Sausio 13-osios byla: svarbiausi faktai, įvykę 2019 metais
LietuvaSausio 13-osios byla: svarbiausi faktai, įvykę 2019 metais
2020 sausio 13, Pirmadienis 09:45

Sausio 13-osios byla: svarbiausi faktai, įvykę 2019 metais

Sausio 13-osios byla: svarbiausi faktai, įvykę 2019 metais

Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį Sausio 13-osios byloje: visi 67 kaltinamieji pripažinti kaltais ir nuteisti dėl jiems inkriminuotų nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų.

• Visi nuteistieji yra Rusijos Federacijos, Ukrainos ir Baltarusijos Respublikos piliečiai, 1991 m. ėję vadovaujančias pareigas Sovietų Sąjungos komunistų partijoje, Gynybos, Vidaus reikalų ministerijose, Valstybės saugumo komitete (KGB), jų sukarintuose padaliniuose. Dauguma kaltinamųjų nuteisti už akių, nes Rusija ir Baltarusija atsisakė juos išduoti. Prieš teismą stojo tik du buvę sovietų sąjungos karininkai Rusijos piliečiai – nuo 2014 m. pavasario Lietuvoje suimtas Jurijus Melis ir Vilniuje gyvenantis Genadijus Ivanovas. J. Meliui skirta 7 metų, o G. Ivanovui – 4 metų laisvės atėmimo bausmės.

• Buvusiam Sovietų Sąjungos gynybos ministrui Dmitrijui Jazovui teismas už akių skyrė 10 metų laisvės atėmimo bausmę, buvusiam tuo metu Vilniuje dislokuotos divizijos vadui Vladimirui Uskopčikui – 14 metų laisvės atėmimo bausmę, KGB karininkui Michailui Golovatovui – 12 metų nelaisvės, 14 metų laisvės atėmimas skirtas ir tankų pulko vadui Nikolajui Astachovui.
• Likusiems kaltinamiems asmenims skirtos bausmės nuo 4 iki 12 metų laisvės atėmimo, jas atliekant pataisos namuose.
• Vilniaus apygardos teismas nuosprendžiu atmetė dviejų nukentėjusiųjų civilinius ieškinius dėl neturtinės žalos atlyginimo, o Generalinės prokuratūros ieškinį dėl daugiau kaip 11 mln. eurų žalos Lietuvos valstybei paliko nenagrinėtu.
• Generalinės prokuratūros prokurorai, įvertinę Vilniaus apygardos teismo nuosprendyje išdėstytus motyvus, su jais nesutiko. Prokurorai mano, kad teismas paskyrė aiškiai per švelnias bausmes, netinkamai pritaikė Baudžiamojo kodekso 54 straipsnio 3 dalies nuostatas ir netinkamai išsprendė civilinį ieškinį, todėl 2019 m. balandžio 16 d. Generalinė prokuratūra nuosprendį apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui.
• Baudžiamąją bylą sudaro 801 tomas dokumentų, iš kurių 16 - sudaro kaltinamasis aktas. Šioje byloje nukentėjusiais pripažinti 880 asmenų.
• Rusijos Federacija yra pradėjusi neteisėtą baudžiamąjį persekiojimą prieš Lietuvos teisėjus, prokurorus ir tyrėjus, dalyvavusius tiriant Sausio 13-osios bylą. 2019 m. lapkričio 28 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kuria Rusijos Federacija paraginta nutraukti baudžiamąjį persekiojimą Lietuvos teisėjų, prokurorų bei tyrėjų, dalyvavusių tiriant 1991 m. sausio mėn. įvykius, atžvilgiu.
• 2020 m. sausio 8 d. minėta byla perduota nagrinėti Lietuvos apeliaciniam teismui.

LR Prokuratūros inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Ar jaunimas prireikus gintų Lietuvą?

  Daugiau nei ketvirtį amžiaus – 28 metus – kvėpuojame laisvės oru, nesibaimindami kalbame ir rašome gimtąja kalba, drąsiai reiškiame savo nuomonę. 1991 metų sausio 13-os naktį iškovotą laisvę kiekvienas suvokiame savaip. 28-ą kartą minėdami Laisvės gynėjų dieną nusprendėme užrašyti jaunosios kartos – nepriklausomybės vaikų – mintis apie tėvynę, nevaržomą gyvenimą, ateitį. Kalbėjomės su Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos abiturientais.

 • Laisvės gynėjų dienos minėjimas tapo gražia tradicija

  Utenos „Saulės" gimnazijos mokiniai ir mokytojai istorinę Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną – minėjo prisijungdami prie pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija". Taip siekiama prisiminti prieš 26 metus vieningą Lietuvos piliečių siekį apginti atkurtos valstybės nepriklausomybę.

 • Daugailiškis laisvės gynėjas – po tanku kritęs tėvas, vyras, brolis, sūnus

  Sausio 11-ą Utenos kultūros centre buvo surengtas atminimo vakaras „Lyg tai įvyko vakar...", skirtas mūsų kraštiečiui Algimantui Petrui Kavoliukui, žuvusiam už Lietuvos laisvę, pagerbti. Vakarą, kurį vedė režisierė Vida Kairienė, sušildė mokinių įžiebtos žvakių liepsnos, kraštiečių poetų eilės, muzikos kūriniai ir atsiminimai, kuriais dalijosi Daugailiuose augusio tautos didvyrio artimieji, net ir praėjus ketvirčiui amžiaus nuo šalį sukrėtusių įvykių vis dar sunkiai tramdantys ašaras.

 • Sausio 13-oji Utenoje: pagerbti Lietuvos laisvės gynėjai

  Penktadienį, sausio 13-ąją, šalyje nuvilnijo renginiai, skirti šiai svarbiai datai, menančiai kruvinuosius Sausio įvykius, atminti. Uteniškiai neliko abejingi ir susirinko prie J. Basanavičiaus paminklo, kur uždegė atminimo žvakutes ir padėjo gėlių.

 • Sausio 13-oji Utenoje: bus degamos žvakutės, rengiamas atminimo vakaras

  Laisvės gynėjų dienai paminėti Utenoje netrūks renginių – uteniškiai bus pakviesti į atminimo vakarą „Lyg tai įvyko vakar..." ir uždegti atminimo žvakutę žuvusiems už Lietuvos laisvę.

 • Istoriniams Sausio 13-osios įvykiams atminti – išskirtinis dėmesys

  Utenos „Saulės" gimnazijos mokiniai ir mokytojai istorinę Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną – minėjo prisijungdami prie pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija". Taip siekiama prisiminti prieš 25 metus vieningą Lietuvos piliečių siekį apginti valstybės nepriklausomybę.

 • Utenoje vyksta renginiai Sausio 13-osios įvykiams atminti

  Vakar, sausio 12-osios vakarą, prie atminimo laužo ir skvere prie paminklo Jonui Basanavičiui Utenoje buvo paminėta sausio 13-oji, prieš 25-erius metus sukrėtusi pasaulį. Tuomet sovietų armijos kariuomenė Vilniuje puolė strateginius šalies objektus, o beginkliai žmonės juos gynė. Tąkart nebuvo išvengta ir aukų.

 • Languose sužibo žvakutės Laisvės gynėjams

  Sausio 13-osios rytą valstybinėse įstaigose ir mokyklose prie langų buvo uždegtos Laisvės gynėjų atminimui skirtos žvakutės, o tiems, kuriems ši šalies istorijos data yra svarbi, prisisegė neužmirštuolės žiedą prie savo širdies. Tai atminties ir pagarbos ženklas. Taip šiandien tautiečiai prisijungė prie pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija".

 • Nepaisydamas gausaus metų kraičio, ginti tėvynės stotų ir šiandien

  25 metai, arba ketvirtis amžiaus, – būtent tiek laiko kvėpuojame laisvu oru, nieko nebijodami kalbame ir rašome gimtąja kalba, drąsiai reiškiame netgi aštrią it peilio ašmenys nuomonę. Trylika tvirtų Lietuvos ąžuolų šaltą sausio 13-os naktį nepabūgo plikomis rankomis kovoti už tautos laisvę ir nepriklausomybę. Gležna liepaitė buvo negailestingai sutraiškyta priešo tanko, šimtai žūtbūtinės kovos dalyvių, iš arti žvelgusių mirčiai į akis, patyrė sužalojimų. Sausio 13-ą budėjo visa Lietuva. Taikiai nusiteikę žmonės rinkosi šalia Vilniaus televizijos bokšto, Aukščiausiosios Tarybos, saugojo svarbias mažesnių miestų institucijas – paštą, bankus, įmones. Kruvinųjų įvykių sūkuryje tąkart atsidūręs uteniškis Antanas Dinsmanas sutiko „Utenos dienai" papasakoti, ką atmintyje paliko šuoliais bėgantis laikas.

 • Paminėta Laisvės gynėjų diena

  Sausio 13 dieną visoje šalyje buvo minima Laisvės gynėjų diena. Dauguma Utenos rajono gyventojų taip pat neliko abejingi savo tautos atminčiai ir prisiminė už šalies laisvę žuvusiuosius.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:356
Vakar apsilankė:5867
Šią savaitę apsilankė:6223
Šį mėnesį apsilankė:38940
Viso (nuo 2015-02-16):14062932
Šiuo metu naršo:
62
2020-07-07
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!