Nepasiturintys gyventojai renovacijos išlaidų gali visai nepatirti
AktualijosNepasiturintys gyventojai renovacijos išlaidų gali visai nepatirti
2018 rugpjūčio 13, Pirmadienis 08:43

Nepasiturintys gyventojai renovacijos išlaidų gali visai nepatirti

Nepasiturintys gyventojai renovacijos išlaidų gali visai nepatirti
 • Vytautas AUKŠTAITIS

Daugiabučių namų butų savininkai, prieš imdamiesi daugiabučio atnaujinimo, baiminasi daugybės dalykų, tačiau bemaž didžiausią nerimą jiems kelia su renovacija susijusios išlaidos. Tai ypač aktualu senjorams ir nepasiturintiems gyventojams. Tačiau šį nerimą jie gali pamiršti, nes būstų savininkai, kurie turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją, gali kreiptis dėl paskolos daugiabučiui modernizuoti bei palūkanų išlaidų kompensavimo.

Svarbu – kreiptis
Kaip dėstė Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo departamento Būsto skyriaus vedėjas Ramūnas Šveikauskas, valstybės parama yra teikiama tiems butų savininkams, kurie turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją pagal Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą. Pasak pašnekovo, teisę į paramą nustato savivaldybė, o tokią teisę nustačius renovuoto daugiabučio namo buto savininkas pretenduoja į visą valstybės paramą, įskaitant paskolos ir palūkanų apmokėjimą visu paskolos suteikimo laikotarpiu.

R. Šveikauskas paaiškino, jog tai yra pagrindinis skirtumas, nes kita valstybės parama, t. y. projektavimo, administravimo ir techninės priežiūros išlaidų dengimas, yra taikoma visiems atnaujinamų daugiabučių namų butų savininkams. Anot vedėjo, svarbu žinoti, jog teisė į paramą yra nustatoma 3 arba 6 mėnesiams. 6 mėnesiams teisė į paskolos ir palūkanų kompensavimą suteikiama senyvo amžiaus žmonėms, kai prognozuojama, kad jų finansinė padėtis nesikeis per šį laikotarpį. „Žmogui gavus pažymą ir pateikus ją projekto administratoriui arba tiesiogiai per savivaldybę bankui, per visą šį laikotarpį pats asmuo nebeturi pareigos mokėti įmokų, o visą administravimą atlieka savivaldybė, finansų įstaiga arba projekto administratorius", – sakė pašnekovas.

Kaip teigė R. Šveikauskas, gyventojas turi jausti pareigą baigiantis renovacijos paskolos ir palūkanų kompensavimo laikotarpiui vėl kreiptis į savivaldybę dėl pakartotinio teisės į paramą nustatymo. „Jeigu atsitinka taip, kad gyventojas praranda teisę į kompensaciją, nuo tokių aplinkybių atsiradimo dienos įmokas jis privalo mokėti savo lėšomis, – dėstė pašnekovas. – O pasikeitus situacijai ir vėl įgijus teisę į kompensaciją, žmogus vėl gali pretenduoti į atitinkamą valstybės paramą."

Ragina neabejoti
Kaip priminė Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus (toliau – Skyrius) išmokų specialistė Jolanta Kraujalienė, dėl šios paramos užsiregistravus reikia kreiptis į Skyriaus 112 kabinetą arba pateikti prašymą internetu socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje.

Specialistė sakė, jog kreiptis paramos galima tada, kai pastatas po renovacijos priduodamas ir iš UAB Utenos butų ūkis gaunami sąrašai, o teisę kreiptis dėl šios paramos turi būsto savininkas. Pasak J. Kraujalienės, priėmus prašymą pirmiausia yra vertinamas Utenos rajono gyventojo Registrų centre registruotas kilnojamasis ir nekilnojamasis turtas, piniginės lėšos, o vėliau – pajamos. Taip pat buto savininkas neturi turėti skolų už komunalinius mokesčius. Įvertinus turimą turtą ir gaunamas pajamas bei atsižvelgus į tam tikras aplinkybes priimamas sprendimas dėl paramos (ne)skyrimo. Jei parama skiriama, savivaldybės buhalterija kiekvieną mėnesį apmoka bankui būstui atnaujinti skirtos paskolos ir palūkanų sumą.

Anot pašnekovės, atkreiptinas dėmesys, kad, jei daugiabučio gyventojai nepritarė namo renovacijai ir jei dėl kompensacijos besikreipiantis gyventojas balsavo prieš, jam būsto šildymo išlaidų kompensacija negali būti skiriama.

Beje, J. Kraujalienė informavo, kad pernai ir šiemet kol kas 89 uteniškių šeimos iš devyniolikos renovuotų daugiabučių pasinaudojo paskolos, paimtos daugiabučiam namui atnaujinti (modernizuoti), ir palūkanų apmokėjimo lengvata.

Skyriaus vedėja Inga Šakalienė ragino visus uteniškius dalyvauti renovacijos procese ir priminė, kad, jei gyventojas gauna nors vieną centą kompensacijos už šildymą, jam dengiama ir visa paskolos bei palūkanų suma, todėl abejoti ir baimintis dėl papildomų išlaidų nevertėtų. Be to, anot vedėjos, paprastai atnaujinus būstą šildymo kaina sumažėja tiek, kad mokėti už buto šildymą ir paskolą kartu sudėjus tenka ne daugiau nei prieš renovaciją buvo mokama vien už šildymą.

Autoriaus nuotr.

 

 Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Kompensacijoms už renovaciją gauta per 700 paraiškų

  Baigėsi terminas teikti paraiškas Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) kompensacijoms už individualių namų renovaciją, skirtą sumažinti energijos sąnaudas ir išmetamą šiltnamio dujų kiekį.

 • Karantino poveikis daugiabučių renovacijai: vėluoja statybinės medžiagos, tačiau darbai tebevyksta

  Remiantis Būsto energijos taupymo agentūros (toliau – BETA) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje apie 130 statybų sektoriaus bendrovių vykdo 420 daugiabučių atnaujinimo projektų. Šių projektų įgyvendinimas vyksta net ir karantino metu, tačiau dalis renovacijos projektų gali vėluoti dėl pagrindinio karantino metu kilusio iššūkio – sutrikusio statybinių medžiagų tiekimo.

 • Kompleksinė daugiabučių renovacija: keičia gyventojų požiūrį ir ugdo bendruomeniškumą

  2016 m. prasidėjęs kompleksinis daugiabučių atnaujinimas tiek Utenos, tiek Molėtų savivaldybėse paspartino daugiabučių modernizacijos tempus. Savivaldybės dar aktyviau įsitraukė ne tik į pavienių daugiabučių renovaciją, bet ir į kompleksišką jų gyvenamosios aplinkos atnaujinimą. Šiandien visapusiškai atnaujinami daugiabučių kvartalai džiugina abiejų miestų gyventojus ir neatpažįstamai keičia miestų erdves.

 • „Metų renovacijos projekto“ favoritai: kuo jie išsiskyrė?

  Tradiciškai vykusiuose „Metų renovacijos projekto 2020“ rinkimuose, kuriuos organizuoja Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), šįmet išsiskyrė trys daugiabučiai, esantys Marijampolėje, Vilniuje ir Pabradėje.

 • Daugiabučio renovacija Utenoje: pagrindiniu prioritetu tapo geresnė gyvenimo kokybė

  Dažniausiai būsto modernizacijai gyventojus pastūmėja noras mokėti mažesnės sąskaitas už šildymą, tačiau taip pat įvertinami ir kiti gyvenamojo namo atnaujinimo faktoriai – geresnė gyvenimo kokybė, didesnis komfortas namuose, išaugusi turto vertė bei CO2 išmetimo sumažinimas, kitaip tariant, prisidėjimas prie gamtos tausojimo. Reikia pripažinti, kad Taikos g. 5, Utenoje esančio daugiabučio gyventojų sprendimą renovuoti būstą ir nulėmė pastarieji veiksniai, mat šilumos kainos Utenos rajono savivaldybėje yra vienos mažiausių Lietuvoje.

 • Ignas Vaškelis: apie daugiabučių namų atnaujinimą rimtai ir konstruktyviai

  Daugiabučių namų atnaujinimas (modernizavimas) Utenoje žingsniuoja gal ir ne pačiu sparčiausiu, bet tikrai stabiliu, tolygiu žingsniu. Tuo itin džiaugiasi Utenoje daugiabučių namų atnaujinimą (modernizavimą) administruojančios bendrovės UAB Utenos butų ūkio direktorius Ignas Vaškelis, paaiškinęs, kad administratorius atlieka tikrai sunkų ir daug pastangų reikalaujantį darbą: nuo investicinio plano pirkimo parengimo, jo pristatymo gyventojams ir tvirtinimo, techninio darbo projekto ir daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) rangos darbų pirkimo organizavimo, finansinio tarpininko suderinimo, dokumentų pateikimo, projekto priežiūros iki dalyvavimo priduodant atnaujintą (modernizuotą) daugiabutį namą. „Miestas gražėja, daugėja atnaujintų daugiabučių namų ir gerųjų pavyzdžių, – sakė bendrovės direktorius. – Ypač gražu pasižiūrėti, kai vienoje vietoje atsiranda daug atnaujintų daugiabučių namų.“

 • Sugrįžta Metų renovacijos projekto rinkimai

  Kaip ir ankstesniais metais, taip ir šįmet vėl vyks Metų renovacijos projekto rinkimai – visi šalies gyventojai yra skatinami įvertinti, o norintys – ir pasiūlyti, sėkmingiausiai atnaujintus daugiabučius. Renovuotus daugiabučius rekomenduojama vertinti ne tik pagal išorę, bet ir suteikiamą naudą gyventojams. Tie, kurie neras savo favorito tarp pasiūlyti kandidatų, gali teikti savo pasiūlymus. Svarbiausias kriterijus tam – daugiabučio atnaujinimo darbai turi būti baigti ne anksčiau nei 2018 m.

 • Gauta arti 500 paraiškų daugiabučiams atnaujinti

  Sausio gale baigėsi paraiškų daugiabučiams atnaujinti pagal paskutinį aplinkos ministro kvietimą pateikimo terminas. Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) gavo 480 paraiškų iš 51 šalies savivaldybės. Dvi paraiškos atkeliavo iš Utenos.

 • Praėjusiais metais Utenoje renovuoti aštuoni daugiabučiai

  Lietuvoje daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) mastai nelėtėja – 2019 m. šalyje atnaujinta daugiau kaip 300 daugiabučių, arba 9 tūkst. butų, o nuo 2013 m. atnaujinta daugiau kaip 2400 daugiabučių, arba 70 tūkst. butų. Didelį postūmį tam turėjo ir Utena, kurioje pernai buvo renovuoti aštuoni daugiabučiai.

 • Mažėja laiko pateikti paraiškas daugiabučių renovacijai

  Per sausio mėnesį vykstantį paraiškų teikimą kompleksiškai modernizuoti daugiabutį žadama suteikti daugiau nei 150 mln. eurų. Didelė dalis šios sumos – 50 mln. eurų, kompensuojant 30 proc. investicijų vertės, bus skirta energinį efektyvumą didinančioms priemonėms. Be to, iki liepos 1 d. buvo pratęstas terminas teikti paraiškas mažajai renovacijai – modernizuoti daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemas. Paraiškas galima teikti visuose Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) regioniniuose padaliniuose.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:9039
Vakar apsilankė:8718
Šią savaitę apsilankė:9039
Šį mėnesį apsilankė:287813
Viso (nuo 2015-02-16):13734879
Šiuo metu naršo:
106
2020-05-25
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!