Utenos RPMC atsiveria galimybės ir mokiniams, ir suaugusiesiems

Planuojantys savo ateitį jaunuoliai dažnai atsiduria pasirinkimo kryžkelėje: kokią profesiją rinktis? Pastaraisiais metais atsiranda vis daugiau pagrindinį išsilavinimą įgijusių jaunuolių, norinčių mokytis profesinėse mokyklose ir kartu su profesija įgyti vidurinį išsilavinimą. Taip pat daugėja ir suaugusiųjų, kurie nori keisti savo profesiją bei įgyti reikiamų žinių, tobulinti praktinius įgūdžius. Utenos regioninis profesinio mokymo centras (toliau – Utenos RPMC) kitais mokslo metais gali pasiūlyti išties viliojančių naujovių.

Vasarą (birželio–rugpjūčio mėnesiais) vyks bendrasis priėmimas į Utenos RPMC. Kaip ir visoje Lietuvoje, jis bus vykdomas priimant prašymus internetu, per LAMA BPO sistemą (https://lamabpo.lt/). Šioje profesinio ugdymo įstaigoje bus siūlomos skirtingo lygio profesinio mokymo programos, kurias galės pasirinkti tiek turintys vidurinį išsilavinimą (12 klasių), tiek turintys pagrindinį išsilavinimą (10 klasių), tiek neturintys net pagrindinio išsilavinimo. Taip pat ir suaugę asmenys, kurie nori įgyti kitą profesiją, turintys vidurinį išsilavinimą ir vieną kvalifikaciją. Utenos RPMC direktoriaus pavaduotoja ugdymui Jolita Lilionienė pažymėjo, kad kitais mokslo metais startuoja nauja programa, skirta ruošti kompiuterinių tinklų aptarnavimo technikams. „Šią valstybės finansuojamą programą galės pasirinkti turintys vidurinį išsilavinimą, taip pat turintys vidurinį išsilavinimą ir vieną kvalifikaciją, – paaiškino ji. – Yra nemažai žmonių, kurie nežino, kad suaugusieji, turintys aukštojo, aukštesniojo, spec. vidurinio ar profesinio mokymo diplomą, gali mokytis ir įgyti kitą profesiją nemokamai, t. y. antrosios kvalifikacijos įgijimą finansuoja valstybė. Suaugusiesiems galime pasiūlyti įvairias profesinio mokymo programas ar jų modulius pagal 9 švietimo sritis. Pagal poreikį deriname paskaitų laiką, kad būtų patogu ir dirbantiems.“

Utenos RPMC profesiją gali įgyti ir mokiniai, kurie mokėsi pagal individualizuotą ugdymo programą. Šiuo atveju minimalus reikalaujamas išsilavinimas yra nereglamentuotas, kartu su profesija mokomasi ir pagal socialinių įgūdžių programą. Mokiniai gali rinktis Plytelių klojėjo- tinkuotojo padėjėjo arba Virėjo profesinio mokymo programą.

Naujovė Utenos RPMC ateinančiais (2024–2025) mokslo metais, kurios iki šiol Utenoje nebuvo, – eksperimentinės mokymo programos, skirtos būsimiems devintokams, kurie turi pateikti prašymą mokytis 9 klasėje atvykę su tėvais į mokyklą ir gali pasirinkti vieną iš trijų siūlomų profesijų (kirpėjo, kompiuterinio projektavimo operatoriaus arba kompiuterinių tinklų aptarnavimo techniko). Per ketverius metus jaunuoliai įgyja pagrindinį, vidurinį išsilavinimus ir nuosekliai kasmet mokosi pasirinktos profesijos. Besimokantys eksperimentinėje klasėje gaus mokymosi stipendiją, turės galimybę vykti į stažuotes užsienio priimančiose organizacijose. Sėkmingai baigę eksperimentinę mokymo programą, absolventai iš mokyklos išeis su brandos atestatu bei su profesinio mokymo diplomu ir jau galės darbintis pagal įgytą profesiją.

Trečioji galimybė, apie kurią turbūt irgi mažai kas žino, yra profesinio mokymo programų modulių pasirinkimas vietoje technologijų ir menų pamokų bendrojo ugdymo mokyklose. Bet kurioje bendrojo ugdymo mokykloje 9, 10, 11 ir 12 klasėse besimokantiems mokiniams atsiveria puikios galimybės mokytis profesijos paslapčių ne tik technologijų pamokų metu, bet ir vietoje jų renkantis Utenos RPMC, kur galima semtis, pavyzdžiui, tautinio paveldo patiekalų bei saldžiųjų patiekalų gaminimo ir automobilių variklių remonto priežiūros paslapčių.

Ne vienus metus Utenos RPMC, glaudžiai bendradarbiaujantis su mūsų rajono ugdymo įstaigomis, mokiniams siūlo galimybę mokytis pagal atskirus profesinio mokymo modulius įgyti norimą kompetenciją, gauti modulio baigimo pažymėjimą, kuris suteikia teisę dirbti atitinkamos kompetencijos reikalaujantį darbą. Šiuo atveju mokinio tvarkaraštis jo mokykloje suderinamas su modulio pamokų laiku Utenos RPMC, taip pat Utenos RPMC siūlo pavėžėjimo paslaugą iš mokinio mokyklos į modulio užsiėmimus ir atgal į jo mokyklą.

Kalbėdama apie profesinio mokymo modulius, pavaduotoja ugdymui pabrėžė, kad būsimi devintokai vietoje technologijų pamokų gali rinktis nesudėtingos technologijos tautinio paveldo patiekalų gaminimo, saldžiųjų patiekalų gaminimo ir jų apipavidalinimo, šaltųjų patiekalų, užkandžių, salotų ir garnyrų gaminimo ir jų apipavidalinimo, Otto ir dyzelinių variklių maitinimo ir uždegimo sistemų montavimo ir derinimo modulius. Būsimi vienuoliktokai savo profesinius įgūdžius gali tobulinti pasirinkdami interjero vizualizacijų kūrimo, erdvinio modeliavimo, siuvinėjimo ir drabužių apdailos, desertų gamybos, transporto priemonių vidaus degimo variklių techninės priežiūros ir remonto modulius. Modulio mokymui per savaitę skiriama nuo 1 iki 3 pamokų (priklausomai nuo pasirinkto modulio trukmės), vienas modulis baigiamas per 2 metus, t. y. arba 9–10, arba 11–12 klasėse.

Vienintelė profesinio mokymo įstaiga Utenoje jaunajai kartai siūlo ne tik patrauklias profesijas, modernias bei atnaujintas praktinio mokymo bazes, bet ir galimybę dar mokyklos suole pasimatuoti norimą profesiją. „Turime itin stiprų maisto sektorinį praktinio mokymo centrą – aukšto lygio įrangos turime tik mes ir Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centras. Taip pat esame atnaujinę automobilių remonto, suvirintojo, virėjo profesijų praktinio mokymo bazę: čia dirba mokytojai, turintys ilgametę patirtį, mokiniai ir mokytojai vyksta į stažuotes užsienyje (per 2023 metus į stažuotes išvyko net 77 mokiniai ir 29 mokytojai). Sudarome visas galimybes užbaigti šią profesinę mokyklą ir įgyti norimą profesiją“, – priežastis, dėl kurių mokiniai turėtų pasirinkti Utenos RPMC, vardijo J. Lilionienė.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas