Puošdami eglutes ir laukdami švenčių nepamirškime saugumo
ĮvairenybėsPuošdami eglutes ir laukdami švenčių nepamirškime saugumo
2014 gruodžio 15, Pirmadienis 09:06

Puošdami eglutes ir laukdami švenčių nepamirškime saugumo

Puošdami eglutes ir laukdami švenčių nepamirškime saugumo

Dirbtinės ir natūralios eglutės jau daug kur puošia miesto aikštes, įstaigas, gyvenamųjų namų kiemus, butus. Deja, kaip rodo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento statistika, dėl eglučių bei jomis puošiamų girliandų kartais kyla ir gaisrų. Štai per 2009–2013 m. ugniagesiai 4 kartus vyko gesinti liepsnojančių šventinių eglučių. Kaip liudija Tarptautinės ne pelno siekiančios Nacionalinės priešgaisrinės apsaugos asociacijos (JAV) statistika, vieną iš trijų Kalėdų eglučių gaisrų sukelia elektros laidai, o vieno iš penkių sukeliamų gaisrų priežastis – šilumos šaltiniai (židinys, šildymo prietaisai), esantys per arti eglučių.

Pasak ugniagesių, nesaugiai pastatyta eglutė, neteisingai naudojamos elektros lempučių girliandos ir kalėdiniai žaislai, pakabinti ant jos šakų, gali sukelti gaisrų, dėl kurių žūstama ar patiriama kūno sužalojimų bei materialinių nuostolių. Per žiemos šventes eglučių gaisrų Lietuvoje užregistruojama nedaug, tačiau atlikti gelbėjimo darbų ugniagesiai kviečiami kiekvienais metais.
Į ką gyventojai, puošdami eglutes ir besirengdami šventėms turėtų atkreipti dėmesį? Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Gintaras Zonis pataria, kad pirmiausia reikėtų gerai pagalvoti apie savo artimųjų saugumą. Pasak jo, perkant natūralią eglutę, būtina žinoti, kad ji yra sakinga, dažniausiai į prekyvietę atvežama jau padžiuvusi, todėl kelia didesnę gaisro grėsmę nei dirbtinė eglutė. Be to, didelį pavojų kelia sintetiniai ir popieriniai žaislai, kuriais dabinamos eglutės. Ypač jei kyla noras prisegti žvakutę ar pakabinti apgaulingąsias „šaltąsias ugneles", kurios ne tik gražiai žybsi, bet ir per akimirką gali sukelti gaisrą. Kita neretai pasitaikanti klaida – eglutės yra pastatomos ne ant tvirto pagrindo, be priežiūros ant eglučių paliekamos šviečiančios lempučių girliandos, kurios dėl trumpo elektros jungimo taip pat gali sukelti gaisrą. „Štai prieš keletą metų Šiauliuose per gaisrą, įsiliepsnojus eglutei, tragiškai baigėsi pirmoji Naujųjų metų naktis mažamečiams vaikams. Tėvai juos miegančius paliko su seneliais, o patys išėjo švęsti pas draugus. Koridoriuje stovėjusi girliandomis papuošta eglutė netikėtai užsiliepsnojo. Virtuvėje sėdėję seneliai ne iš karto pajuto dūmų kvapą. Atvykę ugniagesiai vaikus kambaryje rado uždususius nuo dūmų. Gaisro priežastis – netvarkingas elektros ilgintuvas, kuris sukėlė trumpą jungimą," – apie vaikų žūtį pasakojo G. Zonis.
Kad eglutės teiktų tik džiaugsmą, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas primena gyventojams, kad jas galima statyti tik ant tvirto pagrindo saugiu atstumu nuo elektrinių šildymo prietaisų ir kitų šilumos židinių. Natūrali eglutė turi būti įstatyta į indą su vandeniu, o augančią vazone būtina palaistyti, nes jei perdžiuvusi eglutė bus padabinta elektros lempučių girliandomis, ji gali virsti liepsnojančiu deglu. Prieš puošdami eglutę elektrinių lempučių girliandomis, atidžiai perskaitykite naudojimo instrukciją. Jei girlianda naudojama ne pirmus metus, būtina įsitikinti ar nepažeista izoliacija. Nepuoškite eglutės savadarbėmis elektrinių lempučių girliandomis, taip pat nedekite ant eglutės žvakių ir nekabinkite ant jos šakų „šaltųjų ugnelių". Nepalikite mažų vaikų ir naminių gyvūnėlių be priežiūros šalia žaliaskarės eglutės, o eidami miegoti ar išeidami iš namų elektrines girliandas visada išjunkite, nes tai padės išvengti gaisro.
Ką daryti, jeigu patalpoje užsiliepsnoja eglutė? Pirmiausia išjungite elektrinę girliandą iš maitinimo tinklo ir skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112. Degančią eglutę nuverskite ant grindų tam, kad liepsnos nekiltų į viršų, neužsidegtų sienų apmušalai, užuolaidos ir kiti šalia esantys daiktai. Liepsną patariama gesinti užmetus storą audinį (antklodę) arba vandeniu. Kilus gaisrui, neatidarinėkite langų ir durų, kad ugnis dar labiau neįsipliekstų, o patalpoje esančius gyventojus išveskite į laiptinę ar į kiemą. Kai gaisras užgesintas, galima atverti langus ir išvėdinti patalpas nuo dūmų. Ugniagesiai pataria namuose turėti gesintuvą ir storą audeklą, kurie padės greičiau užgesinti gaisrą.
Pasibaigus šventėms nekraukite eglučių šalia gyvenamųjų pastatų, nes neatsargiai numesta nuorūka ar degtukas gali sukelti gaisrą.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Šiais metais ugniagesiai gelbėtojai uždirbs daugiau

  Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai gelbėtojai į darbą skuba kas ketvirtą parą. Per metus jiems tenka gesinti beveik 12 tūkst.  gaisrų ir atlikti per 11 tūkst.  gelbėjimo darbų. Vienas iš dažniausių viešojoje erdvėje pateikiamų klausimų, kiek gi jie uždirba?

 • Prie sostinėje protestavusių ugniagesių uteniškiai neprisijungė

  Lapkričio 19 dieną, antradienį, Vilniuje esančioje Vinco Kudirkos aikštėje Lietuvos ugniagesių gelbėtojų profesinių sąjungų susivienijimas surengė mitingą norint atkreipti valdžios dėmesį į menką ugniagesių gelbėtojų finansavimą, todėl, profsąjungos narių teigimu, daugelyje šalies savivaldybių nebeįmanoma tinkamai užtikrinti gyventojų saugumo.

 • Lietuvos stipriausieji ugniagesiai gelbėtojai – čempionato nugalėtojai

  Liepos 7 dieną Mozelyje, Vokietijoje, pasibaigusiame Tarptautiniame stipriausiojo ugniagesio gelbėtojo čempionate triumfavo lietuviai. Pasak stipriausiųjų ugniagesių, Lietuvos komanda okupavo visą apdovanojimų pakylą.

 • Ugniagesiai įspėja, kas gali nuvesti į pražūtį

  Rūkymas lovoje negali būti nei atsipalaidavimo įprotis, nei ritualas žiūrint televizorių ar naršant išmaniuosiuose įrenginiuose. Ugniagesiai gelbėtojai įspėja, kad tai – tiesiausias kelias į žūtį. Mirtis tokiais atvejais žmones ištinka net neįsiplieskus gaisrui, jie dažniausiai apsinuodija degimo produktais.

 • Ugniagesiai gelbėtojai įspėja: žmonės neįvertina smalkių grėsmės

  Pastaruoju metu itin padažnėję žmonių apsinuodijimai smalkėmis rodo, kad Lietuvos gyventojai aplaidžiai pradeda kūrenimo sezoną ir neįvertina, jog namuose pasklidusios pavojingos smalkės per kelias minutes gali atimti gyvybę. Per pastaruosius penkerius metus vien dėl krosnių, židinių, dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų bei gedimų Lietuvoje žuvo 50 žmonių. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) duomenimis, šiemet dėl šios priežasties gyvenamieji namai degė daugiau nei 900 kartų.

 • Ugniagesiai ragina niekada namuose nepalikti vienų vaikų

  Kaip nuo žūties gaisre apsaugoti vaikus? Kodėl daugėja gaisrų ir žūčių juose?„Daug kas priklauso nuo žmonių požiūrio į saugumą, – sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Jūris Targonskas. – Nuolat vykstančių prevencinių akcijų metu, ugniagesiai ir priešgaisrinės priežiūros pareigūnai aplanko tūkstančius gyventojų, primindami, kad jeigu nori būti saugus – išvalyk dūmtraukius, suremontuok krosnį, įsirenk dūmų detektorių... Deja, nors gyventojai supratingai linksi, kad visą tai jie gerai žino, bet ne vienuose namuose tenka išvysti priešgaisrinės saugos taisyklių pažeidimų, o dovanoti autonominiai dūmų detektoriai, kaip paaiškėja, kartais guli ant krosnių ar mėtosi stalčiuose“.

 • Ugniagesiai lankys gyventojus ir mokys gyventi saugiau

  Nuo vasario 1 dienos iki metų pabaigos Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas šalyje organizuoja prevencinę akciją „Gyvenkime saugiai". Jos metu valstybinės priešgaisrinės priežiūros inspektoriai ir ugniagesiai gelbėtojai ketina aplankyti apie 100 tūkst. gyvenamųjų būstų visoje Lietuvoje, konsultuoti gyventojus ir teikti jiems praktinius patarimus saugios aplinkos ir saugaus būsto klausimais.

 • Ugniagesiai gelbėtojai: saugomi ir globojami švento Florijono

  Gegužės 4-ą, kaip ir kasmet, šalies ugniagesiai gelbėtojai minės Šv. Florijono – ugniagesių globėjo dieną. Tądien jiems skambės gražiausi žodžiai ir bus įteikiami apdovanojimai už nelengvą darbą ir kasdienį pasiaukojimą gelbstint žmonių gyvybes. Vien šiemet ugniagesiai gelbėtojai užgesino per 4 tūkst. gaisrų, atliko beveik 4 tūkst. gelbėjimo darbų, gaisruose ir gelbėjimo darbuose išgelbėjo 196 žmonių gyvybes, neretai rizikuodami ir savo gyvybėmis.

 • Jaunieji ugniagesiai: drąsuoliai, nugalėję save

  „Įsivaizduokite situaciją: kilo gaisras, žiema, tamsu, pilna dūmų, dingo elektra. Reikia kuo skubiau išeiti iš pastato. Turintis įgūdžių vaikas galbūt turės galimybę išsigelbėti ir netaps gaisro auka. Pavyzdžiui, Norvegijoje vaikai nuo mažens mokomi natūralioje aplinkoje, netgi kopia uolomis. O mes vaikus per daug saugome, neleidžiame būti savarankiškiems. O vieną dieną neprižiūrėjai – ir atsitiko nelaimė," – sakė Lietuvos jaunųjų ugniagesių sąjungos prezidentas Romualdas Kazlauskas, balandžio 3-os vakarą su jaunaisiais ugniagesiais atvykęs į Ugniagesių gelbėtojų mokyklos sporto kompleksą.

 • Ugniagesiai gelbėtojai primena apie gresiančias baudas

  Utenos rajono ugniagesiai gelbėtojai su nerimu laukia pavasarinių orų sausojo periodo, kurio metu paprastai prasideda pernykštės sausos žolės gaisrai. Paprastai tokie gaisrai kyla tuomet, kai gyventojai imasi įvairios ūkinės veiklos savo ūkiuose.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:738
Vakar apsilankė:12178
Šią savaitę apsilankė:12916
Šį mėnesį apsilankė:101327
Viso (nuo 2015-02-16):14125319
Šiuo metu naršo:
85
2020-07-14
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!