2015 m. liepos 8 d. trijų organizacijų – Utenos rajono savivaldybės administracijos, Utenos visuomeninių jaunimo organizacijų sąjungos „Apskritasis stalas“ ir Utenos apskrities darbdavių asociacijos – iniciatyva buvo įsteigta Utenos miesto vietos veiklos grupė, trumpiau vadinama Utenos miesto VVG.

Tik pradėjusi veiklą Utenos miesto VVG inicijavo ir parengė 2016–2022 m. Utenos miesto vietos plėtros strategiją, kuria siekiama telkti suinteresuotų vietos valdžios, verslo, nevyriausybinių ir kitų įstaigų bei organizacijų pastangas ieškant tinkamiausių sprendimų Utenos miesto ekonominei ir socialinei gerovei kelti bei patraukliai aplinkai gyventi ir dirbti Utenos mieste kurti. Strategijos veikloms įgyvendinti iš viso skirta 1 582 833 Eur.
Praėjus šešeriems Vietos plėtros strategijos įgyvendinimo metams, galima pasidžiaugti pasiektais rezultatais: parengtas 21 vietos plėtros projektas, iš kurių keturi finansuojami 100 proc. ES paramos lėšomis iš papildomai Vidaus reikalų ministerijos skirtų lėšų koronaviruso sukeltoms pasekmėms mažinti. Projektų veiklose dalyvavo per 2 800 tikslinės grupės dalyvių – įvairaus amžiaus Utenos miesto gyventojų ir beveik 200 miesto bendruomenės narių – projektų savanorių.
Socialinės rizikos vaikų ir jaunimo sociokultūrinėms veikloms įgyvendinti buvo parengti net aštuoni projektai, iš kurių keturi jau įgyvendinti: „Gera būti“, „Kūrybiškumo erdvė“, „Utenos miesto socialinės rizikos vaikų atskirties mažinimas per kultūrines ir edukacines veiklas“ ir „Kūrybiškumo erdvė“. Dar keturi projektai – „Atviras futbolas“, „Pažink Lietuvos regionus iš arčiau“, „Tampame draugais“ ir „Gera būti čia“ – yra įgyvendinami. Labai džiugu, kad šių organizacijų: Utenos švietimo centro, Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos, Utenos futbolo klubo „Utenis“, Aukštaitijos krepšinio mėgėjų asociacijos, VšĮ Utenos turizmo informacijos centro ir jų partnerių VšĮ „Taip kitaip“, „Žygiuojanti lapė“ bei VšĮ „Medijų ir edukacijos centras“ inicijuoti projektai ir juose vykdomos veiklos buvo skirtos patiems jauniausiems socialinę atskirtį patiriantiems miesto bendruomenės nariams, o projekto „Gera būti“ metu suburta bendruomenė sėkmingai tęsia veiklą naujame projekte „Gera būti čia“. Todėl labai norisi pacituoti projekto koordinatorės Miglės Lapinienės išsakytas mintis:„Džiaugiuosi, kad projektas subūrė Utenos miesto bendruomenę į didelę ir gražią „Gera būti“ šeimą. Kiekvieną dieną mieste sutinku dalyvius, savanorius, kurie tapo artimais draugais. Gera jausti jų šypsenas, matyti jų pasikeitimus – labiau pasitikinčius, drąsesnius, atvirus. Dirbdama prie projekto supratau, koks svarbus žmonių santykis, kaip gera jausti palaikymą, koks reikšmingas yra teigiamas pavyzdys ir kaip svarbu turėti artimą žmogų, kuris tiki tavimi, apkabina ar ištaria padrąsinantį žodį.“
Senjorų, neįgaliųjų ir vienišų asmenų sociokultūrinėms veikloms įgyvendinti parengti trys projektai: „Šviesioji gyvenimo pusė“, kurį įgyvendino Utenos kraštotyros muziejus, „Norime būti sveiki ir aktyvūs“ bei „Senjorų klubas“, įgyvendinti asociacijos „Aukštaitijos rakta“.„Pagal Utenos miesto vietos veiklos strategiją parengėme ir įgyvendinome projektus, skirtus Utenos rajono senjorams ir negalią turintiems asmenims, – pasakojo projektų koordinatorė Žydrūnė Šalkauskienė. – Abu projektai sulaukė didžiulio susidomėjimo. Dalyvaudami projektų veiklose žmonės turėjo puikią galimybę sustiprinti sveikatą, pagerinti emocinę būklę, atrasti naujų pomėgių, įgyti naujų žinių, dalyvauti fizinio aktyvumo užsiėmimuose. Kartą sudalyvavę, daugelis vėl norėjo sugrįžti, nekantriai laukė kitų susitikimų. Visos pirmojo projekto „Norime būti sveiki ir aktyvūs“ veiklos buvo skirtos tik tikslinei grupei, o į antrąjį projektą „Senjorų klubas“ įtraukėme veiklų, kurios buvo skirtos ir kitiems bendruomenės nariams. Dviejų dienų renginys „Kartų kalba“, kuriame dalyvavo močiutė, dukra ir anūkė, sulaukė didžiulio susidomėjimo. Čia susitiko ir smagiai laiką leido trys kartos.“
Utenos šeimos ir vaiko gerovės centras parengė ir įgyvendina projektą „Pokyčių keliu“, kurio metu teikiama kompleksinė pagalba priklausomybę turintiems ar smurtą patiriantiems asmenims. Projekto metu įveiklinami asmenys kompleksiškai ugdant jų socialinius ir darbinius įgūdžius, organizuojami kompiuterinio raštingumo mokymai, šiuolaikinių priemonių pagalba naudojami interaktyvūs ir įdomūs ugdymosi metodai. Organizuojami prevenciniai renginiai tikslinei grupei, kurie padeda mažinti socialinę atkirtį. Renginių dalyviai mokosi pozityvaus bendravimo, socialaus laisvalaikio leidimo, gauna informacijos apie prieinamą pagalbą.
Socialinei atskirčiai mažinti skirti projektai sulaukė didelio miesto bendruomenės narių susidomėjimo. Šie projektai buvo patys skaitlingiausi tiek veiklų, tiek dalyvių. Pavyzdžiui, Utenos švietimo centro projektuose vietoje numatytų 400 dalyvių dalyvavo daugiau nei 600 socialinę atskirtį patiriančių vaikų ir jaunuolių. Senjorams ir neįgaliems asmenims skirtų projektų dalyvių skaičius irgi ženkliai viršijo projekto vykdytojų suplanuotus skaičius. Projekto „Senjorų klubas“ veiklose net 384 asmenys, nors buvo suplanuota pritraukti 85 dalyvius. Negalima nepaminėti ir be galo daug įvairių veiklų, skirtų padėti tikslinės grupės dalyviams integruotis į vietos bendruomenę, pasijusti reikalingiems ir svarbiems, sustiprinti savo kompetencijas ir gebėjimus ar gauti naudingų paslaugų. Vien tik vaikams ir jaunimui skirtų projektų įgyvendinimo metu vyko renginiai, šeimų savaitgaliai, vakaronės, edukacinės išvykos, žygiai skirtingais metų laikais, stovyklos, kūrybinės dirbtuvės, bendradarbiavimo ir lyderystės ugdymo veiklos, naktiniai skaitymai bibliotekoje, buvo kuriami animaciniai filmukai, įkurtoje teatro studijoje lavinami vaikų saviraiškos gebėjimai, įvairūs sporto renginiai ir dar daugybė kitų veiklų. Senjorai ir negalią turintys asmenys dalyvavo renginiuose sveikatinimo temomis, vyko į sąskrydžius, edukacines pažintines išvykas. Pageidaujantys galėjo lankyti gydomąsias mankštas sporto ir sveikatingumo klube RL GYM ar mėgautis vandens procedūromis Anykščių miesto baseine „Bangenis“ bei dalyvauti kitose projektų veiklose.
Projektų populiarumą ir sėkmę nulėmė ne tik įdomių veiklų gausa, suteiktos priemonės ar įsigyta įranga, bet projektų vykdytojai bei savanoriai – Utenos miesto gyventojai, kuriuos suvienijo nuoširdus bendravimas, tikėjimas savo vykdoma veikla ir idėjomis bei noras būti naudingam savo miesto bendruomenei. Ne vienam iš jų darbas prie projekto ar savanorystė tapo nauja patirtimi, kuria pasidalijo savanorių Andriaus ir Jurgos šeima:„Tą tikrąją savanorystę mūsų šeima surado projekte „Gera būti“. Bendravimas su įvairaus amžiaus vaikais transformavo bendrus santykius į aukštesnį lygį. Pamatėme ir pajautėme, kaip keičiasi vaikai ir jų šeimos nariai, taip pat keitėmės ir mes patys. Labai svarbu buvo su vaikais pasikalbėti, paklausti, kaip jiems sekasi, jautėsi, kad jie stokoja šilto bendravimo ir išklausymo. Savanorystę pavadintume ir savanorių komandiniu darbu, susikalbėjimu, situacijos suvaldymu, tiesiog patarnavimu vienas kitam. Su šiuo projektu mes išaugome ir susiradome naujų draugų. Ačiū už naujas patirtis!“
Siekiant gerinti neaktyvių darbingų miesto gyventojų padėtį darbo rinkoje parengti keturi projektai. Du iš jų – „Verslo degustacija“ ir „Y karta miestui“ – skirti jaunimo verslumo įgūdžiams ugdyti. Juos įgyvendino Utenos kolegija ir asociacija „Neformalaus ugdymo centras“. Projektas „Nauji gebėjimai – naujos galimybės“ ir „Bedarbių ir ekonomiškai neaktyvių Utenos miesto gyventojų įgalinimas integruotis į darbo rinką“ (pastarojo veiklos dar tęsiamos) skirti vyresnio amžiaus miesto gyventojams. Šiuos projektus parengė Utenos kolegija ir Utenos regioninis profesinio mokymo centras. „Nustebino besimokančiųjų atsakomybė, – pasakojo projekto „Nauji gebėjimai – naujos galimybės“ vadovė Dalia Stunžėnienė. – Visuomenėje egzistuoja stereotipas, kad bedarbiai ir ekonomiškai neaktyvūs asmenys linkę nieko neveikti, turi žalingų įpročių. Mokymai kolegijoje prasidėdavo 8 val. ryto, o mokymų dalyviai dar gerokai prieš 8 val. jau laukdavo prie auditorijos, netgi negaluodami ateidavo į paskaitas. Savo elgesiu jie visiškai paneigė tokią visuomenės nuostatą. Šis projektas labai prisidėjo ir prie socialinio suartėjimo: tokią pačią nedarbo problemą turintys žmonės bendravo tarpusavyje, dalijosi patirtimi, pajuto, kad jie tokie ne vieni, o šalia koridoriumi šmirinėjantys kolegijos studentai leido pasijusti bendruomenės dalimi, subrandino įsitikinimą, kad mokytis tikrai niekada ne vėlu. Draugiškas kolegijos personalas užaugino dalyvių pasitikėjimą savimi. Šių mokymų dalyviai ypatingi – turintys daug karčios gyvenimo patirties ir su didele viltimi žiūrintys į ateitį. Labai tikimės, kad įgyti nauji gebėjimai jiems atvers naujų galimybių. Be šio projekto finansavimo tą padaryti būtų daug sunkiau.“
Neformalioms verslumą skatinančioms iniciatyvoms plėtoti besikuriančiam verslui ir darbingiems miesto asmenis parengti penki projektai, iš kurių trys jau įgyvendinti. Tai – „Verslas lengvai, greitai, kūrybiškai“, „Laikas verslui“ ir „Elektroninės prekybos startas pasaulinėse rinkose“. Juos įgyvendino Utenos apskrities darbdavių asociacija, Utenos miesto VVG ir UAB „Siuntikas“. Projekto „Bendros verslumo iniciatyvos“, įgyvendinamo Utenos miesto VVG, ir UAB „Rigera“ projekto „Dalinamės patirtimi, stipriname jaunus verslus“ veiklos dar tęsiamos.
Įsidarbinimo galimybes ir neformalias verslumo iniciatyvas skatinantys projektai sulaukė ne mažesnio vietos bendruomenės narių susidomėjimo. Šiuose projektuose dalyvavo ir dar dalyvauja daugiau kaip 500 dalyvių, iš kurių apie 50 jauno verslo atstovų. Įgyvendinant projektus vyko konsultacijos, neformaliojo švietimo mokymai, verslo renginių ciklai, dviejų dienų hakatonas, mokomosios stažuotės. Renginius vedė profesionalūs lektoriai, su jaunais verslininkais dirbo verslo mentoriai.
Utenos miesto VVG ne tik įgyvendina pagal veiksmus numatytus projektus, bet ir vykdo strategijos įgyvendinimo stebėseną, rengia metines strategijos įgyvendinimo ataskaitas, vykdo strategijos viešinimą. Praėjus penkeriems strategijos įgyvendinimo metams išleistas informacinis leidinys „Miestui, bendruomenei, verslui“, kuriame pristatoma 17 įgyvendintų ar dar vykdomų projektų. Leidinį platina Utenos miesto VVG, jį galima rasti Utenos miesto viešojoje bibliotekoje arba kreiptis į projektų vykdytojus. Baigiantis Vietos plėtros strategijos įgyvendinimo laikui, Utenos miesto VVG ruošiasi ateinančiam 2021–2027 m. ES investicijų veiksmų programos laikotarpiui, kurio metu planuojama parengti naują Utenos miesto vietos plėtros strategiją.
