Kūrybinių erdvių ieškantiems menininkams – puikios naujienos. Šalyje daugėja jų kūrybai pritaikytų vietų vadinamų menų inkubatoriais. Ne tik kurti ir pristatyti visuomenei, bet ir realizuoti savo darbus menininkai dabar gali vienoje vietoje. Lėšų tokioms erdvėms kurti ir plėsti skirta iš Europos Sąjungos (ES) struktūrinės paramos priemonės „Asistentas-2″. Iš viso pagal šią priemonę numatyta paskirstyti virš 77 mln. litų.
Inkubatoriai – kultūros centrai regionuose
Kad meno erdvių menininkams trūksta – pripažįsta daugelis. Ypač tai aktualu regionuose, mat neradę tinkamų erdvių kūrybai menininkai patraukia naujų galimybių ieškoti į didmiesčius, iš gimtinės išsiveždami ir dalelę kultūros. Menų inkubatorių kūrimas – ne tik suteikia galimybę likti ir kurti gimtajame mieste, bet ir savo kūryba džiuginti gyventojus regionuose, kur, tenka pripažinti, kultūros židinių gana negausu.
Kaip pasakoja Telšių menų inkubatoriaus direktorė Palma Urbanavičienė, mažuose miesteliuose menininkams pritaikytų patalpų ypač trūksta.
Čia atsiradęs inkubatorius — itin svarbus dėl mieste veikiančių dviejų meno disciplinų švietimo įstaigų (Vilniaus dailės akademijos ir Žemaitijos kolegijos Telšių fakultetų), kurių studentams reikalingos erdvės kūrybai. Šiuo metu Telšių menų inkubatoriuje reziduoja 15 kūrybinių verslų atstovų. Daugelis jų mokslus baigė šiame mieste, todėl tokia erdvė jiems sudarė sąlygas likti kurti gimtinėje. Inkubatoriuje jau veikia ir dizaino studija, trys privačios šokių mokyklos, veiklą pradėjo pirmoji meno galerija Telšiuose.
Gabiausius menininkus regione tikisi išlaikyti ir Anykščių meno inkubatoriaus direktorė Daiva Perevičienė. Ji įsitikinusi, kad senosios dvarvietės teritorijoje, greta regioninio parko direkcijos ir lankytojų centro įkurtas Anykščių menų inkubatorius prisideda prie kultūrinio turizmo plėtojimo, leis gimti verslams, kuriantiems naujas darbo vietas ir sulaikys menininkus nuo išvykimo į didmiesčius.
Pagalba menininkams
Inkubatoriais menininkai jau džiaugiasi Vilniuje, Raudondvaryje, Anykščiuose, Klaipėdoje, Šiauliuose, Telšiuose. Netrukus duris atverti turėtų centrai Kaune, Utenoje bei Alytuje. Kad tokios erdvės – puiki galimybė ne tik kurti, bet ir pristatyti savo darbus, vystyti naujas idėjas ir projektus įsitikino ne vienas jame kuriantis menininkas.
Inkubatoriuose kūrybai reikalingas patalpas menininkai gali išsinuomoti gerokai pigiau nei rinkos kainomis, jie supažindinami su verslo pagrindais. Tikima, jog taip gali gimti naujos, inovatyvios įmonės, bendri kūrybiniai projektai.
Kaip pasakoja Užupio inkubatoriaus rezidentė, džiazo dainininkė Milda Arčikauskaitė, Užupio inkubatorius jai –unikali kūrybinė erdvė: „Aš galiu kurti muziką, repetuoti muzikinius projektus su kolegomis muzikantais. Užupis – ypatinga vieta, man gera turėti savo studiją Vilniaus širdyje, jausti visą miestą”.
Jai antrina ir neseniai iš Vilniaus į Anykščius persikėlusi dailininkė Justė Kamarauskaitė: „Labai džiaugiuosi, jog Anykščiuose atsidarė tokia menų studija. Juk dažnai, tokie tikri, subtilesni ir gilesni dalykai, kurie nematuojami vien pinigine išraiška, sulaukia mažiau dėmesio”.
Pasak menininkės, daile užsiimti inkubatoriuje „suviliojo” ir tai, kad gražioje vietoje esančiose patalpose už prieinamą kainą nuomojama visa jos kūrybai reikalinga įranga.
Nauda – ne tik menininkams
Be geresnių sąlygų meno atstovams kurti ir bendruomenei įsitraukti į meno veiklas, inkubatorių kūrimas turi ir dar vieną privalumą.
Neretai jie įrengiami apleistuose, tačiau išliekamąją vertę turinčiuose pastatuose, kurie restauruojami ir pritaikomi naujai veiklai. Naujam gyvenimui jau buvo prikeltas buvusio tabako fabriko pastatas Klaipėdoje, apleistas „Elnio” fabriko pastatas Šiauliuose, XVII amžiuje statyto Raudondvario dvaro arklidės. Netrukus bus atnaujintas ir inkubatoriaus veiklai pritaikytas uteniškiams gerai pažįstamas buvęs kino teatras „Taurapilis”.
Tad inkubatorių kūrimosi dėka, pastatai „vaiduokliai” virsta savotiškais meno centrais ir menininkų bei bendruomenių susibūrimų vieta, o kartu taip prisidedama ir prie vertingų, įdomių pastatų išsaugojimo.