Laukinėje gamtoje laimi stipriausias

Portalo udiena.lt skaitytojas Algimantas Čiža maždaug apie valandą stebėjo neįprastą reiškinį Siesarčio ežere: čia vyko labai aršios dviejų gulbių grumtynės. Matydamas, kaip viena agresyviai nusiteikusi gulbė bando paskandinti kitą, vyriškis čiupo valtį, prisiyrė prie dviejų kovotojų ir išgelbėjo nuskriaustąją.

Pirmadienį savo kolektyviniame sode dirbdamas Algimantas Čiža išgirdo stiprų triukšmą – Siesarčio ežere (Molėtų r.) grūmėsi dvi gulbės. Į ežero pakrantę atskubėjo ir daugiau smalsuolių. „Pamačiau, kad viena gulbė puolė kitą ir ją stvėrusi už kaklo ėmė skandinti – užšoko ant nugaros, snapu čiupo už kaklo ir kišo į vandenį. Vargšė gynėsi kaip įmanydama, plaukė prie kranto, kur stoviniavo žmonės, pradėjo slapstytis nendryne. Tačiau agresyvi gulbė puolė iš paskos. Matydamas, kad šis jų konfliktas gali baigtis liūdnai, čiupau valtį ir priplaukiau prie gulbių”, – pasakojo A. Čiža.
Gindamas gulbę, Algimantas agresyvų paukštį bandė tramdyti griebdamas ją už uodegos. Tačiau ji galingais sparnais pradėjo plasnoti ir kilti į viršų. Šiek tiek palaikęs už uodegos, ją paleido. Peštynės nesibaigė – nugalėtoja pasijutusi gulbė apsuko ratą ir vėl puolė atgal. Gelbėtojas dar kartą jas išskyrė – po šių grumtynių viena išplaukė į vieną ežero pusę, kita – į kitą.
„Mano manymu, jos susipyko dėl teritorijos. Paprasčiausiai nepasidalijo savo valdų”, – svarstė pašnekovas. Gulbių grumtynių stebėtojas ir nuskriaustosios gynėjas manė, kad gulbė savo konkurentę galėjo nuskandinti.
Tokią paukščių kovą Algimantas Čiža stebėjo pirmą kartą.
Komentuodamas šią situaciją Lietuvos ornitologų draugijos narys Julius Morkūnas teigė, kad tokių atvejų, kai susipeša gulbės, pasitaiko. „Dažniausiai pešasi du patinai, o grumtynės vyksta dėl teritorijos arba dėl patelių. Konfliktai dėl patelių vyksta tais atvejais, kai toje pačioje teritorijoje yra įsitvirtinusi gulbių pora ir staiga atsiranda kita pora, tada patinai puola aiškintis santykių”, – sakė J. Morkūnas.
Specialistai pastebi, kad grumtynės dažniausiai būna nevienodos: visada laimi stipresnis, o silpnesnis pasitraukia. Tiesiog pasipešioja vienas kitam plunksnas – ir viskas. Pasak J. Morkūno, retai pasitaiko ir tokių atvejų, kai stipresnis priveikia silpnesnį, pavyzdžiui, jį nuskandina.
Ornitologų teigimu, į panašias situacijas, vykstančias gamtoje, žmogui nederėtų kištis. Žinoma, gulbių kova gali trukti ilgai, tačiau jos dažniausiai išsiskirs ir be žmogaus pagalbos. „Priėjus arčiau prie agresyviai nusiteikusios gulbių, galima nukentėti: šių paukščių sparnų kirtis gali sužaloti žmogų ar net sulaužyti kaulus. Prieš porą metų Latvijoje gulbė užpuolė ir nuskandino vandenyje plaukiojantį žmogų, kuris bandė priplaukti prie mažų gulbiukų”, – skaudų įvykį kaimyninėje Latvijoje prisiminė J. Morkūnas.

A. Čižos nuotr.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas