Kovo 3 dieną Lietuvos muitinė šiandien mini pasaulinę Laukinės gamtos dieną. Šią dieną prieš 43 metus Vašingtone buvo pasirašyta Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinė konvencija (CITES), kurios pagrindinė nuostata skelbia, kad tarptautinė prekyba laukiniais gyvūnais ir augalais neturi grėsti jų išlikimui.
Jungtinių Tautų inicijuotos ir visame pasaulyje minimos Laukinės gamtos dienos tema šiemet yra „Laukinių gyvūnų ateitis – mūsų rankose”. Ji skirta Afrikos ir Azijos drambliams, kurių kasmet nužudoma dešimtys tūkstančių, o iš jų dramblio kaulo ilčių gaminami suvenyrai ir kiti dirbiniai.
Į Lietuvą prieš kelerius metus taip pat buvo bandyta įvežti dramblio odą ir dramblio kaulo iltį be reikalingų leidimų, tad šie daiktai muitinės pareigūnų buvo sulaikyti.
Šiemet muitininkai, vykdydami per valstybės sieną gabenamų nykstančių augalų ir gyvūnų bei jų dalių kontrolę, sulaikė du butelius su spiritu užpiltomis gyvatėmis ir 14 pakuočių maisto papildų, pagamintų iš rudosios meškos taukų.
Pernai išsiskyrė gabenamų gyvūnų ragų kiekiu, jų sulaikyta net 32 vienetai. Pasak Muitinės departamento Muitinės procedūrų skyriaus vyr. inspektorės Aistės Žičkutės, pasitaiko ir itin įdomių atvejų. „Pernai muitinė sulaikė aligatoriaus ir krokodilo galvas bei 30 krokodilo dantų, o 2012 m. buvo sulaikytas diržas, pagamintas iš indonezinės kobros. Tokiu diržu apsijuosęs žmogus atrodytų kaip apsijuosęs gyvatę”, – sakė A. Žičkutė. Specialistės teigimu, dažniausiai be reikalingų leidimų gabenamomis prekėmis galima būtų vadinti įvairius rytų medicinos preparatus bei kosmetikos gaminius su laukinių gyvūnų dalimis, spiritines gyvačių ir skorpionų užpiltines.
Muitinės pareigūnai, vadovaudamiesi CITES konvencijos nuostatomis, taip pat dažnai sulaiko batus ar kitus gaminius iš gyvūnų odos, sukietėjusius koralus, o kartais net ir gyvus nykstančius gyvūnus – sausumos vėžlius, įvairių rūšių paukščius.
Pasitaiko ir augalų sulaikymų. 2011 m. sulaikytos kelių rūšių gyvos orchidėjos, pašto siuntose bei lėktuvais keliavusių keleivių bagažuose pasiekusios Lietuvą iš Indijos, Malaizijos bei Tailando. Gavus ekspertų išvadas tuomet nustatyta, kad į Lietuvą atkeliavusios orchidėjos yra saugomos kaip nykstančios, yra įrašytos į II CITES priedą, o jų gabenimui reikalingi specialūs leidimai. Sulaikytos gėlės buvo konfiskuotos ir perduotos Vilniaus universiteto Botanikos sodui. Deja, egzotiški augalai, net ir prižiūrimi specialistų, neprigijo. Tai tik patvirtina faktą, kad egzotiškiems augalams geriausia augti tai rūšiai būdingoje gamtinėje aplinkoje, o žmogaus įsikišimas į jų natūralų augimą tik prisideda prie rūšies nykimo.
Lietuvos muitinė primena, kad keliautojai, norėdami iš užsienio šalių parsivežti egzotiškų suvenyrų, pagamintų iš laukinių gyvūnų, augalų ar jų dalių, turi pasidomėti, ar jiems nėra reikalingi specialūs leidimai: vienkartinis CITES leidimas gyvūnų importui ir eksportui bei vienkartinis leidimas įvežti gyvūnus į Lietuvos Respubliką arba išvežti iš jos. Dar prieš išvykstant į kelionę dėl šių leidimų reikėtų kreiptis į Aplinkos apsaugos agentūrą.
Lietuvos muitininkų sulaikyti suvenyrai, pagaminti iš saugomų laukinių gyvūnų ar augalų, demonstruojami Vilniaus oro uoste įrengtoje ekspozicijoje, kurioje – kailiai, rankinės bei bateliai iš roplių odos, koralai, kriauklės, taip pat pateikiama informacija apie tokių gaminių gabenimo tvarką. Nemažai eksponatų galima pamatyti ir Muitinės muziejuje.
Muitinės inf.