Šiožinių audėja atidarė margų audinių skrynią
2015 liepos 28, Antradienis 12:41

Šiožinių audėja atidarė margų audinių skrynią

Šiožinių audėja atidarė margų audinių skrynią
 • Karolina BIELIAUSKAITĖ
 • 9 foto, video

Nuvykus į Daugailių seniūnijoje esantį Šiožinių kaimą galima ne tik pasigrožėti senoviniu kaimu, turinčiu vos kelias sodybas, bet ir aplankyti čia gyvenančią audėją Vandą Maniušienę. Pokalbio metu kukli moteris parodė savo pačios rankomis išaustų darbų margumyną. Moteris teigė, jog ji ne tautodailininkė, o tik savamokslė.

Ar šiame krašte jūs esate vienintelė audėja?

Tokių audėjų šiame kaime buvo kelios. Dabar esu likusi viena. Anksčiau, kolūkio laikais, būdavo pareini namo po darbų ir iki vėlaus vakaro audi. Maniau, jog turiu dvi dukras, tai reikia daug priausti tam, kad užaugusios turėtų nemenką kraitį. Dabar jau nė vienai nereikia. Kam tuomet tiek vargau? Gal išties jos ir nepatogios. Juk šiais laikais žmonės prisiperka visokių storų pledų, kurie nesilamdo ir laimingi sau sėdi ant jų. Seniau žmonės austus darbus labiau vertindavo. Gal ateityje vėl pradės vertinti tai, ką reiškia natūralus audeklas. Atrodo, kad šiuo metu naminius audeklus vertina tik tautodailininkai.

Iš kur sėmėtės žinių ir audimo praktikos?

Iš šalia gyvenusios kaimynės Eugenijos Volienės. Sukauptas žinias apie audimą ji man perdavė ir išmokė audimo pradmenų. Ji buvo 20 metų vyresnė, pagalvojau, kad ir man būtų naudinga išmokti šio amato. Pradėjus gilintis į audimą, man tebuvo 22-eji. Pats intensyviausias audimo laikas – žiema. Tuo metu buvo didesnė austų darbų paklausa, todėl ausdavau ne tik sau, bet ir kitiems. Pavargdavusi nuo audimo į rankas paimdavau virbalus ir megzdavau. Kai įsivažiuoji į audimą, tada labai smagu. Sunkiausia dalis – įvėrimas ir apmetimas. Tačiau, mano manymu, svarbiausia – turėti daug noro ir potraukio šiam kantrybės reikalaujančiam darbui.

Ar dabar dar audžiate?

Dabar jau nebeaudžiu. Dukros kartais klausia, kada vėl pradėsiu austi. Palėpėje dar daug siūlų sukrauta. Jau austi nebesinori – senatvė. Jauna būdama labai daug ausdavau, tačiau dabar ir staklės, ir verpimo ratelis tebedulka palėpėje.
Ar audimo žinias kam nors perdavėte?
Ne. Dukros gal ir norėjo išmokti, tačiau vis sakydavau, kad nėra laiko. Kai mokėsi, vis neatrasdavom tinkamo meto. Juk audimo per vieną dieną neišmokysi. Reikia išmanyti ir raštą, žinoti, kaip minasi pakojos. Panašiai ir su kepimu: vis sakydavau, jog išmokysiu vėliau. Dukros ir šiandien juokiasi, kad aš vis dar ruošiuosi joms atskleisti ir audimo, ir kepimo paslaptis. Kartais man geriau pačiai pasidaryti vieną kitą darbą, nei paaiškinti kitam. Neturiu kantrybės aiškinti.

Kuriuos rankdarbius labiausiai patinka kurti?

Nėra taip, kad iš įvairiausių rankdarbių kažką išskirčiau. Geriau austi ar nerti, nei sėdėti rankas susidėjus. Tuščias sėdėjimas – ne man. Esu pensininkė, todėl jei ne rankdarbiai, dienos slinktų labai nuobodžiai. Grįžusi po darbų ūkyje imu virbalus į rankas ir mezgu. Patinka nerti kabliuku, nors visa tai reikalauja daug kantrybės, tačiau labai malonu. Būna taip, kad vyrui paskambina sesuo ir klausia, ką veikiu, tai jis juokiasi, jog aš poteriauju. Vadinasi, kažką krapštinėju. Juk rankdarbiai – lyg matematika: nunertas ar numegztas akis reikia atidžiai skaičiuoti, nepamesti. Taip pat ir su audimu: reikia kruopščiai sekti akis. Audžiant negalima atsipalaiduoti, nes tai itin kruopštus ir atidus darbas. Intensyviai dirbant per pusdienį galima nuausti pusę marškos.

Kaip atsirenkat audimo raštą?

Aš raštų negalvodavau – daug gražių pavyzdžių rasdavau žurnaluose. Seniau mes, savamokslės, viena nuo kitos nusižiūrėdavom. Anksčiau močiutės interneto neturėjo, tačiau pačios sukurdavo tokių margų ir įdomių raštų. Nėra skirtumo, iš kokių spalvų siūlų audi, tik reikia nepamesti akių, juk siūliukai mažyčiai. Tekdavo austi ir iš 14 špūlyčių. Tada jas įtaisai, veji į šeivą ir su rateliu suki, tačiau tuomet audinio kraštai nelabai gražūs išeina. Kad audinys būtų gražus, moterys atrado narstymą.
Ar bendraujate su kitais kūrėjais?
Jokių parodų nesu rengusi ir su kitais kūrėjais nebendrauju. Juk yra ir tokių moterų kūrėjų, kurios sėdi staklėse ir moko kitus. Aišku, gerai, jei jaunimą moko austi. Dažnai merginų nė nepasodinsi į stakles, o šviesti ir mokyti jauną žmogų ir perduoti jam žinias – tikrai puikus sumanymas.

Autorės ir L. Narčienės nuotr.            

                                                                                                                                                                                              

                                                                                    

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Didžiuotis nemėgstanti audėja ištikima senosioms tradicijoms

  Audimas – tai viena seniausių lietuvių liaudies meno šakų. Manoma, kad pradžią jam davė pynimas. Audimas buvo paplitęs visoje Lietuvoje ir šis amatas byloja apie mūsų liaudies kūrybinę galią, atskleidžia savitą meninį skonį. Tai buvo vienas mėgstamiausių moterų darbų, tačiau reikalaujantis kruopštumo. Audeklai audžiami juostų rėmeliais, paprastomis staklėmis. Šios staklės yra labai originalios, tokiomis staklėmis ir mūsų krašte prieš keliasdešimt metų ausdavo audeklus. Jais puošdavo paprastus ir tautinius rūbus, naudojo staltiesėms, rankšluosčiams, pagalvėlėms, kt. audiniams.

 • Audėjai paklūsta ir vilnos, ir šilko siūlai

  Anksčiau moterys kilimėlius, rankšluosčius, lovatieses ausdavo dėl to, kad jų nebūdavo kur įsigyti. Šiandien tokie audiniai turi išskirtinę paliekamąją vertę. Grybėnuose (Ignalinos r.) gyvenančios audėjos Albinos Būgienės darbai unikalūs: garsi šio krašto audėja su savo darbais ne kartą dalyvavo įvairiose parodose, o į stalčius tvarkingai sudėtos lovatiesės bus padovanotos jaunajai kartai.

 • Savo darbais audėja atgaivina praeitį

  Anksčiau beveik kiekvienuose darbščios lietuvaitės namuose pokšėdavo audimo staklės, akis džiugindavo margaspalviai audimo raštai, o mergaitės nuo mažų dienų šio amato mokydavosi iš savo mamų, močiučių, kaimynių. Tačiau laikui bėgant naminės „marškos" tapo nepopuliarios, jas keitė pirktinės medžiagos, o audėjų amatas pamažu ėmė grimzti į užmarštį.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:3145
Vakar apsilankė:8622
Šią savaitę apsilankė:34705
Šį mėnesį apsilankė:45519
Viso (nuo 2015-02-16):14312679
Šiuo metu naršo:
70
2020-08-07
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!