Važiuojantys nuo Švenčionių pusės į Uteną išvydę kelio ženklą automobilius sulėtina – netoli gana judraus kelio, iš dešinės pusės, rikiuojasi Kuktiškių miestelio namų stogai. Tai seniūnijos bei seniūnaitijos centras, įsikūręs maždaug 14 kilometrų nuo Utenos. Miestelyje į dangų bokštus kelia Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia, stovi vadinamieji kultūros namai bei parduotuvė, panaši kaip ir daugelyje lyginantį sovietmečio buldozerį ištvėrusių nedidelių gyvenviečių. Tokia informacija užkabinama pasitelkus negilią internetinę paiešką arba užsukus į miestelį ir stebint jį nepažįstamojo akimis. Tai lyg jūroje kyšančios ledkalnio viršūnės aukščiausias taškas apie Kuktiškes, kuriose buvo ne kiekvienam dabar žinomų gelmių.

Apie miestelį – prisiminimų knygos
Apie Kuktiškių miestelį rašė čia gimęs kraštotyrininkas Kazys Valiulis. Iš jo surinktos medžiagos sudarytos dvi prisiminimų knygos. „Kuktiškių krašto žmonės ir jų prisiminimai“, UAB „BMK leidykla“, Vilnius, 2020 m. Ir pirmoji – „Kuktiškių žemės balsas“, ją išleido BĮ „Baltijos kopija“, Vilnius, 1999 m. Šią knygą redagavo K. Valiulio sesuo Bronė Kazlauskienė (Valiulytė) (1920–2001 m.) – tautosakininkė, humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto darbuotoja. Kaip leidinio įžangoje teigė K. Valiulis, būtent sesuo ir atkreipė jo dėmesį į gyvenvietės papročius bei šventes (toliau bus remiamasi šia knyga bei paminėtais faktais. Citatos – iš ten pat – aut. past.). Kalbant ne apie faktus, o apie tai, ką žmonės prisimena, kiekvienas savo atmintyje glaudžia vis kitas Kuktiškes. Praeities miestelio užkaborius senbuviai nešiojasi su tėvų, senelių bei kaimynų atvaizdais, kurių galbūt jau nebeįmanoma paliesti. Kiekvieno gyventojo pasakojimai apie tą patį gali būti skirtingi. „Utenos dienos“ straipsnių serijoje apie Kuktiškes bus pateikta įvairių, kuo įdomesnių, šaltinių bei jų fragmentų.

Šimtas neištirtų pilkapių
K. Valiulis savo knygoje „Kuktiškių žemės balsas“ nurodė, kad Kuktiškės buvo tyrinėtos nedaug. Per miestelį teka Vyžintos upė – šia upe galima nuplaukti net iki Vilniaus. Netoli miestelio yra apie penkiasdešimt ežerų. Didesnius bei tuos, kurie telkšo arčiau miestelio, autorius išvardijo: „Alksnas, Bareišių, Dumblys, Gielys, Kerėpla, Liminas, Striuipys, Gilužis, Žvingys ir kiti. Arčiausiai prie miestelio – Kuojinis, Maguilis, Nodežeris.“ Kalbant apie upes, be Vyžintos, kuri teka per patį miestelį, netoli vinguriuoja Kerėplinė, Alnė, Raudonupė. K. Valiulis rašė, kad aplink Kuktiškes stovi daugybė neištirtų pilkapių, kuriuose ilsisi deginti palaikai. Jo duomenimis, tai maždaug VIII–IX a. kapai. Autorius prisiminė ir itin seną medį – prie vieškelio augusią liepą: „Apie 1926 m. į ją trenkė žaibas ir suskaldė į gabalus.“
Vietovėje gyveno nemažai gandrų. Anot kraštotyrininko, žmonės matavo metų sėkmę arba nesėkmę pagal iš lizdo išmetamus jauniklius. Jei paukščiai išmeta iš lizdo vaikus – bus negeri metai. „Gandrai nešė ir žmonėms vaikus. Kuriuos aplenkdavo, tie jautėsi labai nelaimingi. Vaikai erzindavo gandrus tam tikromis dainelėmis. „Gandrai, gandrai, / Ga, ga, ga, / Tavo močia ragana, / Tau bandelės nekepė, / Kad ir kepė, nedavė“. Erzindavo ir bijodavo, kad supykęs gandras neatneštų į kiemą geležinės gyvatės ar nepadegtų namų“, – teigė kraštotyrininkas (geležine gyvate žmonės vadina gluodeną, kuris yra nepavojingas – aut. past.).

Darželiai ir ištryptos gatvės
Anot jo, apie 1925 m., statistika atskleidė, miestelyje gyveno 429 gyventojai ir buvo 78 ūkiai. Daugelis užsiėmė žemės ūkio darbais. Iki 1930 m. kuktiškiečiai dažniausiai turėjo Valiulių, Ryliškių, Petkevičių, Meškauskų pavardes – jas turėjo po keturias šeimas. Taip pat buvo Vinslovas, Dičius, Treinys, Šironas, Salickas, Vanagas, Vokėnas, Kratulis, Urbanas, Jurgelevičius, Vidžiūnas, Kanapeckas, Vitkus, Rapšys, Purošius, Sabaliauskas. Pasak autoriaus, buvo pavardžių, kurios atsirado ir vėliau. Jis išskyrė Zakrį, Čyžą, Kibį, Čiužą, Rapapartą, Valentiną. K. Valiulis prisiminė, kad gatvės nebuvo nei grįstos, nei žvyruotos – jas dar ištrypdavo ryte ir vakare į ganyklas varomi gyvuliai. Jie ir priteršdavo, tad gyventojai sekmadieniais turėdavo šluoti kelią prie namų, nors tvarka, vėl praėjus gyvuliams, išlikdavo neilgai… O žmonės dažnai vaikščiodavo daržais, ne keliais, nes taip būdavo švariau, nei žingsniuoti pagrindiniu keliu – kai pildavo lietus, gyvulių išbraidyta žemė būdavo itin pažliugusi. Pastatus puošė gėlių bei dekoratyvinių krūmų darželiai. Tik prie žydų namo gėlės nežydėjo (Kuktiškių darželiai išskirtiniu grožiu akį patraukia ir dabar. Neabejotina, kad žydų bei lietuvių namų aplinkos vaizdo supratimą diktavo skirtingas tautų gyvenimo būdas, nulemtas istorinių aplinkybių – aut. past.).

Išskirtinė dūminė pirkaitė
Pasak rašytojo, miestelio namai buvo apdengti šiaudiniais stogais, o viena ant kalno priešais bažnyčią stovinti trobelė – dūminė. „Tokios pirkelės ne tik Kuktiškėse, bet ir visoje apylinkėje nebuvo. Suręsta iš apvalių rąstų, sienos kaip iš lauko, taip ir iš vidaus vienodos. Sienų rąstai sunerti į sąsparas. Pamatai platūs, prie sienos ant pamatų galėjai sėdėti kaip ant suolo. Viduryje pamatų pripilta smėlio. Žiemos laiku tokius pamatus apdėdavo žemėmis arba mėšlu, kad pirkelės viduje būtų šilčiau, – teigė autorius, tačiau tuo pačiu pripažino, kad namelyje buvo labai švaru – keturi dūminės pirkios langai bei baldai buvo kiekvieną dieną išvalomi. – Sienos ir lubos buvo aprūkusios, kad blizgėjo kaip aksomas.“ Autorius prisiminė, kad visi indai pirkaitėje buvo mediniai. Išskyrus puodynes – jos nulipdytos iš molio. Šalia namelio vešėjo daugiamečiai vaistiniai augalai. Ten šeimininkavo Veronika Vidžiūnaitė. K. Valiulio duomenimis, dar XIX a. pradžioje namą statė jos tėvas Andrius Vidžiūnas.

Valsčius Šmulkio kišenėje ir holokaustas
Miestelyje veikė mokykla, policijos nuovada, paštas, o iki 1925 m. – urėdija bei vaistinė. „Miestelio inteligentija su valstiečiais nebendravo, nebent ką nors iš jų pirkdavo – pieną, kiaušinius“, – teigė autorius. Jis taip pat prisimena, kad Kuktiškėse gyveno žydų šeimų. Viena labai pasiturinti – Šmulkio Altmano – šeima. Ji turėjo, autoriaus žodžiais tariant, traktierių (tai karčiama, užeigos namai – aut. past.), parduotuvę, degtinės monopolį. „Visas valsčius, – sakydavo žmonės, – sėdi Šmulkio kišenėje“, – citavo K. Valiulis, pasak kurio, Š. Altmano vaikai draugavo su vietiniais vaikais. Jis plačiau aprašė prieškario žydų kilmės kuktiškiečių išvaizdą bei verslus. „Abromas ir Danila – barzdoti, su jarmulkom (tradicinė žydų vyrų kepurėlė – aut. past.), ilgiausiais drabužiais, su maišais ant pečių vaikščiodavo po kaimus, supirkinėdavo šerius, arklių uodegas ir kt., o patys pardavinėdavo šukas, adatas, siūlus, sagas, seges, muilą ir kitas smulkmenas. Jais motinos gąsdindavo vaikus žadėdamos atiduoti Abromui ar Danilai. Vėliau šie žydai nuskurdo ir iš Kuktiškių išsikėlė. Dar buvo Juoselis, jis pirkdavo veršelius, avis, avių žarnas – mėsą veždavo į Uteną, nuomodavo sodus, – teigė kraštotyrininkas, prisimindamas holokausto siaubą. – Vokiečiai visus Kuktiškių žydus sušaudė Molėtuose. Nemaža liko Altmano turto, indų, drabužių, krautuvės daiktų. Pirmiausia geruosius daiktus pasidalijo valsčiaus tarnautojai, o atlikusius prastus daiktus siūlė pirkti žmonėms. Sąžiningi žmonės nepirko.“

Kalvėje buvo pilna žmonių
Kuktiškėse buvo dvi parduotuvės – viena Š. Altmano šeimos, kita lietuvių Taraškevičių. Jų parduotuvė veikė autoriaus šeimos name. Žydai, jo nuomone, buvo sumanesni prekeiviai nei lietuviai. Prieš šventes jie savo nuolatinius klientus sveikindavo – apdovanodavo cukrumi, saldainiais, miltais. K. Valiulis vardijo miestelyje gyvenusius amatininkus. Arklių kaustytojais, kalviais buvo Vitkus bei Dičius. „Vitkaus kalvė stovėjo ir dabar tebėra Kuktiškėse ant senovėje buvusios užtvankos pylimo. Kūjo skambesys nenutildavo nuo aušros iki sutemos. Darbo laiką reguliavo ne laikrodis, o saulė. Kalvė paprasta: jos viduje žaizdras, vietoje dumplių – didelis ratas, kurį sukant prie pat žaizdro įtaisyti sparneliai pūsdavo orą į žaizdrą. Kalvės savininkas – žmogus paprastas ir kažkuo nepaprastas, visados rimtas, atrodo, neskubantis, lėtas, mažai kalbus, bet ką nors pasako – tai nei pridėti, nei atimti. Kiekvieną paimtą į rankas gelžgalį gerai apžiūri, apgalvoja ir tik tada pradeda darbą, o darbas jo rankose tirpte tirpo. O kalvėje žmonių žmonių, kaip turguje, ypač žiemą ir pavasarį.“ Anot pasakotojo, kalvis atlyginimą gaudavo ne iš karto atlikęs darbą, o rudenį, grūdais.

Išgerti būdavo nedaug
„Ūkininkas, turintis pusvalakį žemės, už metinius kalvės darbus nuveždavo Vitkui apie pūrą grūdų. Jei apkaustydavo vežimus, nukaldavo kryžius, tai mokėdavo ir pinigais, bet be jokių užprašymų ar derybų, kiek duodavo, tiek ir gana“, – rašė jis, kalvį Vitkų prisimindamas kaip gabų kalvystės meistrą, kurį visi mylėjo. Dėl aplinkinių jis itin stengdavosi. Kalvis gyveno name su moline asla bei nuo savo keturių obelų siūlydavo gyventojams nusiraškyti vaisių. K. Valiulis pasakojo, kad kalvis draugavo su jo dėde Adolfu. Jie abu augino bites – buvo bičiuliai, tad ir medų kopinėdavo drauge. Medaus gaudavo nedaug, todėl su draugais jį visą beveik iš karto ir suvalgydavo. „Medų valgydavo tiesiog iš korių. Prisimenu, dalyvaudavo iš Pašiekštabalio Leišis, kuris turėjo nepaprastai stiprų balsą, jį vadindavo Šaliapiniu. Tai buvo stambus vyras, apie 50 metų, gerai nusimanė apie bites. Per bičiuoliją būdavo ir išgerti, bet ne daugiau kaip du–trys pusbuteliukai“, – prisiminė knygos autorius. Kuktiškėse dirbo ir kiti amatininkai – stalius Rapšys, siuvėjas pavarde Varnas. Buvo kelios siuvėjos, kurios siuvo vaikiškus bei moteriškus drabužius. Jų pavardės nepaminėtos.
Autorės nuotr.
