Olimpinio starto laukianti uteniškė: „Lietuviams norisi palinkėti nekalti sportininkų prie kryžiaus, jei jiems nepasiseka“

Liepos 26-os, penktadienio, vakarą Prancūzijos sostinėje Paryžiuje merkiant lietui įspūdingai atidarytos 2024 metų olimpinės žaidynės. 33-iosiose vasaros olimpinėse žaidynėse Lietuvai atstovauja 50 pajėgiausių šalies atletų, tarp kurių pavyko pakliūti ir uteniškei disko metikei Ievai Gumbs (buvusi Zarankaitė). 29-erių lengvaatletė lydima ją treniruojančios mamos Vitos Zarankienės į Paryžių atvyko gerokai anksčiau prieš savo startą vien todėl, kad turėtų galimybę dalyvauti olimpiados atidarymo ceremonijoje. Vėlų sekmadienio vakarą „Utenos dienai“ pavyko telefonu susisiekti su I. Gumbs ir iš pirmų lūpų išgirsti, kokiomis emocijomis ji šiuo metu gyvena olimpiniame kaimelyje.

Disko metikė Ieva Gumbs ne tik pirmą kartą dalyvauja olimpinėse žaidynėse, bet ir anksčiau nė karto nėra buvusi Paryžiuje

Olimpinės žaidynės pirmą kartą istorijoje atidarytos ne stadione – 85 įvairaus dydžio laivai plukdė 205 delegacijų, tarp jų ir Lietuvos, atstovus Senos upe Paryžiaus širdyje, o aplinkui įrengtose laikinose tribūnose ir ant tiltų ceremoniją stebėjo keli šimtai tūkstančių žiūrovų.

10 atidarymo iškilmėse dalyvavusių mūsų šalies olimpiečių (ne visi Lietuvos atstovai į Paryžių atvyko vienu metu), taip pat jų treneriai, olimpinės misijos vadovai vilkėdami žalios ir baltos spalvų apranga bei mojuodami trispalvėmis plaukė laivu nuo Austerlico tilto iki Eifelio bokšto. Garbės svečių tribūnoje ceremoniją stebėjo Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.

Uteniškei, tik per plauką nepatekusiai į 2020 metais vykusias Tokijo vasaros olimpines žaidynes, Paryžiaus žaidynės – pirmosios. Prieš išvykdama į šias svarbiausias tarptautines varžybas I. Gumbs oro uoste ją kalbinusiems žurnalistams sakė, kad „jau kelias dienas viskas viduje verda“, tad stengiasi tvardyti jaudulį, kuris apima vien pagalvojus apie olimpines žaidynes. „Tai svajonių svajonė visiems sportininkams, todėl vis stengiuosi save nuraminti, nes nesinori perdegti“, – tądien teigė ji.

Liepos 28-ą paprašyta pasidalyti įspūdžiais iš olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijos, I. Gumbs „Utenos dienai“ sakė, jog atidarymas yra esminė šių žaidynių dalis, todėl tiek ji, tiek jos mama labai džiaugiasi, kad turėjo galimybę jame dalyvauti. „Mums visiems labai patiko plaukti laivais. Visi laivai plaukė vieni pro kitus, tad mes susirėkavome, susimojavome su kitų šalių delegacijomis, netgi mėtėme į tuos laivus olimpinius ženkliukus. Buvo labai smagu, – šypsodamasi pasakojo ji. – Netgi tas lietus, kuris palengva vis stiprėjo, savotiškai tiko. Aišku, šiek tiek sušalome, sušlapome, bet nepervargome ir neperšalome. Iš karto po plaukimo visi sugrįžome į olimpinį kaimelį, atidarymo ceremonijoje toliau nedalyvavome, nes kai kurių sportininkų jau netrukus laukė startai, kitų – pasiruošimas.“

Nors televizijos žiūrovai savo ekranuose Lietuvos delegaciją matė vos kelias sekundes, I. Gumbs teigimu, laivu mūsiškiai plaukė keliasdešimt minučių. „Visi kartu draugiškai važiavome į atidarymo ceremoniją, paskui vieningai laukėme, kada išplauksime, o plaukdami išvydę vienoje ar kitoje upės pusėje savo šalies vėliavą skanduodavome „Lietuva!“ – apie vienas įsimintiniausių gyvenimo akimirkų neslėpdama susižavėjimo kalbėjo sportininkė.

Uteniškė disko metikė daugybę metų siekė savo svajonės patekti į olimpines žaidynes išsipildymo, o kai tai pagaliau atsitiko, jai, kaip pati teigė, pirmosios dienos olimpiniame Paryžiuje buvo „kažkoks kosmosas“. Ką reiškia vien galimybė būti tarp pasaulio rekordininkų, olimpinių čempionų – sporto žvaigždžių…

Dalyvavimas olimpinėse žaidynėse I. Gumbs – ne vienintelis pirmas kartas, mat Paryžiuje iki šiol ji taip nėra buvusi. „Olimpinis kaimelis, kuriame gyvename, yra toliau nuo Eifelio bokšto, kitų miesto pažibų. Net nežinau, kaip perteikti tą džiaugsmą, kurį patyriau, kai plaukdama laivu pamačiau įspūdingąjį Eifelio bokštą“, – sakė pašnekovė.

Lietuvos atletai olimpiniame kaimelyje įsikūrę 13-ame name, tačiau viliasi, kad tai nesėkmės neprišauks. I. Gumbs su savo mama V. Zarankiene gyvena atskiruose butuose, bet tame pačiame aukšte. Kai kalbėjomės, uteniškė olimpietė penkių kambarių bute (jame įrengti du tualetai, dušas, vonia) karaliavo viena – laukė už kelių dienų atvykstančių kitų lengvaatlečių.

Pasak disko metikės, tiek jai, tiek mamai dalyvavimas olimpinėse žaidynėse – išskirtinė ir labai įdomi patirtis. „Esame kartu dalyvavusios Europos, pasaulio čempionatuose, bet olimpinės žaidynės yra visai kitas lygis. Mano mamai kadaise nepavyko patekti į olimpines žaidynes kaip sportininkei, todėl ji labai džiaugiasi, kad gali dalyvauti jose kaip trenerė, – pridūrė I. Gumbs. – Štai šiandien ji pagaliau įsidrąsino ir ėmė su kitais dalyviais keistis olimpiniais ženkliukais. Lietuvos tautinis olimpinis komitetas visai mūsų šalies delegacijai išdalijo ženkliukų, ant kurių yra užrašas „Lietuva“, pavaizduota vėliava, olimpiniai žiedai, o mes tais ženkliukais keičiamės su kitų šalių sportininkais. Tokia tradicija. Labai smagu stebėti, kurie ženkliukai gražesni, įdomesni. Prisirinkome visokiausių.“

Pirmąsias dvi viešnagės Paryžiuje dienas uteniškė lengvaatletė, kaip pati pasakojo, visur vaikščiojo, viskuo grožėjosi ir fotografavo, tačiau netrukus perėjo prie rimto režimo – sekmadienį jau leido laiką sporto salėje ir dėliojo paskutinius akcentus prieš didįjį startą. „Aš jau visiškai režime, o mama dar gastroliuoja“, – juokėsi olimpietė ir pridūrė, kad jos mama spėjo ir dviračiu po olimpinį kaimelį pasivažinėti.

I. Gumbs pasidžiaugė sulaukianti tikrai daug palaikymo, gražių žinučių, sveikinimų. Tai, anot jos, labai motyvuoja. Visgi sportininkė apgailestavo, kad viešojoje erdvėje tautiečiai negaili mūsų šalies olimpiečiams karčios kritikos. Ji teigė norinti lietuviams palinkėti daugiau pasidžiaugti ir sportininkų „nekalti prie kryžiaus“, jei jiems nepasiseka. „Olimpinės žaidynės yra pačios svarbiausios varžybos, ir mes visi esame puikiai pasiruošę jose dalyvauti, bet svarbiausia psichologija – kaip suveiks kompiuteris galvoje, – metaforiškai kalbėjo uteniškė. – Kaip mano vyras sako, olimpinėse žaidynėse dalyvauja tik 32 disko metikės, o pasaulyje yra aštuoni milijardai žmonių. Jau vien pakliūti į šias varžybas – labai didelis pasiekimas. Aš vos per plauką nepatekau į Tokijo olimpines žaidynes. Buvo labai sunku ir skaudu, bet džiaugiuosi, kad mane visada palaikė tiek daug žmonių, ir pažįstamų, ir ne. Aišku, norisi pasirodyti kuo geriau, garbingai atstovauti ne tik Lietuvai, bet ir Utenai. Aš tikrai labai stengsiuosi.“

Disko metikės I. Gumbs startas atrankos varžybose – rugpjūčio 2 d.

Paryžiaus olimpiadoje Lietuvos garbę gins ir 3×3 krepšinio rinktinės sudėtyje esantis Utenos „Juventus“ klubo direktorius Gintautas Matulis. Ši rinktinė kovas pradės liepos 30 d.

Olimpinės žaidynės baigsis rugpjūčio 11 d. Jose dalyvaus 10 714 sportininkų, kurie kovos dėl 329 medalių komplektų 32-iejose sporto šakose.

Ievos Gumbs asm. archyvo nuotr.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas