Daugailių krašto kultūrinio gyvenimo metraštyje – teatro istorija
ProjektaiDaugailių krašto kultūrinio gyvenimo metraštyje – teatro istorija
2016 birželio 08, Trečiadienis 16:20

Daugailių krašto kultūrinio gyvenimo metraštyje – teatro istorija

Daugailių krašto kultūrinio gyvenimo metraštyje – teatro istorija
 • 6 foto

Plojimai, ovacijos, juokas, pamąstymai, gera nuotaika... Tokie patyrimai ar emocijos užplūsta kiekvienąkart apsilankius teatre. Ir nebūtinai teatras turi būti profesionalus. Dažnai „aukštumoje" esantys artistai nepasiekiami sodybų tuštėjimo metą išgyvenantiems Lietuvos kampeliams. O juk ir čia netrūksta kultūringų, išsilavinusių gyventojų. Tokiu atveju, jie patys imasi iniciatyvos ir kuria savo teatrą – taip, kaip moka, kaip išmano. Ir stebėtis nėra ko, kai salės lūžta nuo žiūrovų gausos. Jų niekada netrūksta ir Daugailiuose, kai čia rodomas naujas spektaklis, režisuotas Utenos kultūros centro (UKC) Daugailių skyriaus kultūrinių renginių organizatorės Jūratės Paliulienės.

J. Paliulienė „Utenos dienai" pasakojo, kad Daugailiuose kultūrinis gyvenimas visada buvo gyvas – čia netrūko aktyvių žmonių, norinčių dainuoti, šokti, groti, vaidinti. Apie tai byloja ir kultūrinių renginių organizatorės parodytas metraštis, kuriame apžvelgus buržuazijos valdymo laikotarpį įrašoma pirma data ir faktas – „1946 metais pirmuoju klubo skaityklos vedėju dirbo Vera Slepakovaitė, gimusi 1925 metais valstiečio šeimoje Daugailių valsčiuje". Tačiau, kaip sakė J. Paliulienė, faktų apie Daugailiuose buvusius kultūrinius renginius išlikę iš senesnių laikų. Knygoje „Daugailių kraštas ir žmonės" rašoma apie vakarones ir suėjimus nuo 1934 metų, pažymima, kad vien 1939 metais įvyko 69 renginiai.
Toje pačioje knygoje rašoma, kad Antrojo pasaulinio karo metais Daugailių valsčiaus kaimuose nutilo dainos, nebebuvo rengiami vakarėliai, kultūrinis gyvenimas užgeso. Iki 1946 m., kai pradėjo dirbti jau minėta V. Slepakovaitė. Ji labai stengėsi, kad Daugailių gyventojai kuo linksmiau ir geriau praleistų savo laisvalaikį.
J. Paliulienė pasakojo, kad Daugailiuose dirbo daug darbščių ir aktyvių žmonių, todėl čia netrūko kolektyvų, kurie garsintų Daugailius. Čia nuolat buvo statomi spektakliai, rodyti ne tik saviems, bet ir kitų valsčių žmonėms. Keitėsi žmonės, darbuotojai, kultūros namų statusas, kolektyvai, tik neblėso žmonių noras prasmingai praleisti laisvalaikį, dalyvauti kultūriniame gyvenime.
Nuo 1989 metų kultūros namuose dirbanti J. Paliulienė 2003 metais atgaivino dramos mylėtojų tradiciją – subūrė vaidinti norinčius daugailiškius ir pastatė Žemaitės „Trys mylimos". Sėkmingas startas paskatino nepamesti sumanymo, todėl vaidinti ir šiandien skuba tie patys prieš 13 metų surinkti artistai – Ramutė Šeikienė, Gintas Medinis, Irena Didžiokienė, Dalia Mecelicienė. „Žinoma, būna, kad prireikia papildomų artistų, priklausomai nuo to, kiek vaidmenų kuriama. Arba pasitaiko gyvenimiškų situacijų, kai artistai negali pasirodyti. Tokiu atveju surandame, kas padėtų", – teigė J. Paliulienė, šiuo metu aktyviai besiruošianti šį šeštadienį, birželio 11 dieną, vyksiančiam naujo spektaklio pristatymui.
J. Paliulienė į Daugailius atvyko pagal paskyrimą. Chorvedybos mokslus krimtusi kultūrinių renginių organizatorė teigė tuščią mėgėjų teatro nišą užpildyti nebuvo sunku. „Mes renkamės paprastesnes pjeses, kad būtų priimtinos kaimo žmogui, būtų įdomios patiems vaidinti. Labiausiai žmonėms patinka komedijos, todėl šis žanras mūsų repertuare ir dominuoja", – sakė J. Paliulienė ir pridūrė, kad kiekvienas spektaklis žiūrovui turi padėti atsipalaiduoti, o juokas visada buvo gerų emocijų pagrindas.
J. Paliulienė neslėpė, kad neturi režisūrinio išsilavinimo, bet tai jai netrukdo subūrus kolektyvą statyti spektaklius. „Aš daug skaitau, domiuosi įvairių režisierių pastatymais. Žiūrėdama spektaklį aš nebegaliu būti tik žiūrovas. Aš stebiu ir mokausi, ieškau man priimtinų idėjų", – sakė pašnekovė. Paklausta, ko niekada žiūrovas nepamatys jos pastatytuose spektakliuose, J. Paliulienė kategoriškai atsakė – vulgarizmo ir dirbtinumo. Štai todėl vienas svarbiausių artistų bruožų – nuoširdumas, kuris visada paperka žiūrovą, padeda įsijauti į vaidmenį ir išsisukti iš bet kokios nenumatytos situacijos.
Kolektyvas repeticijoms renkasi du kartus per savaitę. „Iš pradžių būna juodas darbas, kuris ilgainiui virsta klaidų taisymu. Prieš kiekvieną repeticiją mes susėdame ir aptariame vaidybą, pasikalbame, kur ir ką pabrėžti, ko derėtų vengti. Kadangi dėl darbų ne visada pavyksta susirinkti visiems, mokomės grupelėmis. Kartais darbo dienomis, kartais savaitgaliais", – užkulisius atskleidė J. Paliulienė.
Per 13 metų daugailiškiai pastatė ne vieną linksmą vaizdelį. Kolektyvas renkasi Žemaitės, Kazio Sajos, Kazio Binkio, Viktoro Miliūno ir kitų rašytojų veikalus. Mėgėjų teatras daugiausia aplanko Utenos rajono seniūnijas, bet su savo spektakliu yra svečiavęsi ir Zarasų rajone.
„Kaimo žmogui reikia teatro. Kiekvienas turi kažkur save realizuoti, praleisti laisvalaikį. Vieniems tai gali būti knyga, kitiems – muzika, tretiems – teatras. Daugailiškiai laukia spektaklių, premjerų. Tai galimybė pasižmonėti, atsipalaiduoti ir atitrūkti nuo kasdienių namų ruošos rūpesčių", – įsitikinusi J. Paliulienė.

Jurgitos Pavilonienės nuotr.

                                                                                                                                                       

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Buvęs ugniagesys turi svajonę, kuriai įgyvendinti vis pritrūkdavo laiko

  Per tris dešimtmečius ugniagesiu Utenos rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos Daugailių ugniagesių komandoje dirbęs Povilas Vėžys daugiau nei pusmetį mėgaujasi ramiu senjoro gyvenimu – skiria daugiau dėmesio savo kukliam namų ūkiui ir neatsisako svajonės pakeliauti po Lietuvą. Ilgametės darbo patirties turintis daugailiškis pasidalijo mintimis apie ugniagesio duoną, iššūkius, kurie laukdavo vykstant į gaisravietes, nuotykius.

 • Nutrūkusi gulbės giesmė noro vaidinti nesustabdė

  Mėgėjų teatrai Utenoje turi senas tradicijas. Te­atrai keitė vieni kitus, keitėsi pavadinimai, keitėsi ir aktoriai. Tačiau yra ir tokių aktorių, kurie, ne­paisant besikeičiančių laikų, savo vaidybos poste ištikimai stovi dešimtmečius. Vienas tokių – Algir­das Barčys, galintis pasigirti ne tik net šešis dešim­tmečius praleidęs scenoje, bet ir į aktorystės sūku­rį įsukęs savo sūnų bei anūką.

 • Ąžuolai šlamės Daugailių ateities kartoms

  Praėjusį savaitgalį daugailiškiai atšventė ne tik Karmelio kalno Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės atlaidus Daugailių Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje, tačiau nemažai smagių akimirkų patyrė ir šeštadienį vykusioje miestelio šventėje.

 • Ignalinos gimnazijos teatras IKI – tarp geriausių Lietuvos jaunimo teatrų

  Kas dvejus metus Lietuvos vaikų ir jaunimo teatrai renkasi į savo tradicinę šventę–apžiūrą „Šimtakojis". Prieš porą „Šimtakojis" buvo užsukęs ir į Ignaliną. Šiemet „Šimtakojis" vėl pražygiavo per Lietuvą ir sukvietė 48 jaunimo bei 24 vaikų teatrus į keturias regionines šventes. Balandžio 5-ą Ignalinos gimnazijos teatras IKI Širvintose parodė spektaklį „Verksnių klubas", sukurtą pagal 2018-ųjų Metų knygos paaugliams pripažinimą pelnusios rašytojos Ilonos Ežerinytės apysaką. Praėjusią savaitę iš Lietuvos nacionalinio kultūros centro atskriejo džiugi žinia – teatras IKI Lietuvos vaikų ir jaunimo teatrų šventėje-apžiūroje „Šimtakojis" vėl tapo laureatu.

 • Jaunieji teatralai kviečia į spektaklio premjerą

  Balandžio 5 dieną 17.30 val. Utenoje jaunieji teatralai uteniškius kviečia į Utenos kultūros centro Vaikų ir jaunimo teatro studijos pastatyto spektaklio „Keistas gimtadienis“ premjerą, skirtą visai šeimai. Režisierė Vida Kairienė.

 • Daugailiuose šventę nuprausė lietus

  Praėjusį savaitgalį Daugailiuose šurmuliavusioje miestelio šventėje buvo ne tik gausybė svečių, bet ir prieš jos atidarymą nušniokštė stiprokas lietus, nuplovęs ne tik miestelio šaligatvius, bet ir anksčiau į šventę suskubusių daugailiškių žilstelėjusias sruogas. Šventėje buvo gausu jaunimo, įvairių žaidimų ir atrakcijų.

 • Daugailiai – žvilgsnis į krašto praeitį

  (Tęsinys. Pradžia „Utenos dienos" Nr. 042)
  Daugailių kraštas gali didžiuotis piliakalnių gausa: jų žinoma net 14. Visame Utenos rajone priskaičiuojami 59 pilies kalnai. Šiauriniame miestelio pakraštyje stūkso Daugailių I piliakalnis su papėdės gyvenviete. Manoma, kad 1254 metais ant minėto piliakalnio buvo pastatyta svarbų vaidmenį ginant kraštą atlikusi Daugailių pilis, prieš 1685 metus iškilo pirmoji bažnyčia. Daugailiai iki šių dienų yra gyvas miestelis, kuriame gyvena keli šimtai žmonių. Deja, to paties negalima pasakyti apie visus Daugailių seniūnijos kaimus, kurie savo teritorijose turi piliakalnių. Kai kuriuose iš jų belikusios vos kelios trobos.

 • Utenoje – tarptautinė teatrų fiesta

  Vakar prasidėjęs tarptautinis teatrų festivalis, kurį organizuoja Kupiškio, Utenos ir Pasvalio teatralai, nudžiugino, tačiau nuvylė žiūrovai, kurių į didžiąją Utenos kultūros centro salę susirinko vos kelios dešimtys. Į pirmą kartą tokio masto teatrų šventę atvyko ne tik lietuviai, kaimynai latviai, bet jame svečiuojasi ir rusai, ukrainiečiai, gruzinai bei ispanai.

 • Daugailiuose praūžė tradicinė šventė

  Liepos 15 dieną Daugailiuose jau 14-ą kartą vyko miestelio šventė, kasmet sutraukianti gausų būrį šiam kraštui neabejingų žmonių. Miestelio poilsio zonoje skambėjo sveikinimai, koncertinę programą dovanojusių kolektyvų muzikos kūriniai, buvo dalijamos dovanos jubiliatams, žaidimų bei sporto varžybų nugalėtojams, renginio rėmėjams ir kt. Šventės vinimi tapo artėjančiam Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui ir Piliakalnių metams skirta akcija, kurios dalyviai vieningai susikibę už rankų apkabino miestelio širdyje stūksantį piliakalnį.

 • Daugailius drebino armonikininkų šventė

  Balandžio 29 dieną Daugailiuose jau trečius metus iš eilės vyko armonikininkų šventė. Jurginių proga daugailiškiams ir miestelio svečiams geriausius kūrinius grojo muzikantai, atvykę iš įvairių Lietuvos kampelių. Šįsyk žiūrovus linksmino beveik 20 pavienių muzikantų ir kapela „Varėnos krašto muzikantai".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:3685
Vakar apsilankė:8089
Šią savaitę apsilankė:18243
Šį mėnesį apsilankė:29057
Viso (nuo 2015-02-16):14296217
Šiuo metu naršo:
131
2020-08-05
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!