Jau šį penktadienį ir šeštadienį daugelyje šalies prekybos centrų su pirkėjais sveikinsis „Maisto banko“ akcijos savanoriai, kurie geros valios žmones kvies nupirkti ir su stokojančiais pasidalinti ilgiau galiojančiais maisto produktais. Planuojama, jog rudeninė „Maisto banko“ akcija vyks 69 Lietuvos miestuose ir miesteliuose, joje dalyvaus daugiau nei 300 nevyriausybinių organizacijų.
Nebuvo pavasarinės akcijos
„Dėl netikėtai pasaulį užklupusios pandemijos netekome galimybės surengti pavasarinės „Maisto banko“ akcijos, kurios metu surinkdavome apie 240 tonų ilgiau galiojančių maisto produktų. Todėl ši, rudeninė maisto produktų rinkimo akcija tampa kaip niekada svarbia – jos dėka vaikų dienos centrai, labdaros valgyklos, neįgaliuosius, senjorus, gausias šeimas globojančios organizacijos turi galimybę surinkti taip reikalingų maisto produktų, iš kurių, suformavusios maisto krepšelius, perduoda stokojantiems. Ne paslaptis, kad didžioji dalis paramos gavėjų – ligoti ar senyvo amžiaus žmonės, kuriems šis laikotarpis ypač pavojingas. Dažnai jie bijo išeiti iš namų, o savanorių atneštas maisto krepšelis tėra vienintelis kelių dienų maistas. Todėl labai prašome visų, kurie penktadienį ir šeštadienį užsuks į prekybos tinklus, pagalvoti ir pasidalinti maistu su tais, kurie šiandien neturi ko padėti ant savo pietų ar vakarienės stalo. Nuoširdžiai tikiu, kad kiekvienas geras ir nuoširdus darbas ne tik sugrįžta su kaupu, bet ir pamažu keičia mūsų pasaulį. Todėl širdingai dėkoju visiems, prisidėsiantiems prie šio pokyčio,“ – sakė „Maisto banko“ direktorius Simonas Gurevičius.
Galima aukoti ir skambučiu
Vis didėjantis COVID-19 atvejų skaičius šiek tiek pakoregavo ir šios „Maisto banko“ akcijos mastą. „Vietovėse, kuriose plyti pandemijos židiniai, mūsų akcija nevyks. Tačiau dedame visas pastangas, kad ten dirbančios organizacijos neliktų be maisto – jį surinksime ir atvešime iš kitų miestų. Kiekvieną dieną sekame su pandemija susijusias naujienas ir tiksliname, atnaujiname „Maisto banko“ akcijos vietas. Su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistais suderinome saugumo priemones, lyginant su praėjusiais metais, stipriai sumažinome akcijoje dalyvaujančių savanorių skaičių, papildomai juos instruktuojame saugumo klausimais, visus savanorius aprūpinsime apsauginėmis kaukėmis bei pirštinėmis,“ – pasakojo S. Gurevičius.
„Maisto bankas“ informavo, kad akcijos metu skirtingose parduotuvėse paramą maistu renka skirtingos vietos organizacijos, kurių globojamiems žmonėms ir atiteks paaukotas maistas. Kiekvienos organizacijos pavadinimą pirkėjai gali rasti parašytą maisto produktų surinkimo punktuose ar paklausę akcijos savanorių. Į pirkinių krepšelį įdėti nepasiturintiems skirtų maisto produktų pamiršusieji, dalyje prekybos centrų gali nuskenuoti akcijos skrajutę ar paskambinti trumpuoju numeriu 1343 ir „Maisto banko“ veiklai paaukoti tris eurus.
Pernai pavasarinės ir rudeninės „Maisto banko“ akcijų metu buvo paaukota 490 tonų ilgiau galiojančių maisto produktų. Pavasarinės akcijos metu surinkta parama išdalinta 45 492, o rudens akcijos metu surinkta parama išdalinta 43 812 nepasiturinčių asmenų.
Koronavirusas palies ir nepasiturinčiųjų stalus
Dėl koronaviruso grėsmės perkeliamas didžiausias šalyje labdaros renginys – kovo 20-21 dienomis turėjusi vykti kasmetė „Maisto banko“ akcija.
„Apmaudu, jog dėl susiklosčiusios situacijos parama maistu nepasieks daugiau nei 350 nevyriausybinių organizacijų, kurios bendrai globoja daugiau nei 53 tūkst. nepasiturinčių asmenų, tačiau žmonių sveikata yra svarbiausia,“ – pabrėžė S. Gurevičius. Anot jo, „Maisto banko“ akcijų metu geros valios žmonių suaukotus ilgiau galiojančius maisto produktus akcijoje dalyvaujančios nevyriausybinės organizacijos sunaudoja per kelis mėnesius. Vienos iš jų dalina maisto paketus, kitos – pavyzdžiui, vaikų dienos centrai ar labdaros valgyklos – naudoja tiesiogiai gamindamos maistą. Situacija tokia, kad šiuo laikotarpiu, kai visi iš prekybos tinklų lentynų šluoja grikius ir konservus, nepasiturintieji negali apie tai net pasvajoti.“
Pasak S. Gurevičiaus, tokiomis sąlygomis jokiais būdais negalima nusisukti nuo sunkiau gyvenančių, atsargomis pasirūpinti neišgalinčių, silpnesnių žmonių. Todėl „Maisto bankas“ pasiryžęs stoti į pagalbą ir kasdienei savo veiklai telkiasi dar stipriau: „Mes ir toliau kiekvieną dieną vyksime į prekybos tinklus, iš kurių imame paskutinę dieną galiojantį maistą ir dar tą pačią dieną jį išrūšiavę perduosime nepasiturinčiais besirūpinančioms organizacijoms. Tačiau tam, kad karantino metu šį maistą galėtume išskirstyti plačiau, mums labai reikalingi papildomi resursai. Todėl kreipiamės į visus geros širdies Lietuvos žmones, galinčius savanoriškai, maistu ar finansais prisidėti prie organizacijos veiklos – jūsų pagalba mums kaip niekad reikalinga.“
Apims visus šalies miestus
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ praėjusiais metais surinko ir nepasiturintiems išdalinto beveik 8 tūkst. tonų maisto, iš kurio daugiau nei 5 tūkst. tonų sudarė nuo išmetimo išgelbėti, paskutinę dieną galiojantys, bet žmonių vartojimui dar tinkami maisto produktai. Parama maistu praėjusiais metais pasiekė daugiau nei 138 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų.
„Maisto banko“ akcija – dukart per metus prieš didžiąsias šventes vykstantis nacionalinis labdaros projektas. „Maisto banko“ akcijos savanoriai šalies prekybos centruose ir parduotuvėse kviečia geros valios žmones paaukoti ilgo galiojimo maisto produktų nepasiturinčiųjų maitinimui.
„Maisto banko“ akcija vyksta daugiau nei 70 Lietuvos miestų ir miestelių, apima 430 parduotuvių, ji rengiama bendradarbiaujant su 350 socialinių ir bendruomeninių organizacijų. Renginio metu surinktas maistas atitenka socialinių organizacijų globojamiems žmonėms – daugiavaikėms šeimoms, mažas pajamas gaunantiems neįgaliesiems, senoliams, bedarbiams, vienišoms vaikus auginančioms motinoms, socialinėje krizėje atsidūrusiems asmenims ir kt.
„Maisto banko“ akcijos metu vidutiniškai paaukojama 140 tūkst. kartų. Gyventojų nuomonės apklausos rodo, kad maisto aukojimas parduotuvėse yra populiariausias labdaros teikimo būdas, „Maisto banko“ akcijose yra dalyvavęs kas trečias šalies gyventojas. Panašias akcijas maisto bankai vykdo daugelyje Europos šalių. Lietuvoje „Maisto banko“ akcijos organizuojamos nuo 2003 metų.
„Maisto banko“ ir laikraščio „Utenos diena“ inf.
Deimantės Kazokaitės nuotr.