Vos spėjus atšilti orams ir šiek tiek pradžiūti dirvoms, neatsakingi gyventojai atidarė žolės deginimo sezoną. Vien per šventinį laikotarpį Utenos apskrities ugniagesiai gelbėtojai vos spėjo reaguoti į iškvietimus ir vykti gesinti degančios žolės.
Praėjusią savaitę, penktadienį, ugnis raitėsi nedideliame žemės plotelyje, esančiame Vaikutėnų kaime – ant Vaikutėnų piliakalnio išdegė 5 arai žolės. Tą pačią dieną Utenoje, J. Basanavičiaus gatvėje, išdegė du arai žolės.
Tačiau antrąją šv. Velykų dieną mūsų apskrityje pernykštė žolė buvo deginama daugybę kartų – ugniagesiai gelbėtojai gesinti žemės plotų skubėjo daugiau 11 kartų – tiek buvo gauta iškvietimų.
Ugniagesiai gelbėtojai teigia tai, kad atėjus pavasariui, tvarkomos sodybos, namai ir gyventojai pasirenka paprasčiausią atliekų tvarkymą – deginimą. Deginami nereikalingi daiktai ir per žiemą susikaupusios šiukšlės: baldai ir įvairios plastiko atliekos, drabužiai, sudžiuvusios medžių šakos ir pernykščiai lapai. Užmirštama, kad deginant minėtas atliekas, išsiskiria nuodingos medžiagos, kurios kenkia mūsų sveikatai. O patekusios į organizmą nuodingos kietosios dalelės sudirgina kvėpavimo takus, ko pasekoje paūmėja lėtinių kvėpavimo takų, širdies ar kraujagyslių ligų eiga.
Deginant pernykštę žolę, nepagalvojama, gamta patiria milžiniškus nuostolius: žūsta vabzdžiai, smulkūs gyvūnai, perintys paukščiai. Dažniausiai „nekalta” ugnis persimeta į miškus, durpynus, sunaikina retas augalų rūšis, gyventojų sodybas ir jų ūkinius pastatus. Kovodami su ugnimi ir gelbėdami savo turtą dažnai žūsta ir žmonės.
Ugniagesiai gelbėtojai ragina:
– pastebėjus degančią žolę, nepraeiti pro šalį, pamėginti užgesinti patiems užplakant medžių šakomis, užtrypiant ją kojomis;
– jei ugnis dega mažame plote, apkasti ją grioveliais ir užkirsti kelią ugnies išplitimui į didesnį plotą;
– jei ugnis didelė, nedelsiant skambinti bendruoju pagalbos telefonu Nr. 112.
Laikraščio „Utenos diena” inf.