Praėjusį penktadienį Utenos socialinės globos namų gyventojus ir svečius suvienijo ne tik bendra malda, bet ir šiltas pasibuvimas kartu. Šv. Vincento Pauliečio koplyčios šventinimo 25 metų jubiliejaus proga pasveikinti ir šv. Mišias aukoti atvyko Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas OFM.

Apie ištakas – bažnyčios archyvuose
Utenos socialinės globos namai – gilios praeities globos įstaiga, kurios ištakas liudija Utenos Kristaus Žengimo į dangų bažnyčios archyvuose aptikti dokumentai.
Šie dokumentai atskleidžia, jog 1781 metais mūsų mieste buvo įsteigta parapijos špitolė ir joje apgyvendinta per dvidešimt benamių senelių ir neįgaliųjų. 1909 m. švento Vincento Pauliečio draugija įsteigė prieglaudą. Šie metai ir laikomi Utenos socialinės globos namų veiklos pradžia. 1920 m. dirbti prieglaudoje paskiriamos dvi senolės. 1936 m. suremontuojamas pastatas, įsteigiamas pagalbinis ūkis.
Antro pasaulinio karo metais prieglaudos gyventojai buvo priversti slėptis bažnyčios klebonijos rūsiuose bei Alantos dvare. Po karo prieglauda suvalstybinta, reorganizuota į internatą, kuriame 1961 metais gyveno 50 globotinių. Jais rūpinosi 20 darbuotojų. Po trejų metų direktoriaus pareigas pradėjus eiti Aldonai Palubickienei, pensionate įrengta 10 kambarių, valgykla, virtuvė, kabinetai darbuotojams, įvestas vandentiekis, centrinis šildymas, pastatyti pagalbinio ūkio pastatai, įrengti garažai. Tuo laiku buvo laikomi gyvuliai, auginamos daržovės.
Naujasis pensionatas Atkočiškių kaime pradėtas statyti 1980 m. 1985 m. pradžioje į šiuolaikiškai įrengtas patalpas įsikėlė 210 gyventojų.
Prieš 25 metus, 1997 metais kovo mėnesį, Utenos socialinės globos namuose įvyko iškilmingas koplytėlės, įrengtos naudojant Nyderlandų karalystės paaukotas lėšas, pašventinimas. Tąkart į koplyčios atidarymą atvyko Marienparko pensionato, su kuriuo Utenos socialinės globos namai jau ketveri metai bendradarbiavo, vadovai. Koplyčią pašventino ir Šv. Mišias aukojo Panevėžio vyskupas Juozas Preikšas.

Istoriją prisiminė buvusi vadovė
Praėjo 25 metai. Per šį netrumpą laikotarpį daug kas keitėsi – ne tik tikinčiųjų veidai, bet ir šv. Mišias laikę dvasininkai. Tačiau šioje mažytėje koplytėlėje dar ir šiandien kalbama malda, Utenos socialinės globos namų gyventojai užsuka paprašyti Dievo sveikatos, stiprybės ar tiesiog tyliai pabūti ir pasimelsti.
Koplytėlės šventinimo 25 metų jubiliejaus proga tikinčiųjų pasveikinti ir šv. Mišių laikyti atvyko Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas, Utenos dekanato dekanas Dievo Apvaizdos parapijos klebonas Remigijus Kavaliauskas bei kiti dvasininkai. Garbingos sukakties proga pasveikinęs L. Vodopjanovas visiems linkėjo stiprybės, sveikatos, o sakydamas pamokslą nepamiršo pabrėžti maldos paslapčių, susirinkusiuosius ragino išlaikyti stiprų ryšį su Dievu. Už gražų pamokslą svečiui padėkojo šių globos namų gyventojas Romualdas Juozas Valančiūnas.
Prie kavos puodelio prisiminimais dalijosi buvusi šių globos namų direktorė Ona Zita Urbonienė, prisiminusi kelių dešimtmečių istoriją. Pasak jos, į tuometį Utenos pensionatą būdavo atvežama išties daug labdaros iš Nyderlandų. Kai į šią šalį nuvyko O. Z. Urbonienė ir vienuose senelių globos namuose pamatė maldos kambarėlį, susimąstė: „galbūt to reikėtų ir mūsų senelius bei vienišus žmones globojančioje įstaigoje“. „Svarstėme, kur įrengti kolpytėlę, tarėmės su architektu. Palaikėme glaudžius ryšius su kraštiečiu, Lietuvos Respublikos generaliniu konsulu Nyderlanduose Romualdu Siniumi ir jo žmona Karla. Jų iniciatyva pensionatas užmezgė ryšį su Leidšendamo miesto Marienparko pensionu. 1997 m. pradžioje šio pensiono vadovai įsteigė šalpos fondą ,,Help Utenos Pensionatas“. Už paaukotas lėšas 1997 m. buvo pastatyta ir kovo 1 d. pašventinta šv. Vincento Pauliečio koplyčia“, – prisiminimais dalijosi buvusi įstaigos direktorė, vėliau vadovo vairą perdavusi dabartiniam direktoriui Osvaldui Žiezdriui, kuris pasidžiaugė čia dirbančiais ir į savo darbą atsakingai žiūrinčiais 127 darbuotojais, besirūpinančiais 260 gyventojų. „Visi čia gyvename ir dirbame it viena darni šeima“, – pabrėžė direktorius ir nepamiršo paminėti vis gerėjančių gyvenimo sąlygų vienišiems žmonėms. Pasak jo, pamažu atsisakoma triviečių kambarių ir žmonės gali gyventi po vieną ar du. O. Žiezdrys atskleidė, jog gerovė kuriama taip, kad kiekvienas čia pasijustų kaip namuose bei galėtų oriai praleisti senatvę. Direktorius padėkojo dvasininkams už gražų ir šiltą bendradarbiavimą, o vyskupui L. Vodopjanovui įteikė dovaną – drožėjo Eglūno Židonio kūrinį ir gyventojų numegztas šiltas kojines.
Autorės nuotr.