Lietuvos gamintojai vėl susiruošė į Berlyne sausio 15-24 dienomis rengiamą tarptautinę parodą „Žalioji savaitė 2016″, kuri jau 81 metus lankytojus stebina plačiausiu produktų ir paslaugų asortimentu žemės ūkio, maisto produktų ir sodininkystės srityse. Nors ši paroda nėra vienintelė tokio pobūdžio pasaulyje, tačiau šioje puikiai jaučiasi mažesni gamintojai. Parodoje dalyvaujanti Lietuva savo ekspozicijoje demonstruos natūralius ir ekologiškus gaminius.
Daugeliui Lietuvai atstovaujančių įmonių pasirodymas šioje parodoje nebus debiutinis. Individuali Audronės Žilienės įmonė (Raseinių r.) Lietuvos ekspozicijoje Berlyne pristatys šaltai rūkytus mėsos gaminius, turinčius tautinio paveldo ir ekologinius sertifikatus. Parodos lankytojai galės paskanauti dešrų, lašinių, šoninės, kumpelių, dešrelių, nugarinės. Tarp jų bus ir skilandis, įregistruotas ES lygiu kaip Garantuotas tradicinis gaminys ir paženklintas specialiu ES ženklu. Audronė ir Kazys Žiliai mėsos gamybos ir prekybos verslu Algimantų kaime užsiima 20 metų. Tai – šeimos verslas, aprėpiantis produkcijos gamybą nuo lauko iki vartotojo stalo. Žiliai rūkytus kiaulienos ir jautienos mėsos gaminius pagal senovinius receptus gamina nuosavame mėsos perdirbimo ceche.
Koks lietuvio šventinis stalas be šakočio!? Solidų pilnametystės amžių seniai pasiekusi Laimutės Sadauskienės individuali įmonė (Rokiškio r.) parodoje pristatys meduolinius grybukus ir šakočius, turinčius tautinio paveldo sertifikatą. Lankytojai galės ne tik stebėti šakočių kepimo procesą, bet ir paragauti ką tik iškepto skanėsto. Pernai parodoje įmonės gaminiai sulaukė daug dėmesio, juos filmavo ne viena vokiečių televizija. Ši įmonė 2015 m. gavo ŽŪM ir NMA apdovanojimą už sėkmingiausią 2007-2013 metų kaimo plėtros projektą, taip pat padėką iš Rokiškio rajono savivaldybės už tautinio paveldo puoselėjimą. Kaip ir kiti mažesni gamintojai, parodoje verslininkė tikisi užmegzti naujų ryšių, kontraktų, pasisemti patirties iš panašia veikla užsiimančių įmonių.
Algio Grigonio individuali įmonė (Pakruojo r.) parodoje pristatys natūralią kaimišką girą, pagal aukštaičių tradicijas gaminamą „Šinkorių” alų ir naujieną – juodąjį „Gurmanų alų”. 1999 m. įkurta šeimos įmonė yra sertifikuota A kategorijos tautinio paveldo produktų, alaus gaminimo amato puoselėtoja. Šioje šeimoje alaus darymo tradicijos eina iš kartos į kartą – aludaryste užsiėmė ir seneliai, ir proseneliai. Gyvasis Pakruojo krašto naminis alus ir gira gaminami tik iš natūralių produktų, naudojamas medus iš vietinių bičių ūkių. Įmonės atstovai dažnai dalyvauja įvairiuose renginiuose, mugėse, parodose, kuriose pristato ir demonstruoja alaus rūšis, pasakoja apie senovines alaus gamybos tradicijas. A. Grigonio kaimo turizmo sodyba kasmet sulaukia vis daugiau vokiečių turistų, susidomėjusių įmonės produkcija ir alaus gamybos tradicijomis.
Parodoje UAB „Apiterapijos centras” (Kaunas) atstovai lankytojus vaišins sveikatinančiomis medaus arbatomis iš natūralaus lietuviško medaus ir vaistažolių ekstraktų, tirs vartotojų reakciją į savo produkciją. Šių produktų gamyboje nenaudojamos jokios sintetinės žaliavos ar priedai, arbatos eksportuojamos į Norvegiją, Ispaniją, Belgiją, Lenkiją, Didžiąją Britaniją. Įmonės produkcija skirta ne tik asmeniniam naudojimui, bet yra ir reprezentatyvi dovana, puikiai pristatanti Lietuvą.
„Saldvos” prieskoniai, gaminami iš aukštos kokybės žaliavų, Lietuvoje žinomi jau 21 metus – juos naudoja beveik kiekvienas šalies gyventojas. UAB „Tavlinas” (Širvintų r.) priklausantis prekinis ženklas ,,Saldva” – tai daugiau nei pipirai ir druska. Pagrindinė įmonės veikla yra prieskonių ir jų mišinių gamyba. Įmonė, besidairanti naujų rinkų, parodoje Berlyne dalyvaus pirmą kartą ir pristatys prieskonių mišinius be druskos ir maisto priedų, praturtintus džiovintais baravykais, alyvuogėmis, pomidorais, citrinų žievelėmis.
Parodoje dalyvaus ir UAB „Šušvės midus” (Kėdainių r.). Parodos „Žalioji savaitė” lankytojai galės paragauti kelių rūšių midaus, medaus ir įvairių jo mišinių, įsigyti natūralaus vaško žvakių. Šiuos gaminius pristatys trečios kartos bitininkas, įmonės vadovas ir technologas Erikas Augustinavičius, jau 10 metų užsiimantis ir poilsio kaime organizavimu, pats prižiūrintis per 100 bičių avilių.
Senovišką gėrimą – midų – taip pat pristatys ir UAB „Lietuviškas midus” (Prienų r.). Pirmą kartą parodoje dalyvaujanti įmonė lankytojus vaišins midumi „Stakliškės”, midaus nektaru „Suktinis”, taip pat pristatys naujovę – pilstomą midų. Naujasis midus yra tik 6 proc. stiprumo, būtent toks ir gamintas senovėje. Jis gaminamas pagal tradicinę technologiją, pridedant įvairių uogų, žolelių.
UAB „Evija & Partner” (Kaunas) daugiau kaip 20 metų yra patentuoto, netradicinio liaudies tepalo „Evija”, turinčio tautinio paveldo sertifikatą, gamintoja. Parodoje įmonė pristatys aštuonių rūšių apsauginius natūralius kremus.
Lietuvos kaime daug iniciatyvių, talentingų moterų, puoselėjančių senuosius amatus ir tradicijas – parodoje dalyvaus ir Lietuvos ūkininkių draugijos narės. Ši kaimo moterų organizacija vienija daugiau kaip 3000 narių. Draugijos amatininkės jau dvidešimt metų demonstruoja savo gaminius įvairiose parodose, mugėse visoje ES. Ūkininkėms dalyvavimas parodoje „Žalioji savaitė” yra galimybė plačiajam pasauliui pristatyti Lietuvos paveldo amatus, kaimo moterų verslus, tradicijas, užmegzti ryšius su kitų šalių amatininkais. Moterys pristatys savo rankomis sukurtus ekologiškus, sveikatai nekenksmingus gaminius iš natūralių medžiagų – tautines lėles, molio ąsočius, žalvarines seges.
Parodoje savo veiklą garsins ir Lietuvos kaimo turizmo asociacija, šiuo metu vienijanti 372 kaimo turizmo paslaugas teikiančias sodybas. Jos apima daug skirtingų krypčių: ramaus poilsio, šeimos švenčių, poilsio šeimoms su vaikais, verslo renginių, aktyvaus laisvalaikio, draugiškos gamtai, pažintinio poilsio, kulinarinio paveldo, sveikatingumo ir kaimo turizmo.
Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrija – vienas didžiausių Lietuvos tautodailininkų sąjungos padalinių, vienijantis per 500 tautodailininkų. Bendrijos tikslas – populiarinti lietuvių liaudies meno ir tautinio paveldo amatų tradicijas parodose, mugėse, vykdyti edukacinę veiklą. Lietuvos ekspoziciją parodoje „Žalioji savaitė” puoš kūrybingų Vilniaus bendrijos tautodailininkių, sertifikuotų tautinio paveldo amatininkių savo rankomis sukurti tautinio paveldo gaminiai, bus demonstruojama jų atlikimo technika. Danutė Tikužienė pristatys gintaro ir žalvarinius papuošalus, Agata Granicka – verbas, Ramutė Kraujalienė – megztas ir nertas linines staltieses ir staltiesėles, nertus tekstilės priedus, pirštines. Dalyvavimo šioje parodoje patirtis rodo, kad vokiečiai gerai suvokia unikalių rankų darbo gaminių vertę – kokybiški, pagal senąsias lietuviškas tradicijas pagaminti aukšto meninio lygio dirbiniai yra paklausūs.
Lietuvos ekspozicijoje bus pristatyti ir įmonių, eksportuojančių pieno ir mėsos gaminius, saldainius, produkcija.
Žemės ūkio ministerijos inf.