Jungtinių Amerikos Valstijų laivyno istorija

Prisijungdamas prie Pirmojo pasaulinio karo, Jungtinių Valstijų laivynas buvo ne taip seniai suformuotas kaip karinis, tačiau labai greitai tapo vienu iš lyderiaujančių, kartu su kitomis supervalstybėmis.

Karinio JAV laivyno formavimosi pradžia

1898 m JAV prezidentas T. Ruzveltas ir A. T. Mahanas, jūrų laivyno karininkas ir strategas, pradėjo kurti “Great White Fleet”, kuris strategiškai tapo karinio JAV laivyno kūrimo projektu ir parodė pasauliui Amerikos jėgą.

Tuo metu kariniai laivai buvo dislokuojami strategiškai saugant teritorinius vandenis. Didžiosios Britanijos karinis laivynas didžiąją dalį savo pajėgų laikė teritoriniuose vandenyse, didelę jų dalį sudarė seni laivai, prižiūrintys tolimas sąjungininkų teritorijas. Vokietijos laivynas buvo dislokuotas Baltijos ir Šiaurės jūrose. Prancūzijos laivynas padalintas tarp Bresto (Atlanto vandenyne) ir Tulono (Viduržemio jūroje), padėdamas sąjungininkams neutralizuoti Viduržemio jūros teritoriją. Japonija buvo Jungtinių Valstijų ir Rusijos sąjungininkė. Austrijos ir Vengrijos pajėgos apsiribojo Viduržemio jūra, o Turkijos laivynas, po Kemalio atėjimo buvo labai nusilpęs. Italija kol kas buvo neutrali.

JAV veiksmai buvo neįprasti, nes nuo 1903 iki pat 1920-ųjų jie nestatė jokių kreiserių, tik karinius laivus. Kreiserių vaidmenį užėmė didieji naikintuvai. Be naujųjų „drednoutų“, JAV turėjo didžiulį kovinių laivų arsenalą, strategiškai išdėliotą teritoriniuose vandenyse ir paruoštą gynybai, bei puolimui.

Beprasidedant karui, Jungtinių Amerikos Valstijų laivynas buvo pradėjęs statyti 33 naikintuvus, bei pradėjo ruošti specialią povandeninių laivų flotilę, kurie buvo sukonstruoti itin moderniai. Tokie modernūs sprendimai sustiprino Amerikiečių tikėjimą, kad karinių laivų flotilė gali pasipriešinti Jungtinės Karalystės karališkąjam laivynui.

Kariniai laivai:

Karinio laivyno pagrindą sudarė 10 drednoutų, artilerinių karinių laivų – „South Carolina“ (1906), „Delaware“ (1909), „Florida“ (1909), „Wyoming“ (1911) ir „New York“ (1912).

Šalia šios stiprios jėgos buvo prijungti ir dar 22 senesni kariniai laivai, statyti iki 1906-ųjų – „USS Iowa“, „Indiana“ (1893), „Kearsarge“ (1898), „Illinois“ (1898), „Maine“ (1901), „Virginia“ (1904), „Connecticut“ (1904), „Vermont“ (1905).

Kartu su kariniais laivais veikė ir monitoriai, jūrų karuose naudoti nuo 1860-ųjų su galingais laivais, kurių grimzlė negili, o jūrinės savybės prastesnės.

[„South Carolina“]

Kreiseriai:

Daugiausia karinės artilerijos turėjo „Pennsylvania“ (1903) ir „Tennessee“ (1905), bei 1989-ųjų karo veteranai „USS Brooklyn“ (1895) ir „USS New York“. Viso 12 sunkiasvorių ir 25 lengvesni.

[„Pennsylvania“]

Ginklanešiai:

Ši laivyno dalis buvo skirta taikos palaikymui ir įtakos išlaikymui. Kai kurie iš laivų buvo stipriai parengti ir kovai, kaip pavyzdžiui „USS Sacramento“, „Monocacy“, „Palos“, „USS Yorktown“ (1889), „Petrel“ (1888), „Machias“ (1891), „Nashville“ (1895), „Wilmington“ (1896), „Annapolis“ (1896), „Wheeling“ (1897), „Dubuque“ (1904).

[„USS Yorktown“]

Naikintuvai:

Naudoti labai aktyviai nuo 1900-ųjų iki 1909-ųjų, kuomet pasirodė dar didesni ir sunkesni modeliai. Viso buvo 45 naikintuvai, kurie buvo labai efektyvūs lyginant su Japonų ir Britų kariniais naikintuvais.

Torpedos:

Šio tipo laivai nebuvo labai vertinami, dėl nedidelio dydžio, todėl nebuvo investuojama į jų naujinimą ir statymą. Nedideli laivai gabendavo vos dvi torpedas, o karo metu net 27 jų buvo perkonstruoti į pakrantės naikintuvus.

Povandeniniai laivai:

32 povandeninių laivų jėga, sėkmingai vykdę povandenines atakas.

JAV karinio laivyno mobilizacija 1917-aisiais
„Lusitania“ katastrofa nebuvo vienintelė priežastis, kodėl Amerika stojo į karą, tačiau tai vienareikšmiai buvo stipriau, nei kuris kitas, tai paskatinęs veiksnys.
Prieš sukuriant naują karo laivyno strategiją senieji laivai buvo paruošti – keturi drednoutai, bei „Nevada“ ir „Pennsylvania“ klasių laivai, taip pat 18 naikintuvų („O’Brien“, „Tucker“, ir „Sampson“ klasių), bei 6 povandeniniai laivai.

Atsižvelgiant į Vokietijos povandeninių laivų karo mastą, greitai buvo pradėtas planas masiškai statyti naikintuvus.

Didysis jūrų karo planas ir pradžia kare
Nors JAV karinis jūrų laivynas buvo labai vėlai išsiųstas į mūšius, pirmosios kovos ir strateginiai žingsniai buvo dar prieš oficialiai Jungtinėms Amerikos Valstijoms įstojant į karą su Vokietija. Ir viską išprovokavo agresyvios Vokietijos vykdomos povandeninių laivų atakos, įskaitant keleivinius laivus su civiliais, visiškai nesilaikant Versalio sutarties.

Laivų statyklos staiga gavo šimtus užsakymų mažiems laivams gaminti, pradėjo statyti naujus galingus drednautus, bei modernius karo laivus, tokius didžiulius kaip „Lexington“ klasės, 51 toną sveriantys laivai, su 406 mm patrankomis, kurie gali išvystyti 33,5 mazgų greitį.

Tokie dideli laivai karo eigoje buvo perkonstruoti į lėktuvnešius ir buvo itin reikalingi Antrojo pasaulinio karo metais.
Karo pradžioje, dėl naftos tiekimo nuostolių didelė JAV laivyno dalis liko savo vandenyse, 6 mūšio laivai tarnavo Didžiajam laivynui, 6-ajai mūšio eskadrilei, o kiti buvo išsiųsti į Airiją, blokuoti galimas Vokietijos laivyno atakas.
JAV prisijungus prie karo, ginklavimosi varžybos nesustojo. Buvo skiriami dideli ištekliai ginklavimuisi, o modernūs inžineriniai sprendimai buvo kuo greičiau pritaikomi laivuose.

Yra įkurta daugybė karo laivų muziejų ir kiekviena jūrinė valstybė kariniu laikotarpiu turi savo laivų istorijas. Jei norite iš arti susipažinti su karo laivais, jų brėžiniais, statyba, kamufliažo technikomis ir pažinti mūšius – visa tai puikiai atkurta strateginiame kariniame-jūriniame žaidime „World of Warships”, kuriame galite susipažinti su viso pasaulio kariniais laivais ir mūšiais!

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas