Šunims skirtas sausas maistas visada turi būti pasirenkamas atidžiai ir atsakingai. Aukštos kokybės maistas šunims turi pasižymėti puikiai subalansuota ir natūraliais ingredientais praturtinta sudėtimi. Jeigu šuns aktyvumo lygis yra labai aukštas, maisto pasirinkimui reikia skirti dar didesnį dėmesį. Aktyviam šuniui sausas ėdalas yra tarsi kuras, dėl kurio treniruočių ar aktyvios veiklos metu jis išlieka energingas ir stiprus. Tinkamai parinktas sausas maistas po intensyvių treniruočių taip pat padeda atsistatyti šuns raumenims, o daug judančiam augintiniui tai yra be galo svarbu. Aukštas aktyvumo lygis pasiekiamas tada, kai šuo intensyviai treniruojasi ar bėgioja daugiau nei 2 – 3 valandas per dieną. Tokie aktyvumo rodikliai įpareigoja šuniui parinkti specialų maistą, pritaikytą didesniam fiziniam krūviui. Išsiaiškinkime, kokiomis savybėmis turi pasižymėti aukštam aktyvumo lygiui pritaikytas šunų maistas ir kaip teisingai jį pasirinkti.

Didelis baltymų kiekis
Baltymai skatina spartesnį raumenų atsistatymą ir padeda palaikyti gerą fizinę formą. Todėl aktyviam šuniui reikėtų parinkti sausą maistą, kuriame yra pakankamai didelis kiekis baltymų. Maisto sudėtyje baltymų kiekis turėtų sudaryti 25 – 35%. Ypatingai svarbu atkreipti dėmesį ne tik į baltymų kiekį, bet ir į jų kokybę. Augalinės kilmės baltymai, tokie kaip soja, šuns organizmui nėra itin naudingi. Be to, jie yra sunkiau įsisavinami. Šunų maistas turėtų būti praturtintas gyvūninės kilmės baltymais, tokiais kaip vištiena, jautiena ar lašiša.
Kokybiški riebalų šaltiniai
Intensyvia fizine veikla užsiimantiems šunims reikia energijos ir ištvermės. Kokybiški riebalai yra patikimas energijos šaltinis, pasižymintis ne trumpalaikiu, o ilgalaikiu poveikiu. Todėl aktyviam šuniui skirto pašaro sudėtyje turėtų būti maždaug 15 – 20 % riebalų. Medžioklinius šunis arba augintinius, kurie itin intensyviai ruošiasi varžyboms, galima šerti ėdalu, kurio sudėtyje yra ir dar daugiau riebalų, sakykim, 30%. Visgi, kaip ir baltymai, riebalai gali būti skirtingos kokybės. Aktyvius šunis reikėtų šerti maistu, kurio sudėtyje dominuoja gerieji riebalai, tokie kaip linų sėmenų aliejus ar vištienos taukai. Sintetinių atmainų reikėtų vengti, nes jos augintinio organizmui kelia žalą.
Sąnarių būklę puoselėjančios medžiagos
Aktyvūs šunys susiduria su žymiai greitesniu sąnarių susidėvėjimu nei augintiniai, kurie propaguoja labiau pasyvų gyvenimo būdą. Todėl aktyvių šunų šeimininkai turėtų rinktis sausą maistą, kuris padeda pasirūpinti papildoma sąnarių apsauga. Sąnarių būklę efektyviai puoselėja gliukozaminas ir chondroitinas, tad šių komponentų tikrai reikėtų paieškoti sauso maisto sudėtyje. Beje, šios medžiagos taip pat padeda palaikyti optimalų kremzlių elastingumą, o judriam šuniui tai yra labai svarbu. Aktyviau judantys ir daug laiko lauke praleidžiantys šunys taip pat susiduria su didesne uždegiminių procesų rizika. Uždegiminius procesus efektyviai slopina Omega – 3 riebalų rūgštys. Todėl šie komponentai taip pat turėtų būti aktyvaus šuns poreikius pateisinančio sausos maisto sudėtyje.
Ingredientai, kurių reikėtų vengti
Norint parinkti optimalų maistą aktyviam šuniui, svarbu žinoti ne tik naudingus, bet ir žalingus ingredientus. Šunų maistas neturėtų apsunkinti virškinimo sistemos. Tai reiškia, kad jo sudėtyje neturėtų būti per didelio kiekio ingredientų, priskiriamų grūdinėms kultūroms, tokių kaip kviečių ar kukurūzų. Žinoma, svarbu vengti ir bet kokių dirbtinių priedų. Konservantai, dažikliai ar skonio stiprikliai yra blogybės, kurių neturėtų būti nei aktyviam, nei pasyviam augintiniui pateikiamame maiste.
Aktyvių šunų šeimininkams reikėtų žinoti, kad svarbu ne tik parinkti tinkamą sausą maistą, bet ir kiekvieną dieną augintiniui suteikti optimalų kalorijų kiekį. Kalorijų deficitas gali paskatinti greitesnį nuovargį ar energijos stoką, o kalorijų perteklius gali sukelti vangumą bei virškinimo problemas. Todėl būtina pasirūpinti tiek kokybiško maisto įsigijimu, tiek optimaliomis porcijomis.
