Kibernetinis saugumas – viena svarbiausių šių dienų temų viešojoje erdvėje. Nuo sukčių internete kiekvienais metais nukenčia daugybė žmonių – nulaužiami socialinių tinklų slaptažodžiai, išviliojamos didelės pinigų sumos. Tokių nusikaltimų aukomis labai dažnai tampa vyresnio amžiaus žmonės. Vis dėlto, ugdant kritinį mąstymą ir laikantis tam tikrų taisyklių galima išvengti skaudžių pasekmių. „Utenos dienos“ darbuotojai neseniai dalyvavo informacinių technologijų paslaugų įmonės „Baltic Amadeus“ mokymuose „Kibernetinis saugumas: sąmoningumo mokymai“. Įgytomis žiniomis norime pasidalyti su skaitytojais.
Tinkamas slaptažodis
Remiantis mokymų informacija, kibernetinis saugumas yra kompiuterių, serverių, mobiliųjų įrenginių, elektroninių sistemų, tinklų ir duomenų apsaugos nuo kenkėjiškų atakų praktika.
Viena iš esminių saugumą internetinėje erdvėje užtikrinančių taisyklių yra sunkiai nuspėjamas, sudarytas iš kuo daugiau simbolių (mažiausiai 10), slaptažodis. Jį turi sudaryti mažosios ir didžiosios raidės, skaičiai bei simboliai. Registruojantis skirtingose svetainėse nerekomenduojama naudoti tokių pačių slaptažodžių, nes sukčiams įsilaužus į vieną asmeninę paskyrą, tikėtina, bus perimtos ir kitos turimos paskyros su svarbia asmenine informacija. Slaptažodis neturėtų būti paprastai nuspėjamas – jis negali būti sudarytas iš vardo, pavardės ar gimimo datos. Taip pat jį rekomenduojama atnaujinti bent kas kelis mėnesius – taip geriau apsaugosite savo asmeninius duomenis. Prisijungimo duomenų neatskleiskite tretiesiems asmenims – kartais sukčiai apsimeta tam tikros populiarios paslaugos tiekėjais arba siūlo užsidirbti, pavyzdžiui, investuoti. Telefoninio pokalbio metu gali būti paprašyta pateikti jūsų asmeninių paskyrų prisijungimo duomenis – jų niekuomet neatskleiskite. Saugiausiam slaptažodžiui sukurti galima pasinaudoti slaptažodžių generatoriumi arba susikurti kuo sudėtingesnę ir nenuspėjamą žodžių, skaičių bei ženklų kombinaciją. Svarbi ir slaptažodžių „higiena“ – niekuomet viešoje vietoje nepalikite užrašų, kuriuose esate pasižymėję svarbius duomenis, o geriausia – slaptažodžius tiesiog įsiminti. Kiekvienas vartotojas privalo patikrinti savo, vaikų, tėvų, senelių įrenginius ir juose pakeisti slaptažodžius, peržiūrėti taisykles, sudėti visas reikiamas varneles.
Sukčiavimas internete
Anot mokymų organizatorių, Lietuvoje 1 iš 20 elektroninių laiškų turi kenkėjiškų paskatų. Labai dažnai sukčiai bando sukurti įmonės, kurios vardu bandoma apgauti, tinklalapį – dažnu atveju pasitaiko dizaino klaidų, tačiau neįgudusi akis to gali nepastebėti. Atminkite: bankai ar valstybinės institucijos niekada neaiškiomis aplinkybėmis nereikalaus jūsų asmeninės informacijos. Sulaukus elektroninio laiško ar žinutės iš nežinomo siuntėjo rekomenduojama jų neatidaryti. Pasitaiko atvejų, kai socialiniuose tinkluose turimi draugai „užsikrečia“ informaciniu virusu ir atsiunčia nuorodas asmenine žinute – nuoroda gali atrodyti neįprastai, dažnai prieraše pasitaiko netinkamai suformuluotų sakinių. Tokios nuorodos atkeliauja su prierašais, kviečiančiais jas atidaryti ir peržiūrėti užkoduotą turinį. Jokiu būdu neatidarykite neaiškių internetinių adresų – tokiu būdu gali būti užkrėstas jūsų kompiuteris, nutekinta asmeninė informacija, galite būti nusiųstas į puslapius, kuriuose yra transliuojamas smurtas, žiaurus elgesys arba pornografinis turinys.
Bevielis internetas viešosiose erdvėse
Lankantis viešose vietose ir taupant mobiliuosius duomenis dažnai ieškoma prieigos prie viešos „Wi-Fi“ stotelės. Visi norintys išmaniųjų įrenginių turėtojai internetu laisvai gali pasinaudoti prekybos centruose, restoranuose, kai kur – netgi parkuose. Jungdamiesi prie viešai prieinamo tinklo galite į savo telefoną ar kitą nešiojamąjį įrenginį „privilioti“ virusą, kadangi vienu metu prisijungia labai daug interneto naudotojų. Jei viešoje vietoje bus užkrėstas jūsų išmanusis įrenginys, virusą galite parsigabenti namo – prisijungus prie namų bevielio interneto jis gali nukeliauti į kitus turimus įrenginius. Atkreipti dėmesį ir įspėti apie bevielio interneto viešosiose erdvėse pavojus rekomenduojama ir vaikus – dėl neatsargumo jie dažnai parsigabena virusų į turimus įrenginius.
Naršant internete rekomenduojama gaunamą informaciją įvertinti kritiškai – svarbu visuomet turėti omeny, kad vienas neatsargus paspaudimas gali padaryti daug žalos jūsų ir jūsų artimųjų finansams bei asmeninei informacijai. Taip pat naudokite antivirusines programas, kurios apsaugos jūsų įrenginius, venkite neaiškių nuorodų ir naudokitės tik patikimų bei žinomų gamintojų įrenginiais, programomis ir mobiliosiomis programėlėmis.
Visagino savivaldybės nuotr.