, o rusai gamtinius reikalus atlikdavo kur papuola, kad ir „ant pliko lauko“…
Pašnekovo mamos broliams teko skirtinga lemtis: vienas (Albinas) pateko į vokiečių armiją, kitas (Stasys) – į rusų. Laimei, abu grįžo (tiesa, anot L. Zaborskienės, jos tėvas, Albinas Neliupšis, gimęs 1918 metais, už tarnybą okupantų vokiečių karinėse pajėgose (ėjo raštininko pareigas) buvo kalinamas sovietų gal iki 1948
metų kažkur prie Amudarjos). Beje, kai žuvo dėdė Bronius Neliupšis, kūno atpažinti iškvietė R. Vanago mamą, tačiau ši, nors ir atpažino brolį, neišsidavė. Gal todėl šeima ir nepateko į tremtį.
