Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje – garbūs svečiai
JaunimasUtenos Adolfo Šapokos gimnazijoje – garbūs svečiai
2017 vasario 09, Ketvirtadienis 09:46

Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje – garbūs svečiai

Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje – garbūs svečiai
 • Lina NARČIENĖ
 • 17 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Vasario 8 dieną Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje, mininčioje 111-ąsias Lietuvos istoriko Adolfo Šapokos gimimo metines, prasidėjo šiai svarbiai datai skirtų renginių ciklas. Šioje ugdymo įstaigoje apsilankęs garsaus kraštiečio sūnėnas Algirdas Šapoka gimnazistams pasidalijo prisiminimais apie uteniškį istoriką, o maisto istorikas prof. Rimvydas Laužikas leido pasinerti į senovę ir sužinoti, ką prieš kelis šimtmečius Lietuvos didikai valgė ir kuo vaišino svečius.

Trečiadienis Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos gimnazistams buvo ypač turiningas: jie turėjo puikią galimybę pasiklausyti įdomių pasakojimų ir prisiminimų iš žmonių, kurie didžiuojasi pažinoję šią iškilią asmenybę ar lankęsi Toronte (Kanada), kur jis palaidotas. Į susitikimą su gimnazistais atvyko A. Šapokos sūnėnas Algirdas Šapoka, giminaitis žurnalistas Marius Grinbergas, gimnazijoje viešėjęs pirmą kartą, savo prisiminimais dalijosi ir šios mokyklos mokytojas Romualdas Baura, buvusi istorijos mokytoja Birutė Kairienė, gimnazijos bibliotekos vedėja Vida Gudelienė, o didžiuotis tuo, kas esame, jaunąją kartą ragino Adolfo Šapokos gimnazijos direktorius Saulius Brasiūnas.
Jau kone du dešimtmečius Adolfo Šapokos gimnazijos aplankyti nepamirštantis Algirdas Šapoka, visomis savo pastangomis įamžinęs dėdės Adolfo Šapokos atminimą, pasakojo, kad jo tėvelis gyveno Grybelių kaime, o dabar šioje vietoje nebelikę nė tuščios sodybos, tik krienai bujoja. O tų krienų Algirdas ir pats prisikasęs parsivežė į savo sodą. „Vis mielesni, iš savo krašto", – šyptelėjo svečias. Jis dar vaikystėje artimai bendravo su garsiu istoriku, pas kurį viešėdavo ir muziejus lankydavęs. „Paskutinis atminimas apie jį išliko 1940 metais. Adolfas dėstė universitete, o Lietuvą okupavus, jis buvo atleistas iš pareigų. Mūsų šaliai atgavus nepriklausomybę, A. Šapokos išleista „Lietuvos istorija" buvo masiškai perkama. Ją drąsiai galima vadinti patriotine Lietuvos istorija", – kalbėjo A. Šapoka.
Ilgą laiką apie giminystę su Adolfu Šapoka jo giminaitis Marius Grinbergas nieko nežinojo, mat nuo jo tai buvo slepiama. Apie šį garsų žmogų jis sužinojo tik vyresnėse klasėse.
Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas Romualdas Baura dalijosi prisiminimais apie išvyką į Torontą, kur gyveno, dirbo garsus mūsų krašto istorikas. Toronte jis ir atgulė amžinojo poilsio. „2000 metais į Torontą patekau atsitiktinai. Ten vyko Pasaulio lietuvių šokių šventė, tad, pasinaudojęs galimybe, išvykau ir aš. Aplankiau lietuvių kapines ir „Tėviškės žiburių" redakciją, kurioje dirbo A. Šapoka. Ypač džiaugiausi didžiausia dovana – galimybe nulenkti galvą prie šio garsaus žmogaus kapo", – apie savo išvyką į Torontą pasakojo R. Baura, gimnazistus raginęs gerbti ir saugoti A. Šapokos atminimą.
Istorikei pedagogei Birutei Kairienei šiltus prisiminimus kelia bendravimas su A. Šapokos giminaite, Kanadoje gyvenančia mokytoja Vale Kecoriene, kurios gyvenimas susiklostė ypač dramatiškai.
Gimnazijos bibliotekos vedėja Vida Gudelienė pasidžiaugė, kad istorikas svarbus ir dabartiniams gimnazistams. Buvę šapokiukai – jos dukra Rasa Gudelytė ir Jaunius Kadūnas – neseniai viešėjo Kanadoje ir aplankė šio miesto lietuvių bendruomenes, „Tėviškės žiburių" redakciją ir kapines, kur palaidotas istorikas, jo žmona Ada ir duktė Aldona.
Tądien gimnazijos bendruomenė sulaukė kito garbaus svečio – maisto istoriko prof. Rimvydo Laužiko, kuris skaitė istorinę paskaitą „Pietūs su Radvilomis". Į renginius, skirtus Lietuvos istoriko Adolfo Šapokos gimimo metinėms paminėti, susirinkę ne tik šapokiukai, bet ir „Saulės" gimnazijos gimnazistai bei kai kurių miesto progimnazijų mokiniai, pakvieti mokytojos Aureolės Maračinskienės, dalyvavo parodos „Draugai draugams" atidaryme – čia netrūko ne tik teigiamų emocijų, bet ir įdomios veiklos.

Autorės nuotr.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Šaknų mūsų krašte turintis kardinolas A. J. Bačkis lankėsi Utenoje

  Gruodžio 19 dieną Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje viena pamoka buvo ypatinga, mat ją vedė maždaug po dešimtmečio šią ugdymo įstaigą aplankęs garbingas svečias kardinolas Audrys Juozas Bačkis. Pristatęs šiais metais išleistą savo knygą „Taip, laimingas", Jo Eminencija bandė ieškoti atsakymo į klausimą, kas gi yra toji laimė.

 • Pagerbti gimnazistai, kuriems knyga – didžiausia vertybė

  Gegužės 18 dieną Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekoje vyko mokinių pagerbimo– padėkos šventė „Skaitau, rašau vadinasi ESU", kurios metu gimnazistai buvo apdovanoti už įvairius pasiekimus. Ta proga renginio dalyviai ir svečiai klausėsi gyvai atliekamos muzikos, dainų, poezijos posmų, stebėjo 1b klasės vaidinimą, sukurtą pagal knygą „Eksperimentas gyventi".

 • Muzikinių apdovanojimų fiestoje – jaunatviškas šėlsmas

  Daug smagių akimirkų, muzikos garsų ir jaunatviško triukšmo – tokiais žodžiais galima apibūdinti ketvirtadienio popietę Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje vykusį tradiciniu tapusį renginį „Šapokos gimnazijos muzikiniai apdovanojimai".

 • Muzikiniuose apdovanojimuose – praeities atspindžiai

  Balandžio 21 dieną Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje vyks kasmetis renginys „Šapokos gimnazijos muzikiniai apdovanojimai".
  Šio Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos tradicija tapusio ir visų mokinių laukiamo renginio metu gimnazistų klasės atliks savo paruoštus muzikinius kūrinius, kurių pasiklausyti kasmet susirenka gausi publika. Tai puiki proga atverti duris į platų muzikos pasaulį.
  Šiųmečio renginio metu gimnazistai savo atliekamais kūriniais atspindės kiekvieną dešimtmetį nuo 1930 metų.

 • Adolfo Šapokos gimnazijoje – dviguba šventė

  Vasario 10 dieną sausakimšoje Adolfo Šapokos gimnazijos aktų salėje vyko šventinė pamoka, skirta mūsų kraštiečio, pirmosios Lietuvos istorijos knygos autoriaus Adolfo Šapokos 110-osioms gimimo metinėms ir Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti.

 • Šapokiukas visur šapokiukas

  Šįmet Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje vyko gražia tradicija tapęs renginys „Šapokiukas visur šapokiukas", kurio metu buvę gimnazistai grįžta į mokyklą ir dalijasi savo patirtimi su esamais mokiniais: pasakoja apie savo veiklą, pasiekimus ir studijas, atsako į pateiktus klausimus.

 • Gimnazistai statė sudėtingus tiltus... iš makaronų

  Kad makaronus galima ne tik valgyti, bet ir iš jų kurti sudėtingas tiltus primenančias konstrukcijas bandė įrodyti uteniškiai mokiniai. Vilniaus Gedimino technikos universitetas pakvietė išbandyti savo jėgas makaronų čempionate „Makaronų tiltai 2016". Subūrus mokinių komandas, pasitelkus žinias bei fantaziją, mokiniai kibo į darbus: gavę makaronų spagečių ir plastilino kūrė tiltus, kurie turėjo atlaikyti kuo didesnius svorius. Renginyje liejosi azartas ir emocijos, o smalsūs žiūrovai garsiai palaikė savo klasės draugus.

 • Integruota pamoka atskleidė, kas mokytojams brangu

  Gruodžio 4 dieną Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos istorijos mokytojos Jolita Baltuškienė ir Daiva Dudėnienė organizavo integruotą istorijos, pilietiškumo, geografijos, muzikos, anglų kalbos pamoką „Etnografiniai Lietuvos regionai".

 • Rotary klubas „Dipolis“ gimnazistus mokė atpažinti ir pakalbėti

  Lapkričio 26 dieną Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje vyko Rotary klubo „Dipolis" narių susitikimas su gimnazistais. Susitikimo metu iš Vilniaus ir Kauno atvykę svečiai aiškino mokiniams, kaip atpažinti savižudybės rizikos ženklus ir kaip elgtis, kad būtų išvengta nelaimės. Šis susitikimas buvo RK „Dipolis" vykdomo projekto „Atpažink ir pakalbėk" dalis.

 • 15 metų bičiulystė įtvirtinta draugiškame Chelmo mieste

  Užsimezgus draugystei tarp Utenos ir Chelmo (Lenkija) miestų, dar 2000 metais buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos ir Chelmo miesto 1-ojo bendrojo lavinimo S. Čarneckio vardo licėjaus. Šia sutartimi numatyta stiprinti savitarpio supratimą tarp lietuvių ir lenkų jaunimo, pažinti kaimyninį kraštą, plėtoti edukacinę veiklą, organizuoti bendras kultūrines ir menines veiklas, padėti jauniems žmonėms dalyvauti tolimesnėje integracijoje į Europos Sąjungą, įgyvendinti mokinių mainų programas.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:8489
Vakar apsilankė:9055
Šią savaitę apsilankė:17544
Šį mėnesį apsilankė:296318
Viso (nuo 2015-02-16):13743384
Šiuo metu naršo:
119
2020-05-26
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!