Parengtas projektas dėl priverstinio gydymo nuo alkoholizmo

Sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės iniciatyva parengtas Narkologinės priežiūros įstatymo pakeitimo projektas, reglamentuojantis priverstinio gydymo nuo alkoholizmo tvarką. Pasak ministrės, tragiški ir šiurpūs nusikaltimai Lietuvoje, alkoholio suvartojimo statistika verčia imtis rimtų priemonių alkoholizmui pažaboti.

„Negalima abejingai stebėti, kai nuo besaikio girtuokliavimo paklaikusių asmenų aukomis tampa pagyvenę žmonės, vaikai, kai terorizuojami šeimos nariai, kai alkoholikų vaikai nuo mažens mato tik tokį šeimos modelį. Tai gali tapti jau ne vienos kartos problema, bet ir ateities visuomenės problema”, – sakė R. Šalaševičiūtė.
Projekto tikslas – sudaryti prielaidas esant atitinkamoms sąlygoms priverstinai hospitalizuoti ne tik narkologinius ligonius, bet ir asmenis, kuriems įtariamas alkoholizmas ar narkomanija, taip pat priverstinai hospitalizuoti nėščiąją, jei dėl jos piktnaudžiavimo psichiką veikiančiomis medžiagomis kyla vaisiaus apsigimimo grėsmė. Priverstinis besilaukiančių moterų gydymas nuo alkoholizmo taikomas Švedijoje, Norvegijoje, Lenkijoje.
Pasak ministrės R. Šalaševičiūtės, įstatymo projektas parengtas remiantis gerąja kitų valstybių praktika. Pavyzdžiui, Norvegijos Savivaldybių sveikatos ir priežiūros paslaugų įstatyme yra numatyta, kad nėščioji gali būti patalpinta į gydymo įstaigą, jei dėl jos piktnaudžiavimo atitinkamomis medžiagomis kyla kūdikio apsigimimo galimybė. Švedijoje priverstinis gydymas gali būti skiriamas, kai asmeniui dėl ilgalaikio piktnaudžiavimo psichiką veikiančiomis medžiagomis reikalingas gydymas tokiam piktnaudžiavimui nutraukti, o šio tikslo negalima pasiekti teikiant įprastas socialines paslaugas. Kitaip tariant, jeigu piktnaudžiaujantis asmuo kelia grėsmę savo fizinei ar psichikos sveikatai, akivaizdžiai rizikuoja sugriauti savo gyvenimą, gali padaryti didelę žalą sau ar artimiesiems asmenims ir t. t.
„Pagal projektą priverstinis gydymas turėtų būti taikomas pirmiausia tiems, kurie ne mažiau nei mėnesį nuolat naudoja alkoholį, kurie daro žalą smurtaudami psichiškai ar fiziškai prieš artimuosius ir šeimos narius, jeigu neužtikrina jų saugumo, taip pat daro finansinius nuostolius”, – sakė sveikatos apsaugos ministrė.
Pagal projektą, dėl narkologinio gydymo taikymo poreikio į gydytoją psichiatrą gali kreiptis ne tik gydytojas, įtariantis pacientui narkologinį susirgimą ar nustatęs tokio susirgimo simptomus, bet ir paciento atstovas, artimieji, policija, socialinis darbuotojas, kiti įstatyme numatyti asmenys. Pirminis asmens psichikos patikrinimas atliekamas sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka.
Šiuo metu galiojantis Narkologinės priežiūros įstatymas nenumatė naujajame projekte siūlomo priverstinio gydymo nuo alkoholizmo. Ministrė R. Šalaševičiūtė tikisi, kad Seimas pavasario sesijoje priims Narkologinės priežiūros įstatymo pakeitimus ir nuo birželio bus galima taikyti priverstinį gydymą nuo alkoholizmo.

Sveikatos apsaugos ministerijos inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas