Nebegalės nemokamai dalinti plastikinių maisto ir gėrimų pakuočių

Gegužės 1 d. įsigalioja praėjusių metų liepą priimtos Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisos, draudžiančios viešojo maitinimo įstaigoms nemokamai dalinti vienkartines  plastikines maisto ir gėrimų pakuotes.

Šiais pakeitimais nustatyta, kad draudžiama nemokamai dalinti vienkartines plastikines maisto ir gėrimų pakuotes tuomet, kai jose pakuojamas maistas arba įpilami gėrimai. Draudimas netaikomas tuomet, kai individualiam vartojimui skirtas maistas ar gėrimai į prekybos vietą buvo atgabenti jau supakuoti.

„Tai turi tapti įprasta praktika visur, o maitinimo įstaigos – ne išimtis. Vienkartinių plastikinių maisto ir gėrimų pakuočių atsisakymas reikalauja ir verslo, ir visuomenės įsitraukimo. Tik bendromis pastangomis galime sumažinti taršą ir užtikrinti, kad mūsų aplinka nebūtų įkaitė mūsų vartojimo įpročių“, – sakė aplinkos viceministras Tomas Vaitkevičius.

Nuo gegužės 1 d. vartojant maisto produktus ar gėrimus vietoje, viešojo maitinimo paslaugą teikiančios įmonės taip pat turės klientams pasiūlyti alternatyvą: daugkartines pakuotes arba vienkartines pakuotes, kurių sudėtyje nėra plastiko, arba daugkartinius stalo indus.

Masiniuose renginiuose arba paplūdimiuose prekiaujančioms viešojo maitinimo įstaigoms bus galima naudoti vienkartines plastikines maisto ir gėrimų pakuotes už jas imant užstatą. Suvartojęs pakuotėje buvusį maistą ir grąžinęs panaudotą pakuotę į tam skirtas vietas, klientas užstatą galės atgauti. Užstato dydį turės nustatyti pačios maitinimo įstaigos. Svarbu tai, kad viešojo maitinimo paslaugą teikiančią subjektų nustatytas užstatas skatintų vartotojus grąžinti panaudotas pakuotes. Aplinkos apsaugos departamentas yra parengęs atmintinę viešojo maitinimo įstaigoms apie vienkartinių plastikinių maisto ir gėrimųpakuočių naudojimą.

Atkreipiame dėmesį, kad nuo 2025 m. antrojo pusmečio Aplinkos apsaugos departamentas pradės vykdyti tikslinius patikrinimus Lietuvos viešojo maitinimo įstaigose.

Draudimo nesilaikančioms įmonėms bus taikomos sankcijos – piniginės baudos, kurios sieks  nuo 1 iki 3 tūkst. eurų. Toks pažeidimas, padarytas pakartotinai, užtrauktų 3-5 tūkst. eurų baudą, atsakomybė numatyta ir įmonių vadovams. Fiziniams draudimo nesilaikantiems maitinimo paslaugas teikiantiems asmenims bauda sieks nuo 30 iki 60 eurų, o tokių įmonių vadovams – nuo 100 iki 200 eurų.

Skaičiuojama, kad Lietuvoje per metus vien tik vienkartinių kavos puodelių sunaudojama apie 40 milijonų vienetų. Didžioji jų dalis nepatenka į perdirbimą – kartu su likusiais vienkartiniais indais jie dažnai tampa mišrių atliekų dalimi, kuri iškeliauja į sąvartynus arba patenka į gamtą.

Kai kurios Europos Sąjungos šalys, tokios kaip Austrija, Prancūzija, Ispanija, Švedija, Estija,  vienkartinio plastiko naudojimą, skirtą maistui ir gėrimams, pradėjo riboti jau anksčiau.

Aplinkos ministerijos inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas