Šiais laikais, kai jauni, ką tik baigę mokslus gydytojai nenoromis dairosi darbo provincijoje, dar atsiranda specialistų, kurie ryžtasi po mokslų apsigyventi nedideliame mieste ir čia užsiimti gydytojo praktika. Rugsėjo mėnesį VšĮ Utenos ligoninėje pradėjo dirbti naujas perspektyvus gydytojas urologas Justas Babakinas. Šiame interviu – šiek tiek apie gydytoją ir jo planus Utenoje.
Papasakokite trumpai apie save.
Esu Justas. Gimiau ir augau Kaune, Lietuvos sveikatos mokslų universitete baigiau mokslus. Ten įsigijau medicinos gydytojo licenciją. Paskui – urologijos rezidentūra Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose (toliau – Kauno klinikos). Nebuvo dvejonių, kurią specialybę rinktis – jau trečiame kurse sužinojau, ko noriu, mokslinius darbus taip pat ruošiau kryptingai rezidentūros linkme. Turiu žmoną Sigutę, su kuria susipažinome ligoninėje – esame kolegos. Ji nuo spalio mėnesio pradės dirbti Utenos ligoninėje vidaus ligų gydytoja. Abu planuojame kurtis ir gyventi Utenoje.
Kokia svajonių profesija buvo vaikystėje?
Mano tėčio mama yra gydytoja ginekologė. Tuo metu mane labiau traukė informacinės technologijos, nes tuo užsiima tėtis, tačiau sesė pramušė ledus medicinoje, man pasiūlė savo pagalbą ir nukreipė šia linkme.
Vadinasi, Jūsų sesuo taip pat gydytoja?
Taip.
Kaip Jūs pats žiūrėjote į gydytojo profesiją?
Kai mokėsi mano sesuo, aš žiūrinėdavau jos atlasus, mokslinę medžiagą ir mane sudomino. Linkau labiau ne į terapinę, o į chirurginę pusę. Turbūt dėl to ir pasirinkau šia specialybę, kad galėčiau operuoti.
Ką Jums reiškia būti gydytoju?
Visų pirma, man tai reiškia išgydyti urologines ligas, padėti žmonėms. Ne tik išgydyti, bet ir pagerinti gyvenimo kokybę. Manau, tai yra svarbu kiekvienam. Svarbu gyventi kokybiškai – su kuo mažiau negalavimų ir simptomų, kurie trukdytų kasdien ar žmogus dėl to kompleksuotų.
Sakėte, kad jau trečiame kurse pradėjote galvoti apie urologo specialybę. Kodėl Jūsų akys pradėjo krypti šia linkme, kas Jus patraukė būtent šioje srityje?
Lankiausi Kauno klinikų Urologijos klinikoje, pasižiūrėjau, kokios ten daromos operacijos, pamačiau šios srities specifiką. Man patinka, kad urologija yra labai plati sritis, joje galima rasti tai, kas tau labiausiai patinka – kažkam patinka atviros operacijos, kažkam – labiau uždaros, čia gali nuolat tobulėti. Urologas gali pasirinkti, kokiose srityse jis jaučiasi stipriausias, ir tą sferą vystyti. Aš tuo ir vadovavausi.
Kokios operacijos Jums labiau patinka?
Man labiausiai patinka endoskopinės (atliekamos pro natūralias organizmo angas (burną, makštį, tiesiąją žarną) įvedus optinį prietaisą su chirurginėmis manipuliacijos galimybėmis – aut. past.) operacijos.
Gyvenate čia jau beveik tris savaites, kokį įspūdį Jums paliko Utena?
Kai gyvenau Kaune, laisvalaikiu su šeima ir draugais važiuodavome kažkur arti vandens telkinių, ežerų, karjerų pasimaudyti ir atsipalaiduoti. Sužinojęs, kad Utenoje reikia urologo, atvažiavau apsižiūrėti miesto. Patiko draugiški žmonės ir tai, kad Utena – ežerų kraštas. Užtenka paėjėti dešimt minučių ir tu jau prie ežero, Utenoje – lėtesnis tempas, nereikia niekur skubėti, nėra kamščių – tai man labai patinka.
Vadinasi, atėjus vasarai, keliausite ir aplankysite visas gražias Utenos rajono vietas?
Jau dabar keliauju, apėjau visą Uteną, žavėjausi gražiais jos parkais. Aplankiau kelis aplinkinius rajonus – Molėtus, Zarasus, planuoju nuvykti į Anykščius.
Ar Utenos pacientai skiriasi nuo kauniečių?
Nesiskiria. Tik dirbdamas pirmąsias savo savaites pastebėjau, kad visai pacientai yra vyresnio amžiaus – nuo šešiasdešimt ir vyresni. Jaunų pacientų čia yra mažiau.
Kalbant apie urologiją, kuo turėtų labiausiai susirūpinti uteniškiai pacientai, kokios problemos juos kamuoja dažniausiai?
Rugsėjo 15-a – Pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Pastebėjau, kad čia žmonės nesigėdija dalyvauti Prevencinėje prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje, yra nuolat sekami šeimos gydytojų. Ir patys vyrai, ir šeimos gydytojai rūpinasi sveikata – jei yra nors menkiausias PSA (prostatos specifinio antigeno – aut. past.) padidėjimas, siunčiama urologo konsultacijai. Tai yra labai džiugu ir sveikintina, nes Lietuvoje prostatos vėžio atvejų daugėja, kasmet diagnozuojama 2 000–3 000 naujų atvejų. Iš jau konsultuotų pacientų galiu spręsti, kad uteniškiai vyrai savo sveikata tikrai rūpinasi.
Kuo Jūs stengsitės padėti uteniškiams?
Mano misija – gydyti urologinius sutrikimus ir, kaip jau sakiau, pagerinti gyvenimo kokybę. Stengsiuosi tai, ką sukaupiau besimokydamas, ir tai, ko mane išmokė Kauno klinikų gydytojai, pritaikyti Utenos ligoninėje. Operacinėje jau sukuosi penktus metus, stengsiuosi padėti pacientams operacijomis, konsultacijomis ir visais įmanomais medikamentiniais būdais – pagal naujausias urologų gaires.
Ko palinkėtumėte savo pacientams?
Nesirgti ir būti sveikiems (juokėsi).
Dėkoju už pokalbį.