Globos įstaigų laukia pertvarkos metai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikisi, kad šįmet, pirmaisiais globos įstaigų pertvarkos metais, ne mažiau 10 proc. vaikų iš globos įstaigų bus įvaikinami, globojami šeimose ar šeimynose ir Globos įstaigų pertvarka pamažu pereina į aktyvią stadiją.

Dar daugiau vaikų pateks į šeimynas ir šeimas

Pagrindinis tikslas – vaiko socialinės aplinkos gerinimas, todėl nebus drastiškų sprendimų, tačiau tikslas yra sudaryti sąlygas ne mažiau kaip 10 procentų arba apie 400 vaikų kasmet iš globos įstaigų įvaikinti, perduoti globai į šeimynas, šeimas ar vyresniems nei 16 m. sudaryti sąlygas gyventi savarankiškai su nuolatiniu konsultavimu, priežiūra.
Globos įstaigos, kuriose globotinio išlaikymas kainuoja daugiau nei vidutiniškai kitose globos įstaigose, bus reorganizuotos, pertvarkytos, jų globotiniai pirmiausia sulauks pagalbos ir dėmesio, jų globa, įvaikinimas bus prioritetinis.
Nereikalingos, nenaudojamos patalpos bus perduotos Valstybės turto fondui, kitoms socialinėms, švietimo funkcijoms vykdyti.
Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministrės Algimantos Pabedinskienės, lygiagrečiai bus sprendžiamas ir kompleksinės pagalbos šeimai didinimo klausimas. Jau 2015 metais daugiau nei 300 tūkst. eurų (daugiau 1 mln. litų) bus skirta nevyriausybinių organizacijų, socialinės paramos ir krizių centrų įgyvendinamoms veikloms remti. Krizę patiriančioms šeimoms bus suteiktos konsultavimo, socialinės pagalbos paslaugos, kad šios šeimos įgytų būtinus socialinius įgūdžius, sugebėtų savarankiškai prižiūrėti ir auginti vaiką – vaikas augtų šeimoje ir nereikėtų jo perkelti į globos įstaigas.
Šiuo metu globa nustatyta 9919 vaikų, iš jų 5837 gyvena šeimose, 451 – šeimynose, globos įstaigose gyvena 3631 vaikas.

Vaikų globos įstaigos tikrai neišnyks
Pasak Utenos rajono savivaldybės administracijos Vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėjos Gailutės Blažienės, nors socialinės apsaugos ir darbo ministerija yra užsibrėžusi vykdyti dideles pertvarkas, šalyje ne visuomet viskas vyksta taip, kaip norėtųsi.
Neretai iš kitų vaikų globos institucijų paskambinę specialistai teiraujasi, kaip Utenos rajone pavyko Vaikų globos namuose sumažinti vaikų skaičių, kad liktų laisvų vietų. Pasak G. Blažienės, visa tai nėra padaryta akimirksniu, vaikų įvaikinimo ir globos klausimais dirbama apie 20 metų.
Šiandien Utenos vaikų globos namuose gyvena 25 vaikai, šeimynose 48, o šeimose –102 vaikai.
Anot jos, nors ir didėja globojamų vaikų skaičius šeimynose ir šeimose, mūsų rajone veikiantys vaikų globos namai tikrai išliks, nes situacija rajone toli gražu negerėja. Su rizikos šeimomis dirbantys vaikų teisių gynėjai susiduria su įvairiomis problemomis: rizikos šeimose išaugę vaikai, matę vien skurdą, nesantaiką šeimose, patyrę psichologinį ar fizinį smurtą, savo atžalų susilaukę patys gyvena ne tik panašiomis sąlygomis, bet ir tampa kur kas agresyvesni, nepakantesni aplinkiniams.
„Atsižvelgiant į tai, galiu pasakyti, kad vaikų globos namai tikrai neišnyks, jie bus reikalingi”, – sakė G. Blažienė, pabrėžianti tai, kad vaikai, augantys šeimynose, gauna daug didesnį finansavimą, skirtą šeimynos veiklai, gyvenamųjų sąlygų gerinimui ir t. t. Tačiau vaikams, kurie gyvena šeimose, globos pašalpa, pasak vedėjos, galėtų padidėti, nes vaikai globojami vienodai tiek šeimose, tiek šeimynose.
Įvaikinimo procesas mūsų rajone kol kas yra vangus. „Per paskutinius metus įvaikinimas nežymiai suaktyvėjo, todėl mes tuo ir džiaugiamės. Tai pati maloniausia procedūra tiek mums, tiek vaikams. Kartais šeimos atsiveža visai mažiukus vaikelius, su kuriais stipriai susigyvena”, – pastebėjo vedėja Gailutė Blažienė.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas