Gamtoje tapantys plenero dalyviai mėgaujasi Aukštaitijos grožiu
KultūraGamtoje tapantys plenero dalyviai mėgaujasi Aukštaitijos grožiu
2015 liepos 22, Trečiadienis 09:35

Gamtoje tapantys plenero dalyviai mėgaujasi Aukštaitijos grožiu

Gamtoje tapantys plenero dalyviai mėgaujasi Aukštaitijos grožiu
 • Deimantė KAZOKAITĖ
 • 23 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Liepos 17 dieną Vyžuonų seniūnijoje esančioje kaimo turizmo sodyboje „Stiklinukas" įsikūrė 14 tapytojų, dalyvaujančių antrajame tarptautiniame Marianos Veriovkinos plenere „Naujasis menas ir šokis". Šiais metais plenero organizatoriai ir toliau sieks žmonėms pristatyti tarptautinę reikšmę turintį Vyžuonėlių dvarą, kuris, užuot tapęs kultūros ir turizmo traukos objektu, atsidūrė ties išnykimo riba.

Atvykus į šalia Vyžuonos upės įsikūrusią sodybą „Utenos dienos" žurnalistus pasitiko dailės istorikė dr. Laima Laučkaitė-Surgailienė, supažindinusi su itin jaukiame gamtos kampelyje įkvėpimą randančiais dailininkais. Tiesa, ne visus plenero dalyvius pavyko pamatyti, nes dalis jų tapymui pasirinko netradicines vietas: pievas, laukus ar mišką.
Paryžiaus aukštąją dailės mokyklą baigusi jauna menininkė Mykolė Ganusauskaitė žavisi natūralia Lietuvos gamta. Dailininkė savo darbams sukurti pasitelkia juostinį fotoaparatą, kuriuo įamžinusi paprastus peizažus, žvelgdama į nuotraukas atranda juos naujai ir teptuku perkelia ant popieriaus. „Skaitmeninis fotoaparatas fotografuoja ryškiai, o juostinis dažnai sublūdija, aš tuos fotografijose matomus defektus paverčiu tapybos efektais", – aiškino M. Ganusauskaitė.

Sunku buvo nepastebėti šalia Vyžuonos upės tapančio žinomo dailininko Andriaus Surgailio. Žodžio kišenėje neieškantis menininkas tikino neįsivaizduojantis geresnio poilsio po sunkių darbų, nei tapymo begaline ramybe užburiančioje aplinkoje. Beveik baigtą tapybos darbą pademonstravęs vyras juokavo, kad tai – toli gražu ne pabaiga ir gali tekti ilgai ieškoti ką patobulinti.

Vilniuje gyvenanti tapytoja Loreta Zdanavičienė M. Veriovkinos plenere dalyvauja pirmą kartą. Moteris tapymui renkasi kiek neįprastą vietą – šalia „Stiklinuko" stovintį seną klojimą. Paklausta, ar tapyti klojime ne per tamsu, menininkė teigė, kad šviesos jai pakanka ir pridūrė, jog kartais drobes išsineša į sodybos kiemą ar tapo gamtoje, užsilipusi ant kalno. „Džiaugiuosi, kad tai – ne šiaip sau pleneras, o susibūrimas, skirtas itin įdomiai istorinei asmenybei – M. Veriovkinai. Pleneras skatina mane domėtis aristokratų šeimoje augusia dailininke, jos gyvenimu", – savo įspūdžiais dalijosi pašnekovė. Moteris tikino, kad ją su M. Veriovkina sieja pomėgis bendrauti su kaimo žmonėmis.
Tarptautiniame tapytojų plenere šiais metais dalyvauja ir trys užsienio šalių tapytojai. Viena jų – vokietė Marianne Gielen. Charizmatiška menininkė atskleidė, kad plenero metu ją ypatingai žavi lietuviškos gamtos grožis ir ramybė. Tapytoja savo regėtus vaizdinius teptuko brūkštelėjimais stengėsi įspausti didžiulėje drobėje. Vos kelias dienas Utenos krašte viešinti moteris teigė jau spėjusi aplankyti Utenos kraštotyros muziejų ir pasigrožėti šviečiančiais miesto fontanais.

Ameret (Annette Vahle) į M. Veriovkinos plenerą taip pat atvyko iš Vokietijos. Menininkė filosofiškai tyrinėja žmogaus šešėlį. Jos teigimu, tam tikrose kultūrose žmogaus šešėlio piešimas yra suprantamas kaip lindimas į jo vidų, dėl to dailininkė visuomet atsiklausia, ar galinti tai daryti. „Mėgstu tiesiog mieste sujungti žmones į gyvą grandinę ir nutapyti jų šešėlius. Nors atrodytų, kad rezultatas atsispindėsiantis drobėje yra labiausiai reikšmingas, iš tiesų – svarbiausia žmonių susitikimas ir bendravimas", – paaiškino Ameret slapyvardžiu prisistatanti plenero dalyvė.

Dailininkų nutapytus paveikslus visi norintys galės išvysti liepos 26 d. 14 val. atvykę į Vyžuonėlių (Vyžuonų seniūnija) dvarą, kuriame vyks plenero uždarymo paroda. Organizatoriai renginio svečius kviečia pasipuošti retro stiliumi.

Autorės nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Dailininkė Mariana Veriovkina ir jos tėvo dvaras užvertais langais

  Ne kiekvienas uteniškis yra buvęs mediniame Vy­žuonėlių dvare, jau pamiršusiame jame kažkada skambėjusius pokylius ir prieš daugybę metų išėju­sius amžinojo poilsio šeimininkus. Čia gyveno, kūrė ir idėjas puoselėjo rusų kilmės dailininkė Mariana Veriovkina, buvusio dvaro savininko Vladimiro Ve­riovkino dukra. Nykstantis dvaras visus metus sto­vi beveik tuščias. Jis trumpai pagyvėja vasarą – jau šeštus metus Utenos apylinkėse rengiamo dailinin­kės M. Veriovkinos atminimui ir dvarui išsaugo­ti skirto tarptautinio tapybos simpoziumo uždary­mo metu. Čia ir šiemet vyko dalyvavusių dailininkų sukurtų darbų paroda, koncertas. Nuo Utenos mies­to ir pagrindinio kelio, jungiančio Uteną ir Kupiš­kį, dvarvietė nenutolusi, bet, ko gero, tik nedaugelis žino šį kultūros paveldo objektą ir jo istoriją, o kai kurie niekada nėra buvę Vyžuonėlių dvare ir nenu­mano apie tokios vietos egzistavimą.

 • Menininkus sukvietė Tarptautinis M. Veriovkinos simpoziumas

  Liepos 10 dieną, trečiadienį, prasidėjo šeštasis Tarptautinis Marianos Veriovkinos simpoziumas „Paryžiaus pamokos“, kuriame dalyvauja būrys lietuvių menininkų, du prancūzai ir vienas estas.

 • Sudeikių galerijoje puikuojasi plenero darbai

  Sudeikių galerijoje atidarytoje parodoje iškabinti dažais kvepiantys XXI plenero tapybos darbai. Šiemet į plenerą susirinko šeši dailininkai, nutapę nemažai paveikslų. Į plenero uždarymą tradiciškai atvyko Ugniaus Vaiginio vadovaujamo Lietuvos valstybinio pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ jaunimas.

 • Kūrybinis tiltas sujungs du menininkus

  Liepos 6–rugsėjo 26 dienomis Vyžuonų seniūnijoje vyks V tarptautinis Marianos Veriovkinos simpoziumas „Kūrybiniai tiltai: M. Veriovkina ir M. K. Čiurlionis". Simpoziumo renginiuose bus atskleidžiami dviejų žymių dailininkų M. K. Čiurlionio ir M. Veriovkinos ryšiai.

 • XX menininkų plenerui nuvilnijus...

  Tarptautiniai tapybos, fotografijos, skulptūros plenerai Sudeikiuose, kuriuos rengia ir koordinuoja Lina ir Virgilijus Gaižauskai, šiemet – jubiliejiniai. Surengti 20 plenerų ir sukviesti per 100 profesionalių tapytojų, skulptorių ir fotografų – nemenkas iššūkis. Kai kurie menininkai dalyvavo ne vieną kartą, o per jubiliejinį 10-ąjį plenerą į profesionalų būrį buvo priimtas jaunimas, neabejingas menui ir tikintis savo siekių tikrumu.

 • Sudeikiuose vyksta tapytojų ir skulptorių pleneras

  Birželio 6 dieną Sudeikiuose prasidėjo XIX tapytojų ir skulptorių pleneras „Alaušas-2017". Šis pleneras išskirtinis – jame dalyvauja tik mūsų krašto menininkai Dalia Puodžiukienė, Regina Skomskienė, Daiva Miškinienė, Valentinas Šimonėlis, Danius Galiauskas, Vytautas Šemelis.
  Plenero uždarymas ir parodos pristatymas vyks birželio 16 dieną 17 valandą.

 • Vyžuonėlių dvare vėl garavo arbata...

  Praėjusį sekmadienį, liepos 17-ą, Vyžuonėlėse, buvusio Veriovkinų šeimos dvaro teritorijoje, ant stalų vėl garavo rusiški virduliai (kokie ten virduliai – samovarai!), iš kurių buvo pilstoma arbata visiems atvykusiems į jau 3-ojo tapytojos Marianos Veriovkinos dailės plenero/simpoziumo uždarymą. Renginiui akomponavo grupė „Rakija Klezmer Orkestar" iš Vilniaus, grojanti tradicinę žydišką muziką, kokia Vyžuonėlėse skambėjo prie Veriovkinos, itin mėgusios jos klausytis...

 • Sekmadienį Vyžuonėlių dvaras skambės nuo muzikos ir meno mėgėjų klegesio

  Šį sekmadienį, liepos 17 dieną, 14 val. Vyžuonėlių dvare meno ir muzikos gerbėjus dailininkai iš Lietuvos, Latvijos, Vokietijos ir Gruzijos pakvies į trečiojo tarptautinio M. Veriovkinos vardo simpoziumo pirmos dalies uždarymo parodą ir koncertą.

 • Dokumentiniame filme – Marianos Veriovkinos gyvenimo ir kūrybos detalės

  Liepos 14 dieną 19 val. uteniškiai kviečiami į dokumentinį filmą „Mariana Veriovkina: Aš gyvenu tik akių dėka", kuris bus rodomas Utenos kino namuose „Taurapilis".

  Portalo udiena.lt skaitytojams pateikiame trumpą Lietuvos dailėtyrininkės, humanitarinių mokslų daktarės Laimos Laučkaitės šio filmo anotaciją.

 • Į Vyžuonėlės pakvies tradicinis pleneras

  Jau tapo tradicija liepos mėnesį kūrybingiems žmonėms atvykti į Utenos rajone esantį žymios menininkės Marianos Veriovkinos dvarą ir jo apylinkes. Liepos 8 dieną, penktadienį, Vyžuonėlių kaime, Utenos rajone, susirinks dailininkai iš Lietuvos, Latvijos, Vokietijos ir Gruzijos į tarptautinį M. Veriovkinos vardo simpoziumą. Trečius metus simpoziumas toliau švies visuomenę apie istoriškai ir kultūriškai svarbų, turintį tarptautinę reikšmę regiono objektą, kuris šiuo metu nyksta, užuot tapęs kultūros ir turizmo traukos objektu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2534
Vakar apsilankė:9798
Šią savaitę apsilankė:49007
Šį mėnesį apsilankė:81724
Viso (nuo 2015-02-16):14105716
Šiuo metu naršo:
130
2020-07-12
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!