Cukraus suvartojimą būtina mažinti

Minint Pasaulinę sveikatos dieną, kuri šiemet skirta cukrinio diabeto problemų akcentavimui, apie cukraus vartojimą kalbamės su Kauno technologijos universiteto Maisto mokslo ir technologijų IV kurso studentu Luku Melaika, šia tema atlikusiu praktiką Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT).

Mūsų dienomis cukraus suvartojimas – viena prioritetinių Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) nagrinėjimo sričių. Tuo vadovaujantis ir pasirinkote tyrimo temą?
Praktikos temą vystyti man pasiūlė VMVT Maisto skyriaus vedėja Aušra Išarienė. Pasirinkau tirti bendrą cukraus kiekį desertų patiekaluose, nes šia tema niekur neradau išsamių studijų ar informacijos. Juolab, kad pagal naujausias PSO rekomendacijas siūloma mažinti cukraus suvartojimą iki 5% nuo bendro gaunamų kalorijų kiekio. Siekiant papildomos naudos sveikatai, suaugusiems reikėtų suvartoti ne daugiau 25 g, vaikams – 12 g cukraus per dieną. Paprastai kalbant, suaugusiam žmogui tektų 6 arbatiniai šaukšteliai, o vaikui dvigubai mažiau – 3 arbatiniai šaukšteliai cukraus.
Kas daroma Europos Sąjungoje, siekiant mažinti cukraus suvartojimą?
Europos Sąjungoje (ES), atsižvelgiant į PSO rekomendacijas ir nacionalines iniciatyvas, daugumos ES sveikatos ministrų yra pasirašytas dokumentas, kuris ragina kurti veiklos programą, siekiant mažinti antsvorio, nutukimo ir su tuo susijusių neužkrečiamų ligų problemas. Jame (panašiai kaip druskos suvartojimo mažinimo programoje) siūloma iki 2020 metų griežtai apriboti cukraus vartojimą gamybos įmonėse. Prioritetas turėtų būti skiriamas tiems gaminiams, kuriuose yra didžiausi pridėtinio cukraus kiekiai. Tai – gaivieji gėrimai, sausi pusryčiai, duona, grūdai ir jų produktai, padažai, konditerijos gaminiai, desertai ir kt. Siekiama jau iki šių metų pabaigos sukurti bendrą strategiją, apie tai informuoti visuomenę bei visus ekonominės veiklos subjektus, nes cukraus suvartojimas yra pasiekęs neregėtas aukštumas.
Ar teko pasidomėti apie šio saldaus produkto suvartojimo tendencijas Lietuvoje?
Taip, susipažinau su Lietuvos statistikos departamento oficialiais duomenimis. Pagal šiuos rodiklius, cukraus suvartojimas vienam gyventojui mūsų šalyje neišvengiamai didėja. Pagal Statistikos departamento duomenis, 2014 m. cukraus kiekis, tenkantis vienam gyventojui, buvo 33,9 kg žmogui per metus. Pavyzdžiui, 2001 m. buvo pagaminta 108,7 tūkst. tonų cukraus, o 2014 m. jo gamyba išaugo iki 159 tūkst. tonų. Taip pat kasmet didėja ir konditerijos įmonių gamybos apimtys, kakavos, šokolado ir kitų saldumynų gamyba.
Papasakokite apie praktikos metu atliktą tyrimą.
Praktikos metu vienas tikslų buvo susipažinti su VMVT vykdoma kontrole. Pradėjus vykdyti tyrimą, draugiškumo principu buvo atrinkta 12 populiarių desertų porcijų (porcijos siekė per 200 g). Tiriamasis darbas vykdytas Kauno technologijos universitete, kur pasikvietus į pagalbą kompetentingus mokslininkus, buvo atliekamas fermentinis cukrų tyrimas, nustatyti sacharidų – sacharozės, gliukozės ir fruktozės kiekiai. Tyrimas parodė, kad desertai gali lygiuotis su kitais produktais – gaiviaisiais gėrimais ar sausais pusryčiais. Pavyzdžiui, medaus ar „Napoleono” tortuose rasta 23,35 ir 17,44 g cukraus, varškės pyraguose (po 180g, su biskvitu ir be) – 30,69g ir 28,08g. Belgiško šokoladinio pyrago 140 g porcijoje buvo rasta 41,65g cukraus.
Kokios peršasi išvados?
Didelį cukraus kiekį turinčiais desertais mėgautis vertėtų ne dažniau kaip kartą ar du per savaitę. Be to, turėtų būti ribojamas kito suvartojamo maisto kiekis, nes desertai turi labai daug kalorijų. Jeigu kas antrą dieną pusryčiams suvalgysite 100 g sausų pusryčių dubenėlį, išgersite gaiviojo gėrimo stiklinę ir prie kavos suvalgysite mėgstamo deserto porciją, savo organizmą papildysite per savaitę beveik 400 g cukraus, o per mėnesį – daugiau nei 1,5 kg. Cukrus – tai papildomos kalorijos, todėl svarbu atsiminti, kad jis nėra būtinas produktas, o tik komponentas, suteikiantis malonų skonį maistui. Pasak specialistų, mūsų organizmas nepajėgia skaidyti didelių kiekių cukraus, todėl dalis nepanaudotos energijos virsta riebalais ir kaupiasi problemiškose vietose.
Gal praktikos metu įgyta patirtis paskatino patį sumažinti cukraus vartojimą?
Taip, atlikau eksperimentą – 20 dienų buvau atsisakęs cukraus, Skaičiavau visų patiekalų ir suvalgytų maisto produktų kalorijas ir cukrų. Nors per dieną gaudavau daugiau kaip 2 500 – 3 000 kcal, pasitaisė savijauta, į gerąją pusę pasikeitė kūno apimtys.

VMVT inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas