Klausiame Ignalinos rajono žmonių: „Ar pradėjo kandžiotis šildymo kainos?“

Po to, kai Lietuvai užsidarė baltarusiškos medienos rinka ir drastiškai kilo biokuro, be to, ir dujų kaina, Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (toliau – VERT) specialistai pernai rudenį prognozavo šildymo kainų augimą. Buvo įvardyta, kad vidutiniškai kaina kils 30 proc., o kai kuriuose miestuose – ir gerokai daugiau. Šiuo metu Lietuvoje apie 70 proc. šilumos pagaminama iš biokuro, o apie 30 proc. – iš gamtinių dujų. Anot VERT specialistų, šildymo kainos priklauso nuo šių dviejų kuro rūšių kainų ir nuo miestuose deginamo biokuro ir dujų santykio. „Ignalinos dienos“ žurnalistai domėjosi, kokia situacija dėl šildymo kainų Ignalinos rajone – kalbinome ne tik specialistus, bet ir Ignalinos miesto bei Vidiškių miestelio gyventojus.

Augo ketvirtadaliu

Kaip „Ignalinos dienai“ teigė laikinai einantis UAB Ignalinos šilumos tinklų (toliau – IŠT) generalinio direktoriaus pareigas Artūras Jatulis, prasidėjus šildymo sezonui šildymo kaina Ignalinoje kilo nuo 6,69 cento už kilovatvalandę (kWh) spalio mėnesį iki 7,05 cento už kWh lapkritį, gruodį – 7,49 ct už kWh ir sausį – 7,75 ct už kWh. Vasariui, anot vadovo, jau paskaičiuota šildymo kaina 8,34 ct už kWh. Taigi, nuo sezono pradžios šildymas Ignalinoje už kWh brango maždaug 25 procentais. Pasak pašnekovo, pažiūrėjus į Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos apžvalgą, statistinis visos Lietuvos šildymo kainos vidurkis už gruodžio mėnesį buvo 7,5 ct už kWh, taigi, Ignalina atitinka šį vidurkį. Be to, kad kilo šildymo kaina, dar ir oras ne pats palankiausias šilumos vartotojams. IŠT vadovo teigimu, šiemet žiema nėra pati šalčiausia, lyginant statistinę pernykščio ir šiųmetinio šaltojo sezono temperatūrą, bet ji vis tiek šiek tiek žvarbesnė nei pernai, vadinasi, ir šildyti reikia šiek tiek labiau.

A. Jatulio teigimu, IŠT biokurą, kuriuo šildomi Ignalinos ir Dūkšto miestai, Rimšės ir Mielagėnų miesteliai bei Vidiškių, Kazitiškio, Ceikinių ir Linkmenų kaimai, kas savaitę perka „Baltpool“ išteklių biržoje, o kuro rezervas, saugomas aikštelėje, kol kas nepaliestas ir bus naudojamas tik sezono pabaigoje. IŠT vadovo pastebėjimu, pastarąjį mėnesį biokuro kaina biržoje stabilizavosi, taigi, galima viltis, jog ir kuro, taip pat ir šildymo kaina nebekils. Kaip sakė pašnekovas, medienos skiedrų, arba kitaip – „čipsų“, kaina nuo pernai pakilo iki 300 eurų už tonos naftos ekvivalento vienetą (toe) ir kol kas šios ribos neperlipa – svyruoja nuo 289 iki 295 Eur/toe. Kas įdėmiai skaito mūsų laikraštį, tikriausiai pamena, jog biokuro rinkos situacija ir kainų augimas jau buvo išsamiai aptartas 2021 metų „Ignalinos dienos“ 36 numeryje interviu su A. Jatuliu.

Viskas atnaujinta, bet…

Ignalinos privalumas prieš kitus miestus, A. Jatulio nuomone, tas, kad visi mūsų miesto daugiabučiai renovuoti, nes buto, esančio atnaujintame name, šilumos eikvojimas bet kokiu atveju mažesnis. Be to, visos šilumos trasos mieste atnaujintos, modernizuoti ir šilumos punktai. „Tarkim, Vidiškėse, kur dar yra nerenovuotų daugiabučių namų, kainos už šildymą, lyginant su renovuotais, skiriasi kelis kartus“, – aiškino pašnekovas ir pridūrė, kad bazinę šildymo kainą nustato VERT, o vienintelė šildymo kainos dedamoji, kurią gali keisti patys IŠT, ir yra kuro kaina, daranti įtaką galutinei kainai. Kitos šildymo kainos dedamosios yra nusidėvėjimas (amortizacija), personalo sąnaudos, einamasis remontas, investicijų grąža ir kitos sąnaudos.

Pastaruoju metu, anot vadovo, viskas brango – ir automobilių kuras, ir elektra, didėjo sąnaudos darbuotojų atlyginimams. IŠT sąnaudos elektrai padidėjo beveik 10 tūkst. eurų per mėnesį, todėl įmonei lieka mažiau pinigų apyvartinėms lėšoms. Pasak direktoriaus, itin koją kiša ir tai, kad VERT niekaip neperskaičiuoja bazinės šildymo kainos. Prašymas ją perskaičiuoti, A. Jatulio teigimu, VERT pateiktas jau seniai, bet kažkodėl vis delsiama, nors paskutinį kartą IŠT bazinė šildymo kaina buvo keista 2020 metų rugsėjo mėnesį, taigi, jau senokai neatitinka nūdienos aktualijų.

Prakalbus apie įmonės skolininkus, pašnekovas patikino, jog jų nėra itin daug, nemažai skolų susidariusios nemokant metai iš metų, o jų grąžinimas pamažu juda į priekį – didieji skolininkai paduoti į teismą ir, jei jie geranoriškai nesudaro skolų grąžinimo grafiko, jų imasi antstoliai. Ignalinos rajono gyventojų skola šių metų sausio 1 dieną sudarė 144,2 tūkst. eurų, juridinių asmenų – apie 30 tūkst. eurų.

Rima

Ignalinos miesto gyventoja

Mūsų namas – atnaujintas. Visada už šildymą mokame daug ir žinome, kodėl – mūsų daugiabutyje tik dvylika butų. Todėl mūsų niekas nebestebina ir nieko nebeklausiame. Gyvenu trijų kambarių bute, šalčiausiais mėnesiais moku per aštuoniasdešimt eurų.

Valerija

Ignalinos miesto gyventoja

Tiksliai pasakyti, kiek pakilo šildymo kaina, aš negaliu, nes nevedu tokios statistikos. Tačiau kainų kilimas neatrodo logiškas – kur Jūs matėt, kad bet kokiam žmogui bet koks kainų kilimas atrodytų logiškas ir jis sakytų: „Ačiū Dievui, kad mažai pakėlėt!“ Nėra tokio žmogaus. Man šildymo kainos kilimas nėra tragedija, nes esu dirbanti pensininkė, taigi, susimokėti išgaliu. Bet jei paklausite to, kuris gyvena iš pašalpų, gal jam bus baisus dalykas. Be to, kai neseku sąskaitų, tai ir negaliu tiksliai pasakyti – susimoku ir tiek. O pinigų visada maža, mokesčių visada daug. Galiausiai, jei nori įsivaryti depresiją, tai užsirašyk, kiek mokėti reikėjo lapkritį, po to gruodį, sausį, vasarį. Jau ir būsi depresuotas. Mano požiūris toks – jei gali, tai susimokėk ir nesuk galvos.

Elena

Ignalinos miesto gyventoja

Mano bute galima reguliuoti šilumos kiekį – atsisuku ar užsisuku tiek, kiek noriu. Todėl ir moku tiek, kiek šiltai noriu gyventi. Gruodį išeidama į darbą kelias dienas pamiršau prisukti reguliatorių, todėl sumokėjau dvigubai – už lapkritį mokėjau 27 eurus, už gruodį  – jau 50 eurų. Praeitą šildymo sezoną tikrai mokėjau mažiau, nes, pamenu, didžiausia mokėta suma buvo apie 32 eurus, šiemet štai jau kiek teko pakloti. Bet pati ir kalta – galėjau susimažinti šilumą. Nori karščiau, tai ir turi. Gal kiek didėjo ir kilovatvalandės kaina, nežiūrėjau. Kainų kilimas nėra malonus dalykas…

Ariana

Vidiškių kaimo gyventoja

Gyvenu renovuotame name Sodų gatvėje, butas – per 50 kv. m, už šildymą gruodžio mėnesį gavome maždaug 95 eurų sąskaitą. Dar mokame apie 52 eurus už renovaciją. Taigi, gavome „neblogą“ sąskaitą. Gretimas namas – neatnaujintas, todėl, kiek girdėjau, jų sąskaitos siekia 200 eurų. Bet jie namuose vaikšto marškinėliais trumpomis rankovėmis, o mūsų atnaujinto namo butuose temperatūra nepakyla aukščiau 19 laipsnių Celsijaus šilumos. Linksma. Turiu namuose termometrą, nuolat seku temperatūrą. Esu šilumos mėgėja – tikrai ne kas. Iš pradžių pagalvojau, kad gal temperatūra specialiai sumažinta visų gyventojų prašymu. Pasirodo, ne. Kalbėjau su kaimyne iš kitos laiptinės, ji taip pat skundžiasi, kad šalta. Baisu pagalvoti, kas būtų, jei lauke tikrai būtų šalta, kai kelias savaites laikosi minus 30 laipsnių Celsijaus…

Mes šį butą pirkome visai neseniai, todėl šis šildymo sezonas – pirmasis ir palyginti su praėjusiu šildymo sezonu nelabai galiu. Dabar lauksime sąskaitos už sausio mėnesį (juokėsi). Kiek žinau, sąskaitų sumos visur Ignalinos rajone labai skiriasi, bet net Vilniuje gyventojai moka kelis kartus mažiau, nei mes. Sunku pasakyti. Lauksime kelis mėnesius, kad turėtume su kuo palyginti, ir žiūrėsim, aiškinsimės, kur problema.

Matriona ir Petras

Vidiškių kaimo gyventojai

Mes už šildymą mokam labai daug – už gruodį mokestis siekė apie 230 eurų. Gyvename nerenovuotame name, trijų kambarių buto kvadratūra – 70 kv. m. Gerai tik tiek, kad gauname kompensaciją už būsto šildymą. Šį mėnesį jos gavom nemažai – 70 eurų. Tikrai mokam daug, bet gyvenam taip: kai lauke šalta – pas mus šilta, kai lauke šilta – pas mus šalta.

Labai norėjom savo namą atnaujinti, bet kai pradėjom tvarkyti dokumentus renovacijai, paaiškėjo, kad čia gyvena du ilgamečiai piktybiniai skolininkai, kurie už įvairius komunalinius mokesčius prasiskolinę dideles sumas, tad šį užmojį teko pamiršti. Problemos visur – jei trupučiuką padidino pensijas, tai mokesčius pakėlė tiek, kad to padidėjimo net nesijaučia. O juk dar ir vaistus reikia pirkti. Abu esam neįgalūs. Būtų galima išgyventi – svarbiausia sveikatos būtų.

Stasė

Vidiškių kaimo gyventoja

Katastrofa, o ne normali šildymo kaina. Už praėjusį mėnesį gavau 180 eurų sąskaitą. Mes su vyru abu neįgalūs, gyvename dviese nerenovuotame daugiabutyje, dviejų kambarių bute. Kompensacijos negauname, nes turime kažkiek žemės, miško. Va, taip ir susimokame – gerai, kad sūnus padeda. O apie kainų pakilimą galiu pasakyti tiek – nei kas mūsų klausia, nei kas su mumis tariasi, sąskaitą atsiunčia – ir mokėk. Šiaip gyvename šiltai, bet pirmame aukšte, todėl jeigu rūsyje būtų neišdaužti langai – būtų ir visai gerai, nes kai labai šalta – iš rūsio per grindis traukia šaltis.

Vytauto Ridiko nuotr.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas