Gera žinia šalies žemdirbiams – nuo šiol savo laikomus ūkinius gyvulius apdraudusiems nuo masinių ligų bus galima gauti kompensaciją iki 65 proc. draudimo įmokų. Nors ūkininkai iki šiol neskuba drausti savo auginamų gyvulių, tikimasi, kad ši naujovė paskatins juos į visa tai žiūrėti šiek tiek atsakingiau.
Draudikų duomenimis, šalyje savo galvijus nuo ligų ir kitų nelaimių draudžia tik kas dvidešimtas ūkininkas.
Patvirtinus Žemės ūkio ministerijos parengtą įsakymą dėl ūkinių gyvūnų draudimo įmokų kompensavimo, ūkininkams, draudžiantiems gyvūnus nuo ligų, bus grąžinama draudimo įmokų kompensacija, siekianti 65 procentus.
Į apdraudžiamų gyvūnų grupes patenka galvijai, avys, ožkos, kiaulės, arkliai ir naminiai paukščiai.
„Didžiulis darbas laukia mūsų specialistų, kuriems teks surinkti ir vertinti paraiškas, o vertinimo metodika, kurią sudaro įvairūs klausimynai, išties labai sudėtinga. Iki šiol irgi buvo galima drausti gyvulius, tačiau jų augintojai už ligas negaudavo draudimo įmokų kompensacijų. Ši naujovė – labai geras dalykas ūkininkams. Tarkim, įsigiję brangius veislinius galvijus bet kada jie gali susirgti ir nugaišti. Tuomet augintojas patirs didžiulius nuostolius”, – sakė Utenos rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėja Raimonda Jankauskienė, pridūrusi tai, kad draudimo paraiškas į Kaimo plėtros skyrių bus galima pristatyti nuo birželio 1 dienos.
Kolei kas Utenos rajono gyventojai neskuba drausti savo gyvulių. Dažnas į visa tai tik numoja ranka. „Situacija, susijusi su gyvulių draudimu, rajone prasta. Žmonės nenori draustis – apie tai esame girdėję iš draudimo įmonių. Nežinau, kur čia esminė priežastis – ar brangu, ar nepasitiki kuo nors. Kai gyvulys įsigyjamas nebrangiai, galbūt ir neverta to daryti. Tačiau kuomet žmonės tūkstančius eurų sumoka veisliniams gyvūnams įsigyti, apie tai vertėtų susimąstyti. Juk negali žinoti, kada nelaimė gali ateiti ir į tavo kiemą”, – kalbėjo vedėja, tikėdama, kad ši naujovė turėtų paskatinti ūkininkus draustis savo gyvulius.
Ūkinių gyvūnų užkrečiamosios ligos, dėl kurių turi būti išnaikinami visi (100 proc.) į rizikos grupę patenkantys ūkiniai gyvūnai:
Galvijų maras
Avių ir ožkų maras
Kiaulių vezikulinė liga
Mėlynojo liežuvio liga
Tešeno liga
Avių arba ožkų raupai
Rifto slėnio karštinė
Žvynelinė liga
Afrikinė arklių liga
Vezikulinis stomatitas
Venesuelos arklių virusinis encefalomielitas
Klasikinis kiaulių maras
Afrikinis kiaulių maras
Kontaginė galvijų pleuropneumonija
Paukščių gripas
Niukaslo liga
Snukio ir nagų liga
Aujeskio liga
Juodligė.
Laikraščio „Utenos diena” inf.