Tęsiame pokalbį su Vilniaus Gedimino technikos universiteto prof. habil. dr. Algirdu Vaclovu Valiuliu. Kaip rašėme praėjusioje dalyje, pašnekovas – Kuktiškių miestelį aprašiusio kraštotyrininko Kazio Valiulio sūnus. Jis pasakojo apie Kuktiškių įvykius taip, tarsi jie būtų įvykę prieš savaitę. Toliau – ne vien apie partizanų vadą, kuris kvietėsi žmones pasikalbėti. Gyventojų galbūt juokais pakurstytus sovietų armijos karius, kirpėją bei senovinius difterijos gydymo metodus.

Sovietų karių susidūrimas
Valiulių šeima gyveno toliau nuo miestelio. Ten, kur veda kelias į Tauragnus – netoli nuo vadinamojo Urbano dvaro. Jo pagrindiniai pastatai per karą sudegė. A. V. Valiulio vaikystės sodyba seniai parduota – ten įsikūrė kiti. „Kartą į senuosius namus buvo nuvykęs mano brolis. Jis norėjo tik prisiminimais pasidžiaugti. Tie žmonės nenorėjo nieko pasakoti. Nepavyko jam gražiai pasišnekėti, – užsiminė pašnekovas. – Mano prisiminimuose netoli sodybos stūksojo didelis kalnas. Dabar nuvykus į tą vietą tarsi viskas pasikeitę – ir tas kalnas mažiukas, ir miškelis visai nedidelis.“ Profesorius pasakojo, kad ant to kalno po karo kareiviai statė trianguliacijos bokštą – buvo atliekami geodeziniai matavimai žemėlapiams. Kariai gyveno Valiulių namuose. Anuometinis vaikas prisiminė, kaip šie retkarčiais pavaišindavo amerikietiškais konservais. „Vieną naktį jie labai sukruto ir triukšmavo. Miestelyje stovėjo kariuomenės įgula, kurios kariai apsupo mūsų namą. Jie nebuvo informuoti, kad čia gyvena kiti kareiviai. Pasirodo, kažkas miestelyje pasakė, kad namuose partizanai. Šaudyti nepradėjo – išsiaiškino, kad tai irgi kareiviai, tik kiti. Nežinia, kuo tai būtų pasibaigę“, – konstatavo jis.

Bekojis Stalinas ir parašai krauju
A. V. Valiulis teigė, kad apylinkėse partizano nė vieno nematė, tačiau tėvas yra pasakojęs, kad kai apskrityje dirbo agronomu, teko su jais susidurti. „Partizanai neskyrė man kokių nors konkrečių užduočių, bet ir nepaleido iš savo akiračio. Kartą partizanų ryšininkas praneša: Treiniui Jonui (Jasiui), matininkui Sirgėdui ir man atvykti į nurodytą vietą. Iš bunkerio išėjo aukštas vyras civiline apranga, mus, pasisveikinęs, pakvietė į vidų. Šį vyrą mačiau pirmą kartą: tai buvo jų vadas, uteniškis Lietuvos karininkas Vladas Mikulėnas. Iš laikysenos, manierų ir kalbos jautėsi, kad jis išsilavinęs vyras. Kalbėjo santūriai ir glaustai. Svarbiausia, iš manęs norėjo sužinoti apie žemės ūkio kooperacijas, apie jų uždavinius“, – savo prisiminimuose rašė Kazys Valiulis. Jo sūnus pastebėjo, kad buvo girdėjęs iš kitų, jog žmonės ten pasirašydavo krauju. „Bet nežinau, ant ko jie galėjo pasirašyti. Tėvas nieko man neprasitarė. Turbūt dėl to, kad negalėjo nieko pasakoti“, – neabejojo pašnekovas, kuris pats kartą yra gavęs lupti dėl to, kad iš partizanavusių kaimynų Salickų vaikų išmoko dainelę. „Sėdėjau šalikelėje ir dainavau: „Mačiau dangų, mačiau rojų, mačiau Stalinų be kojų…“ Kaimynas išgirdo ir įspėjo tėvus – už tokius dalykus galėjai staigiai į Sibirą išbildėti. Jeigu vaikas taip šneka, vadinasi, visi taip šneka“, – kalbėjo pasakotojas. Anot profesoriaus, jo agronomas tėvas nedaug laiko praleisdavo namie, nes buvo užsivertęs darbais. „Vartydamas tėvo prisiminimus sužinojau, kad visko labai trūko, net leidimą valstiečiui nusipirkti plūgo noragą išrašyti galėjo tik atsakingas asmuo.“

Apie mamą – mažai žinių
Profesorius sakė, jog apie savo mamos Stasės Valiulienės (Kotavičiūtės) šaknis žino nedaug. „Ji nebuvo lietuvė. Kartą varčiau latvišką pasą – ten ji buvo Kotovič. Mama kilusi iš Daugpilio. Kartą, apie 1952 m., važiavome pas jos gimines Baltarusijoje – jie gyveno kažkur prie Vidžių. Ji nieko niekada nepasakodavo, – apgailestavo jis. – Ant močiutės antkapio iškalti tokie pat metai, kaip ir mamos gimimo, tačiau mama niekada neatskleidė, ar ji mirė gimdydama, ar vėliau susirgusi.“ Pašnekovo tėvas tarnavo Lietuvos kariuomenėje. Kai Vilnius buvo grąžintas Lietuvai, jų dalinį perkėlė į Vilnių, o pasibaigus tarnybos laikui K. Valiulį įdarbino Lietuvos policijoje. Ten jis tvarkė gyventojų registracijos dokumentus. Policijoje A. V. Valiulio tėvai ir susipažino – abu dirbo toje pačioje įstaigoje.

Kirpėjas? Avių kirpimo žirklėmis!
Paklaustas apie Kuktiškių miestelio įdomybes ar atmintyje pasilikusius gyventojus, A. V. Valiulis sakė, jog jam įsiminė J. Treinys, rašytojo Prano Treinio tėvas, kurį aplinkiniai vadino Jasiumi. „Jis buvo šposininkas, labai bendraujantis, mėgstamas žmonių. Užkalbindavau: „Treiny Jasiau!“ Jam atsakius „ką?“ sakydavau „tabaką!“. Abiem buvo juokinga. Ir dabar nežinau, ką šis žodis reiškė, gal iš kareivių išmoktas žodis „sobaka“. Pokario laiku dar prisimenu žydų tautybės kaulų, odų ir šerių rinkėją, kuris važinėdavo po kaimą. Surinkęs, matyt, gabendavo į supirkimo punktą“, – tęsė pasakotojas. Artimi Valiulių kaimynai buvo Kratuliai. Jie augino dvi mergaites – Mildą ir Nijolę. Šalimais buvo Meškauskų sodyba. Jie vaikų neturėjo. „Kai nueidavai, Meškauskienė pavaišindavo sviestu užtepta kaimiškos duonos rieke. Duonos buvo ir namuose, bet kaimynės duota būdavo daug skanesnė“, – prisiminė pašnekovas. Jo atmintyje išliko ir prie Nepriklausomybės paminklo gyvenęs kirpėjas, vaikus kirpdavęs avikirpėmis žirklėmis – kitų, matyt, neturėjo. „Su styrančiais kuokštais atrodydavai kaip avinėlis. Iš pradžių būdavo negražu, bet kai plaukai paauga – nebesimato, – teigė A. V. Valiulis. – Dar mūsų namuose kurį laiką gyveno važinėjantys siuvėjai, kurie persiūdavo senus arba daug dėvėtus rūbus. Man iš motinos palto pasiuvo paltelį. Buvo nepaprastai didelė gėda, kad bernioką moterišku paltu aprengė. Mama pati turėjo „Zinger“ siuvimo mašiną, bet jeigu reikėdavo ką sudėtingesnio pasiūti ar persiūti, siuvėjas greičiau darbą atlikdavo…“

Išlikusi gatvinio kaimo struktūra
„Kuktiškių žmonės buvo ir tebėra šviesūs, darbštūs, teisingi, sąžiningi. Karas, gaisrai siaubė miestelį, bet jį vėl greitai atstatydavo. Visi pažino vienas kitą, vadinosi vardais, žinojo vieni kitų darbus, pomėgius, vienas kitam padėdavo darbe, ypač varge, nelaimėje, drauge linksminosi šventėse, vestuvėse – buvo kaip viena šeima. Per paskutinį pusšimtį Kuktiškės labai pasikeitė: elektra nušvietė miestelio ir vienkiemių trobas, „stancijos“ virto gražiais kambariais, žmones jungia telefonas, šviečia televizorių ekranai, asfaltas išdžiovino kelio purvą…“ – savo prisiminimuose rašė K. Valiulis. Pasak jo sūnaus, ir tada, senovėje, ir dabar žmonės užsiima žemės ūkiu, veši tie patys augalai, tik anksčiau gyventojai buvo sėslesni. Dabar daug naujakurių, kuriuos mažai kas sieja su miesteliu. „Nėra natūralaus kartų pasikeitimo – prisiminimų, tradicijų perdavimo. Bet kai nėra vaikų – kam perduosi. Tačiau dabar gyvenimas akivaizdžiai geresnis. Prie kiekvienų namų stovi mašina ar net kelios, – pamąstė, prisiminęs, kaip pavasarį galėdavo žaisti išsemtame, tuščiame aruode. – Kuktiškės – tai nelabai derlingos žemės kraštas, todėl ir neturtingo miestelio pavyzdys. Miestelio pastatai pastatyti iš to, ką žmonės turėjo. Daugiausia iš medžio. Mediniai namai, sulaukę daugiau kaip šimto metų, sunyksta. Istorija išlieka tuomet, kai ji išsaugota ilgaamžiškesnėje medžiagoje – akmenyje ar plytoje. Pavyzdžiui, akmens ir mūro Saldutiškio miestelio dvaras. Dar ir dabar galima pamatyti mūro pastatą. Jis atrodo gerai. Medinės Kuktiškės neturėjo seno mūrinio dvaro centro. Išlikę tik keli akmens ir mūro buvusių dvarų ūkiniai pastatai. Miestelio niekas neplanavo, o plėtėsi jis pagal tuometinius kelius, todėl ir dabar centre dar matoma vietomis išlikusi gatvinio rėžinio kaimo struktūra“, – kalbėjo pašnekovas.

Matė kuktiškiečių tremtį
Po kraštotyrininko mirties, atradę šūsnį ranka rašytų K. Valiulio sąsiuvinių, artimieji nusprendė išleisti knygą. Anot A. V. Valiulio, kas užrašyta, taip greitai neprapuls ir nepranyks tarsi nieko nebuvę. „Kartais žmonės prisiminimams neskiria dėmesio, nenori rašyti. Natūralu, kad keičiantis kartoms daug kas užsimiršta, todėl raštu paminėti įvykį ar žmogų yra svarbu, nes taip tas įvykis ar žmogus yra savotiškai įamžinami“, – teigė jis. Pašnekovas prisiminė matytą kuktiškiečių tremtį. Jis bei kiti tądien iš pamokų anksčiau paleisti vaikai, nubėgę prie bažnyčios, stovinčio sunkvežimio kėbule pamatė ir sėdinčius savo klasės draugus. Vaikai suprato, kad vyksta kažkas baisaus. 2014 m. Kuktiškių miestelio parko atidarymo iškilmių metu profesoriui teko trumpai pasikalbėti su vienu žmogumi, tų dienų masinių tremčių auka. Buvęs tremtinys nenorėjo atvirauti ir prisiminti patirto siaubo.

Maldos difterijos neišvarė
A. V. Valiulio teigimu, visgi senajame kaime tikėjimas mokslo šviesa buvo gyvas. Vaistai nuo dabar beveik išnykusios difterijos pasakotojui anuomet išgelbėjo gyvybę. Tokia patirtis, pasak jo, sutvirtina tikėjimą mokslu, o po karo medicinos pagalba buvo labai ribota – daug vaikų sirgdavo ir mirdavo. „Susirgus, kaimynės motinai patarė: „Panešiok vaiką per devynis kalnus, kalbėk tiek ir tiek maldų ir tai padės.“ Mama tą darė, bet man buvo dar blogiau. Laimei, tuomet Kuktiškėse ji gavo reto to laikais penicilino – žmonės teturėjo vieną ampulę ir ja pasidalijo. Suleisti vaistai man, ko gero, išgelbėjo gyvybę! Negali atsistebėti, kai dabar, jau XXI amžiuje, yra žmonių, kurie netiki mokslu ir kuriems už jų gelbėjamą gyvybę valstybė dar turi siūlyti kokią nors priemoką. Matyt, visais laikais buvo ir ateityje bus žmonių, kuriems mokslas davė ar duos žinių, bet nepridėjo ar nepridės proto“, – stebėjosi pašnekovas.
Autorės nuotr.
