Prasidėjo rudeninė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės

Nuo rugsėjo 14 dienos Lietuvos teritorijoje pradėtas laukinių gyvūnų oralinės vakcinacijos nuo pasiutligės rudens etapas. Lietuvos teritorijoje iš lėktuvų pradėti mėtyti jaukai su vakcina. Apie tai portalą udiena.lt informavo Utenos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji veterinarijos gydytoja-inspektorė Audinga Šatkuvienė.
Laukinių gyvūnų vakcinacija pradedama nuo vakarinio Lietuvos pakraščio – iš Klaipėdos aerodromo ir bus tęsiama visoje Lietuvos teritorijoje. Šį rudenį bus padengtas ne visas Lietuvos plotas, bet tik plati buferinė teritorija su kaimyninėmis šalimis. Vakcinavimo darbai bus vykdomi tik iš keturių – Klaipėdos, Trakų, Molėtų ir Kauno – aerodromų. Pasak specialistų, jeigu leis oro sąlygos, rudens etapo vakcinaciją planuojama baigti iki gruodžio 9 dienos.

Jaukai kris ir ant Utenos rajono laukų

A. Šatkuvienė teigė, kad Utenos rajone jaukai su pasiutligės vakcina iš lėktuvo bus mėtomi spalio 13 – lapkričio 5 dienomis. Lėktuvas kils iš Molėtų aerodromo. Numatytą tai kad vakcina bus apmėtomi plotai Zarasų, Ignalinos, Švenčionių rajonuose, dalinai – Rokiškio, Utenos, Anykščių, Molėtų, Ukmergės, Širvintų, Kaišiadorių, Elektrėnų, Vilniaus rajonuose. Jaukų kiekis apytikriai siekia 229600 dozių.
Specialistai informuoja tai, kad gyventojai, radę jaukų su pasiutligės vakcina raginami jų neliesti, nes pajutę žmogaus kvapą laukiniai gyvūnai juos apeina. Jeigu jaukai būtų aptikti prie gyvenamųjų namų, apie tai reikėtų nedelsiant pranešti teritorinei Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, o atvykę specialistai surinktų jaukus su vakcina. Naminiams gyvūnams jaukai su vakcina nepavojingi, tačiau perdozavus jauko, galimos komplikacijos. Laukiniai gyvūnai, ėsdami jauką, kuriame yra vakcina, užsikrečia vakcinos sudėtyje esančiu susilpnintu pasiutligės virusu, kuris skatina imuniteto susidarymą. Vakcinos sudėtyje yra nusilpnintas pasiutligės virusas, antibiotikai ir stabilizuojanti medžiaga. Vakcina patalpinta į kapsulę, kuri yra padengta jauku. Laukiniam gyvūnui ėdant jauką perkandama kapsulė, sužeidžiama ryklės gleivinė. Per pažeistą gleivinę susilpnintas virusas patenka į organizmą ir skatina imuniteto susidarymą.

Vakcinacijos nauda – akivaizdi

Laukinių gyvūnų oralinės vakcinacijos nuo pasiutligės vykdomos nuo 2006 metų Lietuvoje nuo 2014 metų teigiamų pasiutligės atvejų nebuvo nustatyta. Nors mūsų rajone ši liga nediagnozuojama jau nuo 2011 metų, tai neatleidžia gyventojų nuo pareigos laiku pasirūpinti šunų ir kačių vakcinacija. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų teigimu, gyvūnų laikytojai privalo užtikrinti šunų, kačių ir šeškų, o užkrėstoje gyvūnų laikymo vietoje – visų imlių pasiutligei gyvūnų vakcinaciją nuo pasiutligės. Šunys, katės, šeškai ir pasiutligei imlūs gyvūnai, kurie gali turėti kontaktą su žmonėmis ir potencialiai jiems kelti pavojų dėl pasiutligės, turi būti vakcinuojami nuo pasiutligės ne rečiau kaip vieną kartą kas 12 mėnesių, jeigu kitaip nenurodyta vakcinos gamintojo instrukcijoje. Informacija apie gyvūno augintinio vakcinaciją nuo pasiutligės turi būti nurodyta Gyvūno vakcinacijos pažymėjime arba kitame gyvūno tapatybę patvirtinančiame dokumente.

Laikraščio „Utenos diena” inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas