Pirmą kartą ieškant valymo įrenginio gali kilti daugybė klausimų. Pavyzdžiui, kas yra biologinis valymas, o kas – biocheminis? Daug ką jie gali suklaidinti. Vienas svarbiausių dalykų, kurį verta prisiminti yra tas, kad Lietuvoje dažniausiai naudojami biologiniai nuotekų valymo įrenginiai, o biocheminiai – tinkamesni Skandinavijos rinkai. Nepaisant to, vis tiek naudinga žinoti pagrindines jų ypatybes.
Biologiniai valymo įrenginiai
Biologiniai nuotekų valymo įrenginiai turi nemažai privalumų. Pirmiausia jie yra patvarūs, tad bus tinkami naudoti ilgą laiką. Taip pat šiuos įrenginius sumontuoti yra ganėtinai paprasta, o jų eksploatacijos kaštai nedideli. Tai aktualu daugeliui, kadangi, kai planuojami įsigyti valymo įrenginiai, kaina yra vienas iš labiausiai svarstomų dalykų. Kitas svarbus privalumas – šie įrenginiai gali būti montuojami įvairiose vietose. Pavyzdžiui, juos galima įrengti ir po važiuojamąja kelio dalimi. Tai puikus būdas norint sutaupyti vietos, kai sklypas yra nedidelis.
Kalbant apie biologinio valymo įrenginio veikimą, pirmiausia buitinės nuotekos patenka į jo aeracinę dalį, kurioje vyksta oro tiekimas ir maišymas. Taip organinės atliekos yra suskaidomos į paprastesnius cheminius junginius. Toliau jos ir susidaręs dumblis keliauja į antrinį nusodintuvą. Čia dumblas nusėda į talpos dugną, o švarus vanduo yra perkošiamas per dantytą briauną. Išvalytos nuotekos yra nekenksmingos ir gali būti išleidžiamos į aplinką.
Biologiniai valymo įrenginiai yra pagrindinis pasirinkimas Lietuvoje. Tad prieš įsigyjant tokį pirkinį, aktualu žinoti pagrindines jo ypatybes. Suprasdami, kaip vyksta toks valymo procesas ir kokie jo privalumai, galėsite jaustis ramiai ir užtikrintai.
Biocheminiai valymo įrenginiai
Nors biocheminius valymo įrenginius galima įsigyti ir Lietuvoje, tačiau čia jie yra retas pasirinkimas. Nepaisant to, vis tiek pravartu suprasti tokių įrenginių veikimo principą. Juose nuotekos valomos tiek biologiniu, tiek cheminiu būdus. Pirmąjį iš jų jau aptarėme prieš tai. Cheminiu būdu yra šalinamas fosforas, įterpiant geležies druską. Taip susidaro netirpūs fosfatų kristalai, kurie kartu su dumblu kaupiasi nusodintuve.
Jei prieš tai dar svarstėte, ką pasirinkti, akivaizdu, kad Lietuvoje tinkamiausi biologiniai valymo įrenginiai. Čia jų visiškai pakanka. Tikimės, kad pagrindinė informacija, kurią aptarėme šiame straipsnyje, padės geriau suprasti šiuos įrenginius ir nepasimesti.