Vis mažiau laiko belieka iki žirgų lenktynių „Sartai 2015″, kurios pagal nusistovėjusias ilgametes tradicijas ir šiemet rengiamos pirmąjį antrojo mėnesio šeštadienį – vasario septintąją. Kuo arčiau startas – tuo labiau daugėja nuveiktų pasirengimo šiai didžiulei šventei darbų, kuriuos koordinuoja specialiai tam suburtas organizacinis komitetas ir varžybų šeimininkai.
Kad žiemos žirginio sporto šventė paliktų kuo geriausius įspūdžius ne tik gausiems žiūrovams, bet ir patiems sportininkams, daug sumanumo bei atidos tenka pademonstruoti lenktynių teisėjų kolegijai, kuriai Dusetose jau kelintus metus paeiliui vadovaus viena iš nedaugelio dailiosios lyties atstovių, šios sporto šakos entuziasčių ir žinovių – Asta Muntvydaitė.
„Nors nei tėvas, nei motina nebuvo šios sporto šakos entuziastai, tačiau žirgais susidomėjau jau vaikystėje, o dabar tik džiaugiuosi, jog ilgainiui pomėgis virto ir užsiėmimu”, – lenktynių spaudos centrui, Viešųjų ryšių agentūrai „Visus Bonus” pasakojo Asta, Sartų lenktynių vyriausiojo teisėjo estafetę perėmusi iš viena šių varžybų gyvųjų legendų tituluojamo Stasio Svetlausko.
A. Muntvydaitė teigia gal nuo penkerių metų, kai ją čia pirmąsyk atsivežė dideli žirginio sporto entuziastai senelis ir dėdė, nepraleidusi nė vienų lenktynių ant Sartų ežero ledo, kurios vėliau buvo perkeltos į jo pakrantėje įrengtą hipodromą.
Pirmąkart išvystas tykštančio iš po žirgo kanopų ledo ir žiemos šiauryje besiplaikstančių ristūno karčių vaizdas užbūrė mažą mergaitę iš žirgų sporto tradicijomis garsėjančios Utenos. Visi nuo pat vaikystės lankyti būreliai, o vėliau ir mokslai Norvegijoje buvo susieti tik su žirgų sportu.
„Man gražu, kai žirgas bėga, – pamėgtą frazę, tapusią net dokumentinio filmo pavadinimu, kartoja Asta. – Stebėdama šį vaizdą negaliu nesižavėti sportinio žirgo elegancija, jo didybe, nepaliaujamu veržimusi bėgti ir neišmatuojamomis, neišsemiamomis ristūno galimybėmis.”
Tačiau tokie vaizdai gali kerėti tik tūkstančius žiūrovų, kuriems ši šventė – maloni, džiaugsminga atrakcija, o budri teisėjų akis privalo fiksuoti ne tik ilgam į atmintį įstringantį vaizdą?
„Taip, teisėjai privalo būti itin akyli. Nevalia, kad grožis ir emocijos juos besąlygiškai užvaldytų, – prisipažįsta lenktynių „Sartai 2015″ vyriausioji teisėja. – Ristūno bėgime yra keletas draudžiamų elementų, fiksuojamų plika akimi. Iš trijų bėgimo būdų ledo take draudžiama eidinė (bėgimas, kai žirgo vienos ir tos pačios pusės abi kojos kyla kartu). Yra ir kitų niuansų, tačiau dėl mūsų darbo dar nėra buvę nesusipratimų”.
Varžybų vyriausioji teisėja itin džiaugiasi jų darbą gerokai palengvinsiančia, neseniai Utenos hipodromo gauta nauja starto mašina, kuri vasario 7-ąją pirmą kartą bus panaudota ir Dusetose.
Ši mašina sumontuota galingo „Ford” visureigio bazėje, o jos išskleidžiamų 16 metrų sparnų plotis leidžia vienoje, pirmojoje linijoje rikiuoti net 8 žirgus, kurių kiekvienam tenka 2 metrų pločio starto takelis. Iki tol tokia prabanga galėjo naudotis tik 6 žirgų vadeliotojai.
Tai didelė, pažangi naujovė ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse.
Automobilinio starto sparnų mechanizmas pagamintas Suomijoje, kur jis ir buvo sumontuotas ant automobilio.
Starto teisėjams yra įrengtos dvi vietos automobilio gale, iš kurių jie gali patogiai stebėti starto eigą ir užtikrinti taisyklių laikymąsi.
„Visus Bonus“ inf.