Per pastaruosius 15 metų Utenoje buvo pastatytas ne vienas prekybos centras, keli šimtai individualių namų, renovuota dešimtys tarybinių daugiabučių, bet nepradėtas statyti nė vienas naujas daugiabutis. Tačiau Utenoje jau įgyvendintas pirmasis konversijos projektas, kai administracinis pastatas atlikus kapitalinį jo remontą yra paverčiamas šiuolaikišku ir funkcionaliu statiniu, pritaikytu tiek gyventi, tiek užsiimti kūryba. Būtent apie Utenoje įkurtus loftus ir kalbėjomės su nekilnojamojo turto bendrovės UAB „Renatos namai“ direktore Renata Boguševičiene.
Vilniuje kasdienybė, Utenoje – naujovė
Konversijos projektai Vilniuje pradėti vykdyti jau daugiau nei prieš dvidešimt metų. Naujamiestis, kur sovietmečiu daugiausia buvo gamyklų ir sandėlių, pasikeitė neatpažįstamai – čia buvo įrengta tūkstančiai loftų, kuriuose galima ir visavertiškai gyventi, ir užsiimti kūrybine veikla. Utenoje tai naujovė, tačiau ir čia jau įgyvendintas pirmasis konversijos projektas, pasiūlęs uteniškiams modernių būstų ar kūrybinių dirbtuvių. „Loftas yra patogus ir išskirtinis būstas, kuriame galima suderinti gyvenamąją ir verslo ar gyvenamąją ir kūrybinę erdves“, – pažymėjo R. Boguševičienė. Pasak jos, loftai ypač tinkami versliems, turtingos mąstysenos ir išskirtinumą mėgstantiems žmonėms. Didmiesčiuose jie itin greitai nuperkami, nes yra patrauklūs investicijoms ir verslui. Paprastai loftai pasižymi tuo, kad turi netradicines, nebūdingas butams ir biurams architektūrines formas. Dažniausiai pirkėjus vilioja neįprastas aukštis ir didžiuliai, daug šviesos praleidžiantys langai. „Loftas – lyg architektūrinis meno kūrinys, pasižymintis patraukliomis statybinėmis detalėmis, kurios leidžia į būstą pažiūrėti inovatyviu ir kūrybingu žvilgsniu“, – loftų išskirtinumą pažymėjo UAB „Renatos namai“ vadovė. Pasak jos, Utena konversijos projektų vykdytojams pasirodė kaip miestas, patrauklus savo infrastruktūra. Be to, Utenoje gausu verslių, ryžtingų, inovatyvų požiūrį turinčių žmonių. Statytojai norėjo suteikti galimybę Utenos žmonėms gyventi ir dirbti nestandartiškai, įnešti naujovę ir galimybę laisvai rinktis būti savitiems. „Loftai orientuoti į pirkėjus, kurie nori būti modernesni, ieškantiems netradicinių sprendimų, derinantiems verslą su gyvenamąja aplinka, išsilaisvinusiems iš nustatytų mąstymo standartų ar tiesiog norintiems gyventi išskirtiniame būste, kuriame galėtų realizuoti savo verslo, kūrybos idėjas“, – pasakojo nekilnojamojo turto bendrovės vadovė.
Patrauklu smulkiajam verslui
Loftai yra patrauklūs verslui, nes juose lengvai galima įsirengti biurus, pritaikyti juos verslo specifiškumui. Svarbu tai, kad verslui itin patraukli loftų kaina. Utenoje dauguma verslo įmonių nuomojasi biurus ir už nuomą sumokėti pinigai atgal negrįžta. O nusipirkus loftą ir mokant paskolą bankui, palaipsniui loftas tampa įmonės nuosavybe. Įdomu tai, kad bankui mokamos įmokos yra gerokai mažesnės už nuomos kainas. „Loftai – itin patrauklus turtas norintiems investuoti. Jau ir šiandien turime pirkėjų, kurie investavo į patalpas su tikslu jas išnuomoti. Loftai patrauklūs tiek trumpalaikei, tiek ilgalaikei nuomai“, – pabrėžė R. Boguševičienė.
Atliktas pastato kapitalinis remontas
Pastatas, kuriame yra loftų, pilnai renovuotas: pakeistas jo stogas, renovuotos ir apšiltintos sienos, sudėti nauji trijų stiklo paketų langai, grindys išbetonuotos, išvedžiotas grindinis šildymas, kuris pritaikytas prijungti taupiai, individualiai reguliuojamai šildymo sistemai „oras–vanduo“, įvesta elektros linija, vandentiekio ir nuotekų sistemos. Be to, pastate labai gražūs šiuolaikiški, pilnai įrengti koridoriai. „Iš esmės tai visiškai naujas, modernus pastatas su visomis naujomis komunikacijomis“, – sakė UAB „Renatos namai“ direktorė. Pasak jos, loftai parduodami su daline apdaila, todėl atėjęs į loftą uteniškis gali įnešti savasties, jam tereikėtų pasidaryti apdailą pagal savo skonį. Apdaila gali būti labai įvairi. Didmiesčiuose itin dažnai loftų sienos yra tiesiog nudažomos viena – balta ar juoda – spalva su tikslu išsaugoti unikalias statybinių konstrukcijų elementų formas: plytų, blokelių, perdangų, metalo konstrukcijų ir kt… Dažnai loftų įranga derinama su medžio, metalo elementais. Papildomai lofte galima įsirengti antrą ar net trečią aukštą. „Parduodamų loftų aukštis siekia iki 8 m, tad kūrybai ir idėjoms vietos tikrai užtenka. Belieka susikurti viziją, kokio lofto Jūs norite“, – individualaus dizaino galimybes pažymėjo nekilnojamojo turto ekspertė.
Loftai išsiskiria savo erdve, šviesa, laisvės pojūčiu. O štai bute kūryba įprastai apsiriboja kelių sienų nugriovimu. Retas kuris gali sau leisti bute įsirengti židinį ar papuošti interjerą metalo konstrukcijomis, o lofte kiekvienas gali daryti beveik viską, ką nori. Lofte galima ne tik įsirengti papildomus aukštus, bet ir atvaizduoti pagrindinius verslo motyvus, kabinti didžiulius paveikslus ar skraidančias skulptūras, įsirengti židinius, akvariumus, vitražus, išpiešti sienas, ir t. t.
Dažna problema prie senų daugiabučių – automobilio stovėjimo vietų trūkumas. Taigi, svarbu pažymėti, kad prie loftų yra atskira nemokama, specialiai loftų savininkams padaryta automobilių stovėjimo aikštelė, tad vietos savininkų ir svečių automobiliams visuomet užteks.