Šiame numeryje tęsiame (pradžia Nr. 36) kimėniškio mokytojo Povilo Veteikio (1901–1983 m.) atsiminimus, kuriuose užfiksuoti kaimo gyventojų pasakojimai, užrašyta, kaip Kimėnai išgyveno Pirmąjį pasaulinį karą.

Vakaro pasakojimai
Būdavo, rudens ir žiemos vakarais, susėdę prie žibalinės lempos, o ir prie rūkstančios balanos (karo metais žibalo trūko), kaimiečiai pripasakodavo ilgų baisių, kartais ir juokingų istorijų. Kaip kažkada naktį kažką velniai „vedžiojo“, kaip arkliavagiai arklius vogė, kaip kaimynų pirtyse nuogos raganos vanojosi… O tokių istorijų žmonės labai daug mokėjo. Ką nors iš savo gyvenimo, ką nors tikro, o ir išgalvoto.
Mūsų namuose pirmasis pasakoti pradėdavo tėtė:
– Kažin kur už Tauragnų buvo susitvėrusi ruskių arkliavagių šaika. Reikėjo labai saugoti arklius, ypač gerus. Sakydavo, kad vagys išvarą arklius net už granyčios, Rosijon ar dar kur.
Kas jau turėjo geresnį arklį, tai laikė tvarte, pristatytame kryžmai prie pirkaitės. Tvarto durys iš vidaus užspaudžiamos stora kartimi. Vagiui jau reikėtų arba duris išlaužti, arba sieną išgriauti. Be to, prie tvarto pririšamas piktas šuo. Turtingesnieji gaspadoriai prie klėties rišo dar vieną šunį. Mat pasitaikydavo, kad ir grūdus iš klėties išplėšia.
Atbėga kartą toks Lauras patį vidunaktį pas kaimyną Edvardą ir barbena į duris:
– Advertai, tik nenusigųsk. Mūsų ūlyčioj yra razbainykai. Plėšia mūs tvartų, kad net sienos braška. Paimk strielbų ir šauk tan šonan.
Edvardas buvo medžiotojas, turėjo dubelką (dvivamzdį šautuvą). Išėjęs laukan, pasiklausė ir dėl visa ko iššovė. Net visa ūlyčia sudrebėjusi. Kaimas pabudo. Vieni šoko iš lovos ir bėgo laukan net neapsivilkę kaip reikiant, kiti tikrino, ar gerai užbrauktos priemenės durys. O tėtė, pasiėmęs kirvį, ėjo nuo vieno lango prie kito – ar kartais tik nelenda vagis.
Artimesnių kaimynų šunys – Mopsikas, Kliučikas ir Rozbelis – tik sukaukė ir pasislėpė būdose. Kitur, tolėliau šunys tebeskalijo…
Įsidrąsino Edvardas su Lauru ir eina žiūrėti. Vienas su strielba, kitas – su šermukšnine lazda, kurią visada su savim nešiodavosi nuo visokių raganų ir biesų apsiginti. Apžiūrėjo tvarto duris ir sienas. Niekur nieko… Tylu.
Tik staiga kažkas kad ėmė tvarto duris braškinti!
– Kas čia yr? – sušuko Edvardas. – Dabar tai neištrūksi! Pasiduok geruoju!
Laurui net blusos apmirė. Atsitokėjęs tyliai sako:
– Adverčiuk, nešauk, dar gali arklį nušaut.
Taip jie pusę nakties išstovėjo, laukdami pasirodant razbainykų. Prikišę ausį, įsiklausė. Tik arklys atsiduso, o paskui sužvingo. Įėję jokių vagių nerado, tik duryse išpeštą arklio uodegos ašutų pluoštą. Tai arklys, kasydamasis užpakalį į tvarto duris, ir sukėlė tokį triukšmą…

Kitą vakarą pas mus vėl susirenka kaimynai. Atėjo eilė pasakoti dėdei Petrui, tėtės broliui. Jis, siuvėjas, dažnai išvažiuodavo „į žmones“, buvo daug ko prisiklausęs, daug ko girdėjęs.
– Triūbakalnio miško pakrašty stovėjo pakrypusi pirkelė, kurioje gyveno vargšas žmogelis, visų vadinamas Raminka, nors jo tikras vardas buvo Jeronimas. Kam reikėdavo kokį darbą padėti dirbti, jis visada būdavo prisišaukiamas – malkų kapoti, šakų kirsti. Dėl užmokesčio nesiderėdavo: kas kiek duoda, tiek ir gana. Pinigų nepažinojo. Šeimininkės duodavo padėvėtų apatinių baltinių, klumpių, kokį apdriskusį švarką ar kailiniokus, kurie vos laikydavosi ant pečių. Vienintelis jo darbo įrankis buvo kirvelis. Kam žagarų kūlalį sukapos, kam eketę kūdroje iškirs ir, žinoma, vandens virtuvėn prineš, karves pagirdys.
Žiemai prasidedant ūkininkai imdavo penimius bei puskiaulius skersti. Tai vienur, tai kitur sklido sviltų kvapas. Vargšui žmogeliui, neturinčiam peniukšlio, net seilė varvėdavo. Žiūrėk, ir siūlo savo paslaugas, nes nori gauti skerstuvių:
– Tai man kad ir kokio nors sukruvinto dūrimo arba šiaip prastesnį šmotelį, – prašydavo.

Šeimininkai jam pasukdavo ir ką geresnio: skerstuves „švenčiant“ nedera šykščiam būti. Šviežienos paragauti ir artimiausius kaimynus pasikviesdavo.
Vieną rudenį kaimynė Ulijona, įėjusi į trobelę, rado Raminką jau be žado: guli aukštielninkas, žiūri nemirksėdamas į lubas ir nieko nesako. Bandė dar bėgti žvakės, bet buvo jau per vėlu. Šarvojo artimesnieji kaimynai jo paties trobelėje. Apvilko rasta senų laikų eilute. Gale galvos uždegė žvakę. Vyrai sukalė ir nudažė karstą. Pavakariais ėmė rinktis vyrai, moterys, vaikai. Jie atidavė pagarbą žmogui, neturėjusiam šeimos, artimųjų. Vyresnieji pagiedojo keletą šventų giesmių…
Pasakotojas baigdamas pats susijaudino ir apsiverkė.
Kitą vakarą kalbą pradėjo dėdė Jonas:
– Tai, ką dabar paseksiu, girdėjau iš savo senelio Andriejaus. Jeigu jis melavo – nepykit, jei ir aš pameluosiu. Mūsų kaime, Narkūnuose, gyveno du kaimynai: Justinas Marčiukas ir Kazys Lukošėnas. Buvo labai susidraugavę. Parduoda turguje pundelį linų ar maišelį grūdų – ir abu traukia par Iršienę, į karčiamą. Daug negerdavę. Pusbutelio užtekdavo.

Važiuoja kartą abu namo, jau linksmi. Naktis šviesi. Mėnesiena. Pati pilnatis. Šąla. Tylu. Privažiavę Šilinę, prisiminė, kad prie pat tilto, kur stovi seno žilvičio stuobrys, labai dažnai vaidenasi. Neva šunys pjaunasi, gandras kalena, jautis subaubia… Pasitaiko, kad ir žmogų „vedžioja“ – taip, kad jis neranda savo namų. Ėjusi iš kaimynų senutė. Vos užėjo ant tilto – stuobry subaubęs jautis, viršum galvos lyg ir paukščio sparnai suplasnoję… Senutė eina, eina ir vis neprieina namų, net pavargo. Pasirodo, visą laiką suko apie savo pirtį… Prisiminus tokį įvykį, bičiulius apėmė baimė. Tuo labiau kad toji senutė nuo išgąsčio tuoj susirgusi ir mirusi.
Justinas su Kaziu užvažiavo ant tilto. Staiga žilvičio stuobry ėmė pjautis šunys. Pasigirdo lyg ir paukščių sparnų ūžesys. Kazys, pajutęs, kad kažkas užsėdo jam ant sprando, arklio kamanomis pažabojo, švilpdamas nutempė jį į upę ir keletą kartų išmurkdė eketėje. Justinas visa tai matęs. Staiga žilvičio stuobry ėmę skambinti varpai… Netrukus netoli gyvenančio ūkininko diendaržy užgiedojo gaidys, ir abu bičiuliai atsitokėjo.
– Kaip tu neperšalai, murkdomas šaltam vandeny? – stebėjosi Justinas, bet pamatė visiškai sausą Kazį, ir abu suprato kad tai buvo tik baisus abiejų sapnas.

Karo negandos
Ėjo 1915 metų vasara. Žmonės vaikščiojo nusiminę, apsiblausę. Frontas slinko vis artyn. Patrankų gausmas stiprėjo. Senesni žmonės, ypač moterys, sakė, jog artinasi pasaulio pabaiga, ir liepdavo visiems atsiklaupus poterius kalbėti, kad Dievas apsaugotų nuo tokios nelaimės.
– Slėpkim arklius ir galvijus! – nusprendė vyrai. – Jeigu ne ruskis, tai germanas gali paimti. Vyrai, užsėdę ant arklių, nujojo Galašniūrių miškan, moterys karves išsivedė į Girelę ir Viešintų miškus. Įsidėjo dar po maišą šieno – „gerklėms užkišti“, kad nemaurotų.
Iki pusdienio buvo taip tylu, kad, rodos, jokio karo niekur nėra. Vyrai, apsidairę aplinkui, pasikinkė arklius ir ėmė arti pūdymą. Arkliai net sukaito. Paleido juos pietums pasiganyti, pagirdė, davė avižų. Kas avižų neturėjo, suraikė po puskepalį duonos, kad po pietų sparčiau plūgą trauktų.
Tik staiga iš gretimo Pačkėnų kaimo atbėga Emilė Šapokienė ir praneša: nuo Triūbakalnio miško atjoja pulkas vaisko!
Sujudo, sukruto visi: bėga, slepia, kas ką turi, neša į daržus, tarp žolių, dilgynėn, užkasa į žemę.
Įjojo į kaimą vokiečių kareiviai. Nulipo nuo arklių, įėjo į pirmą pasitaikiusią trobą, bet nieko nerado. Gyventojai pulkavosi aplink Stasiaus Žulio trobą. Vienas kareivis bandė „susikalbėti“ pirštais, bet iš tokios „kalbos“ nieko neišėjo. Kitas prabilo pusiau lenkiškai, pusiau vokiškai. Stasiuvienė, išgirdusi žodį „pan“, išsigando:
– Matai, girdi, ką jie sako. Sako – čia ponai gyvena. O gal germanai nekenčia ponų? Ims ir iššaudys arba su štikais išbadys!
Jaunas kareivis pradėjo kažko prašyti:
– Milch! Milch!
Moterims pasirodė, kad miltų prašo. Ir atnešė – rupių, ruginių. Tada kareivis sumaurojo kaip karvė. Kaimietės suprato: pieno nori. Atnešė iš indaujos pilną puodynę. O tie vėl:
– Brot! Brot!
– Ak, tai jiems mūsų pienas yra brudas! Negaus nieko!
Pagaliau duonos vis dėlto gavo. O vienas kareivis ėmė kaimo vyrams dalyti cigarus, bet ne visi dovaną priėmė.
Po valandos pasigirdo muzika. Nuo Degulių dvaro žygiavo pėstininkai. Priešaky – didelis dūdų orkestras. Trenkė maršą, kad net žemė po kojomis linko. Pirkių langai ėmė drebėti. Arkliai, ausis pastatę, prunkštė. Karvės, uodegas kaip lazdas iškėlusios, bėgo ratu, nelyginant jas pultų gyliai…
Kitą dieną ėmė važiuoti gurguolės. Gurguolininkai jau blogiau elgėsi. Išjojo „medžioti“, ir kiekvienas parsinešė po naminę žąsį. Lauko virtuvė pakvipo šviežia žąsiena. Kaimo vaikams, kurie čia pat slampinėjo, net seilė ėmė varvėti. Išvažiavo net sudie nepasakę. Tikri kiaulės, anot Stasiuvienės. Ir kokį šiukšlyną paliko! Tiesa, vaikai rado tai peiliuką, tai šaukštą, tai visą cigarą.
Vėl atjojo raiteliai. Vienas šviesiaplaukis sumanė pagąsdinti vaikus. Atkišo pikę su smailiu durtuvu:
– Ruski, ruski, heraus!
Vaikams patiko žirgai – visi bėri, trakėnų veislės. Balnai naujutėlaičiai, gurgžda. Batai nublizginti, pentinai žiba.

Kaimas patyrė ne vieną atėjūnų piktadarybę. Pasipila, būdavo, kaime raitininkai, nusėda nuo arklių – ir po pirkias. Kad įbaugintų gyventojus, išsitraukę brauningą, nušauna pasimaišiusį vieną kitą šunį. Ir vis vieną ir tą patį burba: duok jiems kiaušinių, lašinių, dešros, sviesto, sūrio, pieno. Tokie dideli jų norai. Bjauriausi buvo vadinamieji juodasermėgiai – gurguolininkai, nebejauni vyrai. Grobdavo kas tik jiems pakliūdavo po ranka – ir šieną, ir šiaudus, ir maisto produktus, net gyvulius ir paukščius. Žmonės gyvulius paslėpę šėrė. Peniukšlius rūsiuose penėjo. Papjovę svilinti vežė į mišką.
Priešintis ir nebandyk. Prisidengdami „rekvizicija karo reikalams“, kareiviai darė ką norėjo. Dažnai „rekvizuodavo“ ir rankšluostį, laikrodį, batus ar šiaip kokį vertingesnį daiktą. Ilgai kaimą vargino įvairios duoklės. Žemdirbiai patys turėjo pristatyti į kreisą vilnų, linų, kailių ir net kiaulių odų. Atsirado pieninės, kurių vedėjais dirbo fronte sužeisti vokiečių kareiviai. Ūkininkams už pieną neva mokėjo, bet tik vieną kitą markę dėl akių.
Kad turėtų maisto vietoje, okupantai Utenos dvaro žemę apsodino daržovėmis ir kaimiečius varė jų ravėti, kaupti. Prie dirbančių nuolatos stovėdavo prievaizdas vokietis. Kai jis patraukdavo pavėsin, žmonės irgi leisdavo sau truputį atsikvėpti. Pamatęs tai, prižiūrėtojas lėkdavo kaip vėjas prie darbininkų, net dulkės kilo stulpu. Ne vienam tada kliūdavo bizūnu. Prižiūrėtoją žmonės vadino pasiutėliu. Sakydavo: „Saugokitės pasiutėlio!“ Vienas jaunas vyras bandė gintis, tai pasiutėlis įpykęs norėjo jį raitas sutrypti, tik, laimė, arklys ant žmogaus nėjo.
Parengė Visvaldas KULAKAUSKAS
Daugiau apie Kimėnus skaitykite čia
