Atokus Gaidžių kaimas ilgai buvo patikimu partizanų prieglobsčiu. Anot Vandos Guigaitės, miškiniai čia jautėsi saugiai lyg Brazilijoje – visi juos saugojo nuo landžios stribų akies. Visi pažinojo ir jų vadą Vytautą Miškinį-Viesulą, kurio palaikai, slapčia pakasti sovietų, šių metų liepą iškilmingai perlaidoti Vajasiškio (Zarasų r.) kapinėse.

V. Guigaitė pasakojo, kad V. Miškinis partizanauti išėjo dar būdamas gimnazistu. Gaidžiuose jis buvo dažnas svečias. Ir nieko čia nebijojo, nes visi jį saugojo. Prisidengęs Viesulo slapyvardžiu V. Miškinis norėjo vesti pašnekovės seserį, tačiau jos tėvas, nematydamas bendros jaunuolių ateities, nesutiko leisti atžalos į mišką.
Moteris atsiminė, kad, rodos, 1952 m. rugsėjo 14-ą, sekmadienį, po Kryžiaus Išaukštinimo atlaidų Vajasiškyje pas Guigus užsuko „skrabai“ (būtent taip gaidžiškiai juos vadino). Pasėdėję kiek, išėjo, tačiau sutūpė ant verandos laiptų. Šeima sugulė, bet netrukus išgirdo Viesulo balsą: „Leiskit, atidarykit duris! Leiskit, atidarykit duris!“ Anot pašnekovės, „visi buvo kaip numirę“, o ji neišlaikiusi sušuko: „Jėzau Marija, Viesulai, bėk – skrabai!“ Pasak V. Guigaitės, Viesulas „sukluso, sukosi greičiau negu žaibas“. Kai ji pakėlė akis, pamatė: „ Skrabai aptūpę jį kaip grybai ir savo tas kačergas jau taiko, bet Viesulas apsisuko, šoko per jų galvas, ir į krūmus. Tada skrabai kol prisiderino atsistoti, iššauti raketas… Bet kas gi eis į mišką? Savo gyvybes saugo. Ir kurgi pavys gimnazistą būdami kerėplos!“ – kalbėjo V. Guigaitė ir pridūrė, kad „skrabais išėjo“ pašlemėkai, o partizanais – gimnazistai, studentai, mokytojai. Nepagavę miškinio, „liaudies gynėjai“ grįžo, kratė sodybą, o šeimos galvai įteikė raštelį, girdi, vyk į Tauragnus ir pranešk, kas čia įvyko. Tėvas, anot moters, išėjo pėsčiomis, nes važiuoti bijojo. Žinojo, kad jeigu būsi kuo nors įtariamas, patupdys „daboklėn“, o arklį atims, t. y. nacionalizuos. Į Gaidžius atlėkė Tauragnų „skrabai“, kariuomenė. Išsivarė vyresniąją pašnekovės seserį, „kurią tiek pridaužė, kad mažai judėjo“. Anot moters, turbūt jų ausis jau buvo pasiekę gandai, kad ši su partizanais šokanti.

Pasak V. Guigaitės, Kazimierui Pumpučiui, „vaikščiojusiam su partizanais“, skrabai galvoje įtaisė kumščio dydžio duobę ir numetė ant grindinio kaip negyvą (jau putos ėjo iš burnos), tačiau „mirusysis“ sugebėjo išgyventi.
V. Guigaitė negalėjo patvirtinti, ar tai tiesa, bet žmonės kalbėjo, kad valsčių „skrebai“ naujienas iš Utenos sužinodavo pridėję ausį prie elektros stulpo, per kurį žinia atsklisdavo Morzės abėcėle.

Gyvenu gerai, bet atsiųskite lupinų…
Anot pašnekovės, Povilo Gasiūno brolis Antanas buvo partizanas. Kartą jį su bendražygiais prie Sylio užspeitė Daugailių „skrabai“. Vieni „miško broliai“ žuvo (Maniušis iš Juknėnų), kiti pateko į nelaisvę (Dūdėnas iš Trinkuškių), o A. Gasiūną paslėpė gimtojo ežero nendrės. Iki tol, kol viskas nurimo, miškinis prastovėjo šaltame spalio vandenyje. Gaidžiškė teigė, kad Dūdėną suėmė visiškai sveiką, tačiau rytojaus dieną Jonas Andriusevičius-Beržas rado jį nebegyvą Daugailiuose prie Nepriklausomybės paminklo.
Vėliau A. Gasiūnas su Musteikiu iš Kubilių (Daugailių sen.) išgirdo, kad Zarasuose partizanams yra suteikiama amnestija. Jiedu ten ir prisistatė, atidavė ginklus, gavo naujus pasus, tačiau „su sąlyga“, kad teks dirbti sovietų saugumui. A. Gasiūnas naująjį dokumentą suplėšė ir pareiškė nesutinkąs bendradarbiauti. Taip pateko į Intą (Rusija) anglių kasti. Po pusmečio namiškius pasiekė jo laiškas: „Aš gyvenu gerai. Jeigu galite, atsiųskite lupinų.“ Gyveno taip gerai, kad Lietuvos daugiau nebepamatė…

„Girdėjau, kad rytoj veš žmones“
Anot V. Guigaitės, žmonės vieni kitus įspėdavo apie būsimus trėmimus. Tauragnų pašte dirbo tokia „delikati moterytė“, kuri sužinojusi ką nors, kas galėjo padėti žmonėms, sugebėdavo pranešti reikiamą žinią. Mokinius įspėdavo ir Tauragnų progimnazijos direktorius Vaclovas Cicėnas. Guigus apie trėmimą įspėjo kaimynas K. Pumputis: „Girdėjau, kad rytoj veš žmones.“ „Ką mums daryti? Mes puikiai žinojome, kad esame įrašyti. Ir išėjome. O kurgi eiti? Visi bijo. Aš nuėjau pas tokias Tumėnaites į Kubilius. Man tiesiai pasakė: „Tu gulėk, jeigu kas, aš ant tavęs uždėsiu patalą, ir tu nekrutėk, bet kitą kartą nebeateik, nes aš irgi įtariama – mano sesė gyvena Amerikoj.“ Taip ir pravaikščiojome visą žiemą, tik prieš Velykas grįžome namo“, – pasakojo pokario neramumus pergyvenusi gaidžiškė ir pridūrė, kad iš tiesų buvo atvažiavę vežti, tačiau nieko neradę, išsėmė iš svirno grūdus ir išsinešdino.
Karo metu, kai kildavo šaudymas, jie, vaikai, ir moterys, pasak V. Guigaitės, bėgdavo slėptis į netoliese iškastą rūsį. Kartą jiems ten esant, į vidų ėmė lįsti kareivių šautuvų vamzdžiai. Tuomet išgelbėjo kaimynė Anastazija Baltakienė, kuri anksčiau Rusijoje gyveno ir su kareiviais sugebėjo jų kalba susišnekėti. Beje, pas Guigus ateidavo slėptis ir kaimynų Pumpučių, Zakarkų, Andriusevičių moterys, atbėgdavo jų ir iš Sirvydžių (Tauragnų sen.).

Apsukrus kolūkio pirmininkas Vladzius
„Kolūkin surašė viena naktim, – pasakojo gaidžiškė. – Pirmą rugsėjo atėjo skrabai ir pasakė tėtei: „Eik – skuodas (susirinkimas – aut. past.).“ Nuvarė pas Andriusevičių, skrabai su šautuvais po vieną šaukė ir taip visus surašė į kolūkį. Kolūkis paėmė karvę, paėmė arklį, paėmė vištas, paėmė viską, ką galėjo, dar pyliavą uždėjo – „turite pasėlių“). Ir prasidėjo badas.“
Pasak V. Guigaitės, iš pradžių kolūkiams vadovavo savi. Labai gerai ji atsiliepė apie Vladzių Sviklių. „Ką norit darykit, kaip norit darykit, tik kad skrabai nepamatytų“, – sakydavo jis kolūkiečiams. Per didžiąsias spalio ir gegužės sovietines šventes kaimas buvo įpareigotas kas dvi valandas „liaudies gynėjams“ pranešti apie padėtį Gaidžiuose (bijota, kad nekiltų bruzdėjimų arba neužpultų partizanai). Vladzius ir čia sugebėdavo apeiti „skrabus“: nuvažiuodavo į Tauragnus iš ryto ir, leisdamas laiką miestelyje, kas dvi valandas pranešdavo „skrabyne“, kad vis kažkas atvažiavęs iš Gaidžių atnešdavo žinią, jog nieko neįvyko.
Kolūkyje tikrintojų, anot gaidžiškės, netrūko. Dažnai tik pastačius butelį ant stalo, buvo galima susikalbėti su reikliais naujo gyvenimo prievaizdais.

Autoriaus nuotr.
