Nors Ruklių senbuvė Genovaitė Veronika Pečiūrienė (Kumelytė) kurį laiką dirbo Kvykliuose (Utenos sen.) bei Utenoje, vyro nenoras vykti į miestą privertė moterį likti gimtajame kaime, į kurį ji planavo nebegrįžti. Pasakodama apie Ruklius, gyventoja apgailestavo, kad kažkada neklausė savo tetulytės pasakojimų apie tėviškę, todėl dabar galvoje – tik nuotrupos.
Apleista tėviškė
G. V. Pečiūrienės gimtoji gryčia yra visai netoli nuo jos dabartinių 1964 ar 1965 metais statytų namų. Nepriklausomybės pradžioje mama namus pardavė kažkokiems leningradiečiams, tačiau jų turbūt ten nė kvapo niekada nebuvo – viskas apleista ir griūva. Pašnekovė sakė negalinti žiūrėti į nykstančius namus – nuo mamos mirties praėjo jau 32 metai, o ji ten tebuvo apsilankiusi du–tris kartus. Jai geriau atmintyje išlaikyti nuostabius praeities atsiminimus.
Rukliškė pasakojo, kad jos senelis Silva Kumelys išėjo iš ulyčios ir pasistatė namą, labai panašų į ankstesnįjį. Su Ona Šiaučiūnaite iš Velaikių (Zarasų r.) susilaukė penkių vaikų: Povilas septyniolikos metų mirė, vyresnioji nutekėjo į Latviją, pašnekovės tėvas Pranas su broliu Aleksu 1917 metais tarnavo caro armijoje… Aleksas liko Rusijoje, apsigyveno prie Odesos (Ukraina), o tėvas grįžo į Lietuvą. Išvažiavo dirbti į Kauną prie kelių, tiltų, tačiau, kai kaime sesuo jau ėmė nebesusitvarkyti viena, žemė buvo aprašyta Pranui – šis sugrįžo tėviškėn. Daug dirbo: pašalino krūmus, susivežė medieną, bet tuo metu spėjo pasistatyti tik trobą ir pirtį. Tik 1963 metais pasistatė tvartą ir klojimą. Buvo užveisęs gal aštuoniasdešimties obelų sodą. Anot pašnekovės, tėvas labai rūpenos ūkiu, norėjo jį palikti jaunėliui Algiui, tačiau sūnus įsikūrė Utenoje ir į tėviškę nebesugrįžo. Mirė P. Kumelys 1974-aisiais.
Nuogos negyvėlių kojos
Pirmą klasę G. Pečiūrienė lankė pas Ruklių Baurienę, paskui mokyklą iškėlė į Degsnio dvarą, kuris pašnekovei buvo visai arti.
Pabaigusi keturis skyrius, ketino mokslus tęsti Daugailiuose, tačiau kartą „žiemos laike“ eidama iš mokyklos pamatė vežamus, anot jos, „banditų“ kūnus. Vaizdas, kai iš rogučių nuogos jų kojos vilkosi žeme, vaiką taip sukrėtė, kad jis apsirgo ir tik kitais metais, kai Sudeikiuose atidarė septynmetę, vėl galėjo mokytis (beje, ten pratęsti mokslų ėjo ir septyniolikmečiai, ir dvidešimtmečiai). Pabaigusi Sudeikiuose, pradėjo eiti į vidurinę Užpaliuose, bet „susirgo plaučiais“, tik Antalieptės gydytojas Vaičiulis „atratavojo“. Dėl ligos tėvai dukros į mokyklą nebeleido, o ši atsiminė, kad labai gerai sekėsi matematika, bet nesisekė kalbos.
Visa naikinantis karas
Karą pašnekovė atsimena gana ryškiai. Versdami medžius riaumojo tankai, ūžė lėktuvai, Kumeliai slėpėsi išsikastame bunkeryje, prie jų namų vokiečiai kasė apkasus… Kumelienė, galvodama, kad naujos trobos neatlaikys mūšio, išnešė nuo palangių gėles. Užsidegė Kaminsko, Tamošiūno, kitų trobos, o į Kumelių trobą, laimei, pataikė tik viena skeveldra. Po mūšio radosi ir užmuštų, kai kuriuos juos palaidojo vietiniai. Piemenukai sodindavo gėlytes ant trijų kareivių kapo, ten ir gyvulių neleisdavo, vienas kareivis palaidotas raiste. Tai buvo vokiečių karių palaikai, kuriuos praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje iškasė ir išvežė.
„Dabar aš vaikams tankiai sakau: „Blogai visa: maisto kainas kelia… Jūs kaip norit sakykit, nėra tvarkos. Bet tik ne karas. Tai dar mažna gyvint. Jei norėsi, tai ir pasisodinsi kažką, bet kai karas praeina, tai tikrai baisu. Nieko nebijau taip, kaip karo. Žmogų, būna, užklumpa bėda, bet išsikapstai, o jei karas užeina, tai viskas“, – kalbėjo Ruklių senbuvė.
Iš kur išbėgo, ten ir sugrįžo
Kai G. V. Pečiūrienė apsirgo ir nebėjo į mokyklą, iš karto tapo kolūkiete, tačiau tėvas pakalbėjo su kolūkio pirmininku Bagočiūnu ir šis išleido iš kolūkio – galėjo eiti kur nori. Pasimokė šiek tiek siūti pas tokią Grigaliūnienę. „Kurgi tu namie siūsi? Šieną reikia tvarkyti: „Eik, Gene, padėk!“ Tiktai naktimis gali siūti, bet naktį reikia miegoti. O kas per uždarbis? Dievuliau, suknytę pasiuvai – rublis! Visi gi biedni! Imsi brungiai, niekas neduos!“ – guodėsi moteris, prisiminusi siuvėjavimą.
Tada mergina, gal klasės draugės patarta, ėmė ieškotis pardavėjo darbo. Nuvažiavo į kooperatyvo parduotuvę Antalgėje (Leliūnų sen.) ir ten gavo darbą. Šiek tiek apmokė, bet nespėjo nė kojų apšilti, kai Kvykliuose išplėšė parduotuvę. Sunku žaliai pardavėjai buvo, bet kitos išeities nebuvo – išmoko skaičiuoti skaitliukais per dieną. Revizorius Ramonas iš Utenos naujai darbuotojai tepatarė: „Vaikel, tu tik dirbk teisingai ir niekur neprapulsi. Nedaryk jokių machinacijų. Jei ir apsiriksi, čia nedidelė apyvarta – tai vienon, tai kiton pusėn keliom kapeikom.“ G. V. Pečiūrienė nežinojo, kam dėkoti, bet apie aštuonerius metus pradirbusi Kvykliuose pardavėja niekada neturėjo jokio trūkumo. Tada buvo perkelta dirbti į ką tik atidarytą gastronomą Utenoje, tačiau ten buvo didelė betvarkė, tad ji nepanoro tokioje įstaigoje dirbti. Vis dėlto iš kooperatyvo taip lengvai neišeisi, teko skųstis rajkome. Tik pritarus rajkopsąjungos pirmininkui, moteris perėjo dirbti į bazę, dirbo galanterijoje.
Ir nors, pasak pašnekovės, ji jau buvo peržegnojusi Ruklius, buvo tikimybė gauti geriau apmokamas inkasatoriaus pareigas, buto liko laukti mažiau nei metus, bet grįžo į gimtąjį kaimą. „Likimas“, – įstikinusi rukliškė. – Mano buvo apskaičiuota ir užumiršta – Rukliuos nebegrįšiu. Ir norėk, ir nenorėk, o išeina.“ Su savo būsimu vyru draugavo ilgai – devynerius metus. Būtent jis po vestuvių ir užsispyrė į miestą neiti. Dirbo traktorininku kolūkyje, o ji pati vos ne ketvirtį amžiaus sukosi kaimo pieninėje. Iš viso išdirbo 35 metus, dar ir į pensiją prie sovietų spėjo išeiti.
Lašininiai baldai
Netoli pašnekovės tėviškės – Degsnio dvaras. Buvo jis labai apgriuvęs, tačiau kolūkio pirmininkas Kavolėlis ėmėsi iniciatyvos jį atstatyti. Iš pradžių dvare buvo įrengti butai, paskui – kultūros namai, kontora, biblioteka, parduotuvė, valgykla. Dvaras iš pradžių priklausė Kazlams, paskui jis parduotas Snukiškiui. Užėjus sovietams, Snukiškis su bernioku pabėgo, o Snukiškienė su dukterimi išvežtos. Taip pat išvežta ir kita jau už Buroko ištekėjusi dukra su šeima. Beje, Kazlui turbūt buvo sudėtinga išsivežti visus parduodamo dvaro baldus, tad kai kuriuos jis pardavė ir net išmainė į lašinius pašnekovės tėvui.
Paauglystėje pašnekovė suskaičiavo Rukliuose apie 50 vienkiemių. Paskui jie ėmė nykti: senieji gyventojai
išmirė, o jų vaikai iškeliavo į platųjį pasaulį. Pavyzdžiui, iš Mališausko septynių–aštuonių vaikų nė vieno gimtuosiuose namuose neliko. Ir tokių buvo daug: Araminai, Pakalniai, Ilgarūbiai, Valaikai, Kumeliai…
Pasak G. V. Pečiūrienės, Kumelių Rukliuose buvo bent penkios trobos: Petro, Antano, Kaziuko, Prano. Vienas gyveno Ubeikienės namuose. Daug Ramelių, Šapokų. Kai kurie turėjo ir pravardes. Moters tėvą pagal jo tėvą vadino Silvoku, moteris pagal vyro vardą šaukdavo Praniene, Joniene ir t. t.