Maži vaikai patys nesirenka ir nesigamina pietų, tai už juos kasdien daro švietimo įstaigos. Tačiau ne visos savivaldybės užtikrina pakankamą vaikų, ypač gaunančių maistą nemokamai, maitinimo paslaugų kokybę. Mitybos ekspertų nuomone, vaikams labiausiai tinka šviežias vietinis maistas, todėl Žemės ūkio ministerija siūlo keisti Viešųjų pirkimų įstatymą, kuris atvertų kelią ūkininkų produkcijai.
Šiuo metu savivaldybės pačios skelbia maitinimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo lavinimo ir vaikų socialinės globos įstaigose konkursus, pačios atrenka tų konkursų nugalėtojus ir prižiūri maitinimo paslaugos kokybę. Deja, labai dažnai atsižvelgiama ne į kokybę, o į mažiausią kainą, todėl patikrinimus atliekanti Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba kasmet nustato atvejų, kai vaikams buvo siūlomi nekokybiški ar neleistini maisto produktai arba tokie produktai, kurių sudėtyje buvo vaikams draudžiamų maisto priedų.
Daug ką galėtų pakeisti tai, jei savivaldybės, organizuodamos maitinimo paslaugų viešuosius pirkimus, pasirinktų vietos ūkininkų ūkiuose užaugintus šviežius sveikus produktus.
Per 2013–2014 mokslo metus iš 1035 VMVT patikrintų mokyklų tik 286 (28 proc.) patiekalus gamino naudodamos ūkininkų ūkyje užaugintas daržoves. Vien tik ūkininkų produkciją naudojo visos tikrintos Jurbarko, Kėdainių, Rietavo, Ukmergės mokyklos. Apmaudu, tačiau nei vienos mokyklos, kurioms patiekalams gaminti tiekiamos ūkininkų ūkyje užaugintos daržovės, nebuvo Biržuose, Druskininkuose, Ignalinoje, Jonavoje, Molėtuose, Plungėje, Radviliškyje, Raseiniuose, Šalčininkuose, Švenčioniuose, Utenoje ir Vilkaviškyje.
„Jaučiamės atsakingi ne tik už kokybiškų produktų vaikams tiekimą, bet ir už jų mitybos įpročių ugdymą. Jie turi turėti galimybę mokykloje gauti sveiko maisto. Taigi pigus produktas neturėtų būti pagrindinis kriterijus renkantis konkurso laimėtoją. Mes pasisakom už tai, kad mūsų vaikai valgytų maistą, kurį buvo įpratę valgyti mūsų tėvai ir seneliai. Gal ūkininkų produktai ir kiek brangesni, bet tikrai sveikesni”, – sakė žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė. Valgydami šviežius vietinius produktus, kartu remiame ir auginame savo kraštą.
Žemės ūkio ministerija jau yra parengusi pasiūlymus keisti Viešųjų pirkimų įstatymą. Bus siūloma, kad perkančiosios organizacijos produktus ir paslaugas galėtų pirkti supaprastintų pirkimų būdu.
Ministerijos duomenimis, mokyklos vis aktyviau dalyvauja jos kuruojamose programose „Pienas vaikams” (78 proc. visų ugdymo įstaigų) ir „Vaisiai mokykloms” (87 proc. visų ugdymo įstaigų). Siekiama maksimalaus rezultato – šiose programose turėtų dalyvauti visos šalies ugdymo įstaigos. Programomis siekiama ugdyti teisingos ir sveikos mitybos įpročius, paskatinti vaikus valgyti daugiau pieno produktų, vaisių ir daržovių.
Pernai programos „Pienas vaikams” pieno gaminius gavo apie 217 tūkst. vaikų, lankančių ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo įstaigas, ir pradinių klasių mokinių. Atkreiptinas dėmesys, kad nuo praėjusių metų vaikai vietoj anksčiau dalytų įprastų pieno gaminių nemokamai gauna tik ekologiškus pieno produktus. Pagal programą „Vaisiai mokykloms” pernai vaisius skanavo apie 192 tūkst. vaikų. Vaikams tiekiamos tik išskirtinės kokybės ir ekologiškos daržovės, vaisiai bei jų sultys.
Žemės ūkio ministerijos inf.