Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų (toliau – Panevėžio PPAR) Utenos filialo nariai kartu su Panevėžio verslininkais dalyvavo verslo misijoje Dubajuje (Jungtiniai Arabų Emyratai), kur vyksta pasaulinė paroda „EXPO 2020“.

Šioje parodoje dalyvauja 192 pasaulio valstybės, pristatančios save ir savo pasiekimus. Šalių stenduose stipriausių įmonių atstovai pristato šaliai būdingas technologines ir verslo naujoves. Dauguma šalių parodos moto pasirinko tvarų valstybės vystymąsi mažinant pramonės įtaką klimato kaitai ir visiškai pereinant prie nulinės CO2 emisijos. Parodoje taip pat plačiai pristatomi energetinių poreikių tenkinimo projektai naudojant tik atsinaujinančius šaltinius.

Misijos dalyviai lankėsi Lietuvos paviljone, kur susitiko su Lietuvos paviljono direktoriumi Aplinkos ministerijos Parodų organizavimo skyriaus vedėju Romu Jankausku. Parodoje Dubajuje mūsų šalis prisistato kaip medinės architektūros, atsinaujinančių energijos išteklių, ekologiško maisto ir aukštųjų technologijų valstybė.
Lietuvos paviljonas, pasak R. Jankausko, įsikūręs lankytojams patogioje vietoje, savo stiliumi dera prie kaimyninių Slovėnijos bei Švedijos paviljonų ir pabrėžia parodos „EXPO 2020“ dalies, skirtos tvariam vystymuisi, privalumus. Ant modernias ir tradicines architektūros tendencijas sujungiančio 1 000 kv. metrų ploto pastato stogo sumontuota saulės elektrinė, gaminanti energiją jam vėsinti.

Misijos dalyviai, apžiūrėdami kitų šalių paviljonus, susitiko su verslo atstovais, su kuriais diskutavo verslui aktualiais bendradarbiavimo klausimais.
Mintimis po viešnagės Dubajuje pasidalijo Panevėžio PPAR Utenos filialo direktorius Jurgis Dumbrava: „Panevėžio PPAR Utenos filialo narių delegacija parodoje „EXPO 2020“ aplankė daugiau kaip 30 šalių paviljonų. Ypač išsiskyrė Vokietijos paviljonas, kuriame demonstruojama tai, kaip šalis apsirūpins elektros energija, kai šių metų pabaigoje bus uždarytos trys paskutinės atominės elektrinės. Taip pat iki 2030 metų bus uždarytos elektrinės, kuriose elektros energija gaminama naudojant akmens anglį. Tai taršiausias kuras iš visų naudojamų elektrinėse.

Didžioji dalis elektros energijos bus gaminama naudojant atsinaujinančius šaltinius (saulė, vėjas, biokuras). Taip pat labai daug dirbama tobulinant vandenilio gamybos procesus. Prognozuojama, kad ateityje vandenilis taps pagrindiniu kuru transporto sektoriuje. Naudojant šį kurą visiškai neteršiama aplinka, t. y. į atmosferą neišmetama CO2 dujų, kurios ir sukelia šiltnamio efektą atmosferoje.

Mūsų delegacijos narius taip pat labai domino taršių pakavimo medžiagų pakeitimas aplinkai draugiškomis, kadangi šiandien dar daugelis gaminamų prekių pakuojamos į aplinką teršiančias medžiagas. Labai plačiai parodoje atspindėti energijos taupymo ir racionalaus naudojimo pastatuose sprendimai, kurie leidžia iki minimumo sumažinti energijos poreikį šildant ir vėdinant pastatus.
Kiekvienas delegacijos narys turėjo galimybę susipažinti su pasauliniais pasiekimais savo veiklos srityse.“
Laikraščio „Utenos diena“ inf.