Verbūnų palivarkas (Utenos sen.), vietinių vadinamas tiesiog dvaru, buvo tapęs namais ne vienai gausiai šeimai. Deja, dvaras virto ir kai kurių žmonių kapu. Apie siaubingus įvykius, besidėjusius pokario Verbūnuose, papasakojo buvęs dvaro gyventojas Albinas Kazanavičius (gim. 1940 m.). Jis papasakojo ir apie savo brolį partizaną, kuris nepražuvo poliariniuose sniegynuose.
Prisiplėšusi valdžia
Pasak A. Kazanavičiaus, gyvenimas Lietuvoje buvo sunkus, todėl vieni lietuviai laimės ieškojo Amerikoje, o kiti, kaip jo motinos vyriausia sesuo, sugebėjo puikiai įsitaisyti Odesoje (Ukraina). Ten nuvyko ir šešiolikmetė pašnekovo gimdytoja Uršulė Januškevičiūtė. Ji tarnavo pas ponus. Ten susipažino ir ištekėjo už Juozapo Kazanavičiaus, ten jauną šeimą užklupo ir Spalio revoliucija, kurią šiaip ne taip išgyvenę, pasiryžo grįžti į Lietuvą. Iš pradžių jų nenorėjo išleisti, o, kai galų gale lietuviams buvo duotas leidimas ir jie atsidūrė Odesos geležinkelio stotyje, gimdytojai nuo pirštų buvo numaustyti žiedai, nuo kaklo nutraukta grandinėlė. Apiplėšti Kazanavičiai buvo įstumti į vagoną ir taip su pirmagimiu Jonuku (gim. 1921 m.) ant rankų grįžo į tėvynę.
Anot pašnekovo, Kurkliuose (Anykščių r.), netoli gimtųjų Užušilių, tėvas įsidarbino valsčiaus raštininku, vėliau tapo valsčiaus viršaičiu. Po kiek laiko Kazanavičiai persikraustė į Nemuniškį (Sudeikių sen.) pas Strazdus (Drazdauskus), dar vėliau – į Verbūnus, į dvarą.
Nuo turtingos nuotakos – pas Zosytę
Pasak A. Kazanavičiaus, jo vaikystėje medinis Verbūnų dvaras buvo didelis, gražus, tik vėliau, kai jo gyventojai išsikėlė ir pastatai aptuštėjo, dvaras neatsakingų naujų gyventojų buvo nugyventas. Anksčiau tvartą naudojo kaip grūdų sandėlį, o vėliau, jau prie sovietų, pastato „grindys“ buvo pakeltos privežtomis žemėmis ir tapo kiaulių ferma. Pagrindiniame dvaro pastate, be Kazanavičių šeimos (4–6 asmenys), dar gyveno Urbanavičiai (7) bei Bagdonai, tarnų name – Aniūkščiai (4), Griškevičiai (7–8) ir Zabielai (4). Tvartas tuo metu buvo bendras.
Pašnekovas tiksliai neatsiminė, kiek Bagdonai turėjo vaikų, bet jų buvo daug, ir Bagdonai gyveno labai biednai. Jų vaikai duonos užsidirbdavo tarnaudami pas kitus žmones. „Vincas Zabiela – atbėgėlis iš Anykščių rajono. Tėvai vertė jį ženytis su turtinga nuotaka, o jis mylėjo tokią Zosytę“, – sakė A. Kazanavičius ir pridūrė, kad jaunikis pabėgo nuo altoriaus ir su savo mylimąja paspruko iš tėviškės. Kada bėgliai atsidūrė Verbūnuose, pašnekovas sakė nežinąs, tačiau ir čia jie ilgam ramybės nerado. Kai kurių vietinių įtarinėjami kaip šnipai, Zabielai pasitraukė iš Verbūnų ir pasistatė namą Užpalių gatvėje Utenoje. Pas juos, būdamas mokiniu, žiemomis gyvendavo ir pašnekovas. Beje, vasarą mokinys dirbo laiškininku: „Iš pradžių vaikščiodavau namo pėsčiomis. Mano sesuo buvo laiškininkė. Įsitaisėm dviratį ir kadangi mokiausi 2-ojoje vidurinėje, o paštas tada buvo ten, kur dabar Utenos meno mokykla (pastatai vienas šalia kito – aut. past.), tai po pamokų, būdavo, pasiimu laiškus ir važiuoju. Tada keliu (anot pašnekovo, kai jis mokėsi vidurinėje, Zarasų kelias dar nebuvo asfaltuotas. Prisimena, kad juo apsirengęs šinieliumi (miline) vaikščiodavo sporto komentatoriaus Lino Kunigėlio senelis, gyvenęs Droničėnuose – aut. past.) važiuodavau pro Droničėnus, Vaikutėnus, kurių dvare veikė kolūkio kontora, sukdavau į Verbūnus. Ir taip kiekvieną dieną.“ A. Kazanavičius, 1951 m. baigęs Vaikutėnų pradinę mokyklą, mokslus tęsė Utenos 1-ojoje vidurinėje, iš kurios po trejų metų buvo perkeltas į naujai atidarytą 2-ąją vidurinę. Prieš tai, anot vyro, ten šeimininkavo kariškiai.
Siaubinga naktis Lietuvoje
A. Kazanavičius pasakojo, kad buvusio dvaro gyventojai sutarė gerai, buvo draugiški. Į tarnų namus, kuriuose dar buvo laisvas ilgas ir siauras kambarys, atkėlė pabėgėlę rusę su šešiais vaikais. Pašnekovo motina juos vadino biežancais (pabėgėliais), o kaimynai geranoriškai šelpdavo maistu.
Bagdonų vyriausiasis sūnus, gal septyniolikos ar aštuoniolikos metų, išėjo į skrebus – dvare jo daugiau niekas nematė. „Vieną naktį atėjo vadinamieji Lietuvos partizanai, – kalbėjo A. Kazanavičius. – Pirmiausia Bagdonui liepė išvaryti kiaulę iš tvarto. Jis išvarė kiaulę į kiemą. Liepė papjauti, išdarinėti, o paskui prie kiaulės jį nušovė. Grįžo į namus. Liepė Bagdonienei išeiti. Ir ją tarpduryje nušovė. O kadangi už sienos buvo mano lova, tai kulkos kiaurai per sieną lėkė man virš galvos. Mažas Bagdonų vaikiukas gulėjo lovytėje, jie jo nematė ir nesušaudė. Tada nuėjo prie rusės lango, jį išdaužė ir pradėjo šaudyti į vaikus ir motiną. Visi žuvo, tik vyriausioji – gal penkiolikos metų – mergaitė sunkiai sužeista pateko į ligoninę, bet netrukus mirė ir ji. Suėjo visi dvaro vyrai, pridarė daug karstelių, atvežė į Uteną ir rusų kapinėse Užpalių gatvėje palaidojo.“
A. Kazanavičiaus nuomone, Lietuvoje buvo tikrų partizanų, kurie prieškariu buvo inteligentai, valstybės tarnautojai, karininkai ar kiti susipratę žmonės, tačiau buvo ir tokių kaimo bernų, kurie, prisidengę partizanų vardu, susimetę į gaujas, plėšdavo ir žudydavo nekaltus gyventojus.
Išdavystės aukos
Anot pašnekovo, nuo sovietų armijos slapstėsi jo brolis Jonas, švogeris Steponas Kecorius ir Petras bei Jonas Ilčiukai. Pas pastaruosius bunkeryje ir laikėsi visa ketveriukė.
Buvęs dvaro gyventojas prisiminė vakarą, kai žuvo P. ir J. Ilčiukai: „Vakare į Verbūnų dvarą su slidėmis prigužėjo baltai apsirengusių kareivių. Liepė gesinti šviesas, o patys sugulė pakelėje ir laukė, kol atvažiuos Ilčiukiukai. Šiems pasirodžius, vietoje tuos vargšus Ilčiukiukus ir sušaudė.“ A. Kazanavičiaus nuomone, nelaimėlius galėjo įskųsti ne kas kitas, o pats siuvėjas, pas kurį siūdintis drabužių buvo išvažiavę broliai.
Žuvus Ilčiukams, S. Kecorius išėjo į mišką pas „partizanus“, tačiau, anot pašnekovo, įvardijusio savo svainį kaimo inteligentu, jis greitai grįžo namo ir slapstėsi slėptuvėje-avilyje. Kai buvo paskelbta amnestija, jis pasakė: „Geriau važiuoti į Sibirą, negu plėšti sodybas, žudyti savo kaimynus.“ Taip jis atsiliepė apie savo buvusius „draugus“. Amnestija S. Kecoriui buvo suteikta, jokios represijos nepritaikytos – jis ramiai nugyveno savo amžių. Nors, anot A. Kazanavičiaus, jo svainis dėl amnestijos sulaukė „partizanų“ grasinimų, turbūt sugebėjo nepakenkti buvusiems „draugams“, todėl šie jo nelietė.
Nepražuvęs lietuvis
Pasak A. Kazanavičiaus, nors brolis Jonas slėpėsi Ilčiukų bunkeryje, pareidavo ir namo. Kartą rytą tėvas liepė jam iš ganyklos pamiškėje „parjoti arklį“ namo. Ten jis pateko į kareivių pasalą, sužeistas buvo atvežtas į Uteną. Tardytas iki sąmonės netekimo Utenoje, paskui Vilniuje. Vis dėlto nors, anot A. Kazanavičiaus, taip ir nebuvo įrodyta, kad jo brolis partizanas, jis gavo dešimt metų ir pateko į Archangelską (Rusija). „1945 metai – nebuvo maisto, kaliniai mirdavo badu. Kartą nuo bėgių nuvirto traukinio vagonai, kuriuose buvo vežamas rudasis cukrus. Kaliniai puolė tvarkyti tą cukrų. Mane nutvėrė vienas vyras: „Vaikeli, kentėk, bet to cukraus nevalgyk!“ Tie, kurie privalgė cukraus, išpampo ir mirė…“ – brolį citavo pašnekovas. Pasak jo, vėliau Archangelske Jonas buvo paskirtas prie televizijos bokšto statybų, dirbdamas aukštuminį darbą gaudavo dvigubą maisto davinį.
A. Kazanavičius nėra tikras, ar jo brolis atliko visą „bausmės“ laiką, ar ne, bet jį nuvežė į Krasnojarską (Rusija). Ten žmones (daugiausia lietuvių ir latvių tautybės) susodino į laivą ir Jenisiejumi nuplukdė į šiaurę, netoli Diksono (Rusija) juos išmetė į krantą ir paliko. Tačiau baltai neprapuolė: upėje prisigaudė pro šalį plaukiančių sielių ir pasistatė namus, susižvejodavo žuvies. Iš pradžių vietiniai gyventojai nencai atvykėlių vengė, tačiau pamažu šie prisipratino čiabuvius, įsigijo iš jų šunų. „Kai įsitaisė šunis, pradėjo žuvį gaudyt. Žuvį gaudė, o mums siuntiniai ėjo ir ėjo, vienas paskui kitą! Siuntė sūdytą lašišą, kuri vėliau taip atsibodo, kad tik dabar neseniai vėl ją pradėjau valgyti. Atsiųsdavo ir labai gražių nencų mokasinų. Turėjau ir aš, ir seserys. Žodžiu, brolis mums labai padėjo“, – pasakojo A. Kazanavičius.
Vyras pasakojo, kad begaudydamas žuvį brolis užsidirbo labai daug pinigų. Ir nors neturėjo teisės gyventi Lietuvoje, „pinigai padarė, ką reikia“ – J. Kazanavičius užsiregistravo Kaune. Vis dėlto pargrįžėlis greitai pamatė, kad tėvynėje sunku gyventi, ir vėl nusprendė važiuoti atgal, užsidirbti. Tačiau senosiose žvejybos vietose rado privažiavusių komjaunuoliškų brigadų ir didelį bardaką, tad apsisuko ir grįžo į Lietuvą. Įsidarbino Kauno sporto halės direktoriumi, parūpino darbą ir studentui broliui – žiemą jis valė čiuožyklą, vasarą dažė stadioną, o dar vėliau halėje dirbo bilietų kontrolieriumi.
Nei jūreiviu, nei namų šeimininke…
A. Kazanavičius pasakojo, kad baigęs Utenos 2-ąją vidurinę mokyklą, nusprendė stoti į jūreivystės mokyklą: „Nuvažiavau į Klaipėdą. Vienintelis iš 300-ų stojamuosius išlaikiau vien penketais. O buvo tokia tvarka: įstojai, tuomet turi metus jūroje plaukioti ir tik tada eini mokytis. Mane pašaukė į komjaunimo komitetą ir sako: „Kadangi pats labai gerai išlaikei, ar sutiktum iškart mokytis, be plaukiojimo?“ Sutikau. Tačiau pakvietimo negavau, paskambinęs į jūreivystės mokyklą sužinojau, kad nepraėjau mandatinės komisijos. Tada sėdu į autobusą ir važiuoju į Kauną, pas brolį. Sakau, kad nepaimtų į kariuomenę, reikia stoti į kokią nors proftechninę. Jonavoj nusiperku laikraštį: „Papildomai priimami studentai į Žemės ūkio akademiją.“ Agronomija. Galvoju: man netinka. Hidromelioracija. Nežinau, kas tai yra… Žemėtvarka. Matininkas. Žinau, bet man nelabai… Namų ūkis. Op, čia man gerai! Nueinu į akademiją, sakau: „Noriu stoti į namų ūkį.“ Atsakė, kad priima tik merginas. Išeinu nusiminęs ir sutinku iš Utenos 1-osios vidurinės į akademiją jau įstojusį tokį Didžiapetrį. „Stok, – sako. – Į hidromelioraciją!“ „A, kas, – klausiu, – yra ta hidromelioracija?“ Sako: „Važinėja traktoriai su tokiais dideliais plūgais ir iš laukų vandenį nuleidinėja!“ O, gal tikrai gerai? Vaikai, būdavo, vandenį nuo kelio nuleidinėjam! Ir įstojau į tą hidromelioraciją“, – šypsojosi ilgametis Utenos melioracijos statybos valdybos darbuotojas.
Pasak A. Kazanavičiaus, jausdamas nuoskaudą, kad neįstojo į jūreivystės mokyklą, ir žinodamas, jog koją pakišo partizanas brolis ir viršaitis tėvas, nusprendė į „jokias pareigybes nesivelti“ ir į komunistų partiją nestoti. Vis dėlto 34 metų buvo paskirtas Utenos melioracijos statybos valdybos direktoriaus pavaduotoju gamybai. Anot pašnekovo, nors ir verčiamas tapti partiniu, savo nusistatymo nekeitė ir kaip geras darbuotojas su ministerijos pagalba sugebėjo net prieš Lietuvos komunistų partijos Utenos rajono komiteto pirmojo sekretoriaus Vytauto Tvarijono valią tapti naujai pastatytos Utenos gelžbetoninių konstrukcijų gamyklos direktoriumi. Tai greičiausiai buvo atpildas už sėkmingai pabaigtas gamyklos statybas.