Mūsų rajone mažėja karvių ir avių: tai lemia kelios priežastys

Vasarą mūsų laukuose pamatyti besiganančias ir žolę rupšnojančias karvutes – rimtas iššūkis. Per kelis dešimtmečius drastiškai sumažėjo pieninių karvių, kurias keičia mėsinių galvijų auginimas. Taip pat mažėja ir švelniavilnių avių, kurių laikymas yra labiau nuostolingas nei pelningas dėl sudėtingėjančios avienos produkcijos realizacijos bei vilkų puldinėjimų.

Utenos rajono savivaldybės administracijos Kaimo ir bendruomenių reikalų skyriaus vedėjos Raimondos Jankauskienės teigimu, praėjusių metų duomenimis, mūsų rajone laikoma 3 201 karvė, t. y. 157 karvėmis mažiau nei 2020 metais. Pieninių karvių, kaip ir pačių laikytojų, skaičiaus mažėjimo tendencija tęsiasi pastaruosius kelerius metus. Per 2021 metus Utenos rajone pieninių karvių ūkio atsisakė 70 augintojų (2021 m. gruodžio 1 d. duomenimis registruoti 397 karvių laikytojai).

Mūsų rajone vyrauja maži ūkiai, turintys po 1–2 karves, tokių ūkių (laikytojų) yra 250, lyginant su praėjusiais metais jų skaičius sumažėjo 64 laikytojais.

Anot vedėjos, mėsinių ir mišrios veislės galvijų ūkio situacija rajone yra džiuginanti. Nors galvijų laikytojų skaičius palaipsniui nežymiai mažėja, laikomų mėsinių ir mišrios veislės galvijų skaičius gerokai išaugo. Praėjusių metų pabaigoje rajone registruoti 307 galvijų laikytojai, kurie deklaravo 4 562 ūkinius gyvūnus. Stebint kelerių paskutinių metų gyvulininkystės situaciją Utenos rajone, pastebima, kad sėkmingai veikia stambesnieji pienininkystės ūkiai, o smulkiuosius pieninių karvių ūkius keičia galvijų auginimas mėsai.

Utenos rajone buvo registruoti 247 avių ir 89 ožkų augintojai: auginama 4 450 avių ir 407 ožkos. Pastaruosius kelerius metus matoma avių ir avių laikytojų skaičiaus mažėjimo tendencija. Lyginant su 2020 metais, taip pat pastebimas avių laikytojų ir jų laikomų avių skaičius mažėjimas: tai lemia vis sudėtingesnė avių bei avienos produktų realizacija, taip pat vis didesni vilkų išpuoliai.

Anot R. Jankauskienės, pastaraisiais metais vis labiau populiarėja danielių ir elnių auginimas. Šiuos gyvūnus dažniausiai renkasi auginti tie ūkininkai, kurių žemės plotai nėra itin derlingi ir tinkami kitoms ūkinėms veikloms vystyti. Nuo 2019 m. iki 2021 m. danielių skaičius šoktelėjo dvigubai. Remiantis statistikos duomenimis, 2021 m. laikomų elnių ir danielių skaičius beveik susilygino – tiek vienų, tiek kitų gyvūnų buvo registruota virš 600 vienetų.

Parengė Lina NARČIENĖ

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas