E. Gudonis ir toliau skina pergales
Krašto žiniosE. Gudonis ir toliau skina pergales
2019 vasario 04, Pirmadienis 09:19

E. Gudonis ir toliau skina pergales

E. Gudonis ir toliau skina pergales
 • 11 foto

Šeštadienio popietę Dusetose finišavo tradicinės respublikinės ristūnų žirgų lenktynės ir nacionalinį paveldą bei etnines vertybes propaguojanti žiemos mugė „Sartai 2019“, kurią organizavo Žemės ūkio ministerija kartu su Zarasų rajono savivaldybe.

Istoriniai šaltiniai byloja, kad šiemetinės lenktynės buvo jau 221-osios, o kaip rengiamos oficialiai – 111-osios. Nuo 1933 metų jas organizuoja Žemės ūkio rūmai ir kiek vėliau vairą perėmusi Žemės ūkio ministerija.
Šiemet ši pamėgta žiemos šventė sutapo įspūdinga Dusetų, paskelbtų mažąja kultūros sostine, 500 metų istorijos sukaktimi, todėl mažą Aukštaitijos miestelį jau nuo ankstyvo ryto užplūdo tūkstančiai ne tik žirginio sporto mėgėjų.
Atvykę nenusivylė. Lenktynėse varžėsi pusšimtis eikliųjų ristūnų, kuriuos tramdė 35 Lietuvos, Latvijos ir Estijos sportininkai, o mugė tenkino net ir labai išrankius, ne tik pamaloninusius gomurį nacionalinio paveldo patiekalais, bet ir išsirinkusius kalnus lauktuvių.
Beveik visi bėgimai, kurių buvo septyni, pasižymėjo aštria, nekompromisine kova.

Didysis žiemos prizas – lenktynių vinis

Jau tapo tradicija, kad Sartų lenktynes vainikuoja bėgimas, kuriame eikliųjų ristūnų važnyčiotojai varžosi dėl garbingiausiojo apdovanojimo – Didžiojo žiemos prizo. Jį irgi tradiciškai steigia lenktynių organizatorė, žemės ūkio ministerija.
Varžytuvės dėl šio prizo pagrįstai laikomos visų lenktynių centrine ašimi, o jo laimėtojas - varžybų karaliumi. Iki kitų metų, iki kitų „Sartai 2020" lenktynių.
Karštais žiūrovų aplodismentais sutiktas jau trejų paskutiniųjų Sartų lenktynių laimėtojas uteniškis Egidijus Gudonis, kuris su tuo pačiu Gardens Fairytale ir šiemet pirmas kirto finišo liniją. Nors 2017 m rekordinis pasiekimas, kai 1609 m distancija buvo įveikta per 2 min. 00,165 sek., ir šiemet liko nepagerintas, tačiau nugalėtojo užfiksuotas laikas 2 min. 01.609 sek. byloja apie sportininko ir jo vadeliojamo ristūno stabilumą.
Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys nuoširdžiai pasveikino Didžiojo žiemos prizo laimėtoją E. Gudonį ir įteikė jam pagrindinį lenktynių prizą.
Antra šio bėgimo finišą su Monet Augustinu (2min. 03,106 sek.) kirto Monika Vinskutė , o trečias su Kouros Broline – Antanas Juškėnas (2 min. 06,941sek.)

Pakili šventės uvertiūra

Tapo jau įprasta, jog Sartų šventės šurmulį pirmieji pajunta ne sportininkai ar organizatoriai, o ankstyvieji svečiai, aplankę ką tik duris atvėrusią tradicinę mugę.
Iki lenktynių pradžios likus daugiau nei dviem valandoms, Dusetose ėmė šurmuliuoti neatsiejama renginio sudėtinė dalis - varžybas lydinti mugė, kurioje iš anksto vietas užsisakė itin gausus nacionalinio kultūrinio paveldo ir amatų puoselėtojų būrys, savo dirbiniais džiuginęs ir įnoringiausią svečią.

Mugės mąstą iškalbingai liudija daugiau nei trijų hektarų plotas, į kurį lankytojus kvietė prekybininkai, o apetitą žadinantys garuojančių valgių ir gėrimų kvapai žiūrovus viliojo iš tolo. Tad dėl lauktuvių neteko sukti galvos - pradedant įvairiais sūdytais, rūkytais, dar kadagio dūmais tebekvepiančiais skilandžiais, dešromis, duona ir sūriais, įvairiai paruošta žuvimi ar tradiciniais lietuviškais šakočiais ir baigiant audiniais iš lino ar moliniais puodais, unikaliais suvenyrais iš keramikos, kalvystės gaminiais ir kitais tik čia randamais siurprizais.
Mugės šurmulį iškart papildė liaudies kapelijos, folklorinių ansamblių muzikantai iš visų šalies kampelių, o šventės atidarymo pradžią paskelbė Kauno pučiamųjų instrumentų orkestras, vadovaujamas Vaido Andriuškevičiaus.
„Sartų 2019" šventės atidaryme bei prieš tai vykusioje spaudos konferencijoje sportininkus ir žiūrovus, renginio organizatorius, linkėdami vieniems greitų sekundžių, o kitiems – įspūdingo reginio, sveikino LR Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, ES komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis, šventės organizacinio komiteto pirmininkė, žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė, Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, lenktynes 10 metus paeiliui rengiančios „Promo events" direktorius Darius Jonušis, 500 metų sukaktį mininčių Dusetų seniūnas Saulius Kėblys ir kiti.
Šventės vėliavą pakėlė pernykščių lenktynių nugalėtojas uteniškis Egidijus Gudonis, o garbė uždegti lenktynių ugnį suteikta vyriausiajam teisėjui Romaldui Pikauskui.

Siurprizas jau pirmajame bėgime

„Sartai 2019" lenktynių pirmajame bėgime varžėsi suaugę D reitingo žirgai, o jų tramdytojai susigrūmė dėl Kūno kultūros ir sporto departamento prizo.
Jau pirmasis lenktynių programoje bėgimas susilaukė ypatingo ne tik žiūrovų, bet ir šios sporto šakos specialistų dėmesio. Mat jame antruoju taku bėgo latvės Ilonos Malachovos vadeliojama 11 metų prancūzų ristūnų veislės sarta kumelė Upsala D'Isop.
Tai Prancūzijoje išauginta, 87 lenktynėse dalyvavusi kumelė, kurios šeimininkai iš įvairių varžybų prizinių fondų pelnė net 254 299,61 euro. Tai tituluočiausias šių lenktynių ristūnas.
Tačiau ne visada ir pripažinti favoritai griežia pirmaisiais smuikais. Taip nutiko ir šįsyk, kai latvė finišavo tik ketvirta. Daugeliui tai buvo pirmas didesnis netikėtumas, o jei būtų surengtas totalizatorius, daugeliui tektų graužtis nagus.
Šio 1609 metrų tarptautinio važiavimo finišą pirma per 2 min. 08,017 sek. kirto prancūzų veislės bėra kumelė Upolis, vadeliojama Vaidos Barčės.
Visi trys prizininkai finišavo mažiau nei vienos sekundės intervale. 2 min.08, 344 sek. laikas antrąją vietą garantavo Juozui Kvakšiui, vadeliojusiam Arėją, o Eimantas Klebauskas su Favoritu distanciją baigė per 2 min. 08,623 sek.

Du prizai – dar vienam uteniškiui

Atkakli kova virė ir dėl vieno šios šventės rengėjų – Zarasų savivaldybės prizo, kurio piniginė vertė - 3500 eurų. Dėl jo toje pačioje distancijoje varžėsi suaugę Breitingo žirgai.

Čia sėkmė lydėjo patyrusį uteniškį Žydrūną Vasilionką, kurio vadeliojamas Eruption Cass nuotolį įveikė per 2min. 03,219 sek.
Pasidžiaugęs iš Zarasų rajono savivaldybės mero N. Gusevo rankų gautu prizu, Žydrūnas pranoko irgi patyrusį Stanislovą Kėrį, su Ingo Sanna distanciją įveikusį per 2 min. 05,982 sek., o trečiąją vietą laimėjo Ernestas Juškauskas. Jo vadeliojamas Singlas 1609 m nubėgo per 2 min. 08,018 sek.
Jauni, 2015 m gimę žirgai buvo išrikiuoti prie starto linijos trečiajame bėgime dėl AB Linas Agro Group 3000 eurų vertės prizo, kurio geidė aštuoni vadeliotojai. Didžiausia sėkmė ir čia lydėjo tik prieš keletą minučių Zarasų savivaldybės prizą iškovojusį Ž. Vasilionką, kuris dabar jau su Favorit Cass per 2 min. 05,725 sek. pirmas kirto finišo liniją.
Antras šiame bėgime per 2 min. 06,812 sek. finišavo Forum Cass, vadeliojamas labai patyrusio ukmergiškio Kazio Trotos, o trečiąją vietą iškovojo viešnia iš Latvijos Tatjana Martinsone su bėre Fors Fortis Cass, kuri distanciją nubėgo per 2 min. 08,102 sek.
Dama įrodė savo pranašumą
Tribūnos prapliupo ovacijomis, kai ketvirtojo bėgimo, kurio dalyviai varžėsi irgi dėl 3000 eurų vertės Rokiškio sūrio prizo, finišą pirmoji kirto Gedvilė Vinslauskaitė su Pivonija, 1609 metrų distanciją baigusi per 2 min. 07,665 sek.
Tai buvo pirmoji dailiosios lyties atstovės pergalė šeštadienio lenktynėse.
Gedvilė pranoko Gintarą Radzevičių su Delavaru (2min. 08,369 sek.) ir trečiąją vietą užėmusį E. Juškauską su Jasmine Tooma (2min. 08,572 sek.).

Žirgai, kuriems priklauso ateitis

Ateities bėgimu penktąjį važiavimą, kurio dalyviai varžėsi dėl „Dusetų krašto" prizo, kurį daugelį metų steigia ištikima renginio rėmėja - UAB „Vasaknos", buvo linkę vadinti ne tik šio sporto specialistai. Mat šiame važiavime dalyvavo jauniausi, 2016 metais gimę žirgai, kuriems prognozuojama puiki ateitis.
Su Magistru trasoje sugaišęs 2 min.12,516 sek. pirmąją vietą iškovojo E. Klebauskas, aplenkęs sūnų ir tėvą Trotas. Antras su Karina (2min.15,257 sek.) finišavo Kastytis, o trečias su Gucis Cass (2min.15,267 sek.) - tituluotasis tėvas Kazys.
Šeštajame važiavime, kurio dalyviai varžėsi dėl 3000 eurų vertės AB Auga group prizo, favoritais laikyti svečiai iš Estijos – sutuoktiniai Jevgenijus Ivanovas ir Jelena Fironova.
Būtent šis duetas 2011 metais Dusetose pirmą ir kol kas vienintelį kartą pasidalijo Didįjį žiemos prizą, finišavę kartu, o šįsyk jie abu 2400 metrų distancijoje tramdė Švedijoje gimusius ir augintus 10 metų bėrius.
Prognozės pasitvirtino su kaupu. Pirmas finišo liniją kirto Jevgenijus su Asko Q (3min.16,684sek.), pranokęs sutuoktinę Jeleną su Damzel Eson (3min.16,686 sek.) ir trečiąją vietą su Victory Boy T.G. iškovojusią latvę Sandrą Soikonę (3min.17,210 sek.).

Į Ukmergę – prizų lietus

Iš „Sartų 2019" šventės glėbį prizų išsivežė ir nebūtinai pirmieji kirtę finišo liniją.
Ilgamečio, nuoširdaus šių lenktynių entuziasto ir rėmėjo, Prezidento Algirdo Mykolo Brazausko prizu, kurį įsteigė LSDP, pagerbtas jauniausias vadeliotojas, šiemet 16-ąjį gimtadienį švęsiantis ukmergiškis Vigailas Perednikas.

Algimanto Dumbravos prizu apdovanota jauniausia vadeliotoja, 23-jų ukmergiškė Ema Mosolkovaitė.
UAB „Stoker" prizais apdovanotos geriausių rezultatų pasiekusios visų trijų Baltijos šalių važnyčiotojos moterys, o „Volfas Engelman" specialusis prizas už ristūnų žirgų sporto puoselėjimą ir džentelmeniškumą sporte įteiktas dar vienam ukmergiškiui, 68-erių Edvardui Vinskui – vyriausiajam iš lenktynėse dalyvavusių sportininkų.

„Visus Bonus" inf., Vytauto Pilkausko nuotr.

 

Paveikslėlių galerija

 • Click to enlarge image 1 nuotr.jpg
 • Click to enlarge image VPP_4490-01.jpg
 • Click to enlarge image VPP_4706-01.jpg
 • Click to enlarge image VPP_4721-01.jpg
 • Click to enlarge image VPP_4802-01.jpg
 • Click to enlarge image VPP_4881-01.jpg
 • Click to enlarge image VPP_5217-01.jpg
 • Click to enlarge image VPP_5279-01.jpg
 • Click to enlarge image VPP_5402-01.jpg
 • Click to enlarge image VPP_5533-01.jpg
 • Click to enlarge image VPP_5581-01.jpg
 •  

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Šiemet Sartų žirgų lenktynės neįvyks

  Sartų ristūnų žirgų respublikinių lenktynių likimą nulėmė klimato kaita – šiemet jos neįvyks, nes dėl šiltų orų neįmanoma suformuoti varžyboms reikalingo ledo tako ir užtikrinti kitų sąlygų renginiui organizuoti.

 • Kad kelias į „Sartų 2019“ šventę būtų saugus

  Jau šį šeštadienį, vasario 2-ą, 500 metų sukaktį mininčiose Dusetose vyks tradicinės žirgų lenktynės ir nacionalinio kultūrinio paveldo mugė „Sartai 2019“. Kad šį nedidelį Aukštaitijos miestelį vėl užplūs dešimtys tūkstančių žirginio sporto entuziastų, neabejoja niekas.

 • Egidijus Gudonis: „Aistra žirgams – tai ne meilė, o nepagydoma liga“

  Šį šeštadienį, vasario 2 dieną, Dusetų (Zarasų r.) hipodrome aidės žirgų žvengimas, važnyčiotojų šūkčiojimai, čia sugužės kone visi Lietuvos žirgų sporto mylėtojai – vyks legendinės žirgų lenktynės „Sartai 2019". Šiemet šiose varžybose su dviem ristūnais žirgais vėl ketina dalyvauti uteniškis važnyčiotojas, žirgų treneris ir ūkininkas Egidijus Gudonis, 2017 metais su žirgu Gardens Fairytale (savininkai Tatjana ir Tomas Baravickiai) pagerinęs visų laikų Sartų lenktynių rekordą (1 069 m distanciją įveikė per 2 min. 00,165 sek.) ir dvejus metus iš eilės (2017 ir 2018 metais) namo parsivežęs Didįjį žiemos prizą. Šis pokalbis su E. Gudoniu – apie meilę žirgams, kaimui, žirgų auginimo bei priežiūros subtilybes ir kiek neįprastą Sartų rekordininko Gardens Fairytale gyvenimo istoriją.

 • Sartuose sportininkus džiugins 17 600 eurų prizinis fondas

  Vasario 2-ą Dusetose vėl šurmuliuos tradicinės respublikinės ristūnų žirgų lenktynės ,,Sartai 2019“, kurias, laikydamasi ilgamečių tradicijų, organizuoja Žemės ūkio ministerija kartu su Zarasų rajono savivaldybe.

 • Pirmąjį vasario savaitgalį visi keliai ves į Sartus

  Tradicinės respublikinės ristūnų žirgų lenktynės „Sartai 2019“ ir nacionalinį paveldą bei etnines vertybes propaguojanti žiemos šventė, kurią organizuoja Žemės ūkio ministerija kartu su Zarasų rajono savivaldybe, laikantis ilgamečių tradicijų Dusetose bus surengta pirmąjį antrojo mėnesio šeštadienį, vasario 2-ą.

 • Uteniškis Egidijus Gudonis ir toliau lieka nenugalimas

  Tradicines žirgų lenktynes perkėlus dėl atšilusių orų viena savaite vėliau, praėjusį šeštadienį Dusetose finišavo respublikinės ristūnų žirgų lenktynės „Sartai 2018“. Šventė šiemet buvo skirta Lietuvos valstybės atkūrimo 100-čiui.
  Lenktynėse dalyvavo 55 eiklieji ristūnai, kuriuos vadeliojo 31 Lietuvos, Latvijos ir Estijos sportininkas. Per 20 sportininkų su savo žirgais neatvyko iš Latvijos ir Estijos. Kaip aiškino organizatoriai, taip jau sutapo, kad kaimyninėse šalyse irgi rengiamos panašios lenktynės, todėl ir važiavimų bei prizų buvo mažiau.

 • Valstybės atkūrimo 100-čiui skirtose lenktynėse – 100 žirgų

  Vasario 3-ą Dusetose vyksiančios tradicinės ristūnų žirgų lenktynės „Sartai 2018", kurias organizuoja žemės ūkio ministerija kartu su Zarasų rajono savivaldybe, įtrauktos į Lietuvos valstybės atkūrimo 100-čiui skirtų renginių sąrašą. Ta proga žiūrovus džiugins 100 eikliųjų žirgų, išaugintų Lietuvoje ir Baltijos šalyse.

 • Dusetose jau formuojamas ledo takas

  Vasario 3-ią Dusetose vyksiančios ristūnų žirgų lenktynės „Sartai 2018“ bus jau 220-osios jų istorijoje ir 110-osios, kaip oficialiai organizuojamas renginys.

 • Ryškėja žirginio sporto šventės „Sartai 2018“ kontūrai

  Įvykusiame ristūnų žirgų lenktynių „Sartai 2018“ organizacinio komiteto posėdyje patvirtinti varžybų ir neatsiejama jų dalimi tapusios, nacionalinį paveldą bei kultūrines etnines vertybes propaguojančios žiemos šventės nuostatai ir scenarijus.

 • „Sartai 2017“: faktai ir skaičiai

  Vasario 4-ą Dusetų hipodrome pasibaigusios tradicinės ristūnų lenktynės „Sartai 2017" kaip organizuotas, ne stichiškas renginys jų istorijoje buvo jau 221-osios, o oficialios – 110-tosios.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2092
Vakar apsilankė:10251
Šią savaitę apsilankė:21398
Šį mėnesį apsilankė:300172
Viso (nuo 2015-02-16):13747238
Šiuo metu naršo:
132
2020-05-27
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!