Nepasiturintys gyventojai renovacijos išlaidų gali visai nepatirti
AktualijosNepasiturintys gyventojai renovacijos išlaidų gali visai nepatirti
2018 rugpjūčio 13, Pirmadienis 08:43

Nepasiturintys gyventojai renovacijos išlaidų gali visai nepatirti

Nepasiturintys gyventojai renovacijos išlaidų gali visai nepatirti
 • Vytautas AUKŠTAITIS

Daugiabučių namų butų savininkai, prieš imdamiesi daugiabučio atnaujinimo, baiminasi daugybės dalykų, tačiau bemaž didžiausią nerimą jiems kelia su renovacija susijusios išlaidos. Tai ypač aktualu senjorams ir nepasiturintiems gyventojams. Tačiau šį nerimą jie gali pamiršti, nes būstų savininkai, kurie turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją, gali kreiptis dėl paskolos daugiabučiui modernizuoti bei palūkanų išlaidų kompensavimo.

Svarbu – kreiptis
Kaip dėstė Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo departamento Būsto skyriaus vedėjas Ramūnas Šveikauskas, valstybės parama yra teikiama tiems butų savininkams, kurie turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją pagal Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą. Pasak pašnekovo, teisę į paramą nustato savivaldybė, o tokią teisę nustačius renovuoto daugiabučio namo buto savininkas pretenduoja į visą valstybės paramą, įskaitant paskolos ir palūkanų apmokėjimą visu paskolos suteikimo laikotarpiu.

R. Šveikauskas paaiškino, jog tai yra pagrindinis skirtumas, nes kita valstybės parama, t. y. projektavimo, administravimo ir techninės priežiūros išlaidų dengimas, yra taikoma visiems atnaujinamų daugiabučių namų butų savininkams. Anot vedėjo, svarbu žinoti, jog teisė į paramą yra nustatoma 3 arba 6 mėnesiams. 6 mėnesiams teisė į paskolos ir palūkanų kompensavimą suteikiama senyvo amžiaus žmonėms, kai prognozuojama, kad jų finansinė padėtis nesikeis per šį laikotarpį. „Žmogui gavus pažymą ir pateikus ją projekto administratoriui arba tiesiogiai per savivaldybę bankui, per visą šį laikotarpį pats asmuo nebeturi pareigos mokėti įmokų, o visą administravimą atlieka savivaldybė, finansų įstaiga arba projekto administratorius", – sakė pašnekovas.

Kaip teigė R. Šveikauskas, gyventojas turi jausti pareigą baigiantis renovacijos paskolos ir palūkanų kompensavimo laikotarpiui vėl kreiptis į savivaldybę dėl pakartotinio teisės į paramą nustatymo. „Jeigu atsitinka taip, kad gyventojas praranda teisę į kompensaciją, nuo tokių aplinkybių atsiradimo dienos įmokas jis privalo mokėti savo lėšomis, – dėstė pašnekovas. – O pasikeitus situacijai ir vėl įgijus teisę į kompensaciją, žmogus vėl gali pretenduoti į atitinkamą valstybės paramą."

Ragina neabejoti
Kaip priminė Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus (toliau – Skyrius) išmokų specialistė Jolanta Kraujalienė, dėl šios paramos užsiregistravus reikia kreiptis į Skyriaus 112 kabinetą arba pateikti prašymą internetu socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje.

Specialistė sakė, jog kreiptis paramos galima tada, kai pastatas po renovacijos priduodamas ir iš UAB Utenos butų ūkis gaunami sąrašai, o teisę kreiptis dėl šios paramos turi būsto savininkas. Pasak J. Kraujalienės, priėmus prašymą pirmiausia yra vertinamas Utenos rajono gyventojo Registrų centre registruotas kilnojamasis ir nekilnojamasis turtas, piniginės lėšos, o vėliau – pajamos. Taip pat buto savininkas neturi turėti skolų už komunalinius mokesčius. Įvertinus turimą turtą ir gaunamas pajamas bei atsižvelgus į tam tikras aplinkybes priimamas sprendimas dėl paramos (ne)skyrimo. Jei parama skiriama, savivaldybės buhalterija kiekvieną mėnesį apmoka bankui būstui atnaujinti skirtos paskolos ir palūkanų sumą.

Anot pašnekovės, atkreiptinas dėmesys, kad, jei daugiabučio gyventojai nepritarė namo renovacijai ir jei dėl kompensacijos besikreipiantis gyventojas balsavo prieš, jam būsto šildymo išlaidų kompensacija negali būti skiriama.

Beje, J. Kraujalienė informavo, kad pernai ir šiemet kol kas 89 uteniškių šeimos iš devyniolikos renovuotų daugiabučių pasinaudojo paskolos, paimtos daugiabučiam namui atnaujinti (modernizuoti), ir palūkanų apmokėjimo lengvata.

Skyriaus vedėja Inga Šakalienė ragino visus uteniškius dalyvauti renovacijos procese ir priminė, kad, jei gyventojas gauna nors vieną centą kompensacijos už šildymą, jam dengiama ir visa paskolos bei palūkanų suma, todėl abejoti ir baimintis dėl papildomų išlaidų nevertėtų. Be to, anot vedėjos, paprastai atnaujinus būstą šildymo kaina sumažėja tiek, kad mokėti už buto šildymą ir paskolą kartu sudėjus tenka ne daugiau nei prieš renovaciją buvo mokama vien už šildymą.

Autoriaus nuotr.

 

 Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Kartu su pagreitį įgaunančia daugiabučių renovacija savivaldybės investuoja į šilumos sistemų modernizavimą

  Per paskutinius kelerius metus Lietuvoje atnaujinta daugiau nei 2 300 daugiabučių. Skaičiuojama, kad pastate įdiegus visas reikalingas energinį efektyvumą didinančias priemones vidutiniškai suvartojama 50–60 proc. mažiau energijos. Miestuose, atnaujinusiuose didelę dalį savo daugiabučių, šilumos vartojimo pokytis jaučiasi ir viso miesto lygmeniu. Kokių iššūkių gali sukelti pastatų atnaujinimas ir kaip jų išvengti, pasakojo sparčiai renovaciją vykdančių rajonų atstovai.

 • Kaimynai renovacijos patirties sėmėsi Utenoje

  Spalio 15–16 dienomis svečiai iš Minsko, Gardino, Mogiliovo savivaldybių, komunalinių paslaugų įmonių atstovai domėjosi renovacijos procesu Lietuvoje. Delegacija iš Baltarusijos į Lietuvą atvyko pasisemti patirties, kaip išvystyti sėkmingą pastatų atnaujinimo programą. Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa Lietuvoje įgyvendinama nuo 2004 metų, per šį laikotarpį sukauptas nemažas patirties bagažas, o išmoktomis pamokomis ir gerąja praktika noriai dalijamasi su kitomis šalimis.

 • Kokius darbus turėtų atlikti gyventojai prieš teikdami paraišką daugiabučio renovacijai?

  Įgyvendinant Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą nuo 2013 m. atnaujinta beveik 2 300 daugiabučių pastatų. Renovacijos apimtys ir toliau didėja – Aplinkos ministerija dar kartą kviečia teikti paraiškas ir atnaujinti savo būstą. Į ką turėtų dėmesį atkreipti gyventojai, norintys renovuoti savo daugiabučius?

 • Prasidėjo dar vienas daugiabučių renovacijos etapas: bus skiriamas 150 mln. eurų biudžetas

  Aplinkos ministerija septintą kartą pakvietė gyventojus ir savivaldybes teikti paraiškas daugiabučiams namams renovuoti – Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą administruojanti Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) priims paraiškas iki 2020 m. sausio 31 d. Šiuo metu į daugiabučių modernizavimo programą yra investuota apie 700 mln. eurų.

 • Daugiabučių renovacijos procesas įsibėgėja – prasidės rangos darbų įgyvendinimas

  Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) šią savaitę pradėjo valstybės paramos sutarčių pasirašymą daugiabučių atnaujinimo projektams. Tai antras daugiabučių atnaujinimo etapas, einantis po kvietimo teikti paraiškas. Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą nuo 2013 m. Lietuvoje iš viso atnaujinta 65 tūkst. butų – investicijos į šių namų atnaujinimą siekia daugiau nei 700 mln. eurų.

 • Daugiabučių gyventojai įvardijo, kas pagerintų gyvenimo kokybę

  Vis daugiau lietuvių svarbi ne tik jų individualaus gyvenamojo būsto kokybė, bet ir greta esanti aplinka: kiemas, gatvė, šalia esančios erdvės. Šiemet atlikta tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa parodė, kad daugelio daugiabučių gyventojų gyvenimo kokybę pagerintų ne tik renovuotas daugiabutis, bet ir sutvarkyta asfalto danga kiemuose, tvarkingi šaligatviai bei padidinta automobilių stovėjimo aikštelė.

 • Startuoja dar vienas daugiabučių renovacijos etapas

  Šiomis dienomis jau startuoja dar vienas šalies daugiabučių renovacijos etapas, prasidėjęs Aplinkos ministerijos praėjusią vasarą paskelbtu kvietimu teikti paraiškas valstybės paramai pagal daugiabučių modernizavimo programą. Šią programą administruojanti Būsto energijos taupymo agentūra pradėjo pasirašinėti valstybės paramos sutartis konkretiems projektams įgyvendinti.

 • Švenčionių savivaldybė dalijasi gerosios kvartalinės renovacijos pavyzdžiais

  Visoje Lietuvoje pagreitį įgauna Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos prioritetinė kryptis – kvartalinė renovacija. Jos tikslas – ne tik modernizuoti pavienius pastatus, bet ir įtraukti visą infrastruktūrą, esančią aplink. Vienus iš geriausių rezultatų šiuo metu demonstruoja Švenčionių savivaldybė, kuri prie renovuojamų kvartalų dar papildomai integruoja ir daugiau miesto infrastruktūros atnaujinimo projektų.

 • Kvartalinė renovacija – savivaldybių ir nacionalinio masto prioritetas

  Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programai pasiekiant vis daugiau Lietuvos savivaldybių, dažniau pradedama kalbėti apie kompleksinius atnaujinimo procesus – kvartalinę renovaciją, kurios metu įgyvendinamas ne tik namų, bet ir tokios infrastruktūros kaip šilumos mazgai, poilsio erdvės ar gatvių apšvietimas modernizavimas. Šiandien sėkmingam proceso įgyvendinimui labiausiai trūksta savivaldybių įsitraukimo.

 • Valstybinės prioritetas kompleksinei kvartalų renovacijai padeda kurti visapusiškai geresnę gyvenamą aplinką

  Pradėjus įgyvendinti daugiabučių modernizavomo programą, buvo svarstoma, ar nereikėtų daugiau dėmesio skirti ne pavienių, o kvartalų atnaujinimui. Šiandien kvartalinės renovacijos naudą vertina tiek gyventojai, tiek savivaldybės, kurios pačio prisideda prie šių projektų įgyvendinimo. Negana to, net 35 savivaldybės – daugiau nei pusė – yra pasirengusios kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1226
Vakar apsilankė:9784
Šią savaitę apsilankė:11011
Šį mėnesį apsilankė:166396
Viso (nuo 2015-02-16):11661091
Šiuo metu naršo:
80
2019-11-19
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!