Mažeikiškė kviečia gimtadienius švęsti kitaip – „madistų“ vakarėlyje

Tikriausiai ne viena moteris, paprašyta pasidalyti prisiminimais iš vaikystės, papasakotų, kaip nugvelbusi mamos aukštakulnius batus, apsirėdžiusi per didele suknele ir ryškiu lūpdažiu pasitepusi lūpas kaukšėdavo po namus ir staipydavosi prieš veidrodį…

Toks prisiminimas nesvetimas ir mažeikiškei Redai Stonkuvienei, kuri kelerius metus savo įkurtoje dėvėtų drabužių krautuvėlėje rengia „Fashion“, arba lietuviškai – madų gimtadienius. Subalansuoti mergaitėms, bet tinkantys ir suaugusioms moterims, – taip galima pasakyti apie šiuos gimtadienius, kuriuose netrūksta madų, spalvų, muzikos ir juoko.


Reda Stonkuvienė pasakojo, kad idėja organizuoti madistų gimtadienius jai kilo atsitiktinai, stebint savo dukrą. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Parduotuvė nebedirbs

Mažeikiuose nuo 2016 metų veikia R. Stonkuvienės įkurta madingų dėvėtų drabužių krautuvėlė „Drabužinė“. Iš pradžių ji buvo įsikūrusi patalpose Naftininkų gatvėje, paskui persikėlė į Draugystės gatvę.

Kaip ir visos istorijos, ši turės dvi puses – liūdnąją ir linksmąją. Pradėsime nuo liūdnosios:

nuo gegužės mėnesio parduotuvės veiklos Reda nebetęs.

„Pirmus kelerius metus galvojau, kad taip turi būti – juk daugumai verslo pradžia būna sunki. Bet krautuvėlė vis dėlto laikėsi. O tada atėjo kovidas“, – pasakojo „Santarvės“ pašnekovė.

Pasak jos, per kovidą visi, o kartu ir mažųjų verslų atstovai išmoko rengti tiesiogines transliacijas, kurių metu pardavinėjo daiktus, drabužius, išmoko naudotis atsiskaitymo internetu programėlėmis. O žmonės nustojo bijoti pirkti internetu. Jei iki pandemijos daugelis sakydavo, kad internetu drabužių neperka, nes norisi pasimatuoti, pačiupinėti audinį, iš kurio drabužis pasiūtas, pandemija pasitarnavo tuo, kad tos baimės neliko.

Kovidas pakoregavo ir užsieniečių įpročius – jie išmoko mažiau pirkti, neatsikratyti dar gerų, tvarkingų drabužių vien dėl to, kad jie atsibodo. Išmoko tvarumo, o tai reiškia, kad Lietuvoje dėvėtų drabužių rinka tapo nuobodesnė asortimento prasme.

Parduotuvė kovidą išgyveno, bet dabar „Drabužinėje“ prekyba dėvėtais drabužiais, nors ir stilingesniais, įdomesniais nei kitose parduotuvėse, išsikvėpė.

Idėja apie „madistų“ gimtadienius

Bet yra ir kita – geroji reikalo pusė. Per kovido pandemiją Redai kilo idėja pasiūlyti žmonėms įdomią paslaugą: mergaičių gimtadienius krautuvėlės patalpose.

„Auginu dukrą ir čia, „Drabužinėje“, po darželio, paskui – po mokyklos vykdavo visas veiksmas – dukra apsiaudavo aukštakulnius ir kaukšėdavo jais po parduotuvėlę. Ir vis klausdavo, ar galėtų apsirengti vienu ar kitu drabužiu, prašydavo paduoti. Paskui apsirengdavo ir prašydavo nufotografuoti. Kartą sėdėjau, žiūrėjau į dukrą, ir toptelėjo mintis: o kodėl neleidus ir kitiems vaikams čia ateiti, persirengti? Pagalvojau, kad būtų galima krautuvėlę nuomoti mergaičių gimtadieniams“, – prisiminė mažeikiškė.

Iš pradžių ji pabandė neatlygintinai surengti mažųjų „madistų“ susibūrimą. Socialiniame tinkle Reda išplatino skelbimą, kad parduotuvėlėje vyks renginukas, kuriame bus galima matuotis drabužius, pasidaryti makiažą, vyks fotosesija.

Atsiliepė Redos pažįstama moteris su dukra. Kitąkart dar kelios draugės išleido savo dukras į „Drabužinę“.

„Taip per vieną kitą pažįstamą išbandžiau, kokių pramogų, veiklų galėčiau pasiūlyti mergaitėms, ir įsitikinau, kad joms tai patinka. Pamažu, per laiką madų gimtadieniai įsisiūbavo“, – pasakojo R. Stonkuvienė.


Anot pašnekovės, iki šiol nebuvo atvejo, kad madų vakarėlio dalyvės jaustųsi negerai ar kad joms toks gimtadienis nepatiktų

Veiklų randa ir berniukams

Taigi, kaip „Drabužinėje“ švenčiami „Fashion“ gimtadieniai?

Gimtadienių dalyviai ištraukia lapelius, ant kurių surašytos temos. Pagal išsitrauktą temą per penkias minutes mergaitės išsirenka drabužių derinius. Paskui tais drabužiais rengiasi, darosi makiažą, žingsniuoja simboliniu podiumu.

Po to vyksta fotosesija, renkami gražiausi drabužių deriniai. Ir, žinoma, koks gimtadienis be torto ar kitų skanumynų…

Nereikia manyti, kad į „madistų“ gimtadienius berniukai neįleidžiami. Įleidžiami ir jiems pasiūloma veiklų. Matuotis drabužių derinių niekas jų neverčia, bet, jei nori, prašom. Berniukai dažniausiai būna vertinimo komisijos nariai, didžėjai, kurie rūpinasi gimtadienių muzikiniu fonu.

„Žodžiu, žaidžiame su drabužiais, žaidžiame gyvenimą. Smagu stebėti, kaip vaikai įsijaučia į temas, kaip linksminasi. Beje, suaugusieji ant šiuolaikinės jaunosios kartos kartais bamba, neva kokia čia ta karta auga. Aš manau, kad auga šaunių, protingų, naujai mąstančių, savo nuomonę ir puikų skonį turinčių žmonių karta“, – tvirtino Reda ir pridūrė, kad jai didžiausias komplimentas būna, kai vaikai pasako, jog ir kitąmet norėtų savo gimtadienį švęsti „Drabužinėje“.

Moterys šventė penkiasdešimtmetį

Įsiminė atvejis, kai „Drabužinėje“ buvo švenčiamas suaugusios plungiškės jubiliejus. Pulkelis brandžių moterų nusprendė savo bičiulės jubiliejų paminėti kelionėje, o vienu iš sustojimų punktų jos pasirinko Mažeikių „Drabužinę“ ir gimtadienį „Fashion“ stiliumi.

„Priimti, užimti moterų kompaniją sutikau, bet paskui išsigandau. Nes juk vienaip yra, kai gimtadienį švenčia mergaičių kompanija – joms duodi blizgančią suknelę, aukštakulnius batelius, sakai, kad bus barbėmis, ir dauguma džiaugiasi naujomis patirtimis, joms įdomu. Galvojau: o ką pasiūlysiu moterims, kurios per savo amžių jau daug yra mačiusios ir patyrusios“, – prisiminė „Santarvės“ pašnekovė.

Ir vis tik abejonės nepasitvirtino, mažeikiškė rado bendrą kalbą su linksmai nusiteikusia, geranoriška suaugusiųjų kompanija.

„Moterys noriai matavosi perukus, keitė drabužių derinius, skambėjo muzika, vyko fotosesija. Buvo juoko, galėjai jausti viešnių atsipalaidavimą. Išvykdamos jos sakė, kad buvo smagu bent trumpam sugrįžti į paauglystę“, – prisiminimais dalijosi netradicinių gimtadienių organizatorė.

„Madistų“ gimtadieniai įprastai vyksta 2 valandas. Reda sakė, kad bendravimas su gimtadienių dalyviais jos nevargina. Bet yra ir neįdomioji reikalo dalis – krautuvėlės paruošimas šventei ir sutvarkymas po jos.

Ieškojo analogų, bet nerado

R. Stonkuvienė pasakojo, kad internete ieškojo ir net dirbtinio intelekto klausė, ar Lietuvoje dar kokioje nors parduotuvėje vyksta vaikų „Fashion“ gimtadieniai.

„Būna momentinių gimtadienių mados stiliaus tema. Bet jie vyksta gimtadienius švenčiančių žmonių namuose, panaudojami keli aksesuarai, vaikų mamos leidžia apsirengti savo suknelėmis.

Bet kad gimtadieniai vyktų parduotuvėje, tikrai nieko panašaus neaptikau“, – kalbėjo mažeikiškė.

„Drabužinės“ šeimininkė tvirtino: visada, kai mamos jai paskambina ar parašo, norėdamos rezervuoti gimtadienio datą ir laiką, ji skambinančiųjų paklausia, ar tikrai jų vaikai nori tokio gimtadienio parduotuvėje, tarp drabužių.

Pašnekovė įsitikinusi: pasaulis tuo ir gražus, kad jame yra labai daug skirtingų žmonių, tad nebūtinai tai, kas patinka vieniems, privalo patikti ir kitiems. Pavyzdžiui, yra vaikų rimtuolių, kuriuos domina visiškai kiti dalykai nei mados.

Prie skonio formavimosi prisidėjo močiutė

Žmogus, bent kartą apsilankęs Redos įkurtoje „Drabužinėje“, iš karto pastebi, kad krautuvėlės aplinka kitokia nei kitose panašaus asortimento parduotuvėse. Čia jaukiau, daugiau autentiškumo, į interjerą bei jo akcentus įdėta nemažai fantazijos ir rankų darbo.

R. Stonkuvienė sakė, kad su jokiais interjero specialistais nesikonsultavo, stengdamasi sutaupyti pinigų, tik pabandė įgyvendinti kai kurias interneto platybėse pamatytas idėjas.

„Mano baba man buvo idealas. Man atrodė, kad ji yra žmogus, kuris Mažeikiuose rengėsi gražiausiai. Ji man sakydavo: „Redute, aš tau iš vokiečių krautuvės nupirkau.“ Vokiečių krautuvė – taip baba vadino pirmąją dėvėtų drabužių parduotuvę Mažeikiuose. Nupirkdavo ką nors kitokio, nei turėjo mano bendraamžiai. Nemažai žmonių bijodavo, nenorėdavo pirkti tose „vokiečių krautuvėse“ – dėvėti drabužiai kai kam buvo ir dabar yra ne lygis. Manau, kad tai baba suformavo mano skonį, požiūrį. Mėgdavau eksperimentuoti, nebijojau, jei kas nors pasijuoks iš to, kaip atrodau“, – pasakojo R. Stonkuvienė.

Rizikos yra, bet…

Reda patikino: net jei „Drabužinė“ kaip parduotuvė nebevykdys įprastos veiklos, gimtadieniai bent jau kol kas liks.

„Žinoma, rizikuoju. Norint ką nors daugiau ir įdomiau padaryti, reikia investuoti. Reikėtų daugiau įvairių perukų, daugiau kosmetikos, didelio stalo edukacijoms, kurių metu galėtume piešti drabužius, juos dekoruoti. Bijau vasaros. Gimusieji vasarą dažniausiai gimtadienius švenčia lauke, niekas nenori lindėti po stogu“, – kalbėjo išskirtinių gimtadienių sumanytoja.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas