Mokytojų surengtas pasirodymas tęsiasi jau 30 metų
ProjektaiMokytojų surengtas pasirodymas tęsiasi jau 30 metų
2014 lapkričio 04, Antradienis 14:42

Mokytojų surengtas pasirodymas tęsiasi jau 30 metų

Mokytojų surengtas pasirodymas tęsiasi jau 30 metų
 • Jurgita PAVILONIENĖ
 • 18 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Uteniškiai turi kuo didžiuotis. Mūsų mieste yra daug gražių profesionalių ir mėgėjiškų kolektyvų, gerbiančių ir puoselėjančių tradicijas, nevengiančių inovatyvių sprendimų, siekiančių pripažinimo ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Didelė dalis saviveiklininkų, dienų rutinoje randančių laiko papildomiems užsiėmimams, ar tai būtų šokis, dainavimas, ar teatras, dalyvauja kūrybinėje veikloje negailėdami laiko, jėgų, dažnai ir asmeninių lėšų. 30-metį švenčiančio etnografinio ansamblio „Levindra" vadovė Audinga Kvaselytė sako, kad saviveiklininkai veikia iš didelio noro ir tikėjimo tuo, ką daro – ne dėl kitų, o dėl savęs.

Pokalbiui su ansamblio vadove susitikome Aukštakalnio progimnazijoje. Šioje ugdymo įstaigoje prasidėjo naujo kolektyvo Utenoje gyvavimas. Prieš trisdešimt metų pradinių klasių mokytojų paruoštas pasirodymas tęsiasi iki šiol. „Mokykloje Mokytojų dienos proga susibūrusios tik pradinių klasių mokytojos paruošė įdomų etnografinį pasirodymą, kuris sulaukė daugybės ovacijų ir pagyrų. Tai buvo akstinas suburti kolektyvą ir jau veikti kaip ansamblis", – pasakojo dabartinė ansamblio vadovė A. Kvaselytė, kolektyvui vadovaujanti septynerius metus. Aukštakalnio progimnazijoje matematikos mokytoja dirbanti A. Kvaselytė sakė, kad prieš 30 metų mokykloje buvo daugiau ir mokinių, ir mokytojų, todėl kolektyvas netruko susiburti. „Įkūrėja, ilgametė vadovė, puiki vadybininkė Laima Kulakauskienė 23 metus sėkmingai dirbo su kolektyvu. Nebūdama choreografe, ji vis tiek žinojo, ką ir kaip daryti, ko trūksta, kur pasitempti. Kai kurių dalykų, kuriuos puikiai išmanė L. Kulakauskienė, aš iki šiol dar neįvaldžiau", – gražių žodžių savo pirmtakei negailėjo A. Kvaselytė, kolektyvo veikloje dalyvaujanti nuo pat jo susikūrimo. Gal todėl ją kaip tinkamą pamainą ir pasirinko L. Kulakauskienė.
A. Kvaselytei antrino ir nuo 2000-ųjų kolektyvo veikloje dalyvaujanti Aukštakalnio progimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Loreta Lekavičienė. Paklausta, kas paskatino įsitraukti į ansamblio veiklą, ji sakė niekada neįsivaizdavusi savo gyvenimo be dainos ir šokio. „Kiek save prisimenu, aš visuomet visur dalyvavau", – sakė L. Lekavičienė pabrėždama, kad didelį darbą įtraukiant naujus kolektyvo narius atliko L. Kulakauskienė. „Mane visuomet žavėjo šio kolektyvo veikla, bet pasiprašyti į jį nedrįsau. Buvusi vadovė, matyt, per keletą renginių nužiūrėjusi mane, pajuto mano norą, todėl pasiūlė ir dainuoti, ir šokti", – pasakojo L. Lekavičienė.
Šveicarija, Italija, Norvegija, Kanada, JAV – kolektyvas su koncertinėmis programomis aplankė ne vienos šalies lietuvių bendruomenes. Tokios kelionės – nepigios. „Mokytojai ne tokie turtingi, kad galėtų sau leisti tolimas keliones, tačiau mus remia Utenos rajono savivaldybė, prisideda ir Seimo narė Milda Petrauskienė. – pasakojo A. Kvaselytė. – Anksčiau būdavo kitaip: paremdavo įmonės. Bet šiais laikais dažniausiai jos pinigų nebeskiria, motyvuodamos tuo, kad geriau tuos pinigėlius išmokėtų darbininkams." Ypač kolektyvą palaiko Aukštakalnio progimnazijos direktorius Arvydas Šilinskas, kuris leidžia ansambliui repetuoti mokyklos salėje. Ir nors šiandien „Levindroje" likusios tik dvi šios ugdymo įstaigos mokytojos, šioje mokykloje prasidėjusi kolektyvo kelionė šokio ir dainos pasaulyje užpildė ne vieną Aukštakalnio progimnazijos istorijos puslapį.
Atpažinti kolektyvą Utenos miesto šventėje ar Valstybės dienos proga organizuojamuose renginiuose nesudėtinga. Tautiniais drabužiais pasipuošę vyrai ir moterys traukia akį margomis sermėgomis, spalvingomis juostomis, galvos apdangalais. „Praėjusią vasarą, Utenos rajono savivaldybei skyrus lėšų, buvo atnaujinti vyrų drabužiai. Iki tol aprėdai skaičiavo keturiasdešimtuosius metus. Tokio senumo rūbas, net ir gerai prižiūrėtas, jau buvo apskuręs, spalvos nublukusios, kraštai nusitrynę, kandžių pagraužti, – ne tokią džiaugsmingą kasdienybę atskleidė A. Kvaselytė. – Iš toli gal ir nebuvo matyti tie trūkumai, bet padėtis buvo tragiška." Kolektyvo vadovė sakė, kad kai kuriems moterų drabužiams jau 25 metai, todėl didele dalimi prie atsinaujinimo tenka prisidėti savo lėšomis.
„Levindra" yra visuomeninė organizacija. Tai šiek tiek apsunkina kolektyvo padėtį, nes daugeliu atveju ansamblio veikla priklauso nuo pačių dalyvių entuziazmo, iniciatyvumo ir rūpesčio. „Mes kabame virš dangaus ir žemės. Esame lyg ir švietimo bendruomenės nariai, bet vykdome kultūrinę veiklą, – pasakojo A. Kvaselytė. – Neseniai su Utenos kultūros centru pasirašėme bendradarbiavimo sutartį, todėl džiaugiamės, kad atsidūrėme po jo sparnu. Esame dėkingi už tai, kad 30-mečio šventę galime surengti Utenos kultūros centre. Mes dirbame iš širdies – už ačiū. Bet už kiekvieną padėjimą, pagalbą visuomet atsilyginame gera nuotaika ir pastangomis gerai pasirodyti."
Kolektyvo gyvenimas dėliojamas nuo Dainų šventės iki Dainų šventės. „Tie ketveri metai labai greitai prabėga. Be to, kad turime išmokti naujų šokių, tenka dalyvauti įvairiuose koncertuose, pasirodyti konkurse „Pora už poros". O kur dar gimtojoje Utenoje vykstantys tradiciniai renginiai, kuriuose tenka dalyvauti, išvykos. – sakė L. Lekavičienė. – O pasirodydamas su tuo pačiu numeriu ne ką pradžiuginsi." Todėl kolektyvas, susirenkantis vieną kartą per savaitę, pagal reikalą – ir dažniau, narplioja įvairius šokių brėžinius, mokosi žingsnelius, siekia tikslumo, kuria nuotaiką ir išraišką. O gražių žodžių jiems negaili nei uteniškiai, nei kolektyvų atranką į Dainų šventę vykdantys specialistai. „Dažniausia tenka matyti nuostabą jų veiduose, kad kolektyvas, kuriame nėra nė vieno profesionalaus choreografo, pasiekia tokį aukštą lygį", – sakė A. Kvaselytė pabrėždama, kad kol kas „Levindra" buvo kviečiama į visas Dainų šventes.
Ansamblio veikloje didelė dalis šokėjų yra mokytojai. Vieni šoka seniai, kiti – apie ketverius metus. „Bet mes visi taip susiklijavę, jaučiame vienas kitą, išklausome. Ypač daug kolektyvui davė Elena Juodzevičienė. Ji – aukso grynuolis. Pagal specialybę pradinių klasių mokytoja E. Juodzevičienė dirbo muziejininke, todėl buvo tikra folkloristė," – negailėjo gražių žodžių kolektyvo nariams A. Kvaselytė. Ji sakė, kad kiekvienas ansamblio dalyvis jaučia šokį, todėl galima ne tik juos mokyti, bet ir iš jų išmokti.
Pavadinimą ansambliui sugalvojo E. Juodzevičienė. Kodėl „Levindra"? „Gražus, subtilus augalas. Mes net savą dainą turime", – paaiškino A. Kvaselytė ir sudainavo posmą.
Be koncertinių pasirodymų, ansamblis vykdo ir šviečiamąją veiklą. Kolektyvą kartais pasikviečia lietuvių kalbos mokytojos, kai su klase analizuoja tautosakos kursą.
Lapkričio 7 dieną, penktadienį, Utenos kultūros centre vyks „Levindros" 30-mečio minėjimas. Svečiuose geri draugai – Panevėžio bendruomenių rūmų pagyvenusiųjų liaudiškų šokių ansamblis „Linas" (vadovė Zita Rimkuvienė) ir Kauno kultūros centro „Tautos namai" vyresnių žmonių liaudiškų šokių kolektyvas „Ainiai" (vadovė Laimutė Rekašienė).

„Levindros" archyvo nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Ypatinga šventė Utenoje: pasveikinti šimtmečio mokytojai

  Tarptautinės mokytojo dienos išvakarėse Utenos kultūros centre vykusi iškilminga šventė sukvietė pedagogus, mokyklų vadovus, rajono ir šalies valdžios atstovus. Po ilgokai užsitęsusių sveikinimų, padėkų, melodijų pedagogai buvo pakviesti išgerti kavos, tačiau, anot Utenos rajono savivaldybės mero Alvydo Katino, be skystų raudonų rožių.

 • Etatinis: ką reikėtų žinoti

  Nuo šių mokslo metų atlyginimai mokytojams pradedami skaičiuoti kaip ir daugumai kitų darbuotojų: už etatą, o ne už atskiras valandas. Mokytojams bus atlyginama už tuos darbus, kuriuos jie iki šiol darė negaudami atlyginimo: darbą su tėvais, dalyvavimą metodinėse grupėse ir projektuose, renginių organizavimą ir kt.

 • Naujos kartos mokytojus nuo šių metų rengs trys nauji pedagogų rengimo centrai

  Kad mokyklose dirbtų motyvuoti ir gerai parengti pedagogai, įgyvendinamas naujas mokytojų rengimo ir karjeros modelis, kuris apima ir trijų naujų pedagogų regimo centrų Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose steigimą. Šiemetiniame priėmime į I pakopos pedagogines studijas skiriama 315 valstybės finansuojamų studijų vietų, tai 20 proc. daugiau nei pernai (262).

 • Apdovanoti geriausi 2017 metų mokytojai, tarp kurių – du visaginiečiai

  Balandžio 19 dieną Švietimo ir mokslo ministerijoje Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis ir švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė įteikė 2017 metų mokytojo premijas. Šiemet, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, skirtos šešios, o ne penkios, kaip įprastai, Metų mokytojo premijos. Vienos premijos dydis – 4 560 eurų.

 • Pristatomas mokytojų etatinio darbo užmokesčio modelis

  Nuo ateinančių mokslo metų atlyginimai mokytojams bus pradėti skaičiuoti, kaip ir daugumai dirbančiųjų: už etatą, nebe už atskiras valandas. Tai leis mokytojams atlyginti už visus mokyklos bendruomenei atliekamus darbus, ne tik pamokas ir su jomis susijusią veiklą. Modelį parengė darbo grupė, kurioje taip pat dirbo mokytojų profesinių sąjungų atstovai. Mokytojams šis modelis bus pristatomas ketvirtadienį Švietimo ir mokslo ministerijoje.

 • Lietuvos mokytojams – galimybė tobulintis Japonijoje

  Japonijos ambasada Lietuvoje skelbia konkursą mokytojams, norintiems profesinius įgūdžius tobulinti Japonijoje. Bus skiriamos stipendijos studijoms, kurios vyks nuo 2018 metų spalio iki 2020 metų kovo mėnesio.

 • „Jievaro tiltas“ padės išrinkti geriausius kolektyvus

  Šiemet pirmą kartą Lietuvoje rengiamas vaikų, jaunimo bei suaugusiųjų dainų ir šokių ansamblių konkursas „Jievaro tiltas“ ne tik padės išrinkti geriausius kolektyvus, bet ir įpareigos juos geriau pasirengti jau kitąmet vyksiančiam vienam įspūdingiausių Lietuvos dainų šventės renginių – Ansamblių vakarui.

 • Geriausių kūno kultūros mokytojų apdovanojimai

  Kovo 29 dieną Švietimo ir mokslo ministerijoje apdovanoti konkurso „Geriausių Lietuvos kūno kultūros mokytojų penketukas" nugalėtojai.
  Įvertinus mokytojų praktinę veiklą ir indėlį į šalies vaikų ir jaunimo fizinį aktyvumą bei kūno kultūros ir sporto plėtrą per 2013–2016 mokslo metus, išrinkti penki laureatai: Kauno „Varpo" gimnazijos kūno kultūros mokytoja ekspertė Audra Vilūnienė, Kėdainių rajono Josvainių gimnazijos mokytoja metodininkė Gitana Jurgelevičienė, Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos mokytoja ekspertė Jūratė Armonienė, Prienų „Žiburio" gimnazijos mokytojas ekspertas Olegas Batutis ir Radviliškio rajono Sidabravo gimnazijos mokytoja metodininkė Vita Masėnienė.

 • Lietuvos valdovų rūmuose apdovanoti Metų mokytojai

  Kovo 7 dieną Lietuvos valdovų rūmuose Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis kartu su švietimo ir mokslo ministre Jurgita Petrauskiene apdovanojo penkis geriausius 2016 metų Lietuvos mokytojus.

 • Mokytojai kviečiami tobulintis Japonijoje

  Japonijos ambasada skelbia konkursą Japonijos Vyriausybės finansuojamoms studijoms Japonijoje pagal mokytojų profesinio tobulinimosi programą. Lietuvos mokytojai paraiškas Japonijos švietimo, kultūros, sporto, mokslo ir technologijų ministerijos finansuojamoms studijoms Japonijoje gali teikti iki vasario 22 dienos.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:259
Vakar apsilankė:11826
Šią savaitę apsilankė:24263
Šį mėnesį apsilankė:112674
Viso (nuo 2015-02-16):14136666
Šiuo metu naršo:
97
2020-07-15
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!