2018 spalio 25, Ketvirtadienis 10:44

Akmens skulptorius ėmėsi grandiozinio darbo

Akmens skulptorius ėmėsi grandiozinio darbo
 • Lina NARČIENĖ
 • 16 foto, video
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

2020 metais liepos 15 dieną bus minimos Žalgirio mūšio 610-osios metinės. Šiai iškiliai progai iniciatoriai ruošiasi ypač skrupulingai. Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos nariams kilo idėja pastatyti paminklą šio mūšio vietoje, Lenkijoje, Griunvalde. Daugiau nei dviejų metrų ir 12 tonų sveriantis lauko riedulys iš Kupiškio rajono buvo atgabentas į Sirutėnuose (Utenos r.) gyvenančio skulptoriaus Valentino Šimonėlio dirbtuves. Patriotinėmis akcijomis garsėjantis tautodailininkas neslėpė, kad visoje Aukštaitijoje rasti tinkamą akmenį nebuvo lengva. Talentingas akmentašys, akmens skulptorius jam jau įkvėpė gyvybę – jau kurį laiką skaptuoja Vyčio bareljefą su užrašu.

Kaip šis akmuo atkeliavo iš vieno Aukštaitijos kampelio į kitą?

Prie šio akmens esu prilipęs jau daugiau kaip du mėnesius, nes iki šalčių norisi surasti visas tinkamas formas, jas nuglūdinti, yra paviršinių įtrūkimų, kuriuos tenka panaikinti. Šį akmenį atsivežiau iš Adomynės, Kupiškio rajono. Prieš daugiau nei 30 metų nuvažiavau pas draugą, kuris savo kieme turėjo gražiausius lauko riedulius. Jie buvo neapsamanoję, švarutėliai, it ką tik gimę. Jis leido pasiimti akmenis, tačiau metams bėgant pasimiršo bei taip ir liko gulėti. Kai Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos nariai mane įpareigojo suieškoti akmenį, važiavau į Anykščius, aplankiau dar kelias vietas, tačiau man rasti nepavyko, mat tuomet tinkamo taip ir neatradau. Kartą prisiminiau, kad prieš kelis dešimtmečius pasiimti riedulius man siūlė jau minėtas bičiulis. Per ilgus dešimtmečius šioje vietoje, kur gulėjo tie akmenys, užaugo didelis drebulynas ir alksnynas. Buvo pasitelkta karinė technika ir atvežtas didžiulis riedulys, sveriantis 14 tonų bei 2,5 m aukščio.

Šis riedulys pamažu įgauna savo formas, išryškėjo Vyčio bareljefas. Tai tik pradinis darbas. Kokius tolimesnius darbus rikiuojate savo darbotvarkėje?

2020 metais sukaks 610 metų, kai įvyko Žalgirio mūšis. Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos nariai nori įamžinti šią svarbią datą ir pastatyti paminklinį akmenį. Kitoje akmens pusėje turės būti iškaltas skydas su tekstu lenkų ir lietuvių kalbomis. Tai širdžiai malonus darbas. Pirmą dieną į mano dirbtuvių kiemą atvežtas akmuo buvo nuplautas, jį pirmiausia visą reikėjo nutašyti. Maždaug po pusantrų metų, kuomet jis bus jau pabaigtas, bus išvežtas į Lenkiją. Darbo valandų neskaičiuoju, neretai tenka dirbti ir savaitgaliais.

Ar sunku prakalbinti akmenį?

Prieš 42 metus kaip užkalbinau pirmąjį akmenį, taip ir tebekalbinu iki šiolei. Niekada neskaičiavau savo darbų. Dažniausiai žmones nusiperka akmeninę skulptūrą, uždaro ją savo kieme ir taip atkerta nuo pasaulio. Juk niekas jo nemato, išskyrus šeimininkus. Prie Spitrėnų bažnyčios šventoriaus stovintis Vytis – 14-as mano darbas, o mano dirbtuvių kieme stovi 17-a akmens skulptūra su Vyčiu. Tikiuosi, kad jų bus dvidešimt.

Ar lengvas Jūsų kelias į meną?

Mokiausi vaikų namuose, kurie vėliau tapo internatu. Čia gyveno vaikai be tėvų. Baigiau 8 klases, tačiau mokytis sekėsi prasčiau, tad niekas ir nežiūrėjo į mano meninius gabumus. Pirmieji mano kūriniai buvo iš medžio ir molio. Niekas manęs nevertė, pats rinkausi tą kelią. Išėjęs į sovietinę armiją atėjo gilesnis supratimas apie meną. Aš turėjau dienoraščius, kuriuose buvau išpiešęs įvairius portretus. Visa tai pamatęs kariuomenės vadas susidomėjo, nusivedė mane į dirbtuves. Paprašė nupiešti Leniną. Tai buvo juokų darbas... 1976 metais mirus mano tėvui norėjosi pastatyti išskirtinį paminklą. Šis akmeninis paminklas ir dabar tebestovi mano tėviškėje.

Vytauto Ridiko nuotr. ir video

 

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Utenos krašto kūrėjas Valentinas Šimonėlis

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su tautodailininku skulptoriumi Valentinu Šimonėliu. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki spalio 18 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Aptiktas vienas didžiausių Lietuvos riedulių

  Į Aplinkos ministerijos Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Telšių rajono agentūrą liepos viduryje kreipėsi Tryškių miestelio, Telšių r., gyventojas ir pranešė, kad tvarkydamas senos sodybos teritoriją atkasė didžiulį riedulį.

 • Utenos rajone atkastas milžiniškas akmuo

  Praėjusią savaitę buvo atkastas Utenos rajono milžinas – „Biliakiemio Puntukas". Šį didžiulį riedulį, gamtos saugomą objektą, Lietuvos geologijos tarnybos (LGT) prie Aplinkos ministerijos specialistai Utenos rajono savivaldybės administracijos iniciatyva pradėjo tirti dar praėjusiais metais. Planuojama, kad ateityje „Biliakiemio Puntukas", iki kurio dabar sunku privažiuoti, taps lankytinu objektu, o vietiniai gyventojai ir kaimo svečiai galės ne tik grožėtis ledynmečius menančio riedulio didybe, bet ir mėgautis ramiu poilsiu.

 • Šventė Tauragnuose: atidengtas paminklinis akmuo, išrinktas naujas Garbės pilietis

  Paskutinis birželio mėnesio savaitgalis tauragniškiams buvo ypatingas. Miestelio gyventojai turėjo dvi progas švęsti – praėjo 760 metų nuo Tauragnų įkūrimo dienos ir į gimtuosius namus trumpam grįžo šios žemės vaikai – Tauragnų krašto žmonės.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:9580
Vakar apsilankė:10251
Šią savaitę apsilankė:28886
Šį mėnesį apsilankė:307660
Viso (nuo 2015-02-16):13754726
Šiuo metu naršo:
190
2020-05-27
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!