Nuo sausio 1 dienos įsigaliojo kai kurie Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto tvarkos aprašo pakeitimai. Svarbiausia naujiena yra ta, kad nuo šiol dantų silantavimas PSDF lėšomis vaikams gali būti atliekamas nebe nuo šešerių metų, kaip buvo anksčiau, bet nuo pirmojo nuolatinio krūminio danties išdygimo.
Pasak Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) Kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės Aldonos Stukienės, odontologai pastebi, kad dabar dažnam vaikui pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys išdygsta jau penkerių metų, o kol sueina šešeri metai, neretam jie spėja ir sugesti. Kadangi ėduonies pažeisti dantys silantuoti netinkami, jaunesnių nei šešerių metų vaikų tėvai, norėdami laiku apsaugoti atžalų nuolatinius krūminius dantis nuo ėduonies, už silantavimą turėdavo mokėti savo lėšomis. Atsižvelgusi į šią situaciją, Sveikatos apsaugos ministerija pakeitė Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis ir išlaidų kompensavimo iš PSDF biudžeto tvarkos aprašą, kuriame nuo šių metų numatytas silantavimo apmokėjimas iš PSDF biudžeto ir jaunesniems nei šešerių metų vaikams. Tai tikrai gera žinia mažamečius auginantiems tėvams.
Ligonių kasos atkreipia dėmesį: silantavimo paslaugos teikiamos vaikams iki 14 metų (kol nesuėjo 14 m.). Jas teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigų, sudariusių sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK), gydytojai odontologai su padėjėjais arba burnos higienistai. Silantais hermetizuojamos nuolatinių pirmųjų, antrųjų ir trečiųjų krūminių dantų vagelės, o jei ėduonies rizika didelė – hermetizuojamos kaplių vagelės ir gilios viršutinių lateralinių kandžių aklosios duobelės. Dažniausiai silantavimo kartoti nereikia, bet jei ši medžiaga iškrenta, nemokama procedūra atliekama dar kartą. Tyrimais nustatyta: laiku padengus vaikų dantis silantais, galima išvengti apie 80 proc. dantų ėduonies atvejų, o kartu – ir brangesnių bei sudėtingesnių dantų gydymo būdų.
Nemokama, iš PSDF lėšų kompensuojama vaikų nuolatinių krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis paslauga Lietuvoje teikiama jau septyniolikti metai. Pasaulyje silantai naudojami daugiau nei 40 metų.
Valstybinės ligonių kasos duomenimis, Lietuvoje 2020 m. krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis paslaugos suteiktos daugiau kaip 22 tūkst. vaikų. Už jas iš PSDF biudžeto sumokėta daugiau kaip 444 tūkst. Eur (2019 m. šiomis paslaugomis pasinaudojo daugiau nei 34 tūkst. vaikų, sumokėta apie 598 tūkst. eurų).
Augančiam organizmui svarbu ne tik mityba ir sveikas maistas, tačiau ir sveiki, gražūs dantys! Kaip stiprinti? Pasiskaitykite! https://waterpik.lt/blog-post/kaip-sustiprinti-dantis/
Daugiau: dantų balinimas
Panevėžio TLK inf.